Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα Κύκλων και Κατευθύνσεων του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους. Για συζητήσεις παλαιοτέρων ετών κοιτάξτε στην κατηγορία "Παλιές Συζητήσεις "
Post Reply
User avatar
evridiki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 218
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:45 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by evridiki » Wed Oct 19, 2011 2:39 pm

παιδια ξερει κανεις ποιες ειναι τα πιο ευκολα επιλογης του κυκλου δικτυων ; θελω ενα ακομα μαθημα και δε ξερω πιο να διαλεξω
:???:
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Zifnab » Wed Oct 19, 2011 2:49 pm

evridiki wrote:παιδια ξερει κανεις ποιες ειναι τα πιο ευκολα επιλογης του κυκλου δικτυων ; θελω ενα ακομα μαθημα και δε ξερω πιο να διαλεξω
:???:
Εξαρτάται τι εννοείς εύκολο - μακράν το πιο εύκολο αποτελεί ο Σχεδιασμός Βάσεων Δεδομένων (στην περίπτωση που το κάνει ο κ.Γιαννακουδάκης - αν το έχει πλέον ο κ.Βασσάλος είμαι σίγουρος ότι το μάθημα θα γίνει ουσιαστικό και δεν θα χαρακτηρίζεται ως εύκολο αλλά ως απαιτητικό).

Επικοινωνία Ανθρώπου-Υπολογιστή (αν ήταν όπως παλιά με τον κ.Παπαϊωάννου) - έχει 2-3 μικρές εργασίες και ένα μεγάλο project που με χαμηλό βαθμό ~5-6 στις εξετάσεις μπορείς να χτυπήσεις και βαθμό.

Ασύρματα Δίκτυα και Κινητές (εφόσον θα διαβάσεις που θα διαβάσεις τον Tannenbaum 2 φορές - διάβασε τον και μια τρίτη + κάποια μικρά κεφάλαια και μπορείς να γράψεις - έχει και εδώ ένα project ανάλογα με τον καθηγητή) - αν τα αντέχεις τα φροντιστήρια πάνω σε ασκήσεις τύπου tannenbaum - στο ίδιο κλίμα είναι και τα Πολυμέσα :smt023

Τα γραφικά υπολογιστών τα βρήκα πολύ απαιτητικά ειδικά όταν δεν έχεις πολύ χρόνο και τη Συνδυαστική Βελτιστοποίηση αρκετά δύσκολη για να χτυπήσεις βαθμό, ειδικά με κάποια θέματα Μαθηματικού Προγραμματισμού που πέφτουν - και τα δύο τα παρακολούθησα και στο πρώτο έκανα και εργασία αλλά δεν τα έδωσα.. :roll: . Οι Τεχνολογίες και Εφαρμογές στον Ιστό είναι αρκετά έως πολύ απαιτητικές, ειδικά άμα δεν έχεις καθόλου εμπειρία από τον Ιστό (html/javascript/xml και λίγο php)..

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Μπορεί να λέω και πράγματα ανούσια (πχ έχουν αλλάξει τόσο τα πράγματα + δεν προσφέρονται αυτό το εξάμηνο κτλ) οπότε ας μιλήσει και κάποιος νεότερος :smt023
User avatar
evridiki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 218
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:45 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by evridiki » Wed Oct 19, 2011 2:55 pm

αυτο ειναι το θεμα οτι δεν εχω χρονο ..Δικτυα και συνδυαστικη διαβασα οτι ειναι ευκολο δεδομενου οτι ειναι και απο αλλο τμημα
και επικοινωνια ανθρωπου υπολογιστη δεν εινα ιπανω κατω σαν τα γραφικα ; αρα εξισου δυσκολο;
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Zifnab » Wed Oct 19, 2011 2:57 pm

evridiki wrote:αυτο ειναι το θεμα οτι δεν εχω χρονο ..Δικτυα και συνδυαστικη διαβασα οτι ειναι ευκολο δεδομενου οτι ειναι και απο αλλο τμημα
Για ένα 5 είναι εύκολο για παραπάνω δεν νομίζω.. Έχει κάποιους γνωστούς αλγορίθμους γραφημάτων + αλγορίθμους μέγιστης ροής (που δεν κάνουμε εμείς στα υποχρεωτικά τουλάχιστον), και μετά αρχίζει και γίνεται κάπως δύσκολο, ειδικά αμα δεν το παρακολουθήσεις...
evridiki wrote:και επικοινωνια ανθρωπου υπολογιστη δεν εινα ιπανω κατω σαν τα γραφικα ; αρα εξισου δυσκολο;
Όχι η Επικοινωνία είναι κάπως προγραμματιστικό πχ να φτιάξεις μια εφαρμογή(διεπαφή περισσότερο) για κινητό/υπολογιστή/whatever (σε Java) - δεν μπλέκονται τρισδιάστατα γραφικά ή πακέτα OpenGL σε C++ και μαθηματική θεωρία όπως στα Γραφικά :smt023
User avatar
evridiki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 218
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:45 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by evridiki » Wed Oct 19, 2011 3:02 pm

