τεράστεια αρχεία μέσα στον φάκελο ...Local Settings\temp

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
gazoza
byte level
byte level
Posts: 85
Joined: Mon Jan 31, 2005 5:02 pm

τεράστεια αρχεία μέσα στον φάκελο ...Local Settings\temp

Post by gazoza » Sun Oct 30, 2005 11:34 pm

Μέσα στον φάκελο temp υπάρχουν μερικά αρχεία τύπου tmp*.tmp τα οποία έχουν μεγέθη 1,7gb το ένα. Συνολικά με τρώνε περίπου 7gb. Αναρωτιέμαι αν όντως τα χρείαζομαι. Όλα έχουν date modified/created 25/7/2005 και date accessed σήμερα. Υπάρχει περίπτωση να είναι αρχεία του system restore (το έχω ενεργοποιημένο); Τι άλλο μπορεί να έιναι; 7gb είναι σημαντικά..

Όλα αυτά αφορουν winxp..
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sun Oct 30, 2005 11:58 pm

Με το Start Menu -> Accessories -> System Tools -> Disk cleanup μπορείς να "διώξεις" αρκετά περιττά πράγματα από το pc σου, όπως και προσωρινά αρχεία. Προτείνω να μη σβήσεις κάτι άμεσα από τον κατάλογο αυτό αλλά μέσω του utility αυτού. Πιθανότατα πάντως θα είναι κάτι που δε χρειάζεσαι
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
gazoza
byte level
byte level
Posts: 85
Joined: Mon Jan 31, 2005 5:02 pm

Post by gazoza » Mon Oct 31, 2005 11:06 am

Ανκάλυψα ότι αυτά τα αρχεία σχετίζονται με ένα πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφιών της Nikon. Θυμάμαι ότι όσο πιο πολλές φωτογραφίες επεξεργαζόμουν από την φωτογραφική, ο ελεύθερος χώρος μου μειωνόταν δραματικά (περίπου 100mb κάθε τρεις φωτογραφίες). Κάποιοι προγραμματιστές δεν έκαναν πολύ σωστά τη δουλειά τους.. Τελικά τα έσβησα και τίποτα (άσχημο ) δεν συναίβει στο pc μου. πήρα πίσω τα 7gb μου!!
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Mon Oct 31, 2005 11:56 am

Οι προγραμματιστές έκαναν αρκετά καλά τη δουλειά τους. τα αρχεία του temp είναι γι'αυτο ακριβώς το λόγο. χρησιμοποιουνται για λίγο και μετά πετιούνται. από εκεί και πέρα είναι στη διάθεση του χρήστη αν θα τα σβήσει (ανάλογα το πως έχει ρυθμίσει το λειτουργικό του-κανονικά αυτά τα αρχεία σβήνονται αυτόματα ανα τακτά χρονικά διαστήματα).
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Mon Oct 31, 2005 1:15 pm

είδες???από δω το έφερες από εκεί το πήγες, πάλι καλό πράγμα για τη M$ είπες!!!:P
:D:D:D
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Tue Nov 01, 2005 12:18 am

Μακάρι να ήταν όπως τα λές Erevo!
Έλα που εγώ κοιτάζω τους φακέλους αυτούς και τα περιεχόμενα τους μένουν για αιώνες ίδια (ίδια-ίδια, όχι οτι αντικαθίστανται από άλλα αρχεία).
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
gazoza
byte level
byte level
Posts: 85
Joined: Mon Jan 31, 2005 5:02 pm

Post by gazoza » Tue Nov 01, 2005 10:10 am

Τα αρχεία που βρίσκονται σε αυτόν τον φάκελο (c:\Documents and Settings\user\Local Settings\Temp) το μόνο που κάνουν είναι το να μην σβήνονται. Βρήκα αρχεία εκεί μέσα από τότε που έστησα το pc μου (2003). Επίσης το disk cleanup δεν νομίζω ότι τα πιάνει. Τελοσπάντων πλέον όλα καλά όλα ανθηρά πλέον :cool:
alexo
Venus Former Team Member
Posts: 1305
Joined: Wed Apr 21, 2004 7:00 pm

Post by alexo » Tue Nov 01, 2005 1:19 pm

Θα σου πρότεινα το WinXp Manager.
Δίνει πληροφορίες για το Ηardware,καθαρίζει registry και temp files,μπορείς να σβήσει αυτόματα το pc σε προκαθορισμένη ώρα,καθορίζει τα προγράμματα εκκίνησης και άλλα πολλά...
(Είναι σε trial έκδοση 15 ημερών αλλά λύση βρίσκεται ;) )
Μέγεθος : 3,5ΜΒ
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Tue Nov 01, 2005 3:13 pm

Εγώ απλά ανέφερα ποιος είναι ο σκοπός ύπαρξης των temp (εκεί υπάρχουν -έστω temporary- και όλα τα αρχεία τα οποία ανοίγεις από τα .zip χωρίς όμως να τα ξεzipάρεις)
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”