Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by PASCAL » Fri Dec 16, 2011 11:44 pm

Γενικα θα ήθελα να ακούσω τρόπους για να μη μαζεύει ΤΟΣΗ σκόνη το PC(CPU, monitor, keyboard...) και ειδικά το εσωτερικό.
1. Εσείς κάθε πότε το καθαρίζετε(το εσωτερικό); Τι χρησιμοποιείτε; Βάζετε φίλτρα και πού/πώς; Έχετε απιονιστή στο δωμάτιο;
2. Με το σπρέυ τη εμπειρία έχετε(προσωπικά έχω πολύ άσχημη);
3. Με οθόνη LED, LCD/TFT τι ακριβώς κάνετε; Χρησιμοποιήσατε ποτέ κάποιο υγρό(επίσης άσχημη εμπειρία);
4. Για την κίτρινη μπίχλα-μάκα του χρόνου τι προτείνεται; Λευκαντικό; :-p
5. Ένας laser εκτυπωτής τi φροντίδα θέλει;
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by chriskin » Fri Dec 16, 2011 11:50 pm

PASCAL wrote:Γενικα θα ήθελα να ακούσω τρόπους για να μη μαζεύει ΤΟΣΗ σκόνη το PC(CPU, monitor, keyboard...) και ειδικά το εσωτερικό.
1. Εσείς κάθε πότε το καθαρίζετε(το εσωτερικό); Τι χρησιμοποιείτε; Βάζετε φίλτρα και πού/πώς; Έχετε απιονιστή στο δωμάτιο;
2. Με το σπρέυ τη εμπειρία έχετε(προσωπικά έχω πολύ άσχημη);
3. Με οθόνη LED, LCD/TFT τι ακριβώς κάνετε; Χρησιμοποιήσατε ποτέ κάποιο υγρό(επίσης άσχημη εμπειρία);
4. Για την κίτρινη μπίχλα-μάκα του χρόνου τι προτείνεται; Λευκαντικό; :-p
5. Ένας laser εκτυπωτής τi φροντίδα θέλει;


1. εγω εχω laptop και η θηκη του εχει απο μονη της φιλτρα - απλα το κλεινω, βγαζω και καθαριζω τα φιλτρα και ειμαι ετοιμος.
σε κανονικο υπολογιστη συνηθως παιζει καθαρισμα με σκουπα - σεσουαρ - μπατονετες μια φορα καθε 2-3 μηνες
2. σπρευ; πιπεριου; η καθαρισμου οθονης; αμα εννοεις αυτο δες το 3 για μενα
3. για οθονες εχω ενα παλιο σπρευ (εχει κρατησει 2-3 χρονια) - κανει εντυπωσιακη δουλεια και στο laptop και σε tablet/smartphone (το λεω επειδη εκει οι οθονες ειναι μικροτερες και θα φαινονταν περισσοτερο οι "ατελειες") - εχω παρει δικο μου πανακι για να καθαριζω το υγρο ομως, αυτα που δινουν μαζι δεν κανουν ιδιαιτερη δουλεια
4. νεο υπολογιστη; :shock: (μαυροι και γυαλιστεροι υπολογιστες ftw, δεν χανουν το χρωμα τους ποτε)
5. dunno
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by ala_mages » Sat Dec 17, 2011 12:03 am

