Εθνική Ελλάδος

Οτιδήποτε έχει σχέση ή θα ήθελε να έχει σχέση με αθλητικά και τον αθλητισμό γενικότερα.
Post Reply

Να μείνει ή να φύγει;

Να μείνει
12
71%
Να φύγει
5
29%
 
Total votes: 17
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Εθνική Ελλάδος

Post by rapadder » Wed Oct 12, 2005 9:56 pm

Ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με το εάν πρέπει να μείνει ή να φύγει ο Ρεχάγκελ. Αιτιολογημένες απόψεις σας παρακαλώ.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
Fabio

Post by Fabio » Wed Oct 12, 2005 10:34 pm

Βασικά ξεκινάω με το τι πιστεύω για το καλοκαίρι του 2004...
Λοιπόν εκείνο το αξέχαστο καλοκαίρι ο Θεός είχε πάει διακοπές και έτσι έγινε ότι έγινε.Αν κάποιος είχε το μεγαλύτερο μερίδιο της αυτής της επιτυχίας ,αυτός ήταν ο Ρεχάγκελ....Αλλά,αυτός ο άνθρωπος πραγματικά είχε άστρο.Με το συγκεκριμένο υλικό που είχε να διαχειριστεί ήταν απλά θαύμα αυτό που κατάφερε.Όμως ,πιστεύω πως το ΕURΟ ήταν και κατά ένα μεγάλο βαθμό ζήτημα τύχης και οι Έλληνες είχαμε πολύ τύχη με το μέρος μας.Το χειρότερο χαρακτηριστικό του Οτο είναι ότι τρώει μερικά κολλήματα.Τραγικό παράδειγμα είναι ο Βρύζας....Έλεος με αυτό το παιδί....Επιπλέον ,άλλοι,πιο φορμαρισμένοι παίκτες όπως ο Καφές και ο Στολτίδης μπορούσαν να έχουν περισσότερα λεπτά συμμετοχής (και προλαβαίνω και λέω πως είμαι Παναθηναικός για να μην πει κανένας τίποτα)σε αντιθεση με τον Μπασινά που για παράδειγμα είναι για κάμποσο καιρό χωρίς ομάδα.Για να τελειώνω και επειδή φοβάμαι μήπως σε μπέρδεψα ,καταλήγω στο ότι σε αυτόν το άνθρωπο χρωστάμε πολλά και πως του αξίζει να φύγει σαν νικητής αλλά ....να φύγει
Last edited by Fabio on Wed Oct 12, 2005 10:36 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Wed Oct 12, 2005 10:34 pm

Ψιτ κύριος! Ψήφισες αλλά εσύ δεν αιτιολόγησες την άποψή σου!!!! :razz:

(στον rappader πήγαινε!)
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by rapadder » Wed Oct 12, 2005 11:55 pm

Η λατρεία και το μίσος είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Ο Ρεχάγκελ αυτή τη στιγμή τρέφει της εκτίμησης της πλειοψηφίας του φίλαθλου κοινού. Ακόμα και μετά την αποτυχία της πρόκρισης στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, έχει την εκτίμηση μας. Καλύτερα να τελειώσει αξιοπρεπώς την προσπάθεια που κάνει παρά να τον τελειώσουν και να δεί και την άσχημη πλευρά των Ελλήνων. Ήδη από (οπαδικές) εκπομπές και εφημερίδες τον αμφισβητούν ανοιχτά (κυρίως όσες πρόσκεινται στον Ολυμπιακό). Όχι άδικα ίσως. Έτσι έχει γίνει και για πολλές άλλες λατρείες (Μπάγιεβιτς, Νικοπολίδης, Νικολαϊδής κλπ). Για τα ποδοσφαιρικά αυτά καθ΄ αυτά θα αναφερθώ σε άλλο post.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
alexo
Venus Former Team Member
Posts: 1305
Joined: Wed Apr 21, 2004 7:00 pm

