LinuX....???

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by nikosk » Mon Jan 28, 2013 11:19 am

Καλήμερα! Ποιοι από εδώ που έχουν εγκατεστημένο linux σε laptop χρησιμοποιούν κάποιο powerscript η κάποιο patch στον kernel ή οτιδήποτε άλλο για την εξοικονόμηση μπαταρίας? Έχετε να προτείνεται κάτι συγκεκριμένο? Είναι επιβλαβής η χρήση τους για το hardware?
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: LinuX....???

Post by MpoMp » Mon Jan 28, 2013 3:26 pm

Το Ubuntu και το Mint που έχω χρησιμοποιήσει εγώ τουλάχιστον, έχουν laptop modes (και ρυθμίσεις για μπαταρία, φωτεινότητα κτλ) που εντοπίζονται αυτόματα στην εγκατάσταση. Οπότε εγώ δε χρησιμοποιώ τίποτα.

Ωστόσο, τη μπαταρία τη τελειώνουν πιο γρήγορα απ' ότι τα Windows 7 (προφανώς). Τώρα από πιο εσωτερικά θέματα, δε ξέρω να σου πω. Αλλά δε νομίζω να φθείρουν παραπάνω από το φυσιολογικό το hardware.

Googlαρε για διανομές που είναι ειδικά φτιαγμένες για laptops, netbooks και παλιότερα PCs. Έχει πάρει το μάτι μου αρκετές lightweight διανομές. Ρώτα και στο forum του FOSS. :smt002
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
bstrds
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 247
Joined: Sat Dec 11, 2010 1:48 pm
Academic status: 4th year

Re: LinuX....???

Post by bstrds » Mon Jan 28, 2013 6:52 pm

MpoMp wrote:Ωστόσο, τη μπαταρία τη τελειώνουν πιο γρήγορα απ' ότι τα Windows 7 (προφανώς)
not really. μπορεί by deafult κάποιες διανομές να μην έχουνε τα σωστά settings, αλλά αν το σετάρεις εσύ δεν πολυπαίζει να έχει μεγαλύτερο consumption απο windows.
δείτε κ αυτό(για ubuntu). σε ένα netbook π έχω εγώ πάντως, η μπαταρία με crunchbang(debian+openbox) κρατάει κανα 7ωρο. windows δεν έχω περάσει ποτέ οπότε δε μπορώ να ξέρω.
not-so-fun-fact: οσο το έγραφα αυτό, έπεσε το ρεύμα 2 φορές {god exists and he's on the ms side} :(
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[code] _____________________________________ / You're a card which will have to be \ \ dealt with. / ------------------------------------- \ ,-^-. \ !oYo! \ /./=\.\______ ## )\/\ ||-----w|| || || Cowth Vader [/code]
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: LinuX....???

Post by MpoMp » Mon Jan 28, 2013 7:03 pm

bstrds wrote:
MpoMp wrote:Ωστόσο, τη μπαταρία τη τελειώνουν πιο γρήγορα απ' ότι τα Windows 7 (προφανώς)
not really. μπορεί by deafult κάποιες διανομές να μην έχουνε τα σωστά settings, αλλά αν το σετάρεις εσύ δεν πολυπαίζει να έχει μεγαλύτερο consumption απο windows.
δείτε κ αυτό(για ubuntu). σε ένα netbook π έχω εγώ πάντως, η μπαταρία με crunchbang(debian+openbox) κρατάει κανα 7ωρο. windows δεν έχω περάσει ποτέ οπότε δε μπορώ να ξέρω.
not-so-fun-fact: οσο το έγραφα αυτό, έπεσε το ρεύμα 2 φορές {god exists and he's on the ms side} :(
Well, δεν έχω την εμπειρία, γνώση και το χρόνο να κάτσω να το δω εις βάθος οπότε πρέπει να το προβλέπει το λειτουργικό. Έχουν που έχουν Laptop mode, ας το έχουν πλήρες.

Επίσης το είπα έχοντας στο νου μου ότι το laptop στη μεριά των Windows έχει pre-installed συγκεκριμένο λογισμικό, για το συγκεκριμένο hardware της συγκεκριμένης εταιρείας, οπότε θα έχει πολύ καλύτερο έλεγχο πάνω σ' αυτό απ' ότι το λογισμικό του Linux. Wrong? :-p
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
bstrds
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 247
Joined: Sat Dec 11, 2010 1:48 pm
Academic status: 4th year

Re: LinuX....???