Όσο αφορά το pc, εγώ μία φορά το 6μηνό περίπου το ανοίγω και βγάζω την ψύκτρα του επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών, αυτά είναι που πιάνουν και την περισσότερη σκόνη. Ε καθαρίζω τα πιο χοντρά (λύνω και τον ανεμιστήρα της κάρτας γραφικών και καθαρίζω και από εκεί την σκόνη) και στα υπόλοιπα (πχ στο τροφοδοτικό) βάζω σκούπα και ρουφάω ότι έχει. Άμα θες και πιο σχολαστικό καθάρισμα λύσε και τους δίσκους ,dvd κτλ και πάρε ένα πανί και ξεσκόνισε και εκεί. Τώρα η οθόνη άμα την περνάς με κάνα πανί κάθε 5-6 μέρες, δεν θα έχεις θέμα, δηλαδή δεν έχει χρειαστεί(τουλάχιστον εγώ) να κάνω κάτι στην οθόνη.
Γενικά δεν χρειάζεσαι ζουμιά, υγρά καθαριστικά κτλ, pc είναι λογικό είναι να πιάνει σκόνη. Το πιο βασικό είναι να είναι και καθαρός ο χώρος που βρίσκεται το κουτί. Άμα δηλαδή το δωμάτιο κάτω έχει τουφες από σκόνη λογικό είναι οι ανεμιστήρες να τα τραβάνε μέσα. Άμα κρατάς καθαρό τον χώρο (τουλάχιστον γύρω από το κουτί :-p ) και το ανοίγεις 1-2 φορές τον χρόνο, δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα :) .
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by PASCAL » Sat Dec 17, 2011 12:10 am

Δυστυχώς είχα κάνει κάποτε τη διπλή @@ριά να αγοράσω( :smt011 ) πεπιεσμένο αέρα(σπρέυ) και να επιχειρήσω με τη μία να ψεκάσω το εσωτερικό του pc. Όμως αντι για αέρας βγήκαν κάτι ωραίες σταγονάρες που γέμισαν νερά τη μητρική :smt011 Επίσης πρόσφατα χρησιμοποιήσα ένα "ειδικό πανάκι" με γυαλιστικό στην οθόνη και... ακόμα να φύγει η λαδίλα :smt011

Για τη σκούπα: ολόκληρη σκούπα για σκόνη σε μορφή στρώματος; :???: Μήπως μπιστολάκι σε κρύο αέρα θα ήταν καλύτερα;
User avatar
Aitoulas
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 265
Joined: Sun Feb 08, 2009 5:45 pm

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by Aitoulas » Sat Dec 17, 2011 12:24 am

1. Καθαρίζω το εσωτερικό όταν έχει φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο. Με άλλα λόγια, μία ή δύο φορές το χρόνο. Ναι ξέρω χρειάζεται πιο συχνά, αλλά πάντα το αναβάλλω. Χρησιμοποιώ σπρέυ και όταν μου τελειώνει βάζω την ηλεκτρική σκούπα να πάρει τα "χοντρά" και μετά πιστολάκι στον κρύο αέρα να φυσήξει τα υπόλοιπα.
2. Κάνει πολύ καλή δουλειά-καλύτερη από κάθε είδους βουρτσάκι. Απλά είναι ακριβό για τον αέρα που περιέχει και καμιά φορά όταν το σπρέυ τελειώνει, μπορεί να πιτσιλίσει υγρό ( το προωθητικό ). Όποτε έτυχε, δε μου έκανε κάποια ζημιά, εξατμίστηκε αμέσως.
3. Ένα στεγνό πανί είναι αρκετό για να βγάλω τη σκόνη. Καμιά φορά, βάζω και ελάχιστο καθαριστικό για τα τζάμια, ίσα-ίσα να καθαρίσει καλύτερα.
4. Συνήθως βάζω οινόπνευμα. Αν δε βρώ, βάζω από αυτά τα υγρά γενικής καθαριότητας που είναι για πατώματα κτλ.
5. Δεν έχω laser εκτυπωτή. Έναν inkjet είχα και δεν ήθελε ιδιαίτερη φροντίδα. Μόνο από πάνω τη σκόνη.
September 28, daylight. The monsters have overtaken the city. Somehow, I am still alive...
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by enum21 » Sat Dec 17, 2011 7:40 am

PASCAL wrote: Για τη σκούπα: ολόκληρη σκούπα για σκόνη σε μορφή στρώματος; :???: Μήπως μπιστολάκι σε κρύο αέρα θα ήταν καλύτερα;
Η σκούπα έχει και ειδικά στόμια πιο μικρά από το κλασσικό για τις δύσκολες περιοχές. Δοκίμασε με κάποιο από αυτά. Αλλιώς βγάλε τη βάση να μείνει μόνο το στρογγυλό. Θες σκούπα για να ρουφήξει τη σκόνη και όχι για να τη σκορπίσει όπως με το πιστολάκι.
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by ultimate_aektzis » Sat Dec 17, 2011 3:09 pm