Post by alexo » Thu Oct 13, 2005 2:19 am

Να μείνει ...
Το έργο του ,ήταν και είναι τεράστιο για την Εθνική.
Δεν φαντάζομαι κάποιος άλλον,να επιβάλλεται στους απείθαρχους Έλληνες ποδοσφαιριστές....
Ο Ότο δυστυχώς δεν είχε χρόνο για τους απαραίτες αλλαγές.
Αμέσως μετά το Ευρο είχε προκριματικά.
Συμφωνώ βέβαια για το Βρύζα... (Έλεος...)
Βέβαια όταν αποπειράθηκε να βάλει νέους και φορμαρισμένους παίχτες αυτό δεν του βγήκε... (βλέπε Γκέκα που πατούσε την μπάλα)
Δυστυχώς χρειαζόταν χρόνο ...
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Thu Oct 13, 2005 10:09 am

Να μείνει με χίλια!!!
Ο άνθρωπος μας έφερε την πιο βαριά κούπα στην ιστορία μας και θα μας θυμούνται όλοι για αυτό που έκανε! Όπως είπε και ο alexo επιτέλους ένας άνθρωπος επιβλήθηκε ώς προπονητής στους παίκτες και αυτοί γίναν καλύτεροι! (Για το Βρύζα δε σχολιάζω καν!! Απλά το παιδί δεν ξέρει μπάλα!!!)
Είμαι απόλυτα σύμφωνος με το alexo στο θέμα χρόνου! Πιστεύω ότι ο γερμανός μπορεί να φτιάξει μια νέα εθνική με προοπτικές 2008 που θα μ@μ@ει!!! O Ματζιος εχθές ήταν θετικότατος!!!!άμα ανεβάσει και τους Δάρλα, Παππά κτλ που είναι πιτσιρικάδες και το 2008β θα είναι ακόμα πιτσιρικάδες έχουμε ελπίδες να υπερασπιστούμε τον τίτλο μας επάξια!!!!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Post by Sreak » Thu Oct 13, 2005 12:08 pm

Εγώ δεν θα ψηφίσω αλλά έχω να σχολιάσω ότι είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που ο @lexo συμφωνεί με τον P3... τελικά η εθνική ομάδα μας ενώνει ;)
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Thu Oct 13, 2005 12:18 pm

Κι εγώ λέω να μείνει. Εκτός του ότι είναι ο μόνος που επιβλήθηκε στους παίχτες, είναι κι ο μόνος που επιβλήθηκε σε δημοσιογράφους. Αν θυμάστε η εθνική άρχισε να πηγαίνει καλά και να προκριθεί στα τελικά του Euro (κάτι το οποίο είχε να γίνει από τα '70s) όταν ο Ότο έδιωξε τους δημοσιογράφους από τα αποδυτήρια.
Το καλύτερο με αυτόν τον προπονητή είναι η νοοτροπία που θέλει και μπορεί να περνά στην ομάδα. Λίγοι μπορούν να το κάνουν αυτό και ίσως κανένας έλληνας προπονητής, τουλάχιστον κανείς από αυτούς που ξέρω.
Το γεγονός ότι η ΕΠΟ του δίνει τόσα λεφτά και πάλι δεν λέει αν θα κάτσει ή όχι, σημαίνει ότι δεν βλέπει την θέση του ομοσπονδιακού προπονητή δημοσιοϋπαλληλικά, αλλά αν κάτσει πράγματι θα κάτσει για να φέρει άλλη μια κούπα.
Ο άνθρωπος μπορεί να τρώει κολλήματα με μερικούς παίχτες και να μην βάζει μερικούς άλλους, αλλά συνεχώς απαντά με τον ίδιο τρόπο (ποιος είναι καλύτερος για να τον βάλω). Μπορεί να έχει άδικο κατά την άποψη μου, αλλά δεν είμαι στις προπονήσεις στις οποίες δοκιμάζονται οι παίχτες.
Το θέμα του χρόνου δεν είναι και ασήμαντο. Πήραμε το Euro, μετά έπρεπε να παίξουμε προκριματικά και συνομοσπονδιών, οπότε η ομάδα θα έπρεπε να είναι δεμένη και να μην ψάχνεται.
Τέλος, το παιχνίδι που αποδείχθηκε ότι μας άφησε εκτός είναι αυτό με την Αλβανία το οποίο νομίζω ότι ήταν ή πριν το euro ή αμέσως μετά, οπότε δεν νομίζω να ήθελε κάποιος να κάνει αλλαγές τότε...σωστα?
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by rapadder » Thu Oct 13, 2005 5:54 pm