ο σχεδιασμος βασεων δεδομενων ειναι στο εαρινο ;και ως μαθημα ειναι σαν τις βασεις δεδομενων;
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by kwnccc » Wed Oct 19, 2011 3:21 pm

evridiki wrote:ο σχεδιασμος βασεων δεδομενων ειναι στο εαρινο ;και ως μαθημα ειναι σαν τις βασεις δεδομενων;
Βασικά είναι ανάλογα με τον καθηγητή που θα έχει το μάθημα!
Εγω είχα βάσεις τον κ.Βαζιργιάννη ο οποίος ένα μέρος του μαθήματος σχεδιασμός βάσεων έκανε ύλη που μας είχε κάνει και στις βάσεις
και ένα μέρος του μαθήματος ύλη από την εξόρυξη γνώσης από βάσεις δεδομένων.
Γενικά όταν το είχε ο κ.Γιαννακουδάκης απ' ότι έχω ακούσει έκανε την ύλη του κ.Βαζιργιάννη (ένα μέρος από αυτά που είχαμε δει στις βάσεις τα οποία έγιναν και στο μάθημα του σχεδιασμού των βάσεων).
Τώρα φέτος ανάλογα με το ποιος θα το έχει θα κινηθεί και η ύλη. Πάντως είναι εαρινό εξάμηνο.
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Zifnab » Wed Oct 19, 2011 3:21 pm

evridiki wrote:ο σχεδιασμος βασεων δεδομενων ειναι στο εαρινο ;και ως μαθημα ειναι σαν τις βασεις δεδομενων;
Συνήθως είναι Εαρινό - δεν ξέρω για φέτος, επίσης το μάθημα αυτό ασχολείται κατά κύριο λόγο με Κανονικές Μορφές (περιέχεται μέρος της στο μάθημα Βάσεις Δεδομένων του κ.Βασσάλου) οι οποίες αν ξέρεις λίγο τί γίνεται γράφεις αφού είναι με ανοικτά βιβλία (δεδομένου ότι το έχει ο κ.Γιαννακουδάκης), σε άλλη περίπτωση δεν ξέρω..Δεν θεωρώ ότι τα μαθήματα έχουν κάποια στενή σχέση εκτός από τις κανονικές μορφές..
User avatar
evridiki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 218
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:45 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by evridiki » Wed Oct 19, 2011 3:27 pm

ευχαριστω παιδια !μαλλον θα δω πως θα παει η επικοινωνια ανθρωπου υπολογιστη που φαινεται ενδιαφερον και εχει και σχεση με τα κατανεμημενα
ειναι ενδιαφερον ετσι; :smt001
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Zifnab » Wed Oct 19, 2011 3:40 pm

evridiki wrote:ευχαριστω παιδια !μαλλον θα δω πως θα παει η επικοινωνια ανθρωπου υπολογιστη που φαινεται ενδιαφερον και εχει και σχεση με τα κατανεμημενα
ειναι ενδιαφερον ετσι; :smt001
Είναι αρκετά ενδιαφέρον, ουσιαστικά σου μαθαίνει καλές πρακτικές για να φτιάχνεις καλές διεπαφές χρήστη - δεν το κάνει με κορυφαίο τρόπο σε σχέση με αντίστοιχα μαθήματα στο εξωτερικό - αλλά είναι ένα εύκολο μάθημα, η δυσκολία είναι ο χρόνος για το project.. μάθε τί project θα ζητηθεί για να μάθεις την ανάλογη δυσκολία..

