Παιδαγωγική Επάρκεια

Post Reply
User avatar
DrNio
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 750
Joined: Sun May 30, 2010 6:04 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Zion / Closer to 2199

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by DrNio » Tue Oct 04, 2011 2:44 pm

Βασικά , ποιες ώρες/μέρες είναι ανοιχτή η γραμματεία ?

Ή θα είναι ανοιχτή περισσότερες ώρες/μέρες για καλύτερη εξυπηρέτηση σχετικά με την Παιδαγωγική Επ. ? :cool:
:smt014
Everything that has a beginning has an end
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by vasilaros69 » Tue Oct 04, 2011 3:50 pm

DrNio wrote:Βασικά , ποιες ώρες/μέρες είναι ανοιχτή η γραμματεία ?

Ή θα είναι ανοιχτή περισσότερες ώρες/μέρες για καλύτερη εξυπηρέτηση σχετικά με την Παιδαγωγική Επ. ? :cool:
:smt014
Κανονικα ειναι ανοιχτη δευτερα και τεταρτη 12:00-14:00 και παρασκευη 11:00-13:00....
Μακαρι παντως να ηταν ανοιχτη κι αλλες μερες κι ωρες γτ η προθεσμια μαλλον ειναι μεχρι την αλλη δευτερα και να κοψεις διαβασμα στη μεση για να κανεις αιτηση δεν βολευει...
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
melen
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 999
Joined: Sun Apr 22, 2007 7:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by melen » Tue Oct 04, 2011 6:57 pm

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Ανακοίνωση σχετικά με την εφαρμογή του προγράμματος Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας στο Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΤΜΗΜΑ ΔΙΕΘΝΩΝ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Ανακοινώνεται στους φοιτητές του Τμήματος ότι, η Γενική Συνέλευση (συνεδρία 13-4-2011) αποφάσισε τα κάτωθι, όσον αφορά στο πρόγραμμα για την απόκτηση παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας: * Όσον αφορά σ[u]τους φοιτητές που έχουν ενταχθεί στο νέο πρόγραμμα σπουδών[/u] του Τμήματος (ακαδημαϊκού έτους 2010-2011), όσοι ενδιαφέρονται να αποκτήσουν την παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια, [u]μπορούν να επιλέξουν τα μαθήματα του προγράμματος, καλύπτοντας έτσι και τα τέσσερα (4) μαθήματα ελεύθερης επιλογής από άλλα Τμήματα[/u]. Τα μαθήματα αυτά θα [u]υπολογίζονται στον βαθμό πτυχίου[/u]. * Όσον αφορά στους [u]παλαιούς φοιτητές [/u]που ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα παιδαγωγικής/διδακτικής επάρκειας[u] και έχουν ήδη καλύψει τα τρία (3) μαθήματα ελεύθερης επιλογής από άλλα Τμήματα[/u], μπορούν να δηλώσουν τα μαθήματα του προγράμματος ως μαθήματα επιλογής πέραν των τριάντα δύο (32) μαθημάτων που απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου. [u]Τα μαθήματα αυτά δεν θα υπολογίζονται στο βαθμό πτυχίου[/u], αλλά θα αναγράφονται στην αναλυτική βαθμολογία του φοιτητή. Επισημαίνεται ότι, τα μαθήματα "Διδακτική και Αξιολόγηση" (κωδ. 5001) και "Εκπαιδευτική Ψυχολογία και Ποιότητα στην Εκπαίδευση" (κωδ. 5002), που ήδη προσφέρονται ως μαθήματα επιλογής, θα αντιστοιχηθούν με τα μαθήματα "Εισαγωγή στη Διδακτική Μεθοδολογία-Αναλυτικά προγράμματα" (1/2), "Εκπαιδευτική Αξιολόγηση" (1/2) και "Ποιότητα στην Εκπαίδευση και τη διδασκαλία" (1/2), του προγράμματος παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας. Κατά συνέπεια, οι φοιτητές που έχουν περάσει τα μαθήματα με κωδικό 5001 και 5002 και επιθυμούν να συμμετάσχουν στο ανωτέρω πρόγραμμα, πρέπει να περάσουν τα υπόλοιπα μαθήματα, δηλαδή, "Εισαγωγή στην Παιδαγωγική Επιστήμη" (1/2), "Γενική και εξελικτική ψυχολογία" (1/2), "Οργάνωση και Διοίκηση της εκπαίδευσης και των εκπαιδευτικών μονάδων" (1/2), "Ειδική Διδακτική Μεθοδολογία-διδακτική μαθημάτων ειδικότητας" (1/2), "Εισαγωγή στους Η/Υ " Παιδαγωγικές εφαρμογές στην εκπαίδευση" (1/2), καθώς και τα μαθήματα διδακτικής επάρκειας (διάρκειας 14 ωρών συνολικά). Αθήνα, 8 Ιουλίου 2011 Από τη Γραμματεία του Τμήματος
Αυτή η ανακοίνωση ΔΕΝ είναι για το τμήμα μας ωστόσο δεν νομ΄ζω οτι θα υπάρξουν τεράστιες διαφορες. Για δείτε τι λέει για τα μαθήματα επιλογής...
Image Seek the roses along the way , just beware of the thorns Image
User avatar
mxsar.opa
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 630
Joined: Tue Sep 07, 2010 9:27 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Μαρούσι, Αθήνα