Post by bstrds » Mon Jan 28, 2013 7:17 pm

εξαρτάται. αν οι διανομές έβαζαν power managment για κάθε λαπτοπ που κυκλοφορεί, θα είχες ενα υπερbloat σύστημα. οπότε βάζουνε preinstalled κάποια "γενικά" πράγματα, και απο κει και πέρα ψάχνεις και βρίσκεις. σε κάτι forums π κοιτούσα έλεγαν οτι linux battery life(με ολα τα optimisations) > windows battery life(επίσης με όλα) . επίσης, το γεγονός οτι κάθεται ο manufacturer και γράφει ένα widows power management tool δεν ειναι και τόσο πόντος των win, απλά είναι πόντος για το out-of-the-box usability τους (στο συγκεκριμένο laptop). αν κάποτε το linux γίνει mainstream desktop+laptop os (ή τουλάχιστον σταματήσει η πλειοψηφία των κατασκευαστών να το γράφει τελείως), τότε θα δεις και τα manufacturer tools για το κάθε μηχάνημα preinstalled.

edit: δείτε και εδώ άμα έχετε όρεξη.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[code] _____________________________________ / You're a card which will have to be \ \ dealt with. / ------------------------------------- \ ,-^-. \ !oYo! \ /./=\.\______ ## )\/\ ||-----w|| || || Cowth Vader [/code]
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by nikosk » Mon Jan 28, 2013 10:11 pm

bstrds wrote:εξαρτάται. αν οι διανομές έβαζαν power managment για κάθε λαπτοπ που κυκλοφορεί, θα είχες ενα υπερbloat σύστημα. οπότε βάζουνε preinstalled κάποια "γενικά" πράγματα, και απο κει και πέρα ψάχνεις και βρίσκεις. σε κάτι forums π κοιτούσα έλεγαν οτι linux battery life(με ολα τα optimisations) > windows battery life(επίσης με όλα) . επίσης, το γεγονός οτι κάθεται ο manufacturer και γράφει ένα widows power management tool δεν ειναι και τόσο πόντος των win, απλά είναι πόντος για το out-of-the-box usability τους (στο συγκεκριμένο laptop). αν κάποτε το linux γίνει mainstream desktop+laptop os (ή τουλάχιστον σταματήσει η πλειοψηφία των κατασκευαστών να το γράφει τελείως), τότε θα δεις και τα manufacturer tools για το κάθε μηχάνημα preinstalled.

edit: δείτε και εδώ άμα έχετε όρεξη.
και εγω crunchbang(debian+openbox) έχω τώρα ! ποιον kernel έχεις?

έxω δοκιμάσει κάποια scripts από το community άλλα το μόνο που έχω καταφέρει από 28w να πέσω σε 24w με μέτρια φωτεινότητα (μην στραβωθούμε κιόλας).

έχεις αφαιρέσει το compositor?
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
bstrds
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 247
Joined: Sat Dec 11, 2010 1:48 pm
Academic status: 4th year

Re: LinuX....???

Post by bstrds » Mon Jan 28, 2013 10:26 pm

εε τον compisitor απλα τον κλείνω, αμα δε τον θελω. μέσα έχω το stable debian, οποτε πιο παλιο kernel(θα κανω edit αμα το ανοιξω να σου πω λεπτομερειες). φωτεινότητα σχεδόν 0. δεν εχω δοκιμάσει κατι, αλλα νομιζω πως το συγκεκριμενο netbook που εχω έχει ουτως η αλλως πολυ καλη μπαταρία (και σε ubuntu δλδ κραταει απειρα)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[code] _____________________________________ / You're a card which will have to be \ \ dealt with. / ------------------------------------- \ ,-^-. \ !oYo! \ /./=\.\______ ## )\/\ ||-----w|| || || Cowth Vader [/code]
User avatar
m4ver1ck
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 295
Joined: Fri Apr 01, 2011 4:31 pm
Gender:

Re: LinuX....???

Post by m4ver1ck » Tue Feb 12, 2013 12:12 pm

Με Arch Linux, έχει ασχοληθεί κανείς? Eχω ακούσει οτι ειναι σούπερ απαιτητικό, αλλα είναι και ευέλικτο και με σωστές κινήσεις το κάνεις πύραυλο.. Η ερώτηση είναι, με 1,5 χρόνο εμπειρία απο λίνουξ, λέει η μετάβαση σε Arch, ή είναι επίφοβο.?
Kommt Zeit, kommt Rat, kommt Attentat!
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by ala_mages » Tue Feb 12, 2013 12:41 pm

