Venus Feedback

Οτιδήποτε αφορά την (online και μη) κοινότητα του Venus. Προτάσεις, προβλήματα, meetings...
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Venus Feedback

Post by MpoMp » Wed Jun 26, 2013 11:43 am

moody wrote: 3.οι τελευταίες 2 μέρες,ήταν οι τελευταίες 2 μέρες ζωντάνιας του venus,άντε και του χρόνου πάλι
Αν θεωρείς ζωντάνια του Venus τα trollothreads και το χαμηλού επιπέδου internet fight, έχεις χάσει αρκετά επεισόδια από το έργο "ακαδημαϊκή κοινότητα εθελοντισμού και αυτο-οργάνωσης".

My advice for you? Back to /b/.
¯\_(ツ)_/¯
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
bstrds
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 247
Joined: Sat Dec 11, 2010 1:48 pm
Academic status: 4th year

Re: Venus Feedback

Post by bstrds » Wed Jun 26, 2013 12:10 pm

/b/ is dead :/
¯\_(ツ)_/¯
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[code] _____________________________________ / You're a card which will have to be \ \ dealt with. / ------------------------------------- \ ,-^-. \ !oYo! \ /./=\.\______ ## )\/\ ||-----w|| || || Cowth Vader [/code]
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Venus Feedback

Post by MpoMp » Wed Jun 26, 2013 12:14 pm

Venus is not /b/reborn.
¯\_(ツ)_/¯¯\_(ツ)_/¯¯\_(ツ)_/¯
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Venus Feedback

Post by moody » Wed Jun 26, 2013 12:38 pm

MpoMp wrote:
moody wrote: 3.οι τελευταίες 2 μέρες,ήταν οι τελευταίες 2 μέρες ζωντάνιας του venus,άντε και του χρόνου πάλι
Αν θεωρείς ζωντάνια του Venus τα trollothreads και το χαμηλού επιπέδου internet fight, έχεις χάσει αρκετά επεισόδια από το έργο "ακαδημαϊκή κοινότητα εθελοντισμού και αυτο-οργάνωσης".

My advice for you? Back to /b/.
¯\_(ツ)_/¯
Ξεκινώντας να πω ότι δεν θέλω να σε θίξω και ότι οι ερωτήσεις μου υπάρχουν με σκοπό να καταλάβω κάποια πράγματα και όχι να κατευθύνω την συζήτηση προς κάποιο σημείο.
1.Σχετικά με το έργο ακαδημαϊκή κοινότητα εθελοντισμού και αυτο-οργάνωσης εννοείς τις σημειώσεις που θα φτιάξεις σε κάθε μάθημα ή τις σημείωσεις από άλλα πανεπιστήμια που κάποιος θα χει δει και θα τις μοιραστεί στο thread ?
2.Γνωρίζω ότι το venus είναι ακαδημαϊκό forum,απλά πιστεύεις ότι πρέπει να κρατήσουμε ένα επίπεδο σε x/y lvls,η συνεισφορά του καθενός να ναι μόνο σε επίπεδο σχολής,και σπάνια να ξεφεύγουμε από την συζήτηση ;
3.Αρκετά μαθήματα έχουν περιοχές συζητήσεων στο eclass . Γιατί οι φοιτητές τις περισσότερες απορίες τις κάνουν στο venus ; Στο eclass θα σου απαντήσει ο βοηθός του μαθήματος και η απάντηση του >>>> της απάντησης του οποιουδήποτε μέλους (δεν υποτιμάω γνώσεις μελών ,ούτε υπερεκτιμάω την γνώση κάποιων βοηθών,αλλά οι περισσότερες ερωτήσεις σχετίζονται με εργασίες,και ποιος θα στις έλυνε καλύτερα από αυτόν που θα διόρθωνε την εργασία ; ).
4.Ακόμα και αν φτιάχναμε μία ακόμα καλύτερη βάση γνώσης με πολλαπλές σημειώσεις ανα μάθημα κτλπ κτλπ,πιστεύεις οτι θα αυξανόταν ή θα μειωνόταν ο κόσμος ; Πιστεύεις ότι ο καινούριος κόσμος θα συντηρούσε αυτή τη βάση ;
5.Επειδή είσαι το άτομο που πιστεύω ότι έχει φτιάξει τις περισσότερες σημειώσεις.Τις έφτιαξες για έναν ανώνυμο συμφοιτητή σου που θα τις κατεβάσει μία φορά(hit 'n' run) ή για κάποιον τον οποίο τον συναντάς συχνά (έστω και ονλινε)και ίσως σου δώσει feedback ;
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Venus Feedback