Δεν θα έλεγα ότι έχει σχέση με τα Κατανεμημένα, εκτός αν τύχει να σχεδιάσεις κάτι για Android (ή προσομοιωτή) και στα δύο :-p
User avatar
evridiki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 218
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:45 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by evridiki » Wed Oct 19, 2011 3:44 pm

μας ειχε πει η καλογερακη οτι μπορει να γινει ενα μεγαλυτερο κοινο project τουλαχιστον για οσους ασχοληθουν με android .
Ευχαριστω για την βοηθεια :)
User avatar
Phoenix!
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 238
Joined: Wed Oct 07, 2009 9:38 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Phoenix! » Wed Oct 19, 2011 8:36 pm

Καλησπέρα παιδιά! Χρειάζομαι γνώμες :smt100
Θέλω να πάρω 3 από τα παρακάτω μαθήματα:

Λογική
Τεχνολογίες κ Εφαρμογές στον Ιστό
Μηχανική Μάθηση
Εξόρυξη Γνώσης από Βάσεις Δεδομένων

Ποιά λέτε να πάρω και ποιο να αφήσω???? :smt102
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by necrofear_13 » Wed Oct 19, 2011 8:41 pm

Phoenix! wrote:Καλησπέρα παιδιά! Χρειάζομαι γνώμες :smt100
Θέλω να πάρω 3 από τα παρακάτω μαθήματα:

Λογική
Τεχνολογίες κ Εφαρμογές στον Ιστό
Μηχανική Μάθηση
Εξόρυξη Γνώσης από Βάσεις Δεδομένων

Ποιά λέτε να πάρω και ποιο να αφήσω???? :smt102
Λογική πάρε την γιατί θα σου δώσω καλές σημειώσεις και όπως έχουμε πει και σε άλλα thread είναι σχετικά μικρή και εύκολη. Μόνο αρνητικό του μαθήματος ότι η διδάσκουσα βάζει πολλά θέματα για την ώρα της εξέτασης(style αυτόματα).
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
Phoenix!
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 238
Joined: Wed Oct 07, 2009 9:38 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Phoenix! » Wed Oct 19, 2011 8:46 pm

Όλα θέλω να τα πάρω, αλλά δεν βγαίνει...
Πρέπει δυστυχώς κάτι να αφήσω...
Τι πήγανε και βάλανε τα μισά μαθήματα του εαρινού στο χειμερινό :smt013
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by chriskin » Wed Oct 19, 2011 8:58 pm

Phoenix! wrote:Όλα θέλω να τα πάρω, αλλά δεν βγαίνει...
Πρέπει δυστυχώς κάτι να αφήσω...
Τι πήγανε και βάλανε τα μισά μαθήματα του εαρινού στο χειμερινό :smt013
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
για να μπορω εγω που χρωσταω πολλα στο εαρινο να το περασω καπως πιο χαλαρα - για καλο εγινε :)
User avatar
Spy3
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 346
Joined: Sat Nov 07, 2009 4:18 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Πισω σου...

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Spy3 » Thu Oct 20, 2011 2:17 am

Μια ερωτηση και απο μενα...Σκεφτομαι να παρω τους κυκλους ΙΙ κ IV και πολυ με κανουν να απογοητευομαι :smt022 με το ποσο δυσκολοι κ ατελειωτοι ειναι...
Ισχυει σε τοσο μεγιστο βαθμο αυτο???μιας και δεν θα θελα να ασχοληθω με τα οικονομικα μαθηματικα και θεωρητικα μαθηματα των αλλων κυκλων...
Επισης οι γνωσεις που αποκτας απο τον κυκλο των δικτυων ειναι χρησιμες και εχουν ζητηση στην αγορα εργασιας???επειδη αν και προσωπικα με ενδιαφερει ο προγραμματισμος πιο πολυ, θα θελα να χω και μια καβαντζα απο αλλες γνωσεις με μεγαλη ζητηση...
User avatar
DrNio
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 750
Joined: Sun May 30, 2010 6:04 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Zion / Closer to 2199

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by DrNio » Mon Oct 24, 2011 6:59 pm

Σε economic school για μεταπτυχιακό , σχετικά με Management ή κάτι άλλο, μπορεί να δεχθούν κάποιον ο οποίος δεν έχει πάρει τον Οικονομικό κύκλο ?
Everything that has a beginning has an end
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Zifnab » Mon Oct 24, 2011 8:27 pm