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by mxsar.opa » Thu Oct 06, 2011 7:42 pm

http://www.aueb.gr/pages/news/attachments/1165_a.pdf

Παιδιά διαβάστε αυτό για την Παιδαγωγική Επάρκεια. Είχα πάει σήμερα στην ενημέρωση και κάναμε αρκετές ερωτήσεις. Γράψτε απορίες, αν ξέρουμε όσοι είμαστε εκεί, να απαντήσουμε. Αλλά διαβάστε πρώτα την ανακοίνωση της κ.Μπρίνια.
Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
User avatar
DrNio
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 750
Joined: Sun May 30, 2010 6:04 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Zion / Closer to 2199

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by DrNio » Thu Oct 06, 2011 8:02 pm

Aν δηλώσεις και δεν ασχοληθείς τελικά?

Ή περάσεις τα μισά ?

Αυτά τα μαθήματα μετράνε μόνο στην Παιδ.Επ. ή τα παίρνεις και σαν ελεύθερης επιλογής όπως το μάθημα "Παιδαγωγική κλπ.κλπ."

Τελικά , αν έχεις περάσει Παιδαγωγική/Διδακτική είναι σαν να έχεις 2/8 ?
Everything that has a beginning has an end
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by photisd » Thu Oct 06, 2011 8:20 pm

DrNio wrote:Aν δηλώσεις και δεν ασχοληθείς τελικά?

Ή περάσεις τα μισά ?

Αυτά τα μαθήματα μετράνε μόνο στην Παιδ.Επ. ή τα παίρνεις και σαν ελεύθερης επιλογής όπως το μάθημα "Παιδαγωγική κλπ.κλπ."

Τελικά , αν έχεις περάσει Παιδαγωγική/Διδακτική είναι σαν να έχεις 2/8 ?
Ερώτηση 1: Ό,τι θες κάνεις και δε σου λέει κανένας τίποτα. Είναι θέμα δικό σου. Προφανώς όμως για να πάρεις το πιστοποιητικό της επάρκειας πρέπει να τα περάσεις όλα αν θες.
Ερώτηση 2: Σε αυτή την ερώτηση δεν κατάλαβα πολύ καλά να σου απαντήσω για σίγουρα. Αλλά επειδή μέχρι τέλος έτους δε θα ξέρουμε τι θα γίνεται σε αυτά τα μαθήματα και αν θα μπαίνουν βαθμοί, καλύτερα πάρε άλλα μαθήματα.
Ερώτηση 3: Αν τώρα τα έχεις περάσει, είναι σα να έχεις περάσει 3. Η Διδακτική καλύπτει τα Εισαγωγή στη Διδακτική-Μεθοδολογία και Εκαπαιδευτική Αξιολόγηση, ενώ η Παιδαγωγική το Ποιότητα στην Εκπαίδευση και στη Διδασκαλία (κάπως έτσι). Οπότε πας για τα άλλα 5.
Αν έχεις περάσει αυτά τώρα κα ιδε ενδιαφέρει η επάρκεια, νομίζω οι βαθμοί πλέον μπαίνουν στο πτυχίο σαν 3, αλλά θα σε γελάσω, δεν παίρνω και όρκο.