Post by MpoMp » Wed Jun 26, 2013 12:54 pm

moody wrote: 1.Σχετικά με το έργο ακαδημαϊκή κοινότητα εθελοντισμού και αυτο-οργάνωσης εννοείς τις σημειώσεις που θα φτιάξεις σε κάθε μάθημα ή τις σημείωσεις από άλλα πανεπιστήμια που κάποιος θα χει δει και θα τις μοιραστεί στο thread ?
Έχεις δίκιο. Δεν μοιραζόμαστε άλλες γνώσεις, δεν παίρνουμε άλλες πρωτοβουλίες, δεν αλληλοβοηθιόμαστε σε κάθε δυνατό επίπεδο, δεν κάνουμε διάλογο για ακαδημαϊκά και μη θέματα, δε μαζευόμαστε για εξόδους και events. Venus is just a file host, damn. :-(
moody wrote: 2.Γνωρίζω ότι το venus είναι ακαδημαϊκό forum,απλά πιστεύεις ότι πρέπει να κρατήσουμε ένα επίπεδο σε x/y lvls,η συνεισφορά του καθενός να ναι μόνο σε επίπεδο σχολής,και σπάνια να ξεφεύγουμε από την συζήτηση ;
Προσωπικά δε με νοιάζει (και ούτε είναι ενάντια σε κάποιο κανόνα) το να λέμε και τη π@παριά μας στα off-topic threads. Αυτό που έγινε τις τελευταίες μέρες όμως δεν ήταν πλάκα. Εκτροχιάστηκε τελείως το thread για τις πιθανότητες σε μερικά λεπτά. Πρέπει να καταλάβεις πού αρμόζει κάθε είδος διαλόγου στο παρόν forum. Και ποιοι δεν αρμόζουν καθόλου.
moody wrote: 3.Αρκετά μαθήματα έχουν περιοχές συζητήσεων στο eclass . Γιατί οι φοιτητές τις περισσότερες απορίες τις κάνουν στο venus ; Στο eclass θα σου απαντήσει ο βοηθός του μαθήματος και η απάντηση του >>>> της απάντησης του οποιουδήποτε μέλους (δεν υποτιμάω γνώσεις μελών ,ούτε υπερεκτιμάω την γνώση κάποιων βοηθών,αλλά οι περισσότερες ερωτήσεις σχετίζονται με εργασίες,και ποιος θα στις έλυνε καλύτερα από αυτόν που θα διόρθωνε την εργασία ; ).
Σε 1-2 μαθήματα μόνο χρησιμοποιείται αυτή η περιοχή στο eClass. Χαίρω πολύ. Σε άλλα πανεπιστήμια κάνουν κάτι πολύ πιο αποτελεσματικό με άλλες πλατφόρμες (π.χ. https://piazza.com/). Αλλά εμείς στο Venus προσπαθούμε να τα έχουμε όλα σε ένα για τους φοιτητές και θα θέλαμε πολύ (πιστεύω ότι εκφράζω και την υπόλοιπη ομάδα) να συμμετέχουν όλοι οι καθηγητές του τμήματος στα boards, ο καθένας για το μάθημά του.
moody wrote: 4.Ακόμα και αν φτιάχναμε μία ακόμα καλύτερη βάση γνώσης με πολλαπλές σημειώσεις ανα μάθημα κτλπ κτλπ,πιστεύεις οτι θα αυξανόταν ή θα μειωνόταν ο κόσμος ; Πιστεύεις ότι ο καινούριος κόσμος θα συντηρούσε αυτή τη βάση ;
Δεν έχουμε κάποιο κέρδος ούτε επιδιώκουμε να κάνουμε κάποιο fanbase, έχεις παρεξηγήσει κάποια πράγματα για τον σκοπό και την υπάρξη του Venus. Είναι μια κοινότητα από φοιτητές για φοιτητές, είναι προνόμιο και όχι δικαίωμα (read the damn rules) των φοιτητών του τμήματος πληροφορικής, είναι ο αλτρουισμός και το μεράκι 4-5 πρώην προπτυχιακών που πριν κάποια χρόνια έκατσαν και έστησαν μια κοινότητα για να υπάρχει επικοινωνία και υποστήριξη μεταξύ των φοιτητών. Δεν είναι οι σημειώσεις το κέντρο, you miss the point.
moody wrote: 5.Επειδή είσαι το άτομο που πιστεύω ότι έχει φτιάξει τις περισσότερες σημειώσεις.Τις έφτιαξες για έναν ανώνυμο συμφοιτητή σου που θα τις κατεβάσει μία φορά(hit 'n' run) ή για κάποιον τον οποίο τον συναντάς συχνά (έστω και ονλινε)και ίσως σου δώσει feedback ;
Τις έφτιαξα καταρχάς για εμένα. Το να πρέπει να φτιάξεις σωστές, πλήρεις και ευνόητες σημειώσεις είναι μια εργασία που απαιτεί (αλλά και ενισχύει) την εμβάθυνση στο αντικείμενο που αφορούν. Οπότε ήταν ένα πολύ καλό διάβασμα για εμένα.
Αφού είδα ότι το έργο μου είναι καλό, είπα να το μοιραστώ με την κοινότητα για να διευκολύνω φοιτητές που ίσως ωφεληθούν από το δικό μου διάβασμα και τον τρόπο που διατύπωσα εγώ τις έννοιες του τάδε μαθήματος. Δε με νοιάζει ποιος ή πόσοι θα τις δουν. Με νοιάζει να βοηθήσω όσο και όποιον μπορώ. Δεν απαιτώ feedback, ζητώ μόνο να μου υποδεικνύονται τυχόν λάθη ή παρατηρήσεις που θα βελτιώσουν την προσφορά μου. Και η ανταμοιβή μου θα είναι να δω ότι και άλλοι κάνουν το ίδιο με εμένα σε κάποιο μάθημα που είναι πολύ καλοί, ότι εκτίμησαν αυτό που έκανα και ότι είχε αντίκτυπο.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Venus Feedback