m4ver1ck wrote:Με Arch Linux, έχει ασχοληθεί κανείς? Eχω ακούσει οτι ειναι σούπερ απαιτητικό, αλλα είναι και ευέλικτο και με σωστές κινήσεις το κάνεις πύραυλο.. Η ερώτηση είναι, με 1,5 χρόνο εμπειρία απο λίνουξ, λέει η μετάβαση σε Arch, ή είναι επίφοβο.?
Δεν βλέπω να υπάρχει κάτι επίφοβο, αρκεί να έχεις όρεξη να σεταρεις κάποια πράματα στο pc σου όταν χρειάζεται. Το Arch είναι πολύ ωραία διανομή και έχει πολύ καλή κοινότητα γενικά από πίσω που στηρίζει. Ξεκινα και διάβασε στο archwiki τα basics που χρειάζονται για να το στήσεις και σιγά σιγά θα σεταρεις και extra πράματα ώστε να το φέρεις στα μετρα σου και στις ανάγκες σου. Θέλει λίγη ενασχόληση γενικά το όλο θέμα στην αρχή αλλα άμα μπεις στην ιδέα δεν είναι τίποτα. Άμα θες μπορείς να δοκιμάσεις το archbang που είναι arch με openbox. Εδώ θα βρείς ότι χρειάζεσαι https://wiki.archlinux.org/, και επίσης άμα κολλήσεις μπορείς να ρωτήσεις στο https://bbs.archlinux.org/ και στο http://foss.aueb.gr/
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by vasilaros69 » Thu Mar 07, 2013 10:06 am

Καλημερα! προσφατα χαλασε παλι το laptop. οπως και πριν 1μιση χρονο ηταν προβλημα σκηρου δισκου.
Καλα τοσο λιγο ζουνε αυτα? Τεσπα..
Γενικα τα linux ειναι πιο hardware friendly? κι αν δοκιμασω να βαλω, να βαλω με dual boot 'η εξολοκληρου μονο του??
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by moody » Thu Mar 07, 2013 1:18 pm

Χμμ,γενικότερα ένα σύστημα που θέλει 200mb(openbox) ram και 1-2% του cpu όταν δεν κάνεις τίποτα,νομίζω ότι είναι πιο friendly.
Βέβαια,μπορεί να μην είναι τόσο friendly προς την κάρτα γραφικών σου,καθώς οι driver είναι κλειστοί,και η ati συγκεκριμένα,έχει τα πιο σάπια drivers(μάλιστα νομίζω τον σεπτέμβριο-οκτώμβριο,πρέπει να κλεισαν το τμήμα που φτιαχνε τους drivers για linux)
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by vasilaros69 » Thu Mar 07, 2013 3:33 pm

Αυτο με τους drivers ηταν που με προβληματιζε περισσοτερο και αν κυριως εβρισκα για καθε συσκευη που χρειαζεται σε linux. οι drivers πρεπει να εγκατασταθουν στο host λειτουργικο οπωσδηποτε(πχ αν βαλω linux) 'η θα αρκουσε σε virtual OS windows που βρισκονται κιολας πιο ευκολα?
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by moody » Thu Mar 07, 2013 6:58 pm

Στο host os,βέβαια,οι drivers για touchpad,wireless,κτλπ καθώς και αυτοί για τις κάρτες γραφικών της intel,υπάρχουν προεγκατεστημένοι σε αρκετές διανομές . Τώρα για το gaming,άτομα με nvidia,νομίζω ότι βρίσκουν πανεύκολα drivers,έτοιμους σε κάθε αποθετήριο
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by nikosk » Thu Apr 25, 2013 8:29 pm

Παιδιά σκέφτομαι να μπω στον πειρασμό να εγκαταστήσω gentoo. Προς το παρόν χρησιμοποιώ arch linux . Πόσο δύσκολη μπορεί να είναι η μετάβαση ;
Τι πλεονεκτήματα- μειονεκτήματα μπορεί να συναντήσω; Πόσο καλή είναι η κοινότητα και το documentation του gentoo;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by vasilaros69 » Tue Oct 29, 2013 9:09 pm

Ubuntu’s Mark Shuttleworth wins Austria’s Big Brother Award

(το ποσταρω εδω για να μην ανοιξω αλλο θεμα)
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
PatrickFTW
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 625
Joined: Sat Oct 30, 2010 9:06 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Somewhere

Re: LinuX....???

Post by PatrickFTW » Fri Nov 15, 2013 1:37 pm

Παιδιά χρησιμοποιώ Ubuntu , ποιά διανομή προτείνεται για μια μεταβίβαση σε κάτι πιο προχωρημένο ?
edit: Για λάπτοπ θέλω την διανομή
Oι άνθρωποι δεν πρέπει να φοβούνται τις κυβερνήσεις, οι κυβερνήσεις πρέπει να φοβούνται τους ανθρώπους...
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by nikosk » Fri Nov 15, 2013 1:56 pm

PatrickFTW wrote:Παιδιά χρησιμοποιώ Ubuntu , ποιά διανομή προτείνεται για μια μεταβίβαση σε κάτι πιο προχωρημένο ?
edit: Για λάπτοπ θέλω την διανομή
Εγώ θα σου πρότεινα arch linux ! Είναι rolling release distro και δεν θα χρειάζεσαι να αλλάζεις συχνά. Το wiki του arch είναι εξαιρετικό και το community επίσης.
Αν το επιλέξεις μην ξεχάσεις να γραφτείς στο mailling list γιατί κάποιες αλλαγές θέλουν ποίο συγκεκριμένη διαδικασία.