Γενικότερα, το story της σημερινής ενημέρωσης...

Προβλέπεται μεγάλος jose, με 2 εργασίες σε κάθε μάθημα υποχρεωτικές και με διδασκαλίες σε σχολεία και στο πανεπιστήμιο που όλες μαζί νομίζω θα είναι 14 αν μέτρησα καλά...
Σίγουρα παίρνεις το πιστοποιητικό (που προφανώς ενδιαφέρει πολύ κόσμο), αλλά μοχθείς πολύ και οι βαθμοί δεν ξέρουν ακόμα αν θα μετράνε στο πτυχίο...
Τέλος, αυτό το πρόγραμμα σε εμάς δίνει τη δυνατότητα να διδάξουμε μόνο μαθήματα Πληροφορικής. Το ΔΕΤ θα μπορεί και οικονομικά κλπ και πληροφορικής, ενώ τα άλλα 6 τμήματα μόνο τα υπόλοιπα μαθήματα οικονομικού περιεχομένου.
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
User avatar
argi_p
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 204
Joined: Wed Jun 25, 2008 7:33 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: ΡΑΦΗΝΑ

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by argi_p » Thu Oct 06, 2011 8:34 pm

πάντως είναι πολύ σημαντικό να μάθουμε αν πρέπει να πάρουμε και άλλα μαθήματα ελεύθερης επιλογής για την κάλυψη του πτυχίου...Για εμένα ας πούμε αυτή η πληροφορία κρίνει και την απόφασή μου για επιλογή η μή, του προγράμματος παιδαγωγικής επάρκειας.Και δεν μπορώ να περιμένω μεχρι το τέλος του έτους, ούτε να πάρω άλλα μαθήματα επιλογής γιατί τελειώνω τη σχολή...
lkm9
byte level
byte level
Posts: 59
Joined: Sat Oct 24, 2009 1:49 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by lkm9 » Thu Oct 06, 2011 8:36 pm

με τα βιβλία τι θα γίνει γιατί νομίζω δεν έλεγε κάτι σχετικό η ανακοίνωση.όσοι έχουν υπερβεί το όριο των συγγραμάτων που μπορούν να δηλώσουν θα μπορούν να πάρουν τα βιβλία?
User avatar
melen
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 999
Joined: Sun Apr 22, 2007 7:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by melen » Thu Oct 06, 2011 8:44 pm

Σε email που είχα στείλει στη Μπρίνια πριν λίγες μέρες μου είχε πει ότι θα μετράνε και σαν επιλογης. Σήμερα δεν αναφέρθηκε κάτι σχετικό; Δεν ρώτησε κάποιος;
Image Seek the roses along the way , just beware of the thorns Image
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by photisd » Thu Oct 06, 2011 8:53 pm

Όσον αφορά τα βιβλία είπε ότι δε θα πάρουμε πουθενά, αλλά θα βγαίνουν σημειώσεις στο eclass για όλα και αναλυτικά.
Από εκεί και πέρα για τα επιλογής κλείνει αυτή πως θα μτράνε οι βαθμοί για τα όσα χρειαζόμαστε αλλά δεν είναι σίγουρη. Το θέμα αν είναι αν θες το πρόγραμμα το παίρνεις αν δε θες όχι... Δεν το παίρνεις για να συμπληρώσεις μαθήματα γιατί προφανώς θα κοπιάσεις πολύ και δεν αξίζει. Αν είναι παίρνεις άλλα.
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
User avatar
georgiamos
byte level
byte level
Posts: 95
Joined: Sun Mar 30, 2008 1:17 am
Gender:

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by georgiamos » Thu Oct 06, 2011 8:59 pm

Σε ερώτηση σχετικά με τα βιβλία η απάντηση ήταν η εξης " τα παιδια του λυκείου δεν θα δουν βιβλία ουτε μέχρι τα Χριστούγεννα...εεε οπότε όχι, βιβλία δεν θα δοθούν. Θα δοθουν ομως σημειώσεις"


όσο για τα επιλογής,
Αν κατάλαβα καλα, μετράνε σαν επιλογής ανεξάρτητα αν τα παρει κανεις και για την παιδαγωγική επάρκεια.
Αν δηλαδή τα πάρει κάποιος για επιλογής και τα πάρει και για επάρκεια, μετράνε και για επιλογής και για επάρκεια. ΑΝ κατάλαβα καλά, ας επιβεβαιώσει/ διαψεύσει κάποιος.

Ωστόσο αν θες να τα πάρεις μόνο για επιλογής, μάλλον δεν σε συμφέρει πια ΑΝ ΔΕΝ υφίσταται η διδακτικη και η παιδαγωγική όπως τα ξέραμε παλια μονο σαν θεωρητικά, γιατί τώρα θα χουν και εργασίες και "εργαστήριο"=διδασκαλία σε σχολεία.
User avatar
melen
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 999
Joined: Sun Apr 22, 2007 7:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by melen » Thu Oct 06, 2011 9:00 pm

Πολύ αγχωτικό πάντως!! Διδασκαλίες απο δω διδασκαλίες από κει.. Νομίζω θα είναι αρκετά απαιτητικό!!
Image Seek the roses along the way , just beware of the thorns Image
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by photisd » Thu Oct 06, 2011 9:03 pm

melen wrote:Πολύ αγχωτικό πάντως!! Διδασκαλίες απο δω διδασκαλίες από κει.. Νομίζω θα είναι αρκετά απαιτητικό!!
να μην μπω καλύτερα σε λεπτομέρειες γιατί θα αγχωθείς πολύ :-D
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
User avatar
Lifer
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 576
Joined: Fri Sep 18, 2009 10:52 pm
Gender:

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by Lifer » Thu Oct 06, 2011 9:04 pm

Το αρνητικο ειναι οτι τα 8 αυτα μαθηματα (6 για οσους εχουν περασει τα παλαια διδακτικη & παιδαγωγικη ) ειναι ολοκληρα μαθηματα 6ects με 4 ωρες διδασκαλιας το καθενα .
Μαλιστα ειπε οτι θα εχει και εργασιες .Επισης και η πρακτικη ειναι αρκετα απαιτητικη καθως θα πρεπει να πας οχι σε ενα αλλα 6 σχολεια...

Ουσιαστικα ειναι σαν να κανεις ενα μεταπτυχιακο στην εκπαιδευση παραλληρα με το πτυχιο καθως ολα μαζι ειναι 60ects.
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by vasilaros69 » Thu Oct 06, 2011 9:06 pm

1)Για την αποκτηση του πτυχιου μας δικαιουμαστε απο τον Ευδοξο να παρουμε μονο 36 συγγραμματα....Τι γινεται αν παρουμε τα συγγραμματα για καθε μαθημα της Διδ.Επαρκ.?? Αφαιρουνται απο το συνολο και συνεπως χανεις σε αλλα μαθηματα???

2)Οσον αφορα τη δηλωση μαθηματων που θα κανουμε τωρα στο χειμερινο,επηρεαζεται το γεγονος οτι καποιος πχ. 4ο ετος μπορει να δηλωσει ας πουμε πχ.9 μαθηματα???Αν χρωσταει κι απο αλλα ετη και μαζι με τα της Διδ.Επαρκ. ξεπερνανε το οριο τι γινεται??