PASCAL wrote:Γενικα θα ήθελα να ακούσω τρόπους για να μη μαζεύει ΤΟΣΗ σκόνη το PC(CPU, monitor, keyboard...) και ειδικά το εσωτερικό.
1. Εσείς κάθε πότε το καθαρίζετε(το εσωτερικό); Τι χρησιμοποιείτε; Βάζετε φίλτρα και πού/πώς; Έχετε απιονιστή στο δωμάτιο;
2. Με το σπρέυ τη εμπειρία έχετε(προσωπικά έχω πολύ άσχημη);
3. Με οθόνη LED, LCD/TFT τι ακριβώς κάνετε; Χρησιμοποιήσατε ποτέ κάποιο υγρό(επίσης άσχημη εμπειρία);
4. Για την κίτρινη μπίχλα-μάκα του χρόνου τι προτείνεται; Λευκαντικό; :-p
5. Ένας laser εκτυπωτής τi φροντίδα θέλει;

1. Μια φορά το χειμώνα, οσες χρειαστεί το καλοκαίρι που ζεσταίνετε εύκολα. :-p

2. No experience, χρησιμοποιω blower. Το σπρευ ειναι πεταμενα λεφτα, βρισκεις και με 12 ευρω blower και καθαριζεις για μια ζωη.

3. Συνηθως με ξεσκονοπανο που ειναι μαλακο. Αν εχει κανα λεκε με πανακια της connect ή κατι παρόμοιο.
User avatar
zaveti
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 797
Joined: Wed Oct 07, 2009 8:12 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by zaveti » Sat Dec 17, 2011 5:12 pm

το ανεβαζω στο βουνο,ανοιγω το καπακι,και το παιρνω την επομενη μερα
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by cypher » Sat Dec 17, 2011 5:53 pm

PASCAL wrote: 4. Για την κίτρινη μπίχλα-μάκα του χρόνου τι προτείνεται; Λευκαντικό; :-p
Για τα υπόλοιπα σου απάντησαν. Blower για το εσωτερικό και πανάκια για οθόνη κτλ. Για την μπίχλα η καλύτερη λύση ειναι μετά το καθάρισμα να παρεις απο χρωματοπωλείο με 4-5 ευρώ spray για μεταλλικές επιφάνειες σε ότι χρώμα προτιμάς και να βάψεις ολόκληρο το κουτί. Τα άσπρα κουτιά είναι άθλια either way. :-p :-p
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[quote="zaveti"]το ανεβαζω στο βουνο,ανοιγω το καπακι,και το παιρνω την επομενη μερα[/quote] [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6zXDo4dL7SU[/youtube]
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by PASCAL » Sat Dec 17, 2011 6:09 pm

:shock: Δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτό το εργαλέιο. :shock: Αλλά το μπιστολάκι σε κρύο αέρα δεν θα κάνει την ίδια δουλειά; Ή μήπως o blower βγάζει πιο δυνατό αέρα;

Και κάτι άσχετο: ο αέρας που βγαίνει από το κουτί και τον εκτυπωτή αν μείνει στο δωμάτιο που είσαι και κοιμηθείς με αυτόν σου κάνει κακό(μακροχρόνια);
zaveti wrote:το ανεβαζω στο βουνο,ανοιγω το καπακι,και το παιρνω την επομενη μερα
:)
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by dexter » Sat Dec 17, 2011 6:33 pm

