JDBC Connect to SQLServer

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα του μεταπτυχιακού προγράμματος Πληροφοριακά Συστήματα.
Post Reply
User avatar
costantis
bit level
bit level
Posts: 27
Joined: Tue Nov 15, 2005 8:39 pm

JDBC Connect to SQLServer

Post by costantis » Tue Nov 15, 2005 8:46 pm

Ρε παίδες,

προσπαθώ να συνδεθώ στον SQLServer που έστησα στο μηχάνημά μου και παίρνω συνέχεια το μήνυμα

Code: Select all

Login failed for user '(null)'. Reason: Not associated with a trusted SQL Server connection
παρότι έχω βάλει user name και password και αυτό που έχω στα Windows και αυτά ενός User που έχω φτιάξει στη βάση μου στον SQLServer.
Έχετε καμιά ιδέα μήπως;
User avatar
Tomahawk
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 536
Joined: Tue May 18, 2004 1:50 pm

Post by Tomahawk » Tue Nov 15, 2005 9:25 pm

Με ποιον driver προσπαθεις να συνδεθεις:jdbc_odbc bridge (sun) or MSSQL driver ???
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Post by Sreak » Tue Nov 15, 2005 9:39 pm

Εννοείς πως δεν μπορείς να συνδεθείς μέσα από το πρόγραμμα σου (JSP) ή ότι δεν μπορείς καθόλου να κάνεις το connection localy?
Δεν σου ανήγει δηλαδή ο SQL server?
Έχεις τον SQL server 2000 ή τον 2005?
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Tue Nov 15, 2005 10:46 pm

Όταν εγκατέστησες τον SQL server στο pc σου πρέπει να έθεσες το Authentication Mode σε Windows Authentication και όχι σε mixed mode (ελπίζω να θυμάσαι τις επιλογές αυτές :) )
Αν ισχύει αυτό τότε θα έχεις πρόβλημα πιθανότατα από αυτό. Η λύση γι'αυτό είναι να επιτρέψεις και το SQL Authentication (mixed mode) ώστε μέσα από το πρόγραμμά σου να μπορείς να έχεις access στον sql server μέσω χρήστη που θα πρέπει να προσθέσεις στη βάση.
Αν θες, πάντως, περαιτέρω βοήθεια θα πρέπει να απαντήσεις στις ερωτήσεις που έθεσε ο Sreak.
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
sudtuwup
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 707
Joined: Fri May 14, 2004 6:46 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Xavier Institute for Higher Learning

Post by sudtuwup » Wed Nov 16, 2005 12:11 am

Συμφωνω με τον Einherjar
Image
User avatar
evrikleia
bit level
bit level
Posts: 17
Joined: Wed Nov 16, 2005 12:12 am

Post by evrikleia » Wed Nov 16, 2005 12:28 am

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΣΤΟΝ SQL ΜΕ ΤΟ NETBEANS, ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ CONNECTION ΜΕ ΤΟΝ JSP ΚΩΔΙΚΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΦΤΙΑΞΕΙ.
ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟΝ SQL.
ΕΧΩ KI EΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ: ΗΤΤP STATUS 500. ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΞΗΓΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ Π.Χ.
EXETE KAMMIA ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ? :???:
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Wed Nov 16, 2005 1:13 am

Κατ'αρχάς μη φωνάζεις :-) (δηλαδή μη γράφεις με κεφαλαία)
Δεύτερον το Netbeans έχει ένα παραθυράκι Output όπου σου λέει τι και που έγινε το λάθος. Το HTTP Status 500 είναι αν δε κάνω λάθος το Internal Server Error όπου μπορεί να είναι διάφορα πράγματα. Αρκετά πιθανό είναι να να μη μπορεί να συνδεθεί η εφαρμογή σου στον SQL server, οπότε το πρόβλημα σου εμπίπτει στο πρόβλημα που έθεσε ο costantis.
Προτείνω να διαβάσετε όσοι έχετε πρόβλημα με αυτό το θέμα το επικουρικό υλικό που έδινε ο Βασσάλος στο μάθημα αρχεία και βάσεις και είναι πραγματικά πολύ.... επικουρικό :)
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
Tomahawk
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 536
Joined: Tue May 18, 2004 1:50 pm

Post by Tomahawk » Wed Nov 16, 2005 1:35 am

Πραγματι ο Βασσαλακος αμα ειναι να κανει δουλεια θα τη κανει,οχι μαμακιες :P
User avatar
es707
bit level
bit level
Posts: 14
Joined: Fri Oct 14, 2005 11:52 am

Post by es707 » Wed Nov 16, 2005 1:27 pm

Message Moderated by Sreak
PS: Please don't write greeklish


Καλησπέρα!
Και όταν σου βγάζει []SQL Server 2000 driver for JDBC] Error establishing socket τι κάνεις?
User avatar
evrikleia
bit level
bit level
Posts: 17
Joined: Wed Nov 16, 2005 12:12 am