Ευχαριστω εκ των προτερων.
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
melen
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 999
Joined: Sun Apr 22, 2007 7:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by melen » Thu Oct 06, 2011 9:12 pm

Lifer wrote:Το αρνητικο ειναι οτι τα 8 αυτα μαθηματα (6 για οσους εχουν περασει τα παλαια διδακτικη & παιδαγωγικη ) ειναι ολοκληρα μαθηματα 6ects με 4 ωρες διδασκαλιας το καθενα .
Μαλιστα ειπε οτι θα εχει και εργασιες .Επισης και η πρακτικη ειναι αρκετα απαιτητικη καθως θα πρεπει να πας οχι σε ενα αλλα 6 σχολεια...

Ουσιαστικα ειναι σαν να κανεις ενα μεταπτυχιακο στην εκπαιδευση παραλληρα με το πτυχιο καθως ολα μαζι ειναι 60ects.
2 ώρες διδακαλίας/εβδομάδα νομίζω θα είναι το καθένα

6 σχολεία;; WTF;; γιατί;;
Image Seek the roses along the way , just beware of the thorns Image
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by photisd » Thu Oct 06, 2011 9:14 pm

Lifer wrote:Το αρνητικο ειναι οτι τα 8 αυτα μαθηματα (6 για οσους εχουν περασει τα παλαια διδακτικη & παιδαγωγικη ) ειναι ολοκληρα μαθηματα 6ects με 4 ωρες διδασκαλιας το καθενα .
Μαλιστα ειπε οτι θα εχει και εργασιες .Επισης και η πρακτικη ειναι αρκετα απαιτητικη καθως θα πρεπει να πας οχι σε ενα αλλα 6 σχολεια...
Ουσιαστικα ειναι σαν να κανεις ενα μεταπτυχιακο στην εκπαιδευση παραλληρα με το πτυχιο καθως ολα μαζι ειναι 60ects.
Διάβασε καλά παραπάνω τα όσα ειπώθηκαν μαζί με το pdf, γιατί έχεις καταλάβει λάθος πολλά..
vasilaros69 wrote:1)Για την αποκτηση του πτυχιου μας δικαιουμαστε απο τον Ευδοξο να παρουμε μονο 36 συγγραμματα....Τι γινεται αν παρουμε τα συγγραμματα για καθε μαθημα της Διδ.Επαρκ.?? Αφαιρουνται απο το συνολο και συνεπως χανεις σε αλλα μαθηματα???

2)Οσον αφορα τη δηλωση μαθηματων που θα κανουμε τωρα στο χειμερινο,επηρεαζεται το γεγονος οτι καποιος πχ. 4ο ετος μπορει να δηλωσει ας πουμε πχ.9 μαθηματα???Αν χρωσταει κι απο αλλα ετη και μαζι με τα της Διδ.Επαρκ. ξεπερνανε το οριο τι γινεται??
1) Για να απάντησε η Μπρίνια αυτό που είπα εγω και το παιδί πιο πάνω, μάλλον δε θα δοθούν καθόλου και θα παίρνεις μόνο τις σημειώσεις από eclass. Εκτός αν είχες κάποια βιβλία Διδακτικής ή Παιδαγωγικής από πιο πριν.
2) Απ'ότι άκουσα (απορία άλλης κοπέλας που δεν ακούστηκε καλά στην όλη βαβούρα) σήμερα αυτά θεωρούνται ξεχωριστά και έξω από την κανονική μας δήλωση μαθημάτων.
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
User avatar
argi_p
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 204
Joined: Wed Jun 25, 2008 7:33 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: ΡΑΦΗΝΑ