Τα περί καφενείου και απειθαρχίας ποδοσφαιριστών θεωρώ ότι είναι υπερβολικά. Σε κάθε περίπτωση, δεν θα αντικαταστήσουμε τον Ρεχάγκελ για να φέρουμε τον Βασίλη Δανιήλ ή τον Πολυχρονίου. Η ΕΠΟ μπορεί να προτείνει τη θέση του προπονητή σε έναν καταξιωμένο ξένο τεχνικό. Η Εθνική Ελλάδος είναι μια αρκετά ελκυστική ομάδα (ακόμα, θέλω να ελπίζω). Επίσης η συνεργασία με έναν προπονητή έχει νόημα να συνεχιστεί όταν επιτυγχάνονται οι στόχοι που έχει θέσει η ομάδα. Διαφορετικά κάτι πρέπει να γίνει, εκτός και εάν πιστεύουμε ότι ποδοσφαιρικά μας αξίζει η θέση που είμαστε τώρα. Σε έναν σχετικά εύκολο όμιλο, καταφέραμε να βγούμε 4οι. Η ευθύνη του Ότο για τον αποκλεισμό και από τα μπαράζ είναι μεγάλη. Έχει βάλει (στην ήττα από την Ουκρανία) τον Μπασινά να παίζει άμυνα, σε θέση που δεν έχει παίξει ποτέ του. Φυσικό είναι να κάνει λάθος! Γιατί δεν κάλεσε τον Ανατολάκη; Ειδικά την προηγούμενη περίοδο ήταν πολύ φορμαρισμένος και είχε καταπολεμήσει και τις κρίσεις τσαντίλας που τον συνόδευαν. Ο Ζήκος, ο Στολτίδης (επίσης είχε κάνει καλή χρονιά); Από το να παίζουν τραυματίες δεν είναι καλύτερο να τους δοθούν κάποιες ευκαιρίες; Επίσης με ενοχλεί ο προβλέψιμος (πια) τρόπος παιχνιδιού. Σέντρες, στημένες φάσεις, αντεπιθέσεις και υποτυπώδης ανάπτυξη παιχνιδιού. Είπαμε ότι η συνταγή της Πορτογαλίας έχει νόημα, αλλά δεν είναι πανάκεια. Νομίζω ότι πρέπει να ξεπεράσουμε τους ενδοιασμούς μας και να τολμήσουμε να κοιτάξουμε μπροστά.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Fri Oct 14, 2005 10:43 am

