Android

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Android

Post by chriskin » Tue Mar 27, 2012 7:39 pm

το νεο bluestacks ειναι εντυπωσιακα καλυτερο απο την alpha εκδοση του - παιζει ακομα και βαρια παιχνιδια χωρις να κολλανε καθολου

*αμα δεν το ξερει καποιος : το bluestacks παιζει προγραμματα απο android σε windows

(btw : angry birds space :smt007 :smt007 :smt007 )
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Android

Post by vasilaros69 » Thu Mar 29, 2012 9:56 pm

Εμενα παντως μου εχει βγαλει την πιστη...δεν εχω καταφερει να δοκιμασω καμια εφαρμογη γτ μου βγαζει συνεχεια οταν παω να ανοιξω καποια, ολο Force close...
+ οτι κατεβαζει μονο του apps στο background χωρις να του εχω επιλεξει εγω ποιες...
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Android

Post by cypher » Mon Jun 18, 2012 1:14 pm

:-D :-p
screenshot.jpg
(με normal χρήση πάντα χωρίς να με νοιάζει η μπαταρία)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Android

Post by chriskin » Mon Jun 18, 2012 4:14 pm

!!! τι κινητο εχεις;

εμενα ειναι στο 40% σε 1d 10h
επισης το screen ειναι στο 18%, το wifi στο 16% και το voice calls στο 35%
το χρησιμοποιουσες καθολου η δοκιμαζες απλα ποσο θα κρατησει η μπαταρια;
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Android

Post by cypher » Mon Jun 18, 2012 5:53 pm

chriskin wrote:!!! τι κινητο εχεις;

εμενα ειναι στο 40% σε 1d 10h
επισης το screen ειναι στο 18%, το wifi στο 16% και το voice calls στο 35%
το χρησιμοποιουσες καθολου η δοκιμαζες απλα ποσο θα κρατησει η μπαταρια;
To Sony erricson xperia Neo V με custom rom ( http://forum.xda-developers.com/showpos ... tcount=469 )
Του έχω περάσει και μερικά powerscripts για optimization και το εχω κάνει και underclock απο το 1Ghz στα 800Mhz (χωρίς να χάσει τίποτα απο απόκριση προφανώς).
Έχω πετάξει γενικά οτιδήποτε απο εφαρμογές (system και μη) που δεν χρειάζομαι, απενεργοποίησα το 3G εντελώς και έβαλα brightness στο 25% και έχει γίνει ultra light.
Kαι προφανώς χρησιμοποιώ κανονικά το κινητό. Παίζω κανα 15λεπτο την ημέρα games, κανα 10λεπτό ομιλία, 15-20 sms και κανα μισάωρο browsing. Δεν έχω αλλάξει συνήθειες δηλαδή. :)
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Android

Post by chriskin » Mon Jun 18, 2012 7:56 pm

cypher wrote: To Sony erricson xperia Neo V με custom rom ( http://forum.xda-developers.com/showpos ... tcount=469 )
Του έχω περάσει και μερικά powerscripts για optimization και το εχω κάνει και underclock απο το 1Ghz στα 800Mhz (χωρίς να χάσει τίποτα απο απόκριση προφανώς).
Έχω πετάξει γενικά οτιδήποτε απο εφαρμογές (system και μη) που δεν χρειάζομαι, απενεργοποίησα το 3G εντελώς και έβαλα brightness στο 25% και έχει γίνει ultra light.
Kαι προφανώς χρησιμοποιώ κανονικά το κινητό. Παίζω κανα 15λεπτο την ημέρα games, κανα 10λεπτό ομιλία, 15-20 sms και κανα μισάωρο browsing. Δεν έχω αλλάξει συνήθειες δηλαδή. :)