PASCAL wrote:Και κάτι άσχετο: ο αέρας που βγαίνει από το κουτί και τον εκτυπωτή αν μείνει στο δωμάτιο που είσαι και κοιμηθείς με αυτόν σου κάνει κακό(μακροχρόνια);
ναι όσο και η υπόλοιπη σκονη, δεν έχει τίποτα χημικά κτλ,πιστεύω αυτά φεύγουν μετά την πρώτη βδομάδα χρήσης...
ultimate από που το πήρες το blower;
γιατί τα σπρει και δουλειά καλή δεν κάνουν και κοστίζουν-τελειώνουν πολύ γρήγορα..
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by cypher » Sat Dec 17, 2011 6:41 pm

dexter wrote: ultimate από που το πήρες το blower;
Πουλάνε και στο cosmodata στην στουρνάρη αν ψάχνεις. περίπου στα 10-15 ευρώ πρεπει να το έχουν.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by Zifnab » Wed Feb 22, 2012 3:34 pm

Παίδες θέλω να καθαρίσω το πληκτρολόγιο του laptop μου που έχει την ιδιότητα να μαζεύει πολλά περισσότερα σε σχέση με άλλα laptop λόγω fail στην κατασκευή του. Κάτω από τα πλήκτρα έχει ένα ελαστικό που από κάτω του παγιδεύει ακόμα περισσότερα σκουπιδάκια. Θα ήθελα να μου προτείνετε blower ή σπρέι καθαρισμού με αέρα?? Είναι το blower τόσο λεπτομερειακό ??
___________________

Πήρα σπρέι καθαρισμού από Πλαίσιο και είναι μάπα - απλά δεν κάνει για τρίχες και σουσάμια και ό,τι άλλο βρίσκεται κάτω από τα πλήκτρα... λέτε το blower να τα καταφέρει καλύτερα?
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by PASCAL » Wed Feb 22, 2012 3:49 pm

Zifnab wrote:Πήρα σπρέι καθαρισμού από Πλαίσιο και είναι μάπα - απλά δεν κάνει για τρίχες και σουσάμια και ό,τι άλλο βρίσκεται κάτω από τα πλήκτρα... λέτε το blower να τα καταφέρει καλύτερα?
Ναι :) Το blower είναι ένα θηριώδες σκουπάκι :) Και το καλό είναι ότι με 15-20 ευρώ έχεις μια συσκευή που καθαρίζει PC, αμάξι και γενικά οτιδήποτε θέλει φύσημα αέρα. Επίσης λειτουργεί και ανάποδα δηλαδή ρουφάει κιόλας. :)
Μεγάλη εφεύρεση :)
User avatar
StRanastassis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 270
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:18 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by StRanastassis » Wed Feb 22, 2012 5:02 pm

Κάτι που το έχω απορία,η σκόνη μέσα στον υπολογιστή έχει αρνητικές επιπτώσεις στην λειτουργία του γενικότερα?
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by cypher » Wed Feb 22, 2012 5:22 pm

StRanastassis wrote:Κάτι που το έχω απορία,η σκόνη μέσα στον υπολογιστή έχει αρνητικές επιπτώσεις στην λειτουργία του γενικότερα?
Δυσκολεύει την απαγωγή του θερμού αέρα οπότε και ζεσταίνονται μερικά components του. Και γενικά οι υψήλοτέρες θερμοκρασίες μειώνουν το προσδόκιμο ζωής του hardware + προκαλούν φασαρία γιατί τα ανεμιστήρια γυρνάνε πιο γρήγορα για να ψύξουν το pc.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by MpoMp » Mon Jun 03, 2013 6:50 pm

Διαβάζω στο web ότι η χρήση ηλεκτρικής σκούπας απαγορεύεται αυστηρά λόγω στατικού ηλεκτρισμού. Είχε ποτέ κανείς τέτοιο θέμα?

