Φιλοσοφία :)

Σίγουρα όλο και κάτι δε θα ταιριάζει με τις παραπάνω ψυχαγωγικές κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Φιλοσοφία :)

Post by Sreak » Sat May 01, 2004 1:38 am

Είναι πολύ καλό.- Αρκεί να γίνει και πράξη...


Ένας καθηγητής φιλοσοφίας εμφανίστηκε στην τάξη του με ένα μεγάλο χάρτινο κουτί.

1. Χωρίς να μιλήσει, πήρε από την χάρτινη κούτα ένα άδειο γυάλινο βάζο και άρχισε να το γεμίζει με μικρές πέτρες. Οι μαθητές τον κοιτούσαν με απορία. Όταν το βάζο δεν χωρούσε άλλο, ρώτησε: «Είναι γεμάτο το βάζο;» και οι μαθητές απάντησαν: «Ναι, είναι γεμάτο».
2. Αυτός χαμογέλασε και πάλι χωρίς να μιλήσει, πήρε από την χάρτινη κούτα ένα σακουλάκι με μικρά βοτσαλάκια και άρχισε να γεμίζει το βάζο, το κούνησε λίγο και τα βοτσαλάκια κύλησαν και γέμισαν τα κενά μεταξύ των πετρών. Όταν το βάζο δεν χωρούσε άλλο, ρώτησε: «Είναι γεμάτο το βάζο;» και οι μαθητές γέλασαν και απάντησαν: «Ναι, είναι γεμάτο».
3. Αυτός χαμογέλασε και πάλι χωρίς να μιλήσει, πήρε από την χάρτινη κούτα ένα σακουλάκι με άμμο και άρχισε να την αδειάζει μέσα στο βάζο. Η άμμος χύθηκε και γέμισε όλα τα κενά μεταξύ των πετρών και των βότσαλων. Όταν το βάζο δεν χωρούσε άλλο, ρώτησε: «Είναι γεμάτο το βάζο;» και οι μαθητές δίστασαν για λίγο, αλλά απάντησαν: «Ναι, είναι γεμάτο».
4. Αυτός χαμογέλασε και πάλι χωρίς να μιλήσει, πήρε από την χάρτινη κούτα δύο μπουκάλια μπύρες και άρχισε να τα αδειάζει μέσα στο βάζο. Τα υγρά γέμισαν όλα το υπόλοιπο κενό του βάζου. Όταν το βάζο δεν χωρούσε άλλο, ρώτησε: «Είναι γεμάτο το βάζο;» και οι μαθητές γέλασαν αυτή την φορά και απάντησαν: «Ναι, είναι γεμάτο».

Τώρα, λέει ο καθηγητής, θέλω να θεωρήσετε το βάζο αυτό ότι αντιπροσωπεύει τη ζωή σας.

1. Οι πέτρες είναι τα ποιο σημαντικά στην ζωή σας, τέτοια είναι η οικογένεια, ο σύντροφός σας, η υγεία σας, τα παιδιά σας, οι καλοί σας φίλοι. Οι πέτρες αντιστοιχούν στα ποιο σημαντικά, τόσο σημαντικά, που ακόμα και αν όλα τα υπόλοιπα λείψουν, η ζωή σας θα εξακολουθήσει να είναι γεμάτη.
2. Τα βοτσαλάκια είναι τα άλλα πράγματα που έρχονται στην ζωή μας, όπως οι σπουδές μας, η εργασίας μας, το σπίτι μας, το αυτοκίνητό μας, είναι μικρά πράγματα, βοτσαλάκια. Αν αυτά τα βάλετε πρώτα στο βάζο, δεν θα υπάρχει χώρος για τις πέτρες, τα σημαντικά της ζωής.
3. Η άμμος είναι όλα τα υπόλοιπα, τα ποιο μικρά πράγματα της ζωής. Αν βάλεις πρώτα την άμμο στο βάζο, δεν θα υπάρχει χώρος ούτε για τα βότσαλα αλλά ούτε και για τις πέτρες.

