Coursera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Εδώ μπορείτε να ενημερώνετε ή να ενημερώνεστε για τη διοργάνωση διαφόρων συνεδρίων και σεμιναρίων.
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Coursera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by Zifnab » Wed Jan 16, 2013 6:22 pm

Λέω να ξεκινήσω αυτό το thread με ένα ενδιαφέρον μάθημα από τον καθηγητή του Brown University, Phil Klein


Link

https://www.coursera.org/course/matrix
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Corsera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by vasilaros69 » Wed Jan 16, 2013 6:30 pm

http://www.class-central.com/ Αυτο το site περιεχει ολα τα μαθηματα που ξεκινανε απο διαφορες πλατφορμες αντιστοιχες της Coursera οπως edX,Udacity κτλ.

Οσον αφορα τα μαθηματα περσυ ειχα γραφτει σε 2, Software as a Service (πολυ ενδιαφερον) και Human Computer Interraction. Τα παρατησα λογω σχολης βεβαια.. :roll:
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: Corsera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by rexes » Wed Jan 16, 2013 6:31 pm

The New Boston στο Youtube!!

Προτείνω όλα τα σύνολα με βίντεο που έχει αλλά κυρίως όσα συμπληρώνουν τα 200!

http://www.youtube.com/user/thenewboston
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
User avatar
masaka
byte level
byte level
Posts: 133
Joined: Wed Oct 05, 2011 11:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Corsera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by masaka » Thu Jan 17, 2013 12:27 am

rexes wrote:The New Boston στο Youtube!!

Προτείνω όλα τα σύνολα με βίντεο που έχει αλλά κυρίως όσα συμπληρώνουν τα 200!

http://www.youtube.com/user/thenewboston
+++++
Bucky is the man!!!
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Corsera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by chriskin » Thu Jan 17, 2013 1:15 am

rexes wrote:The New Boston στο Youtube!!

Προτείνω όλα τα σύνολα με βίντεο που έχει αλλά κυρίως όσα συμπληρώνουν τα 200!

http://www.youtube.com/user/thenewboston

κατι λιγο πιο συγκεκριμενο; το να λεμε για ολοκληρα πακετα 200+ βιντεο δεν νομιζω πως ειναι μεσα στον στοχο του συγκεκριμενου thread
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: Corsera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by rexes » Thu Jan 17, 2013 2:58 am

chriskin wrote:

κατι λιγο πιο συγκεκριμενο; το να λεμε για ολοκληρα πακετα 200+ βιντεο δεν νομιζω πως ειναι μεσα στον στοχο του συγκεκριμενου thread

Για εδώ θα προτείνω Java όλα οσα έχει και PHP για όποιον ενδιαφέρεται! Αλλά καλύπτει και άλλα πράγματα, από 3d γραφικά μέχρι Βιολογία και φυσική!
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Corsera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by stranger » Thu Jan 17, 2013 5:05 am

rexes wrote:
chriskin wrote:

κατι λιγο πιο συγκεκριμενο; το να λεμε για ολοκληρα πακετα 200+ βιντεο δεν νομιζω πως ειναι μεσα στον στοχο του συγκεκριμενου thread

Για εδώ θα προτείνω Java όλα οσα έχει και PHP για όποιον ενδιαφέρεται! Αλλά καλύπτει και άλλα πράγματα, από 3d γραφικά μέχρι Βιολογία και φυσική!
Προσωπικά δεν μ'αρέσει καθόλου. Σε κάθε σειρά από βίντεο που φτιάχνει εξηγεί από την αρχή τα ίδια βαρετά πράγματα. Και δεν είναι και πολύ καλός ούτως ή άλλως.

Τα σετάκια από 200 βίντεο που ανέφερες είναι όντως τα καλύτερά του και δεν είναι καν δικά του. Δεν ξέρω από php, αλλά ειδικά αυτός που έφτιαξε τα php βίντεο φαίνεται να ξέρει πολλά επί του θέματος.

Ontopic τώρα, από Coursera μέχρι το τέλος έχω κάνει το "Machine Learning" του Andrew Ng και το "Functional Programming Principles in Scala" του Michael Odersky. Και τα δύο άψογα και τα συστείνω ανεπιφύλακτα.