εγω το εχω στο performance που σχεδον μονιμα δουλευει στο 1ghz (htc desire) , μονιμα ανοιχτα 3g/wifi/gps κτλ, οθονη στο 100% παντα, αρκετη ωρα τηλεφωνο (1+ τη μερα) και λιγο tumblr το βραδυ και κραταει 2-3 μερες. (συνηθως το βαζω για φορτιση τη δευτερη μερα το βραδυ για σιγουρια, κραταει κι αλλο ομως ανετα)
rom με 4.0.4, apex launcher που τεινει απο την εμπειρια μου να πινει λιγο περισσοτερη μπαταρια αλλα να δινει καλυτερα εφεδακια και τα διαφορα μπιχλιμπιδια του cyanogen.
--------

μα ρε συ brightness στο 25%? βλεπεις τιποτα εκτος σπιτιου; και να βλεπεις, ειναι ομορφα καθολου; εχει μια χαρα οθονη το neo v, αμαρτια ειναι να τα βλεπεις χαλια για να κερδισεις λιγη μπαταρια αμα δεν χρειαζεται
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Android

Post by cypher » Mon Jun 18, 2012 8:13 pm

Aφου μια χαρα τα βλέπω. Δεν το έχω έτσι λόγω μπαταρίας η κάτι. Συνήθεια είναι.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Android

Post by chriskin » Mon Jun 18, 2012 8:14 pm

αμα φαινονται μια χαρα κομπλε εισαι
στο desire αμα χαμηλωσω το φως στο 25% ολα φαινονται αρκετα χειροτερα λογω τις μικροτερης αντιθεσης.
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Android

Post by moody » Fri Jul 06, 2012 12:51 pm

Χθες πήρα το Neo V(οπότε τώρα ψιλοκοιτάζω τα ανδροιδ για πρώτη φορά,ψιλοκοιτάζω λόγω του ότι τελειώνω στις 9).
Δεν με βολεύει το keyboard,συγκεκριμένα στο phonepad,τα πλήκτρα 1-# έχουν και άλλα πλήκτρα δίπλα τους.
Alternatives που χρησιμοποιείτε ; (ή να περιμένω να γίνει συνήθεια ; :-p )
___
Και κάποιον task manager ώστε να μην πηγαίνω όλη την ώρα settings->apps για να τις κλείνω ; :-D
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Android

Post by cypher » Fri Jul 06, 2012 12:58 pm

moody wrote:Χθες πήρα το Neo V(οπότε τώρα ψιλοκοιτάζω τα ανδροιδ για πρώτη φορά,ψιλοκοιτάζω λόγω του ότι τελειώνω στις 9).
Δεν με βολεύει το keyboard,συγκεκριμένα στο phonepad,τα πλήκτρα 1-# έχουν και άλλα πλήκτρα δίπλα τους.
Alternatives που χρησιμοποιείτε ; (ή να περιμένω να γίνει συνήθεια ; :-p )
___
Και κάποιον task manager ώστε να μην πηγαίνω όλη την ώρα settings->apps για να τις κλείνω ; :-D
SwiftkeyX για πληκτρολογιο (κοστίζει αλλα ειναι απο τα λίγα που αξίζουν παρα πολύ)
task manager δεν χρειάζεσαι. Κλεινει μονο του το android διεργασίες οταν χρειάζεται επιπλέον πόρους.

Έχω το ίδιο btw και με την http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=1603919 πετάει. :-D
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Android

Post by moody » Fri Jul 06, 2012 1:09 pm

cypher wrote: SwiftkeyX για πληκτρολογιο (κοστίζει αλλα ειναι απο τα λίγα που αξίζουν παρα πολύ)
task manager δεν χρειάζεσαι. Κλεινει μονο του το android διεργασίες οταν χρειάζεται επιπλέον πόρους.