Επίσης το installation της πρώτης φοράς μπορεί να σου φανεί κάπως δύσκολο αλλα αν ακολουθήσεις το beginners guide θα είσαι κομπλε.Βέβαια υπάρχουν και πιο "έτοιμα" distro βασισμένα στο arch όπως archbang, manjaro,bridge, etc.

Ελπίζω να βοήθησα!!!
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
PatrickFTW
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 625
Joined: Sat Oct 30, 2010 9:06 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Somewhere

Re: LinuX....???

Post by PatrickFTW » Fri Nov 15, 2013 3:18 pm

nikosk wrote:
PatrickFTW wrote:Παιδιά χρησιμοποιώ Ubuntu , ποιά διανομή προτείνεται για μια μεταβίβαση σε κάτι πιο προχωρημένο ?
edit: Για λάπτοπ θέλω την διανομή
Εγώ θα σου πρότεινα arch linux ! Είναι rolling release distro και δεν θα χρειάζεσαι να αλλάζεις συχνά. Το wiki του arch είναι εξαιρετικό και το community επίσης.
Αν το επιλέξεις μην ξεχάσεις να γραφτείς στο mailling list γιατί κάποιες αλλαγές θέλουν ποίο συγκεκριμένη διαδικασία.

Επίσης το installation της πρώτης φοράς μπορεί να σου φανεί κάπως δύσκολο αλλα αν ακολουθήσεις το beginners guide θα είσαι κομπλε.Βέβαια υπάρχουν και πιο "έτοιμα" distro βασισμένα στο arch όπως archbang, manjaro,bridge, etc.

Ελπίζω να βοήθησα!!!
Ναι λέω να δοκιμάσω αυτή τη διανομή , από το επίσημο arch linux wiki ακολούθησες τις οδηγίες εγκατάστασης ?
Oι άνθρωποι δεν πρέπει να φοβούνται τις κυβερνήσεις, οι κυβερνήσεις πρέπει να φοβούνται τους ανθρώπους...
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: LinuX....???

Post by Spongebobu » Fri Nov 15, 2013 3:56 pm

Εγώ ακολούθησα της οδηγίες εδώ (*gasp* video) και δούλεψε τέλεια. Βέβαια, το έκανα install σε vm και πριν αρκετούς μήνες και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κατι στην διαδικασία.
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by moody » Fri Nov 15, 2013 4:17 pm

Εγώ θα πρότεινα να κάτσεις στο ubuntu και εκεί πέρα να εφαρμόσεις ότι προχωρημένο θες (ή ότι βλέπεις στο wiki του arch) ;)
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by nikosk » Fri Nov 15, 2013 4:43 pm

PatrickFTW wrote:
nikosk wrote:
PatrickFTW wrote:Παιδιά χρησιμοποιώ Ubuntu , ποιά διανομή προτείνεται για μια μεταβίβαση σε κάτι πιο προχωρημένο ?
edit: Για λάπτοπ θέλω την διανομή
Εγώ θα σου πρότεινα arch linux ! Είναι rolling release distro και δεν θα χρειάζεσαι να αλλάζεις συχνά. Το wiki του arch είναι εξαιρετικό και το community επίσης.
Αν το επιλέξεις μην ξεχάσεις να γραφτείς στο mailling list γιατί κάποιες αλλαγές θέλουν ποίο συγκεκριμένη διαδικασία.

Επίσης το installation της πρώτης φοράς μπορεί να σου φανεί κάπως δύσκολο αλλα αν ακολουθήσεις το beginners guide θα είσαι κομπλε.Βέβαια υπάρχουν και πιο "έτοιμα" distro βασισμένα στο arch όπως archbang, manjaro,bridge, etc.

Ελπίζω να βοήθησα!!!
Ναι λέω να δοκιμάσω αυτή τη διανομή , από το επίσημο arch linux wiki ακολούθησες τις οδηγίες εγκατάστασης ?
Αυτό https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners'_Guide
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
PatrickFTW
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 625
Joined: Sat Oct 30, 2010 9:06 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Somewhere

Re: LinuX....???

Post by PatrickFTW » Sat Nov 16, 2013 1:31 am

Για Mint ή Debian τι έχετε να πείτε ? Έχετε καλές εντυπώσεις ?
Oι άνθρωποι δεν πρέπει να φοβούνται τις κυβερνήσεις, οι κυβερνήσεις πρέπει να φοβούνται τους ανθρώπους...
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”