your internet provider review

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
Post Reply
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

your internet provider review

Post by zweistein » Tue Aug 09, 2011 9:39 pm

Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το thread ώστε να μπορούν οι χρηστες εδώ να κάνουν ένα αναλυτικό review του provider τους, ή των providers που έχουν δοκιμάσει έως τώρα.
Χωρίς σκοπούς διαφήμισης ή δυσφήμισης, θέτοντας ο καθένας τις προσωπικές του εμπειρίες και εντυπώσεις σε μορφή αναλυτικού feedback.
Αν και έψαξα δεν βρήκα σχετικό thread, και σκέφτηκα ότι θα είναι χρήσιμο εάν με αυτό τον τρόπο ανταλλάξουμε απόψεις ώστε να εντοπίσουμε τυχών κοινή αντιμετώπιση προβλημάτων,να μοιραστούμε προτάσεις λύσεων και παρατηρήσεις που θα μπορέσουν να βοηθήσουν πολλούς στο να επιλέξουν στην περίπτωση που είναι προς αναζήτηση προτάσεων και εντυπώσεων από ποιότητα παροχών από τους providers στην Ελλάδα.

what do you say?
Image
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: your internet provider review

Post by ultimate_aektzis » Wed Aug 10, 2011 12:15 am

Εχω αλλαξει 2 και ειμαι προ των πυλων του 3ου. Forthnet-ΟΤΕ-Wind.

Forthnet: Αν και εχουν αλλαξει πολλα σε σχεση με 4 χρονια πριν, οι εντυπωσεις που εχω ειναι οι χειροτερες. Εξυπηρετηση, εχω κατσει και 45 λεπτα στην αναμονη.
Ποιοτητα συνδεσης, μετρια προς κακη. Ειχα μονιμως αποσυνδεσεις και οχι και κανα φοβερο συγχρονισμο.

ΟΤΕ: Καλη εξυπηρετηση πελατων(αν και θελουν λιγο κυνηγι καμια φορα) καλος συγχρονισμος και ελαχιστες αποσυνδεσεις(ζητημα να ειχα 5 σε 3 χρονια). Μοναδικη παραφωνια οι σαπιοι DNS του, η οποια εξαφανιστηκε μολις εβαλα openDNS. Μεγαλο μειον και η τιμη του.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: your internet provider review

Post by MpoMp » Thu Aug 11, 2011 5:41 am

Νομίζω καλό θα ήταν να αναφέρουμε πάντα και την περιοχή στην οποία κάνουμε χρήση των υπηρεσιών γιατί μερικές φορές ακόμα και η ποιότητα της ίδιας εταιρείας διαφέρει κατά τόπους. Ε? Ε? :-p
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: your internet provider review

Post by ultimate_aektzis » Thu Aug 11, 2011 12:35 pm

Αν υπηρχαν τετοια θεματα στο κεντρο, τρεμω στη σκεψη του τι τραβαγατε εσεις στην αλλη ακρη του Θεου. :-p
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: your internet provider review

Post by necrofear_13 » Thu Aug 11, 2011 1:15 pm

ultimate_aektzis wrote:Αν υπηρχαν τετοια θεματα στο κεντρο, τρεμω στη σκεψη του τι τραβαγατε εσεις στην αλλη ακρη του Θεου. :-p
Μην το λες. Η καλύτερη ταχύτητα που έχω δει είναι στην κάρπαθο που είναι και άγωνη γραμμή. Αλλά έχουν πάρει επιδότηση και έχουν φτιάξει καινούριες γραμμές. Φίλος μου που είχε 24αρα έπιανε 21-22.5. Οπότε εξαρτάται και από άλλα πράγματα.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: your internet provider review

Post by MpoMp » Thu Aug 11, 2011 2:17 pm

Εγώ Ραφήνα, με Conn-X και όντας περίπου 1 χιλιόμετρο από το κέντρο τους, πιάνω 16Mbps μέγιστο...
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Re: your internet provider review

Post by Serendipity » Fri Aug 12, 2011 2:00 am

OnTelecoms: ένα χρόνο που την έχω δεν έκανα κάποιο disconnection σε αντίθεση με την connx που με πέταγε τλχ 1 φορά το μήνα. Επίσης, άψογη τεχνική υποστήριξη. Μια φορά που είχα πρόβλημα με το ρούτερ με είχαν καταχωρήσει ότι είχα ξαναπάρει και επίσης, με πήρανε οι ίδιοι τηλ αν συνεχίζω να έχω προβλήματα. Στην connx μου έβγαιναν μετά από κανα 20λέπτο και συνήθως μου μιλούσε καμιά κοπελίτσα που περισσότερα ήξερε η μάνα μου από αυτές που μίλαγα.
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: your internet provider review

Post by chriskin » Sat Aug 13, 2011 2:02 am

on ειχα παλιοτερα , την αφησαμε για θεματα ασχετα με το ιντερνετ
δεν εδινε οτι ελεγε αλλα τουλαχιστον κανα 12αρι-13αρι αντι για 24 το ειχα (που δεν ειναι και τοσο ασχημο)

τωρα ειμαι σε hol (εδω και κανα χρονο, θα φυγω λογικα μολις επιστρεψω αθηνα) με - στην καλυτερη - 9mbps αντι για 24 και μαλιστα , αντιθετα με την on , και που παραπονιομαστε τιποτα δεν αλλαζει (μην πω οτι συνεχιζει να πεφτει σιγα σιγα, καποτε ειχαμε 10)

τα παραπανω για ηλιουπολη κοντα στο μετρο του αγιου δημητριου
------------

Ακυρο : τωρα ειμαι μεσω vodafone με το 1 ευρω τη μερα εχοντας το κινητο για router απο διπλα. με κανει να νιωθω πως ακομα και η hol ειναι παραδεισος
(αν και 1.25 mbps για συνδεση μεσω κινητου δεν μου ακουγεται και τοσο ασχημη τωρα που το ξανασκεφτομαι - ειδικα στη μεση του πουθενα που ειμαι τωρα)
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: your internet provider review

Post by chriskin » Wed Jan 04, 2012 6:56 pm

update :

πηγαμε να αλλαξουμε σε wind και μας πηρε τηλεφωνο η Hol να δει γιατι φευγουμε
για να μας κανει να μεινουμε μας εστειλε ενα καινουριο καλυτερο router, κατεβασε την τιμη σχεδον στο μισο καθε μηνα και "μαγικα" εκανε τη συνδεση να μην πεφτει ποτε (παλιοτερα επεφτε και 10 φορες τη μερα αμα κατεβαζα :lol: ) και η ταχυτητα φαινεται καλυτερη απο πριν , αν και δεν εχω κανει ακομα καποιο speedtest
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: your internet provider review

Post by ultimate_aektzis » Thu Jan 05, 2012 10:04 am

Wind με κλειστα ματια...μονο οπως ειπα και παραπανω προσεχε μην σου δωσουν το router με το παλιο firmware γιατι δεν παιζει καλα με android.
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”