Το βάζο είναι η ζωή σας. Αν ξοδεύεται χρόνο και δύναμη για μικρά πράγματα, δεν θα βρείτε ποτέ χρόνο για τα ποιο σημαντικά. Ξεχωρίστε ποια είναι τα πιο σημαντικά για την ευτυχία σας. Μιλήστε με τους γονείς σας, παίξτε με τα παιδιά σας, απολαύστε τον σύντροφό σας, προσέξτε την υγεία σας και χαρείτε τους φίλους σας. Πάντα θα υπάρχει χρόνος για γνώση και σπουδές, πάντα θα υπάρχει χρόνος για εργασία, πάντα θα υπάρχει χρόνος για να φτιάξετε το σπίτι σας και το αυτοκίνητό σας, να πληρώσετε τον δήμο και το τηλέφωνο. Όμως να φροντίσετε για τις πέτρες πρώτα. Ξεχωρίστε τις προτεραιότητες σας.

Οι μαθητές είχαν μείνει άφωνοι. Ένας όμως ρώτησε: «Η μπύρα τι αντιπροσωπεύει;» Ο καθηγητής γέλασε και απάντά: «Χαίρομαι που ρωτάς. Θα σας πω: δεν έχει σημασία πόσο γεμάτη είναι η ζωή σας, δεν έχει σημασία πόσο στριμωγμένος είσαι, γιατί πρέπει να ξέρεις ότι:
«ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΙΓΟΣ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΠΙΡΙΤΣΕΣ!»
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Post by koki » Sat May 01, 2004 1:42 am

:-D :-D :-D :-D :-D προσκυνώ.
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Sat May 01, 2004 3:16 am

Με μια λέξη...ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!!! Αχα!!Καλό,εεεεε;;; \:D/

:cool:
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sat May 01, 2004 3:34 am

Πάμε για καμιά μπυρίτσα λέω εγώ :smt030
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
vagalati
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 579
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:46 pm
Location: 7000 miles away from aueb

Post by vagalati » Sat May 01, 2004 3:42 pm

Που τα βρίσκετε όλα αυτά ρε παιδιά;; :smt017
Για δώστε μας κανενα link (αν υπάρχει).
Ni!! Ni!! Ni!!
User avatar
Vasilis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 432
Joined: Sun May 30, 2004 3:51 pm
Location: Β_324_Α_2

Post by Vasilis » Thu Jun 03, 2004 8:55 pm

Προσκυνώ και εγώ μαζί με τον/την koki. Αν όντως υπάρχει link πες το!!!
The road goes on forever...
User avatar
ttoppouzokypraios
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 304
Joined: Thu May 06, 2004 4:07 pm
Location: back to my fields :-)
Contact:

Post by ttoppouzokypraios » Fri Jun 04, 2004 1:39 am

Vasilis wrote:Προσκυνώ και εγώ μαζί με τον/την koki. Αν όντως υπάρχει link πες το!!!
Η απάντηση αποτελείτε από δύο λέξεις: "email forward"!!! :)
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Post by Sreak » Fri Jun 04, 2004 9:42 am

ttoppouzokypraios wrote: Η απάντηση αποτελείτε από δύο λέξεις: "email forward"!!! :)
To συγκεκριμένο μου το είχε δώσει μια φίλη μου σε χαρτί και στη συνέχεια έπαιξε google με κάποια keys του κειμένου προκειμένου να γλιτώσω την πληκτρολόγηση.
Πάντως ο ttoppouzokypraios δεν έχει και πολύ άδικο.
Πάντως αν λάβω ένα τέτοιο mail και από κάτω γράφει "Στείλτο σε 12431541 άτομα προκειμένου να κερδίσεις το λότο,τζόκερ,στοίχημα κτλ" θα ξενέρωνα απίστευτα.
Δυστυχώς συνήθως έτσι γίνεται :mad:
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Fri Jun 04, 2004 9:52 am

Ειλικρινά τώρα που έγινε και η 3η φάση στους μεταγλωττιστές προαιρετική μπορώ να πώ πως αντιλαμβάνομαι το νόημα του κειμένου!!!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
ttoppouzokypraios
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 304
Joined: Thu May 06, 2004 4:07 pm
Location: back to my fields :-)
Contact:

Post by ttoppouzokypraios » Fri Jun 04, 2004 3:26 pm

Sreak wrote: To συγκεκριμένο μου το είχε δώσει μια φίλη μου σε χαρτί και στη συνέχεια έπαιξε google με κάποια keys του κειμένου προκειμένου να γλιτώσω την πληκτρολόγηση.
Πάντως ο ttoppouzokypraios δεν έχει και πολύ άδικο.
Πάντως αν λάβω ένα τέτοιο mail και από κάτω γράφει "Στείλτο σε 12431541 άτομα προκειμένου να κερδίσεις το λότο,τζόκερ,στοίχημα κτλ" θα ξενέρωνα απίστευτα.
Δυστυχώς συνήθως έτσι γίνεται :mad:
Το συγκεκριμένο ευτυχώς ήταν απλό forward και όχι chain letter. Πράγματι θα είχα ξενερώσει και 'γω αφάνταστα αν τέλειωνε με στείλε το σε...
"I'm not smart enough to debate you
point to point but I have the feeling
that 60% of what you say is crap"
David Letterman
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Sat Jun 05, 2004 1:03 pm

Κι ένα από μένα που μου άρεσε.

Η ζωή είναι ανάποδα
Η μεγαλύτερη αδικία στη ζωή είναι το πως αυτή τελειώνει. Μετά από x χρόνια μόχθου και δουλειάς αντί να επιβραβευθείς, πεθαίνεις! Τι κακό κι αυτό, να πρέπει πρώτα να γεννιέσαι και στο τέλος να πεθαίνεις?

Θα προσπαθήσω να σας αναπτύξω τη λογική μου. Πρώτα θα έπρεπε να πεθαίνεις (Να φεύγει αυτό το κακό από τη μέση). Μετά ζεις σε γηροκομείο.. Μόλις γίνεις αρκετά νεότερος σε πετάνε κλοτσηδόν από το γηροκομείο και πηγαίνεις στη δουλειά σου, κατευθείαν στην θέση του διευθυντή, με αμάξι και σπίτι από την Εταιρία. Εργάζεσαι για σαράντα χρόνια (με τα νέα μέτρα) μέχρι να γίνεις αρκετά νέος για να πάρεις την σύνταξή και το εφ' άπαξ σου. Έτσι τα λεφτά που θα έχεις δεν θα πάνε χαμένα, αφού θα είσαι στην καλύτερη ηλικία για να τα χαρείς και να τα ξοδέψεις. Το ρίχνεις στα πάρτι, στο αλκοόλ, στους έρωτες, στα ταξίδια και όπου αλλού μπορείς, έτσι ώστε να τα χαρείς πραγματικά.. Με το που αρχίζουν να αδειάζουν οι τσέπες σου, σε καλούνε να πας στο λύκειο. Μετά Γυμνάσιο. Έπειτα δημοτικό, γίνεσαι παιδί, παιχνίδι και χαρά. Ούτε ευθύνες ούτε τίποτα να σε απασχολεί. Έπειτα γίνεσαι μωρό όπου τότε όλοι σε φροντίζουν, σου κάνουν όλα τα χατίρια, σε ταΐζουν, σε ντύνουν κλπ. Κάποια στιγμή λοιπόν έρχεται η ώρα να μπεις στην μήτρα όπου περνάς τους τελευταίους 9 μήνες σου επιπλέοντας
ευχάριστα κάνοντας τις βουτιές σου μέχρι να γίνεις σπερματοζωάριο. Ξαφνικά τελειώνεις την ύπαρξή σου απολαμβάνοντας έναν έντονο οργασμό!!!!! Λοιπόν? Δεν νομίζεις κι εσύ ότι ζούμε ανάποδα? :-D
mpoulouka
bit level
bit level
Posts: 15
Joined: Tue Jun 08, 2004 6:03 pm
Location: athina

Post by mpoulouka » Wed Jun 09, 2004 12:30 am

Μαζευω τα συνεργα μου
οραση, ακοη, γευση, οσφρηση, μυαλο
βραδιασε πια, τελευει το μεροκαματο,
γυριζω σαν τον τυφλοποντικα
στο σπιτι μου, στο χωμα
Οχι γιατι κουραστηκα να δουλευω,
δεν κουραστικα μα ο ηλιος βασιλεψε...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Wed Jun 09, 2004 1:09 am