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by argi_p » Thu Oct 06, 2011 9:15 pm

photisd wrote:Το θέμα αν είναι αν θες το πρόγραμμα το παίρνεις αν δε θες όχι... Δεν το παίρνεις για να συμπληρώσεις μαθήματα γιατί προφανώς θα κοπιάσεις πολύ και δεν αξίζει. Αν είναι παίρνεις άλλα.
Μα προφανώς δεν το παίρνεις για να συμπληρώσεις μαθήματα.Αν όμως έχεις πάρει 2 μαθήματα ως ελεύθερης επιλογής για το πτυχίο σου και τα έχεις περάσει (π.χ διδακτική και εκπαιδευτική ψυχολογία και ποιότητα στην εκπαίδευση) και μετά θες να πάρεις και αυτό το πρόγραμμα,τότε το ξανασκέφτεσαι αμα είναι να πάρεις 2 επιπλέον μαθήματα.Τελοςπάντων για να μιλήσω συγκεκριμένα εγώ χρωστάω 6 μαθήματα για πτυχίο.Με αυτή την εξεταστική ευελπιστώ να μου μείνουν 2...Αν γίνει και πτυχιακή εξεταστική σκέφτομαι ότι το Δεκέμβρη θα έχω τελειώσει.Οπότε σκεφτόμουν αντί να ορκιστώ να πάρω και το πρόγραμμα παιδαγωγικής επάρκειας δεδομένου κιόλας ότι θα έχω 2 μαθήματα λιγότερα(αφού έχω περάσει διδακτική και εκπαιδευτική ψυχολογία και ποιότητα στην εκπαίδευση).Όμως αν ισχύει ότι τα μαθήματα αυτά από τη στιγμή που παίρνεις το πρόγραμμα παύουν να μετρούν ως μαθήματα ελεύθερης επιλογής τότε θα πρέπει να πάρω άλλα 2 μαθήματα για το πτυχίο.Αυτό είναι το όλο κόλλημά μου...
User avatar
melen
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 999
Joined: Sun Apr 22, 2007 7:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by melen » Thu Oct 06, 2011 9:21 pm

argi_p wrote:
photisd wrote:Το θέμα αν είναι αν θες το πρόγραμμα το παίρνεις αν δε θες όχι... Δεν το παίρνεις για να συμπληρώσεις μαθήματα γιατί προφανώς θα κοπιάσεις πολύ και δεν αξίζει. Αν είναι παίρνεις άλλα.
Μα προφανώς δεν το παίρνεις για να συμπληρώσεις μαθήματα.Αν όμως έχεις πάρει 2 μαθήματα ως ελεύθερης επιλογής για το πτυχίο σου και τα έχεις περάσει (π.χ διδακτική και εκπαιδευτική ψυχολογία και ποιότητα στην εκπαίδευση) και μετά θες να πάρεις και αυτό το πρόγραμμα,τότε το ξανασκέφτεσαι αμα είναι να πάρεις 2 επιπλέον μαθήματα.Τελοςπάντων για να μιλήσω συγκεκριμένα εγώ χρωστάω 6 μαθήματα για πτυχίο.Με αυτή την εξεταστική ευελπιστώ να μου μείνουν 2...Αν γίνει και πτυχιακή εξεταστική σκέφτομαι ότι το Δεκέμβρη θα έχω τελειώσει.Οπότε σκεφτόμουν αντί να ορκιστώ να πάρω και το πρόγραμμα παιδαγωγικής επάρκειας δεδομένου κιόλας ότι θα έχω 2 μαθήματα λιγότερα(αφού έχω περάσει διδακτική και εκπαιδευτική ψυχολογία και ποιότητα στην εκπαίδευση).Όμως αν ισχύει ότι τα μαθήματα αυτά από τη στιγμή που παίρνεις το πρόγραμμα παύουν να μετρούν ως μαθήματα ελεύθερης επιλογής τότε θα πρέπει να πάρω άλλα 2 μαθήματα για το πτυχίο.Αυτό είναι το όλο κόλλημά μου...
Νομίζω αν τα έχεις περάσει ήδη δεν χρειάζεται να βρεις άλλα! Τα πέρασες και τέλος.. Δεν θα ακυρωθούν. Το θέμα ειναι αν τα νεα μαθήματα της επάρκειας θα μετράνε σαν ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ επιλογής για να συμπληρώσεις τον απαιτούμενο αριθμό μαθημάτων για πτυχίο.
Image Seek the roses along the way , just beware of the thorns Image
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by enum21 » Thu Oct 06, 2011 9:24 pm