Με πανί swiffer τίθεται πάλι τέτοιο θέμα? Σκέφτομαι να ανοίξω το desktop μου στο μπαλκόνι και να φυσάω με το στόμα. :-p
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by moody » Mon Jun 03, 2013 8:09 pm

Εγώ πάλι δεν βρίσκω πουθενά πάστα,μόνο στο πλαίσιο,μία 12γρ με 20+ ε. :/
Also όσοι βλέπετε αυξημένες θερμοκρασίες,καθαρίστε σήμερα :
για 2-3 μήνες είχε κολλήσει στους 83,had many chances to clean or at least say goodbye :'(
RIP GPU
DSC_0016.jpg
DSC_0017.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by vasilaros69 » Mon Jun 03, 2013 8:55 pm

:shock: :shock: :shock:
RIP
και να φανταστεις κλαιγομουν εγω(και ακομα δλδ) που ειναι στους 50++ βαθμους η θερμοκρασια.
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by Zifnab » Mon Jun 03, 2013 9:31 pm

@moody Οι GPU δεν έχουν τοσο πρόβλημα σε υψηλές θερμοκρασίες (μέχρι 90-100) όπως οι CPU... προφανώς αυτές οι θερμοκρασίες δεν πρέπει να είναι idle διότι πιθανώς έχει ξεραθεί η πάστα ή κάτι τέτοιο - δεν θεωρώ ότι η σκόνη θα μπλοκάρει θερμότητα κοντά στην gpu.. Τα ανεμιστηράκια μπλοκάρουν με σκόνη.. Πες στο πλαίσιο να σου δώσουν την φτήνη (έχουν κάτι σακουλάκια με γκρί γύρω στα 2 ευρώ - δεν αναφερόταν κάπου)
@MpoMp δεν έχω ακούσει κάτι για σκούπες γενικά χρησιμοποιώ πινέλα για τον καθαρισμό μου - τα swiffer νομίζω εξαρτώνται από τον στατικό ηλεκτρισμό για να μαζεύουν την σκόνη.. - η σκούπα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να έχει στατικό ηλεκτρισμό εκτός από εξωτερικά στα πλαστικά της :/ - εκτός αν εννοούμε ηλεκτρομαγνητικά κύματα (αλλο πράγμα αυτό) λόγω μοτέρ που το θεωρώ χοντρό να επηρεάσει τον υπολογιστή με κάποιο τρόπ... Αυτό που έχω ακούσει είναι ότι οι σκούπες μπορούν να χαλάσουν τα ανεμιστηράκια - και νομίζω έχω χαλάσει ένα λόγω σκούπας ... τέλος αντί για πινέλα υπάρχει και το blower..
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by Gewitter » Mon Jun 03, 2013 9:47 pm

PASCAL wrote:
Zifnab wrote:Πήρα σπρέι καθαρισμού από Πλαίσιο και είναι μάπα - απλά δεν κάνει για τρίχες και σουσάμια και ό,τι άλλο βρίσκεται κάτω από τα πλήκτρα... λέτε το blower να τα καταφέρει καλύτερα?
Ναι :) Το blower είναι ένα θηριώδες σκουπάκι :) Και το καλό είναι ότι με 15-20 ευρώ έχεις μια συσκευή που καθαρίζει PC, αμάξι και γενικά οτιδήποτε θέλει φύσημα αέρα. Επίσης λειτουργεί και ανάποδα δηλαδή ρουφάει κιόλας. :)
Μεγάλη εφεύρεση :)
Στείλε μ ένα pm από που το πήρες.. :-D :-D
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Σκόνη, μπίχλα και γενικά θέματα καθαριότητας του PC

Post by MpoMp » Mon Jun 03, 2013 10:16 pm

Gewitter wrote:
PASCAL wrote: Ναι :) Το blower είναι ένα θηριώδες σκουπάκι :) Και το καλό είναι ότι με 15-20 ευρώ έχεις μια συσκευή που καθαρίζει PC, αμάξι και γενικά οτιδήποτε θέλει φύσημα αέρα. Επίσης λειτουργεί και ανάποδα δηλαδή ρουφάει κιόλας. :)
Μεγάλη εφεύρεση :)
Στείλε μ ένα pm από που το πήρες.. :-D :-D
Και σε μένα πλιζ. :-D

Zifnab, δηλαδή τι ζημιά να κάνει στο ανεμιστηράκι? Αφού ρουφάει. :smt017
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
Post Reply

Return to “Hardware”