Καταρχάς καλοσήρθες :)..Πολύ ωραίο το παραπάνω αλλά θα το προτιμούσα τονισμένο, μέχρι να το καταλάβω μου βγήκε η πίστη.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Vasilis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 432
Joined: Sun May 30, 2004 3:51 pm
Location: Β_324_Α_2

Post by Vasilis » Wed Jun 09, 2004 1:37 am

Γεια σου μπουλουκάκι!!!Καλώς το μου...Χιχιχι! Ωραίο το πρώτο σου post! Από που είναι? Πηγές...Ξέρεις εσύ! Και καλά λέει ο HdkiLLeR, τόνους. :-D
The road goes on forever...
User avatar
YiannisF
byte level
byte level
Posts: 108
Joined: Fri Apr 30, 2004 2:59 pm
Location: Bristol, UK

Post by YiannisF » Wed Jun 09, 2004 12:03 pm

mpoulouka wrote:Μαζευω τα συνεργα μου
οραση, ακοη, γευση, οσφρηση, μυαλο
βραδιασε πια, τελευει το μεροκαματο,
γυριζω σαν τον τυφλοποντικα
στο σπιτι μου, στο χωμα
Οχι γιατι κουραστηκα να δουλευω,
δεν κουραστικα μα ο ηλιος βασιλεψε...
Πω πω τι μου θύμισες τώρα!!! Εκπληκτικό! Είναι κορυφαίος αυτός ο άνθρωπος!
Image
.::YF::.
mpoulouka
bit level
bit level
Posts: 15
Joined: Tue Jun 08, 2004 6:03 pm
Location: athina

Post by mpoulouka » Wed Jun 09, 2004 5:24 pm

Παιδια συγνωμη για το ατονικό μου συστημα αλλα οι κακες συνηθειες...
Το κειμενάκι είναι από το Βιος και πολιτεια του Αλεξη Ζορμπά
αν θυμαμαι καλά και νομιζω οτι εκφραζει πολλους απο εμας!
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Wed Jun 09, 2004 9:03 pm

mpoulouka wrote: Το κειμενάκι είναι από το Βιος και πολιτεια του Αλεξη Ζορμπά
Καζαντζάκης for ever.... :smt023
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
Vasilis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 432
Joined: Sun May 30, 2004 3:51 pm
Location: Β_324_Α_2

Post by Vasilis » Thu Jun 10, 2004 2:22 pm

Μαρία να μου το δώσεις αυτό. Είπαμε...εσωτερική αναζήτηση! :-D Κέεεεεετσι!
The road goes on forever...
mpoulouka
bit level
bit level
Posts: 15
Joined: Tue Jun 08, 2004 6:03 pm
Location: athina

Post by mpoulouka » Thu Jun 10, 2004 7:47 pm

θα στο δώσω βασιλη αρκει να κατέβω αθήνα. Πρόσεχε μην πάθεις τιποτα με την πολλή αναζήτηση!
User avatar
Vasilis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 432
Joined: Sun May 30, 2004 3:51 pm
Location: Β_324_Α_2

Post by Vasilis » Fri Jun 11, 2004 1:15 pm

Σουτ ρε! Διαβάζω για τον φεμινισμό και με θαυμάζω που δεν έχω κάψει ακόμη τα βιβλία μου! Κάτι άλλο από Καζαντζάκη?
The road goes on forever...
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Fri Jun 11, 2004 8:11 pm

Vasilis wrote:Σουτ ρε! Διαβάζω για τον φεμινισμό και με θαυμάζω που δεν έχω κάψει ακόμη τα βιβλία μου! Κάτι άλλο από Καζαντζάκη?
Βιβλίο θέλεις ή απόσπασμα; Απόσπασμα πήγαινε http://venus.cslab.aueb.gr/forum/viewtopic.php?t=320 να δεις ένα αλλά σου έχω κι άλλα αν θέλεις....
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Tue Feb 06, 2007 5:02 pm

Τί ωραίο τοπικ είναι αυτό;
Γιατί δεν το ανασταίνουμε;
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
Post Reply

Return to “Άλλα ψυχαγωγικά θέματα”