Erasmus/Έρασμος

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
kokosteo
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 867
Joined: Wed Oct 08, 2008 5:09 pm
Gender:

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by kokosteo » Tue Feb 19, 2013 7:09 pm

Ξέρει κάποιος μήπως κανένα παιδί που να έχει πάει σε κάποιο από τα πανεπιστήμια: Δανία, Ουγγαρία, Πορτογαλία, Ρουμανία να επικοινωνήσω μαζί του; Αν ναι ας μου στείλει πμ.
stauros
byte level
byte level
Posts: 97
Joined: Tue Oct 25, 2011 2:59 pm
Academic status: 3rd year

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by stauros » Tue Feb 19, 2013 8:23 pm

τλκ για ποτε ειναι η αιτηση στς 22/02 η στς 15/03?? και ξερετε ποτε θα βγει η καινουργια λιστα μ τα πανεπηστημια;;
JohnnyB
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Tue Feb 19, 2013 9:05 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by JohnnyB » Tue Feb 19, 2013 9:30 pm

Καλησπερα. ειμαι επι σειρα ετων ανενεργος φοιτητης (αυτοαπασχολουμενος γαρ :) ) που αποφασισα να παρω το πτυχιο προτου με διαγραψουν.... :smt013 Ετσι επεσα στο φορουμ αυτο, και ψαχνοντας για αναρτησεις για την εξεταστικη ειδα κι αυτην εδω.
Επειδη υπαρχουν πολλες αποριες, μπορειτε να επισκεπτεστε το σαιτ του συλλογου ερασμους της ΑΣΟΕΕ : aueb.esnathens.gr Το σαιτ ειναι κατατοπιστικο, ενω με τα παιδια εχουμε ωρες γραφειου εβδομαδιαια, μπορειτε κι απο κοντα να συζητησετε με παιδια που κατα πασα πιθανοτητα εχουν παει η ξερουν για εκει που θελετε να πατε.
Επισης μπορειτε να μαθετε για πραγματα που δε θα μπορουσε να σας βοηθησει το Πανεπιστημιο (ζωη, διασκεδαση, inside info και πολλα αλλα). Για ακαδημαικα θεματα ομως, μονο απο προσωπικεσ εμπειριες και συμβουλες, οι καθ υλην αρμοδιοι ειναι το Πανεπιστημιο (και γενικα ειναι πολυ ενημερωμενοι κι εξυπηρετικοι μπορω να πω)
Οσον αφορα καποιες απ τις αποριες για επιλογη χωρας, να πω στο φιλο οτι οντως η Νορβηγια ειναι μακραν η ακριβοτερη, ακολουθει η Δανια ενω παμφθηνη ειναι η Λιθουανια. Ουγγαρια και Ρουμανια επισης πολυ οικονομικες. Εγω πηγα Δανια και εκτος απ το κοστος ζωης εχω μονο τα καλυτερα να πω : Εξαιρετικη ποιοτητα ζωης, πολυ φιλικοι ανθρωποι, μιλαν απταιστα αγγλικα μεχρι και οι γιαγιαδες :lol: Επισης απ τις λιγες βορειες χωρες- ισως η μονη -με πολυ καλη νυχτερινη ζωη. Ακομη, εξαιρετικο πανεπιστημιο -και σα χωρος/ γνωσεις κτλ αλλα και σα στατους για να το χεις στο βιογραφικο σου (το CBS ειναι top business school).
Για τις αλλες χωρες , ενα mail στο συλλογο η ενα post στη σελιδα μας στο fb ( esn athens aueb- greek students exclusive) και θα βρεθει καποιος απ τα μελη μας να πηγε εκει που σας ενδιαφερει και να σας κατατοπισει. :smt023
Και φυσικα και σεις μπορειτε να γινετε μελη ( ειναι εθελοντικος, μη πολιτικος, μη κερδοσκοπικος οργανισμος) και να συμμετεχετε σε δραστηριοτητες, να γνωρισετε παιδια που ναι εδω ερασμους απ τη χωρα που θελετε να πατε για πληροφοριες και πολλα αλλα
Επειδη δεν ειμαι τακτικος στο φορουμ, μπας και περασω κανα μαθημα μπηκα οπως ειπα :-p αν θελετε κατι ενα πμ θα ηταν προτιμοτερο.
Συγνωμη για την εκταση του ποστ κι ελπιζω να βοηθησα! ;)
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by michalis » Tue Feb 19, 2013 10:30 pm