Το πρόβλημα της ομάδας είναι κι ο λόγος που πήραμε το Euro(εκτός από την τύχη που είχαμε), το πρόβλημα αυτό είναι ότι δεν επιτίθεται.
Αυτή η ομάδα, ειδικά όταν παίζει κι ο Δέλλας ο οποίος ήταν τεράστια απώλεια, παίζει πολύ καλά το γνωστό τσούκου-τσούκουball κάτι που πιάνει στα τελικά ενός Euro στο οποίο οι αντίπαλοι ψάχνονται να σε νικήσουν κι έρχονται στην άμυνα σου, αλλά δεν πιάνει στα προκριματικά μιας διοργάνωσης στην οποία μάλιστα πας σαν πρωταθλητής Ευρώπης και πρέπει εσύ να ανέβεις και να βάλεις γκολ αδυνατίζοντας την άμυνα σου...η ανανέωση θα γίνει και ο Στολτίδης κι ο Γεωργάτος δεν θα μπουν στην ομάδα.
Για τον Γεωργάτο έχω ακούσει ότι έχει ψιλοβρίσει τον Ρεχάγκελ off the record, επειδή δεν τον είχε καλέσει και για τον Στολτίδη, είδα με τα μάτια μου συνέντευξη στην οποία παραπονιέται επειδή δεν τον καλεί.
Σε μια ομάδα που το βασικό χαρακτηριστικό της είναι ότι είναι ομάδα, δεν νομίζω ότι χωράνε γκρινιάρηδες και φίρμες...

Υ.Γ.: Για να σας προλάβω, είμαι γαύρος όσο δεν πάει και φανατικός υποστηρικτής της ποδοσφαιρικής αξίας του Στολτίδη.
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Fri Oct 14, 2005 2:15 pm

[offtopic]

Σήμερα όσοι έχουν φάει την 30άρα χθες δεν έχουν δικαίομα να μιλάνε! :lol:

[/offtopic]
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Fri Oct 14, 2005 3:24 pm

let's stick to the point Και όταν είμαστε σε θέση να σας κοντράρουμε στο μπάσκετ θα απαντήσουμε κι εμείς που είχαμε ρίξει εκείνο το double score στα προκριματικά του final four... :-D :-D
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Fri Oct 14, 2005 10:27 pm

Όπως είπες silegav "Let's stick to the point of the subject!!"
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
CKFoxB
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 189
Joined: Fri Oct 07, 2005 7:26 pm
Location: ΜΑΡΟΥΣΙ

Post by CKFoxB » Mon Oct 24, 2005 7:09 pm

Παιδια ο τυπος ηταν μαγκας.. δεν με νοιαζει πως και γιατι πηρε το euro, αλλα το πηρε! Τωρα ομως τον περιμενει μια ολοκληρη Γερμανια.
Ας παει απο εκει... Εμεις τον ευχαριστουμε!
μπερδεμενο μειγμα γυρναει στο μυαλο μου, τα παντα θελω να τιναξω μ' ενα ουρλιαχτο μου.
μπερδεμενο μειγμα κυλαει στο χαρτι, θ' αναψουν τα φιτιλια απο στιγμη σε στιγμη.
Kαποιοι θα κρυφτουν, θα δουν το συστημα που εφτιαξαν με μιας να καταρρεει και ο ποταμος να ρεει αναποδα, απ' το κανονικο(!)
χτυπαω την ριζα και τον κορμο, φτυνω στα μουτρα τους καθε ναρκωντικο, σκληρο και μαλακο,
χασις και αλκοολ, οι μαζες ενδιαφερονται μοναχα για το σκορ, και νιωθουν ελευθεροι μ' ενα τηλεκοντρολ...
User avatar
Major
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 236
Joined: Fri Jul 23, 2004 3:13 pm
Location: Καναπές exclucively

Post by Major » Mon Nov 21, 2005 1:26 pm

Να μείνει.

Για την κατάσταση της εθνικής δε φταίει ο συγκεκριμένος προπονητής και ούτε έφταιγε ο προηγούμενος και ούτε θα φταίει ο επόμενος.Χρησιμοποιώντας τι λέξη "φταίει" πιστεύω καταλαβαίνετε την άποψή μου περί Εθνικής.
Και οι παίχτες να μείνουν.Οχι γιατί ξέρουν μπάλα,ούτε κ γιατί θα μάθουν ποτέ.Δε φταίνε όμως.Τόση μπάλα ξέρουν τόση παίζουν...
Και αν φύγουν αυτοί και έρθουν άλλοι η κατάσταση δεν θα αλλάξει και πάλι διότι με πίκρα το λέω αλλά αυτοί είναι οι καλύτεροι που έχουμε.Οσοι το χουν πάρει χαμπάρι έχουν βρει τουλάχιστον την ηρεμία τους,οσοι όχι ακόμα ελπίζω να το πάρουν για δικό τους καλό.