Post by ThOdOr1s » Fri Jun 28, 2013 7:32 pm

YouDontSay.jpg
Σοβαρα αλαξτε τα descriptions αυτα καπως...
Ειναι σαν να το εχει γραχει bot να πουμε: "Εδώ μπαίνουν τα γενικά θέματα που σχετίζονται με "+subject+".";
Προτεινω τιποτα του στιλ: Εδω μπορειτε να αναφερεστε σε προβληματα η αποριες που σχετιζονται με το υλικο.
Και αντιστοιχα: Εδω μπορειτε να αναφερεστε σε προβληματα η αποριες που σχετιζονται με το λογισμικο.
Dunno, βασικα οτιδηποτε αρκει να μην επαναλαμβανει τις λεξεις hardware και software... :smt016
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Elementary OS
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Venus Feedback

Post by Loner » Fri Jun 28, 2013 8:32 pm

Σε κλίμακα από 1 έως 10 πόσο σε ενοχλεί? :-D
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Venus Feedback

Post by ThOdOr1s » Sat Jun 29, 2013 12:10 am

Loner wrote:Σε κλίμακα από 1 έως 10 πόσο σε ενοχλεί? :-D
0.4... :-D
Elementary OS
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: Venus Feedback

Post by Eldebryn » Thu Jul 18, 2013 1:26 am

Παρατήρησα μπήκαν κάτι links

"View first unread post"

πριν τον τίτλο του τόπικ για εκείνα που έχουνε μη-αναγνωσμένα μηνύματα. Υπάρχει πιθανότητα να εμφανίζεται μετά τον τίτλο αντί για πρίν? Έτσι όπως είναι τώρα πιστεύω κάνει πολύ δυσανάγνωστα τα titles...
Image<-- My profile playlists
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Venus Feedback

Post by Loner » Thu Jul 18, 2013 9:14 am

Κανονικά αυτό που περιγράφεις είναι ένα εικονίδιο.
venus.png
Δοκίμασε να κάνεις hard refresh.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Venus Feedback

Post by vasilaros69 » Tue Jul 23, 2013 3:07 pm

Δεν ξερω αν το εχετε κι εσεις το ακολουθο προβλημα αλλα τις περισσοτερες φορες που μπαινω σε συζητησεις οπως "Τραγουδι της Ημερας", "Εικονα της ημερας", "Βιντεακια" κτλ που περιεχουν βιντεο και εικονες απο εξωτερικη πηγη, ψιλοκολλαει ο browser μου (ισως επειδη εχει αρχισει και παλιωνει και το pc)..
Αν τα βιντεο και οι εικονες μπαινουν σε spoiler, συνεχιζει να φορτωνει 'η πρεπει να ανοιξω το spoiler για να το φορτωσει?
Με λιγα λογια αν το προβλημα αυτο το αντιμετωπιζουν κι αλλοι δεν θα ηταν καλο να εμπαιναν αυτοματα βιντεο και εικονες σε spoiler? :-D
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Venus Feedback