Από YouTube η σειρά CS10x του Stanford είναι πολύ καλή, ιδιαίτερα το CS107 που είναι από τα καλύτερα που έχω βρει. Αυτά και ακόμη περισσότερα υπάρχουν και στο iTunesU.

Από κει και πέρα ένας άνθρωπος μου έχει κάνει τόσο εντύπωση που θα τον ψήφιζα και για πλανητάρχη: Richard Buckland! :smt007

PS: Τhanks Ζifnab, το course που πόσταρες είναι απλά θεϊκό! :smt023
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Coursera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by necrofear_13 » Thu Jan 17, 2013 10:51 am

Εγώ παρακολουθώ το cryptography 1 από το standford και έχουν κάνει τρομερή δουλειά. Τον απρίλιο έχει και cryptography 2.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
fripp
bit level
bit level
Posts: 40
Joined: Fri Nov 12, 2010 1:03 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Coursera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by fripp » Fri Jan 25, 2013 1:19 pm

Για όσους αρέσει ο προγραμματισμός, ενδιαφέρουσες είναι οι διαλέξεις του Brian Harvey:
http://www.academicearth.org/courses/th ... r-programs

Η προσέγγισή του (και γενικά αυτή του SICP http://mitpress.mit.edu/sicp/) ήταν πηγή έμπνευσης για τον σχεδιασμό του μαθήματος της "Εισαγωγής στον Προγραμματισμό Η/Υ".
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Coursera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by stranger » Fri Jan 25, 2013 2:10 pm

fripp wrote:Για όσους αρέσει ο προγραμματισμός, ενδιαφέρουσες είναι οι διαλέξεις του Brian Harvey:
http://www.academicearth.org/courses/th ... r-programs

Η προσέγγισή του (και γενικά αυτή του SICP http://mitpress.mit.edu/sicp/) ήταν πηγή έμπνευσης για τον σχεδιασμό του μαθήματος της "Εισαγωγής στον Προγραμματισμό Η/Υ".
Ω ναι! Σκοπεύω να το δω μόλις βρω χρόνο. Έχω διαβάσει μερικά κεφάλαια από το βιβλίο και μου άρεσε πολύ! Το συνιστώ σε όσους ασχολούνται με τον προγραμματισμό, ανεξαρτήτως εμπειρίας.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Coursera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by MpoMp » Sun Feb 10, 2013 1:44 pm

I just found this: https://www.udacity.com/courses

Info: https://www.udacity.com/how-it-works

Φαίνεται ενδιαφέρον, έχει 4 κατηγορίες μαθημάτων (φυσική, πληροφορική, μαθηματικά, επιχειρήσεις) και 3 επίπεδα δυσκολίας!
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Coursera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by Zifnab » Wed Mar 06, 2013 3:50 am

MpoMp wrote:I just found this: https://www.udacity.com/courses

Info: https://www.udacity.com/how-it-works

Φαίνεται ενδιαφέρον, έχει 4 κατηγορίες μαθημάτων (φυσική, πληροφορική, μαθηματικά, επιχειρήσεις) και 3 επίπεδα δυσκολίας!
Α ναι όντως είναι ενδιαφέρουσα προσπάθεια - ο τύπος που είχε την ιδέα για την υλοποίηση έδωσε ομιλία στο Brown πριν τα Χριστούγεννα :) - έχει αρκετές ομοιότητες με kahnacademy :smt023
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Coursera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by stranger » Wed Mar 06, 2013 12:30 pm

MpoMp wrote:I just found this: https://www.udacity.com/courses

Info: https://www.udacity.com/how-it-works

Φαίνεται ενδιαφέρον, έχει 4 κατηγορίες μαθημάτων (φυσική, πληροφορική, μαθηματικά, επιχειρήσεις) και 3 επίπεδα δυσκολίας!
Είναι πιο παλιό απ'το Coursera. :-p

Ο Thrun με τον Norvig είχαν προσφέρει το μάθημα της Τεχνητής πέρυσι που ξεκίνησε αυτή την πρωτοβουλία, ενώ ταυτόχρονα ο Andrew Ng έκανε την Μηχανική Μάθηση και η Jennifer Widom τις Βάσεις Δεδομένων.