melen wrote:
argi_p wrote:
photisd wrote:Το θέμα αν είναι αν θες το πρόγραμμα το παίρνεις αν δε θες όχι... Δεν το παίρνεις για να συμπληρώσεις μαθήματα γιατί προφανώς θα κοπιάσεις πολύ και δεν αξίζει. Αν είναι παίρνεις άλλα.
Μα προφανώς δεν το παίρνεις για να συμπληρώσεις μαθήματα.Αν όμως έχεις πάρει 2 μαθήματα ως ελεύθερης επιλογής για το πτυχίο σου και τα έχεις περάσει (π.χ διδακτική και εκπαιδευτική ψυχολογία και ποιότητα στην εκπαίδευση) και μετά θες να πάρεις και αυτό το πρόγραμμα,τότε το ξανασκέφτεσαι αμα είναι να πάρεις 2 επιπλέον μαθήματα.Τελοςπάντων για να μιλήσω συγκεκριμένα εγώ χρωστάω 6 μαθήματα για πτυχίο.Με αυτή την εξεταστική ευελπιστώ να μου μείνουν 2...Αν γίνει και πτυχιακή εξεταστική σκέφτομαι ότι το Δεκέμβρη θα έχω τελειώσει.Οπότε σκεφτόμουν αντί να ορκιστώ να πάρω και το πρόγραμμα παιδαγωγικής επάρκειας δεδομένου κιόλας ότι θα έχω 2 μαθήματα λιγότερα(αφού έχω περάσει διδακτική και εκπαιδευτική ψυχολογία και ποιότητα στην εκπαίδευση).Όμως αν ισχύει ότι τα μαθήματα αυτά από τη στιγμή που παίρνεις το πρόγραμμα παύουν να μετρούν ως μαθήματα ελεύθερης επιλογής τότε θα πρέπει να πάρω άλλα 2 μαθήματα για το πτυχίο.Αυτό είναι το όλο κόλλημά μου...
Νομίζω αν τα έχεις περάσει ήδη δεν χρειάζεται να βρεις άλλα! Τα πέρασες και τέλος.. Δεν θα ακυρωθούν. Το θέμα ειναι αν τα νεα μαθήματα της επάρκειας θα μετράνε σαν ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ επιλογής για να συμπληρώσεις τον απαιτούμενο αριθμό μαθημάτων για πτυχίο.
Τα καινούργια είναι +6. Τα επιλογής είναι το πολύ 4. Άρα λογικά δεν πρέπει να είναι στο μέτρημα των μαθημάτων επιλογής αλλά σαν ξεχωριστό πεδίο για παιδαγωγική επάρκεια. Το λέω χωρίς να είμαι σίγουρη. Μια σκέψη έκανα.
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by photisd » Thu Oct 06, 2011 9:27 pm

παιδιά έγραψα πιο πάνω ότι αν έχεις περάσει διδακτική και παιδαγωγική, αφαιρούνται 3 και είπα ποια. Δείτε και το Pdf να σας λυθούν οι όποιες απορίες ;)
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
User avatar
motouboubati
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 222
Joined: Mon Jan 11, 2010 2:31 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Παιδαγωγική Επάρκεια

Post by motouboubati » Thu Oct 06, 2011 9:32 pm

Να ρωτησω και εγω κατι..Δηλαδη αν εχεις περασει παιδαγωγικη και διδακτικη,για το ΠΤΥΧΙΟ θα μετρανε σαν 3 μαθηματα;;Εμεις δηλαδη,σαν τμημα που χρειαζομαστε 4 μαθηματα επιλογης,αν εχουμε περασει αυτα τα 2 θα χρειαζομαστε αλλο 1 για να τελειωσουμε με τα μαθηματα επιλογης ή αλλα 2 μαθηματα επιλογης;
Post Reply

Return to “Παιδαγωγικά Μαθήματα”