stauros wrote:Καλησπερα παιδια!! Θα ηθελα ν ρωτησω ... μπορουμε να διαλεξουμε μαθηματα μονο απο τα αντιστοιχα τμηματα πληροφορικης η και απο αλλα τμηματα;; για παραδειγμα απο καποιον τμημα μαθηματικων σ καποιο πανεπηστημιο μπορει να βρεθει καποιο κοινο μαθημα...το ρωταω αυτο γιατι ασ πουμε στο πανεπ της Βουδαπεστης υπαρχουν ελαχιστα μαθηματα και σιγουρα δν καλυπτουν 30ects ... :???:

Γενικά μπορείς να πάρεις απ'όπου θες, εφ'όσον υπάρχουν αντίστοιχα για να αναγνωρίσεις και συνήθως στο εξωτερικό είναι πολύ ελαστικοί με τα μαθήματα που μπορούν να πάρουν οι ξένοι φοιτητές, εκτός ίσως από top-of-the-top πανεπιστήμια όπως το Ecole Polytechnique στο Παρίσι που γενικά έχω ακούσει ότι περνάς λίγο δύσκολα για να σε δεχτούν σε κάθε μάθημα. Anyway, έτσι κι αλλιώς το Learning Agreement σου θα το εγκρίνει, 1-2 μήνες αφού το στείλεις, και το πανεπιστήμιο υποδοχής, οπότε αν υπάρχει ζήτημα με μάθημα που δε μπορείς να πάρεις εκεί, θα σου πούνε να το διορθώσεις. Την ΑΣΟΕΕ την ενδιαφέρει μόνο να είναι αντίστοιχα τα μαθήματα, δεν τους νοιάζει αν είναι από τμήμα Πληροφορικής, έτσι κι αλλιώς η έννοια του τμήματος στο εξωτερικό είναι πολύ χαλαρή, πολλές φορές δεν υπάρχουν κιόλας. Κι εγώ εδώ που είμαι τα περισσότερα μαθήματα που πήρα του Μαθηματικού είναι....
stauros
byte level
byte level
Posts: 97
Joined: Tue Oct 25, 2011 2:59 pm
Academic status: 3rd year

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by stauros » Wed Feb 20, 2013 3:10 pm

Μπορουν καποιοι που εχουν παει ερασμους να πας πουν ποια μαθηματα πηρανε εξω κ πως εγιναν οι αντιστοιχες για να μας διευκολινουν στν αναζητηση μαθηματων;;
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by michalis » Thu Feb 28, 2013 1:14 am

Εξαρτάται στο 100% απ'το πανεπιστήμιο που θα πας. Γενικά, ό,τι προσφέρει που βλέπεις απ'την περιγραφή ότι είναι αντίστοιχο με το δικό μας, μπορείς να το πάρεις και να το αντιστοιχίσεις μετά, αν το περάσεις. Αν όχι, θα στο πει ο κ. Μήλης όταν του πας το learning agreement. Οι αντιστοιχίες γίνονται όταν επιστρέψεις, οπότε λεπτομέρειες γι'αυτό δεν ξέρω, γιατί εγώ είμαι ακόμα εδώ. Απλά έχω καταθέσει στη γραμματεία μία λίστα στην οποία λέω ότι αυτό που πήρα εκεί, θα το αντιστοιχίσω μ'αυτό και λογικά αν στο τέλος έχω προβιβάσιμο βαθμό, πάω στη γραμματεία και μου το περνάνε.

Δεν ξέρω για ποιο πανεπιστήμιο ενδιαφέρεσαι, αν θέλεις πληροφορίες για το δικό μου, ό,τι θες για τα μαθήματα, με ρωτάς. Και για Γαλλία γενικότερα δηλαδή, γιατί όλα τα δημόσια πανεπιστήμια εδώ περίπου με τον ίδιο τρόπο δουλεύουν.
AlexandraSav
bit level
bit level
Posts: 21
Joined: Mon Jan 09, 2012 8:58 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by AlexandraSav » Fri Mar 01, 2013 12:10 am