Τώρα το ότι πήραμε το euro είναι άλλη υπόθεση.Αν προτιμάτε να παίζουμε αυτή την μπάλα και να παίρνουμε κούπες(που δεν προκειται να ξαναπάρουμε, αλλά λέμε τώρα)τότε εγώ δε θα πάρω.Και ο Θεός μια φορά κοιμήθηκε.Δεν είναι κάθε μέρα κυριακή...

Και για μην παρεξηγηθώ ποτέ δεν υποστήριξα την εθνική,ούτε όταν ήταν στα πάνω της.Και τη βραδιά του τελικού περισσότερο χάρηκα που βγήκα με τους κολλητούς στην Ομόνοια παρά για τη νίκη.Και δε ξέρω γιατί αλλά έχω την αίσθηση ότι και πάρα πολλοί περισσότερο για αυτό χάρηκαν(χωρίς να γίνομαι κακός).

Οπότε γιατί να φύγει ο Οτο καλή δουλειά κάνει και δεν φταίει αυτός για την κατάσταση...
"Mess with the best die like the rest" - Major
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Mon Nov 21, 2005 1:41 pm

Αν και καθυστερημένα,εφόσον έμεινε, απανώ να ΜΕΙΝΕΙ, καθώς αυτός μόνο κατάφερε να ενώσει την ομάδα και να την κάνει ομάδα....τους έμαθε να παίζουν άμυνα, να τρέχουν λίγο και να κυνηγάνε την νίκη, ανεξαρτήτως αντιπάλου. Αυτό είναι που λείπει από τις ελληνικές ομάδες...
User avatar
Major
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 236
Joined: Fri Jul 23, 2004 3:13 pm
Location: Καναπές exclucively

Post by Major » Tue Nov 22, 2005 12:17 pm

Μόνο τον Τσάρτα, συγνώμη τον Τσιάρτα ήθελα να πω, δεν έμαθε να τρέχει αλλά δε νομίζω να περίμενε κανείς να τον μάθει...
"Mess with the best die like the rest" - Major
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Tue Nov 22, 2005 12:44 pm

Τι να τον μάθει αυτόν?? Στ 3ο λεπτό φωνάζει εξουθενωμένος..."Κύριε προπονητά...ουφ ουφ ουφ ουφ ...αλλαγή...ουφ ουφ ουφ ουφ....γρήγορα...."
User avatar
Major
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 236
Joined: Fri Jul 23, 2004 3:13 pm
Location: Καναπές exclucively

Post by Major » Tue Nov 22, 2005 1:28 pm

Ασε μωρέ το βλάκα που μου την έχει δει Bechkam.Ας μετρήσει τα χιλιόμετρα που κάνει ο Beck(εχουν μετρηθεί σε αγώνα με την Εθνική Αγγλίας - 1,5 φορές πάνω από κάθε συμπαίχτη) και μετά ας μου στήνεται μπροστά για το φάουλ.

Αααα αν νομίζω ακόμα λεφτά ζητάει απ την ΑΕΚ ο φαταούλας...

Και τώρα ένα quiz.
- Βρείτε πόσα τάκλιν έχει κάνει στη ζωή του ο Τσάρτας(πθου πθου Τσιάρτας)Μπερδεύτηκα πάλι :cool:
"Mess with the best die like the rest" - Major
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Post by jimmyD » Tue Nov 22, 2005 9:18 pm

κάποια πράγματα ανήκουν στα NP complete το να τρέξει ο τσιάρτας είναι ένα από αυτά.
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
Post Reply

Return to “Αθλητισμός”