Κατάλαβαν πόσο γαμ*το είναι γι'αυτό ο Ng μαζί με άλλους έφτιαξαν το Coursera και ο Thrun παραιτήθηκε από καθηγητής κι έφτιαξε το Udacity! Στην αρχή το Udacity το παρουσίαζε σαν συνέχεια του ai-class.org, αλλά μετά το έκανε πιο γενικό.

Το γιατί δεν ένωσαν το Udacity με το Coursera μου διαφεύγει. Επίσης, απ'ότι έχω καταλάβει το Udacity δεν έχει funders και πέφτει λίγη διαφήμιση/σπρώξιμο που δεν μ'αρέσει.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Coursera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by MpoMp » Wed Mar 06, 2013 9:30 pm

stranger wrote: Το γιατί δεν ένωσαν το Udacity με το Coursera μου διαφεύγει. Επίσης, απ'ότι έχω καταλάβει το Udacity δεν έχει funders και πέφτει λίγη διαφήμιση/σπρώξιμο που δεν μ'αρέσει.
Ναι, απ' ό,τι κατάλαβα κάτι παίζει με συνεργασία με τη Google (?).
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Coursera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by stranger » Wed Mar 06, 2013 9:54 pm

MpoMp wrote:
stranger wrote: Το γιατί δεν ένωσαν το Udacity με το Coursera μου διαφεύγει. Επίσης, απ'ότι έχω καταλάβει το Udacity δεν έχει funders και πέφτει λίγη διαφήμιση/σπρώξιμο που δεν μ'αρέσει.
Ναι, απ' ό,τι κατάλαβα κάτι παίζει με συνεργασία με τη Google (?).
Όντως! Ο Thrun είναι Google fellow (έχει δουλέψει μεταξύ άλλων στο autonomous car της Google) κι ο Norvig είναι Director of Research (κυρίως με NLP ασχολείται, πχ. Google Translate).

Αλλά η Google δεν με ενοχλεί τόσο. Αναφερόμουν κυρίως σε μαθήματα όπως αυτό που είναι σε συνεργασία με την Autodesk που έχει πανάκριβα εργαλεία.

Το χειρότερό μου όμως είναι ότι έχουν πολλά ενδιαφέροντα μαθήματα, αλλά χρησιμοποιούν κυρίως web τεχνολογίες. Τα περισσότερα που μου άρεσαν είναι για HTML5. Δεν έχουν πολύ ποικιλία. Αν και για να είμαστε δίκαιοι έχουν σχετικά λίγα courses σε σχέση με το Coursera.

Είμαι από πέρυσι εγγεγραμμένος, αλλά δεν έχω παρακολουθήσει ακόμα τίποτα. Κάποια στιγμή θα το κάνω για να δω πώς είναι και το σύστημά τους.
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Coursera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by necrofear_13 » Wed Mar 06, 2013 10:04 pm

Πάντως από την μικρή μου εμπειρία στο Coursera, πάρα πολλά εξαρτώνται από τον καθηγητή..... Γενικά μερικοί πάνε να το κάνουν με λογική άρπα κόλλα, ενώ άλλοι το παλεύουν αρκετά.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Coursera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by stranger » Wed Mar 06, 2013 10:26 pm

necrofear_13 wrote:Πάντως από την μικρή μου εμπειρία στο Coursera, πάρα πολλά εξαρτώνται από τον καθηγητή..... Γενικά μερικοί πάνε να το κάνουν με λογική άρπα κόλλα, ενώ άλλοι το παλεύουν αρκετά.
Quoted for truth! Πάρε για παράδειγμα τον Malik που έκανε το CV. Ό,τι να 'ναι ο τύπος.