Καλησπερα!ενδιαφερομαι για ερασμους σε Πιζα,Μαδριτη η Μπράγκα.Οποιος εχει παει σε καποια απo αυτες τις πολεις,η αν ξερει καποιον που να εχει παει,αν μπορει να επικοινωνησει μαζι μου. :)
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by Eldebryn » Sat Mar 02, 2013 2:20 pm

Βγήκε ο πίνακας Φοιτητικής Κινητικότητας για 2013-2014. link
Image<-- My profile playlists
JohnnyB
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Tue Feb 19, 2013 9:05 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by JohnnyB » Tue Mar 05, 2013 10:05 am

Καλησπερα παιδια, θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι ως Συλλογος Erasmus οργανωνουμε ενα info-market την παρασκευη 8/3 στο φουαγιε Αντωνιαδου.
Μπορειτε να περασετε οποτεδηποτεμεταξυ 12:30-17:00 και να βρειτε τοσο μελη του συλλογου μας αλλα κυριως εισερχομενους φοιτητες ερασμους αυτου του εξαμηνου που μπορουν να σας δωσουν πληροφοριες και υλικο απο τα πανεπιστημια του εξωτερικου που προερχονται.
Το link του event ειναι αυτο για περισσοτερες πληροφοριες : http://www.facebook.com/events/344629302307795/?ref=25 Σας περιμενουμε να λυσουμε ολες τις αποριες σας :)
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by Eldebryn » Sun Mar 10, 2013 4:25 pm

JohnnyB wrote:Καλησπερα παιδια, θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι ως Συλλογος Erasmus οργανωνουμε ενα info-market την παρασκευη 8/3 στο φουαγιε Αντωνιαδου.
Μπορειτε να περασετε οποτεδηποτεμεταξυ 12:30-17:00 και να βρειτε τοσο μελη του συλλογου μας αλλα κυριως εισερχομενους φοιτητες ερασμους αυτου του εξαμηνου που μπορουν να σας δωσουν πληροφοριες και υλικο απο τα πανεπιστημια του εξωτερικου που προερχονται.
Το link του event ειναι αυτο για περισσοτερες πληροφοριες : http://www.facebook.com/events/344629302307795/?ref=25 Σας περιμενουμε να λυσουμε ολες τις αποριες σας :)
Πήγε κανείς στο event αυτό να μας πεί εντυπώσεις ή τυχόν πληροφορίες?
Image<-- My profile playlists
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by vasilaros69 » Sun Mar 10, 2013 4:33 pm

Πηγα εγω! γενικα υπηρχαν καποια παιδια απο χωρες οπως ολλανδια,ρουμανια,ισπανια στην αρχη αλλα και παιδια της ασοεε που ειχαν παει ερασμους σε αλλες χωρες.κυριως πηγαινες και τους ρωταγες λεπτομερειες για τη χωρα υποδοχης,πανεπιστημιο κτλ κτλ.. μεχρι τις 5 που υποτιθεται θα διαρκουσε θα ερχοντουσαν κι αλλα παιδια αλλα δεν εκατσα εγω... ουσιαστικα δεν μαθαινες τπτ σημαντικοτερο απο αυτα που ηδη ξερεις πανω κατω απο παλιοτερες ενημερωσεις.
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by Eldebryn » Sun Mar 10, 2013 4:45 pm

vasilaros69 wrote:Πηγα εγω! γενικα υπηρχαν καποια παιδια απο χωρες οπως ολλανδια,ρουμανια,ισπανια στην αρχη αλλα και παιδια της ασοεε που ειχαν παει ερασμους σε αλλες χωρες.κυριως πηγαινες και τους ρωταγες λεπτομερειες για τη χωρα υποδοχης,πανεπιστημιο κτλ κτλ.. μεχρι τις 5 που υποτιθεται θα διαρκουσε θα ερχοντουσαν κι αλλα παιδια αλλα δεν εκατσα εγω... ουσιαστικα δεν μαθαινες τπτ σημαντικοτερο απο αυτα που ηδη ξερεις πανω κατω απο παλιοτερες ενημερωσεις.
Ρώτησες μηπως παιδιά απο κάποια χώρα πώς είναι συγκριτικά τα πράματα σε σχέση με εδώ?
Image<-- My profile playlists
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by vasilaros69 » Sun Mar 10, 2013 5:01 pm

βασικα μιλησα μονο με παιδια του πανεπιστημιου μας που ειχαν φυγει εξω.. για παραδειγμα στις γνωστες ακριβες χωρες(δανια,νορβηγια κτλ) τα λεφτα της υποτροφιας φτανανε σχεδον ισα ισα μονο για να καλυψουν τη διαμονη σε εστια του πανεπιστημιου κιολας(!!!)..., και οτι το μονο δυσκολο ειναι το κρυο, τα υπολοιπα τα συνηθιζεις.