Post by cypher » Tue Jul 23, 2013 8:31 pm

Με spoiler φορτώνουν μόνο αν το ανοίξεις ναι. Μου τύχαινε και εμενα αυτό σε μερικά pc απλά σκεφτόμουν οτι αν τα βάλεις αυτόματα σε spoiler θα πρέπει να κάνεις πολλά click για να τα βλέπεις όλα κάθε φορά και θα καταντάει πολύ κούραση. :smt017
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Venus Feedback

Post by Zifnab » Wed Jul 24, 2013 2:59 pm

Γενικά νομίζω ότι βαραίνει το adobe flash (για να παίρνεις νέο pc :P) - Στα spoiler γίνεται render μόνο όταν το πατήσεις
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Venus Feedback

Post by moody » Tue Aug 20, 2013 2:23 pm

Χμμμ,να ρωτήσω,ξέρω ότι δεν επιτρέπονται λινκ για torrent ή αρχεία .torrent,αλλά τι γίνεται με τα magnet links ? μπορούμε να ποστάρουμε ;
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Venus Feedback

Post by cypher » Tue Aug 20, 2013 2:52 pm

Eγώ προσωπικά δεν θα είχα θέμα αλλα δεν ξέρω κατα πόσο θεωρούνται παράνομα η όχι γενικά. Αν ειναι να μας στείλουν ξερω γω take down notice θα είναι κάπως μούφα. :-p
Φαντάζομαι κάπως δύσκολο αν μπεί σκέτο το magnet link.
Δεν γίνεται να στείλεις το link με πμ; :-p Η θες να είναι συγκεντρωμένα σε thread;
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Venus Feedback

Post by moody » Tue Aug 20, 2013 2:57 pm

Σκεφτόμουν για thread.Αν και σε μένα φαίνεται ότι μπορεί να χει επιπτώσεις,και όντως θα ταν μούφα :-)
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Venus Feedback

Post by ThOdOr1s » Tue Oct 22, 2013 7:38 pm

Εχω βαρεθει να γινεται αυτο... Μπορει να μου εξηγησει καποιος τι παιζει? Ειναι δικο μου το λαθος? Εχω κανει εγω κατι στις ρυθμισεις? Η απλα εχει παιχτει κατι συνολικα με τα pms?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Elementary OS
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Venus Feedback

Post by MpoMp » Tue Oct 22, 2013 7:41 pm

Για τον kaliteros στο πέταξε αυτό? Καλύτερα να χρησιμοποιείς την εύρεση μέλους που σου εμφανίζει δεξιά. ;)
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Venus Feedback

Post by ThOdOr1s » Tue Oct 22, 2013 7:55 pm

MpoMp wrote:Για τον kaliteros στο πέταξε αυτό? Καλύτερα να χρησιμοποιείς την εύρεση μέλους που σου εμφανίζει δεξιά. ;)
Το εκανα, και μου το εχει κανει και με τον nachos... Και η ευρεση δεν βοηθαει... What do?
Elementary OS
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Venus Feedback

Post by MpoMp » Tue Oct 22, 2013 8:00 pm

ThOdOr1s wrote:Το εκανα, και μου το εχει κανει και με τον nachos... Και η ευρεση δεν βοηθαει... What do?
Μόλις δοκίμασα και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Browser? :-p
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Venus Feedback

Post by ThOdOr1s » Tue Oct 22, 2013 8:24 pm

MpoMp wrote:
ThOdOr1s wrote:Το εκανα, και μου το εχει κανει και με τον nachos... Και η ευρεση δεν βοηθαει... What do?
Μόλις δοκίμασα και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Browser? :-p
Chrome, Δοκιμασα και με Firefox... Same thing... Ie δεν δοκιμαζω καν...
Elementary OS
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Venus Feedback

Post by cypher » Tue Oct 22, 2013 8:29 pm

Το συγκεκριμένο είναι θέμα της phpbb3. Αν δεν γράψεις ακριβώς το όνομα χρήστη δεν στο βρίσκει. Αν πας στη εύρεση και γράψεις username* με κάποια απο τα γράμματα του ονόματος λογικά θα στα βρεί όλα οσα ξεκινάνε με τα τάδε γράμματα. Παίζει επίσης να είναι case sensitive.
ImageImageImageImageImageImageImage
Post Reply

Return to “Venus Community”