Καλή είναι η πρωτοβουλία, αλλά δεν χρειάζεται να την βιάζονται. Μιας και τα πανεπιστήμια στην Αμερική είναι πολύ ανταγωνιστικά, πολλές φορές νιώθω ότι βγάζουν courses έπειτα από πίεση του πανεπιστημίου κι όχι εθελοντικά.
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Coursera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by vasilaros69 » Thu Mar 07, 2013 12:38 am

stranger wrote:Είμαι από πέρυσι εγγεγραμμένος, αλλά δεν έχω παρακολουθήσει ακόμα τίποτα. Κάποια στιγμή θα το κάνω για να δω πώς είναι και το σύστημά τους.
Εμενα να δεις!! Ειδικα στα μαθηματα που εχεις επιλεξει απο κατω σου δειχνει μια μπαρα με την προοδο που εχεις κανει στο να παρακολουθεις διαλεξεις, να κανεις εργασιες κτλ κτλ.. εμενα ολα ειναι στην αρχη ακομα!! χαχαχα :lol: :lol:
Δεν βαριεσαι οταν βρεθει χρονος παντως θα το λιωσω..
Ειδικα φετος πριν λιγο καιρο ειχα πει να ξεκινησω το μαθημα με game development με html5 που τρεχει τωρα, αλλα κι αυτο μια απο τα ιδια. :-p
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Coursera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by stranger » Thu Mar 07, 2013 8:29 pm

vasilaros69 wrote: Εμενα να δεις!! Ειδικα στα μαθηματα που εχεις επιλεξει απο κατω σου δειχνει μια μπαρα με την προοδο που εχεις κανει στο να παρακολουθεις διαλεξεις, να κανεις εργασιες κτλ κτλ.. εμενα ολα ειναι στην αρχη ακομα!! χαχαχα :lol: :lol:
Δεν βαριεσαι οταν βρεθει χρονος παντως θα το λιωσω..
Ειδικα φετος πριν λιγο καιρο ειχα πει να ξεκινησω το μαθημα με game development με html5 που τρεχει τωρα, αλλα κι αυτο μια απο τα ιδια. :-p
Ναι, αυτό το ψήνω κι εγώ να το αρχίσω κάποτε. Από περιέργεια κυρίως. Αν το πάρεις πες μου εντυπώσεις.
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Coursera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by vasilaros69 » Mon Apr 08, 2013 6:34 pm

"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Coursera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by vasilaros69 » Tue Apr 16, 2013 7:30 pm

Sebastian Thrun: Expanding College Credit Pilot this Summer!
Udacity extends its partnership with San Jose State University(SJSU) to offer for-credit summer classes for $150
For this summer session, classes continue to be just $150 -- that’s 10% of what most universities here in the U.S. cost -- and we’re adding really cool classes too! For just $150, and once you complete the course, you’ll get transferable college credit (to the CSU system and most major U.S. universities):

Intro to Programming (newly added)
Intro to Psychology (newly added)
Elementary Statistics
College Algebra
Entry-level Math
Τωρα αυτο ειναι καλο ή κακο?
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Coursera ή αντίστοιχες διαλέξεις που προτείνετε

Post by Spongebobu » Wed Apr 17, 2013 12:08 am

vasilaros69 wrote:Sebastian Thrun: Expanding College Credit Pilot this Summer!
Udacity extends its partnership with San Jose State University(SJSU) to offer for-credit summer classes for $150
For this summer session, classes continue to be just $150 -- that’s 10% of what most universities here in the U.S. cost -- and we’re adding really cool classes too! For just $150, and once you complete the course, you’ll get transferable college credit (to the CSU system and most major U.S. universities):

Intro to Programming (newly added)
Intro to Psychology (newly added)
Elementary Statistics
College Algebra
Entry-level Math
Τωρα αυτο ειναι καλο ή κακο?
Απ' ότι κατάλαβα τα μαθήματα συνεχίζουν να διατίθονται δωρεάν απλά αν πληρώσεις πέρνεις college credit που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στα ξένα πανεπιστήμια για να πάρεις πτυχίο. Προφανώς, θα πρέπει να πάρεις και άλλα μαθήματα απο τα πανεπιστήμια τα ίδια αλλα συμφέρει αν σου έχουν μείνει 1-2 αφού κοστίζουν 90% φθηνότερα. Δεν είναι καθόλου άσχημο αν και εμάς δεν νομίζω να μας αφορά. :-p
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
Post Reply

Return to “Συνέδρια - Σεμινάρια”