Γενικα μας ειπαν για περισσοτερες αποριες μπορουμε να ρωταμε και στο group στο fb 'η υπαρχει κι η δυνατοτητα να επικοινωνησεις και με καποιο ξενο παιδι που βρισκεται στη χωρα μας τωρα με διαφορους τροπους(email,face-to-face κτλ).
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by Eldebryn » Fri Mar 15, 2013 8:42 pm

Το ξέρω οτι είναι αργοπορημένο αλλα κάνωντας την αίτησή μου σήμερα βρήκα μια φωτογραφία που είχα βγάλει με ένα παιδί έξω απο το γραφείο διεθνών σχέσεων. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι τα ποσά επιδότησης ανα χώρα, επομένως θεώρησα χρήσιμο να τα έχουμε στο topic.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[attachment=0]Erasmus επιδοτήσεις.jpg[/attachment]
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image<-- My profile playlists
stauros
byte level
byte level
Posts: 97
Joined: Tue Oct 25, 2011 2:59 pm
Academic status: 3rd year

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by stauros » Fri Mar 22, 2013 12:02 am

Ξερουμε ποτε περιπου να περιμενουμε τις επιλογες τωρα;
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by vasilaros69 » Fri Mar 22, 2013 12:08 pm

Υποτιθεται 1 βδομαδα απο τοτε που ληξανε οι δηλωσεις ανακοινωνονται, αλλα δεν ξερω μεχρι ποσο θα παει...
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by Eldebryn » Fri Mar 22, 2013 3:18 pm

Βγήκανε, έχουνε σταλεί με email. Μέχρι τις 27 είναι να κατατεθούν τα δικαιολογητικά.
Image<-- My profile playlists
User avatar
masaka
byte level
byte level
Posts: 133
Joined: Wed Oct 05, 2011 11:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by masaka » Thu Jan 23, 2014 4:07 pm

Ξέρει κανείς πότε είναι οι αιτήσεις για erasmus? Αν όχι που μπορώ να μάθω?
asoee4ever
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 394
Joined: Fri Oct 22, 2010 8:02 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αμπελόκηποι

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by asoee4ever » Thu Jan 23, 2014 4:16 pm

Στείλε mail στην κυρία Γαλανάκη, δεν το θυμάμαι να στο πω ψάξε το απ το site.
User avatar
Hinata16
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Oct 15, 2010 2:35 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by Hinata16 » Thu Jan 23, 2014 4:41 pm

asoee4ever wrote:Στείλε mail στην κυρία Γαλανάκη, δεν το θυμάμαι να στο πω ψάξε το απ το site.


vikipap [at] aueb.gr
Last edited by MoonShadow on Thu Jan 23, 2014 5:09 pm, edited 1 time in total.
Reason: @ -> [at]
Όλα τα πράγματα είναι δύσκολα, προτού γίνουν εύκολα..
User avatar
bar4cudaDC
bit level
bit level
Posts: 24
Joined: Sun Feb 06, 2011 6:38 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by bar4cudaDC » Thu Feb 13, 2014 3:48 pm

Καλημερα...πηγες κανεις στην χθεσινη παρουσιαση;
Ξερουμε γενικα τι παιζει με προθεσμιες και την γενικοτερη διαδικασια;
User avatar
masaka
byte level
byte level
Posts: 133
Joined: Wed Oct 05, 2011 11:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Erasmus/Έρασμος

Post by masaka » Thu Feb 13, 2014 4:12 pm

Καλημερα...πηγες κανεις στην χθεσινη παρουσιαση;
Ξερουμε γενικα τι παιζει με προθεσμιες και την γενικοτερη διαδικασια;
Βγάλανε αυτήν την ανακοίνωση! Συμπληρωνεις τη φόρμα που έχει εδω πέρα μέχρι την ημερομηνία που λέει ηλεκτρονικά . http://www.cs.aueb.gr/el/content/progra ... us-2013-14
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”