Έχω το ίδιο btw και με την http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=1603919 πετάει. :-D
Χμμ,το θέμα μου δεν είναι τόσο οι πόροι(καθώς δεν έχω ξεπεράσει ακόμα τα 200μβ,απλά η μπαταρία :smt023 )
To swiftkeyX χρησιμοποιεί το qwerty keyboard,οπότε δεν νομίζω να βολεύει σε landscape .(γενικότερα το συγκεκριμένο μοντέλο έχει το design του vivaz(το παλιο μου κινητό) με την διαφορά ότι προεξέχουν τα άκρα ;) )
Τώρα για το thread( ευχαριστώ ) ,θα το κοιτάξω δευτέρα-τρίτη,και θα πω μετά εντυπώσεις :)
_____
[offtopic]
στο vivaz το ηχείο ήταν απλά,too hard to notice.
Σε αυτό ,το ξυπνητήρι σε τρελαίνει (+1 είναι πολύ ωραίο κινητό ).
[/offtopic]
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
nikolas17
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1117
Joined: Sun Sep 20, 2009 12:51 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: 192.168.1.1

Re: Android

Post by nikolas17 » Fri Jul 06, 2012 1:41 pm

chriskin wrote: εγω το εχω στο performance που σχεδον μονιμα δουλευει στο 1ghz (htc desire) , μονιμα ανοιχτα 3g/wifi/gps κτλ, οθονη στο 100% παντα, αρκετη ωρα τηλεφωνο (1+ τη μερα) και λιγο tumblr το βραδυ και κραταει 2-3 μερες. (συνηθως το βαζω για φορτιση τη δευτερη μερα το βραδυ για σιγουρια, κραταει κι αλλο ομως ανετα)
rom με 4.0.4, apex launcher που τεινει απο την εμπειρια μου να πινει λιγο περισσοτερη μπαταρια αλλα να δινει καλυτερα εφεδακια και τα διαφορα μπιχλιμπιδια του cyanogen.
Dafuq?! Εγώ τα έχω όλα κλειστά, οθόνη στο 25%, σχεδόν καθόλου τηλέφωνο και μου κρατάει το πολύ μια μέρα :smt021

Η 4.0.4 δεν έχει προβλήματα?
Image
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Android

Post by moody » Sat Jul 07, 2012 3:04 pm

nikolas17 wrote: Dafuq?! Εγώ τα έχω όλα κλειστά, οθόνη στο 25%, σχεδόν καθόλου τηλέφωνο και μου κρατάει το πολύ μια μέρα :smt021

Η 4.0.4 δεν έχει προβλήματα?
Μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει τίποτα (βέβαια την 2.3.4 και την 4.0.4 τα χω δει και τα 2 μία μέρα μαξ,με μη εμπειρία στο χώρο του ανδροιδ).Επίσης στην 4.0.4 κλείνει αυτόματα κάποιες εφαρμογές :-D
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Android

Post by vasilaros69 » Tue Sep 04, 2012 4:14 pm

Ειναι κατι σαν κλωνος του psp μονο που τρεχει android και παιζεις games απο το google play.
http://techblog.gr/gadgets/jxd-s602-por ... le-003211/
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Android

Post by chriskin » Tue Sep 04, 2012 6:52 pm

nikolas17 wrote:
chriskin wrote: εγω το εχω στο performance που σχεδον μονιμα δουλευει στο 1ghz (htc desire) , μονιμα ανοιχτα 3g/wifi/gps κτλ, οθονη στο 100% παντα, αρκετη ωρα τηλεφωνο (1+ τη μερα) και λιγο tumblr το βραδυ και κραταει 2-3 μερες. (συνηθως το βαζω για φορτιση τη δευτερη μερα το βραδυ για σιγουρια, κραταει κι αλλο ομως ανετα)
rom με 4.0.4, apex launcher που τεινει απο την εμπειρια μου να πινει λιγο περισσοτερη μπαταρια αλλα να δινει καλυτερα εφεδακια και τα διαφορα μπιχλιμπιδια του cyanogen.
Dafuq?! Εγώ τα έχω όλα κλειστά, οθόνη στο 25%, σχεδόν καθόλου τηλέφωνο και μου κρατάει το πολύ μια μέρα :smt021

Η 4.0.4 δεν έχει προβλήματα?