Spy3 wrote:Μια ερωτηση και απο μενα...Σκεφτομαι να παρω τους κυκλους ΙΙ κ IV και πολυ με κανουν να απογοητευομαι :smt022 με το ποσο δυσκολοι κ ατελειωτοι ειναι...
Ισχυει σε τοσο μεγιστο βαθμο αυτο???μιας και δεν θα θελα να ασχοληθω με τα οικονομικα μαθηματικα και θεωρητικα μαθηματα των αλλων κυκλων...
Επισης οι γνωσεις που αποκτας απο τον κυκλο των δικτυων ειναι χρησιμες και εχουν ζητηση στην αγορα εργασιας???επειδη αν και προσωπικα με ενδιαφερει ο προγραμματισμος πιο πολυ, θα θελα να χω και μια καβαντζα απο αλλες γνωσεις με μεγαλη ζητηση...
Δεν είναι τρομερά δύσκολοι οι κύκλοι όπως αναφέρεις - εγώ τους περίμενα πιο υψηλού επιπέδου... Εξαρτάται πού θα πιάσεις δουλειά - αν θες να πιάσεις σε μια μικρή εταιρεία για Web Developer/Programmer οι Τεχνολογίες και Εφαρμογές στον Ιστό είναι must. Από την άλλη τα δίκτυα ΙΙ δεν είναι και τίποτα το σπουδαίο και ίσως θα έπρεπε να πάρεις και Ασφάλεια Δικτύων. Καλά Μαθήματα σαφέστατα αποτελούν τα Κατανεμημένα και η Τεχνητή Νοημοσύνη.
User avatar
L30N
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 252
Joined: Sat Oct 17, 2009 2:35 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by L30N » Tue Oct 25, 2011 11:42 am

DrNio wrote:Σε economic school για μεταπτυχιακό , σχετικά με Management ή κάτι άλλο, μπορεί να δεχθούν κάποιον ο οποίος δεν έχει πάρει τον Οικονομικό κύκλο ?
Αν έχεις ξεσκιστει στα μαθηματικά μαθήματα και σε ποσότητα και σε
Ποιότητα( βαθμό) , θα βρεις μεταπτυχιακά που απευθύνονται σε αρχάριους στα
Οικονομικά.
User avatar
Lifer
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 576
Joined: Fri Sep 18, 2009 10:52 pm
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Lifer » Wed Oct 26, 2011 2:25 am

L30N wrote:
DrNio wrote:Σε economic school για μεταπτυχιακό , σχετικά με Management ή κάτι άλλο, μπορεί να δεχθούν κάποιον ο οποίος δεν έχει πάρει τον Οικονομικό κύκλο ?
Αν έχεις ξεσκιστει στα μαθηματικά μαθήματα και σε ποσότητα και σε
Ποιότητα( βαθμό) , θα βρεις μεταπτυχιακά που απευθύνονται σε αρχάριους στα
Οικονομικά.
Yπερβολικο σε βρίσκω?Εχεις κανει κάποια έρευνα για business studies και προκυπτεις σε αυτα τα συμπερασματα?Τα μεταπτυχιακά για αρχάριους-γενικου χαρακτηρα εχεις δεν εχεις παρει τα μαθηματα business χαρακτηρα σε δεχονται.Τα πιο ειδικευμενα θελουν να εχεις προπτυχιακο με συναφή χαρακτηρα ή αρκετα μαθηματα-προαπαιτουμενα του τομεα που θα ειδικευτης.Αυτο ισχυει λιγο πολυ σε ολα τα μεταπυχιακα.
User avatar
DrNio
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 750
Joined: Sun May 30, 2010 6:04 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Zion / Closer to 2199

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by DrNio » Wed Oct 26, 2011 9:09 am

Αυτό θα ρωτούσα και εγώ.

L30N , το έχεις διαβάσει κάπου αυτό?

Γιατί έχω την εντύπωση , οτι π.χ. στο Μαθηματικό (Αθήνας) , που αν δεν κάνω λάθος δεν έχουν μαθηματικά στο πρ. σπουδών , εάν βγάλεις τον απαιτούμενο Μ.Ο. και LSE σε δέχονται.Αυτό που ανέφερα είναι πραγματικό γεγονός.
Everything that has a beginning has an end
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by necrofear_13 » Thu Oct 27, 2011 8:29 pm

Ρε guys έχω ξεχάσει. Αν περάσεις περισσότερα από 36 και δεν θες να "βάλεις" κάποιο μάθημα στο πτυχίο(και συνεχίζεις να τηρείς προυποθέσεις για πτυχίο) γίνεται αυτό?
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
mpatsis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1030
Joined: Mon Nov 03, 2008 8:18 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Riding the train of thought!!!

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by mpatsis » Thu Oct 27, 2011 8:36 pm

Νομίζω ναι! Θα ρωτήσω και γραμματεία την Δευτέρα γιατί με ενδιαφέρει και εμένα και θα ξαναποστάρω όταν έχω νεότερα :-p ...
Αλλά αν κάποιος ξέρει τι παίζει αν έχεις πάνω από 36 ας μας πει πλιζ...
Last edited by mpatsis on Fri Oct 28, 2011 10:59 am, edited 1 time in total.
I'm Starting With The Man In The Mirror. I'm Asking Him To Change His Ways...
Aueb's NLP Group!
Image
Image May the foss be with you!!!
Post Reply

Return to “Μαθήματα Κύκλων και Κατευθύνσεων”