Post by evrikleia » Wed Nov 16, 2005 1:42 pm

Λοιπόν, το πρόβλημα μου λύθηκε! Αρχικά, κατάφερα να κάνω σύνδεση με την βάση μου από το Netbeans όταν έκανα αρκετές επανεγκαταστάσεις του Microsoft SQL Server 2000 Driver SP3 και restart στον Tomcat και απενεργοποίησα ότι Firewall και Antivirus είχα (νομίζω συνδέεται και με το μήνυμα SQL Server 2000 driver for JDBC Error establishing socket). Αλλά και πάλι δεν μου έτρεχε το JSP :shock: . Έτσι, έβαλα έναν καινούριο user στην βάση μου από το Enterprise Manager- από έναν φάκελο Security- του έδωσα ρόλο Admin και password και μετά ως δια μαγείας έτρεξε το JSP μου το ταλαιπωρημένο :-D , μέσω του καινούριου user που έβαλα.

Αυτά για όποιον έχει παρόμοιο πρόβλημα.

;) Υ.Γ.1 Βέβαια, δεν μου εμφανίζει ελληνικούς χαρακτήρες ούτε και όταν κάνω encoding. Βγάζει ? αντί για γράμματα. Δοκίμασα με αγγλικά και τα εμφανίζει κανονικά...
Ποιός ξέρει :?:
Υ.Γ.2 Παιδιά ευχαριστώ όσους απάντησαν! :cool:
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Wed Nov 16, 2005 1:47 pm

πρέπει να θέσεις ως encoding στη σελίδα σου UTF-8
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
costantis
bit level
bit level
Posts: 27
Joined: Tue Nov 15, 2005 8:39 pm

Post by costantis » Wed Nov 16, 2005 8:06 pm

Τελικά, το πρόβλημά μου μάλλον είχε να κάνει με το Authentication Mode (thx guys). Λέω μάλλον γιατί με τα πολλά που είχα κάνει για να παίξει το μηχάνημα δεν κατάλαβα ποιο από όλα αυτά έκαναν τη δουλειά...

Δεν ξέρω αν το παρακάτω είναι αξιόπιστο, πάντως αναφέρεται σε αρκετά προβλήματα με το JDBC driver του MSSQL 2000.

http://forums.atlassian.com/thread.jspa ... =257216865
User avatar
chairmanofthebored
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Fri Nov 18, 2005 6:25 pm

Post by chairmanofthebored » Fri Nov 18, 2005 6:35 pm

Λοιπόν νομίζω ότι το έλυσα…
Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι ενώ σε windows 2000 όλα δούλευαν μια χαρά και ήμουν πολύ χαρούμενος με τη εργασία μου ήρθε φαεινή ιδέα. Αποφασίζω λοιπόν να στήσω την εργασία στο φορητό για να αποφύγω την διαδικασία μεταφοράς της βάσης (backup, user administration, etc.).
Αποτέλεσμα: το κακό μήνυμα που είδατε και εσείς ([]SQL Server 2000 driver for JDBC] Error establishing socket). Με netstat –a -n βλέπω ότι δεν υπάρχει tcp πόρτα ανοιχτή (1433) στο μηχάνημα όπως θα έπρεπε. Συνειδητοποιώ ότι στο φορητό τρέχω windows XP. Ψάχνω να βρω τι συμβαίνει και ανακαλύπτω σε ένα φόρουμ ότι, λεει, σε xp και 2003 η Microsoft απενεργοποιεί το tcp για λόγους ασφάλειας (!!!), χωρίς ενημερώνει για κάτι τέτοιο (βρήκα στο msdn το άρθρο μετά, για τα 2003 το ομολογεί και η ίδια).
Τελικά και αφού αντέξατε να διαβάσετε το παραπάνω σας αξίζει η λύση που δεν είναι άλλη από το να βάλετε το SP3. Μετά την εγκατάσταση του και χωρίς καμία αλλαγή όλα δουλεύουν κανονικά. Η 1433 άνοιξε και άκουει σε συνδέσεις. Τι να πεις?

p.s. "Ο θεός να στείλει καρκίνο στη Microsoft και σε όλα της τα σόια" για να παραφράσω και τα λόγια του αρχηγού.
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sat Nov 19, 2005 12:58 pm

Πάντως ο SQL Server 2005 είναι πολύ πιο εύκολος στη διαχείριση και το άνοιγμα του TCP/IP port είναι απλά ένα option. Αφού μπορείτε να τον έχετε νόμιμα και τσάμπα γιατί να παιδεύεστε :-p
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
janag79
byte level
byte level
Posts: 145
Joined: Fri May 21, 2004 4:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

MSDN Academic Alliance

Post by janag79 » Mon Nov 28, 2005 11:38 pm

Για να μπω στο msn academic alliance, που πρέπει να έχω user name και password?

τι στοιχεία πρέπει να εισάγω για να μπορέσω να κάνω τη δουλειά μου?

Είμαι κάπως παλιός και δεν...
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Wed Nov 30, 2005 3:43 pm

σαν username χρήσιμοποιείς το e-mail της σχολής. Υπάρχει και δυνατότητα ανάκτησης του password. αν έχεις πρόβλημα pm me
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακό Πληροφοριακών Συστημάτων”