προβληματα; σε μενα παει καλυτερα απο καθε αλλη εκδοση που εχω βαλει πανω :)
(νωρις απαντησα :lol: )
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Android

Post by ultimate_aektzis » Tue Sep 04, 2012 10:55 pm

Εχουν βγει κατι κλωνοι της Siri του iphone για android. Εχει δοκιμασει κανεις κανεναν?
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Android

Post by chriskin » Tue Sep 04, 2012 11:30 pm

ultimate_aektzis wrote:Εχουν βγει κατι κλωνοι της Siri του iphone για android. Εχει δοκιμασει κανεις κανεναν?

αμα σε ενδιαφερει να σου δινει στοιχεια και οχι να σου απανταει με λεξεις δοκιμασε το google now της google (duh..) - αμα εχεις καποια συσκευη με 4.1 τουλαχιστον.
σε οσες δοκιμες εκανα βγαζει πιο γρηγορα - και πιο εξυπνα - αποτελεσματα απο του siri


(edit : καπως το κανεις κι αυτο να μιλαει αλλα το δικο μου ειναι ησυχο - λογικα επειδη το εχω σε alpha εκδοση της rom? δεν ξερω)
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Android

Post by ultimate_aektzis » Wed Sep 05, 2012 12:42 am

Noob request: Μπορεις να μου δωσεις λινκ απο το market γιατι η σχετικη αναζητηση δεν βγαζει κατι? :roll:
User avatar
Stayrakas
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 587
Joined: Mon Sep 28, 2009 7:36 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: StoneCity @ Athens

Re: Android

Post by Stayrakas » Wed Sep 05, 2012 1:44 am

ultimate_aektzis wrote:Noob request: Μπορεις να μου δωσεις λινκ απο το market γιατι η σχετικη αναζητηση δεν βγαζει κατι? :roll:
Kαι νομιζα οτι το ελαχιστο που μαθαινει καποιος σε αυτη τη σχολη ειναι να χρησιμοποιει τον γοουγλι.. :-p
Δεν εχω ιδεα επι του θεματος και αν ειναι αυτο που λεει ο chriskin, απλα ηταν το πρωτο που πεταχτηκε στο search

https://play.google.com/store/apps/deta ... ants&hl=en
Three Rings for the Elven-kings under the sky,Seven for the Dwarf-lords in their halls of stone,Nine for Mortal Men doomed to die,
One for the Dark Lord on his dark throne,In the Land of Mordor where the Shadows lie.
One Ring to rule them all, One Ring to find them,One Ring to bring them all and in the darkness bind them
In the Land of Mordor where the Shadows lie.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Android

Post by chriskin » Wed Sep 05, 2012 5:56 am

το google now ειναι μεσα απο μονο του σε καθε συσκευη με 4.1 - τα υπολοιπα ειναι χαζες αντιγραφες του siri, δεν αξιζει να τα κατεβασεις
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Android

Post by ultimate_aektzis » Wed Sep 05, 2012 2:11 pm

Σταυρο, δεν ρωτησα αν υπαρχουν, ρωτησα γνωμες.
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Android

Post by stranger » Wed Sep 05, 2012 11:24 pm

Stayrakas wrote:
ultimate_aektzis wrote:Noob request: Μπορεις να μου δωσεις λινκ απο το market γιατι η σχετικη αναζητηση δεν βγαζει κατι? :roll:
Kαι νομιζα οτι το ελαχιστο που μαθαινει καποιος σε αυτη τη σχολη ειναι να χρησιμοποιει τον γοουγλι.. :-p
Δεν εχω ιδεα επι του θεματος και αν ειναι αυτο που λεει ο chriskin, απλα ηταν το πρωτο που πεταχτηκε στο search

https://play.google.com/store/apps/deta ... ants&hl=en
'Ολες αυτές οι εφαρμογές με κάνουν να αισθάνομαι τελείως βλάχος :-(
Αυτή στο skyvi μου λέει: "say the name or say cancel".
Λέω κι εγώ: "cancel".
Απάντηση: "Sorry I didn't find Johnson"...wtf?!? :lol:
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”