Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα Κύκλων και Κατευθύνσεων του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους. Για συζητήσεις παλαιοτέρων ετών κοιτάξτε στην κατηγορία "Παλιές Συζητήσεις "
User avatar
Polkiller13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 234
Joined: Sat Oct 16, 2010 1:55 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Athens

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Polkiller13 » Mon Feb 24, 2014 7:22 pm

bandolero wrote:Καλησπερα παιδια!
Απορια πρωτη!Απο ποτε εγινε η επαληθευση επιλογης σε δευτερο και τεταρτο κυκλο?γιατι στον οδηγο σπουδων του 12-13 λεει απλα πως ειναι υποχρεωτικο στον τριτο κυκλο.
Δευτερον,αν και παρακολουθησα την συζητηση παραπανω μου λειπει ενα ακομη μαθημα επιλογης.Θελω ενα μαθημα που κατα προτιμηση να μην παιδευτεις πολυ στην ενασχοληση και να εχεις ενα βαθμο στο τελος γυρω στο 7 η παραπανω.
Οι επιλογες μου ειναι : Οικονομικά των Δικτύων(μεταπτυχιακο),Ανάλυση Επίδοσης Συστημάτων & Δικτύων(μεταπτυχιακο),ασφαλεια δικτυων,ασφαλιστικα μαθηματικα,τεχνολογια πολυμεσων,θεωρια πληροφοριας,θεωρια παιγνιων και αποφασεων,υπολογιστικη χρηματοοικονομικη, επαληθευση & επικυρωση.
Ας με διαφωτισει καποιος..Ευχαριστω εκ των προτερων.
Η ασφάλεια δικτύων , είναι ένα μάθημα το οποίο θέλει ενασχόληση.Πάντως έχω ακούσει ότι οι εργασίες είναι σχετικά απλές και απ΄ότι έχω δει συνήθως αυτοί που το περνάνε έχουν 7 και πάνω(και έχει γενικά καλό ποσοστό επιτυχίας :smt023 )
Τώρα για την επαλήθευση , είναι ένα μάθημα με μικρή υλή (γύρω στις 60 σελίδες απο βιβλιοδιανομή) και έχει μια προαιρετική εργασία την οποία πάντως καλό εναι να την κάνεις......

-------

Επειδή έχω συμπληρώσει ήδη αρκετά μαθήματα για αυτό το εξάμηνο,σκέφτομαι να πάρω είτε λογική είτε τεχνολογία Πολυμέσων . Ποιό μάθημα είναι σχετικα πιό <<ελαφρύ>> ?
Last edited by Funk on Wed Feb 26, 2014 11:19 am, edited 1 time in total.
Reason: double post merged
bikk
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 215
Joined: Tue Nov 10, 2009 9:46 pm
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by bikk » Mon Feb 24, 2014 7:40 pm

Polkiller13 wrote:Επειδή έχω συμπληρώσει ήδη αρκετά μαθήματα για αυτό το εξάμηνο,σκέφτομαι να πάρω είτε λογική είτε τεχνολογία Πολυμέσων . Ποιό μάθημα είναι σχετικα πιό <<ελαφρύ>> ?
από τα μαθήματα που έχεις γράψει μόνο ασφάλεια δικτύων και θ. παιγνίων έχω δώσει και τα δύο είναι αρκετά εύκολα,
με την προυπόθεση ότι πηγαίνεις σε όλες τις διαλέξεις...
η θ. παιγνίων θέλει πιο πολύ ενασχόληση νομίζω καθώς έχει πιο πολλές εργασίες...

για την ασφάλεια δικτύων τώρα την πήρα πέρυσι χωρίς να έχω περάσει κανένα μάθημα δικτύων και χωρίς να μου αρέσει και ιδιαίτερα
σαν τομέας...Γενικά το μάθημα δίνει έμφαση σε μεθόδους κρυπτογραφίας αλλά όχι σε πάρα πολύ μεγάλο βάθος, αυτά που χρειάζεται
να ξέρεις είναι σε τι χρησιμεύει η κάθε τεχνική και πως δουλεύει πάνω κάτω...ΟΙ διαλέξεις ήταν αρκετά καλές και τα θέματα που έβαλε
ήταν αναμενόμενα με βάση όσα έλεγε στις διαλέξεις οι ασκήσεις δε, πέρυσι ήταν 2 γελοίες που τις έβγαζε ένα πρωί και είχες μέχρι το βράδυ να τις
στείλεις. Στο τέλος με μια επανάληψη από τις διαφάνιες και λίγο διάβασμα από το βιβλίο έγραψα >7.

--------------------------------------------------------
Η λογική είναι ωραίο μάθημα αλλά αν δε θες να μπλέξεις με μαθηματικά μην το πάρεις δεν είναι τόσο εύκολο να
γράψεις πάνω απο 7...
Most of you are familiar with the virtues of a programmer. There are three, of course: laziness, impatience, and hubris.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by MpoMp » Mon Feb 24, 2014 7:46 pm

bikk wrote: Η λογική είναι ωραίο μάθημα αλλά αν δε θες να μπλέξεις με μαθηματικά μην το πάρεις δεν είναι τόσο εύκολο να
γράψεις πάνω απο 7...
Ούτε καν. Καμία σχέση με μαθηματικά (τουλάχιστον όπως τα νοούν οι περισσότεροι, δηλαδή τους τομείς απειροστικού και ολοκληρωτικού λογισμού). Για την ακρίβεια αν δε σου αρέσουν οι γράφοι, τα σύνολα και οι σχέσεις μην πάρεις λογική.

Γενικότερα όσοι αμφιβάλλετε αν θα σας αρέσει η λογική (και οποιοδήποτε άλλο μάθημα) γιατί δε πάτε στις πρώτες 2-3 διαλέξεις να δείτε αν θα σας κινήσει το ενδιαφέρον?
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
bandolero
byte level
byte level
Posts: 123
Joined: Wed May 29, 2013 6:55 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by bandolero » Tue Feb 25, 2014 11:32 am

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!
georgia1987
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 209
Joined: Wed Nov 02, 2011 6:51 pm
Academic status: 4th year

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by georgia1987 » Sat Mar 22, 2014 7:53 pm

Αυτό το μάθημα "Τεχνολογίες και Προγραμματισμός Εφαρμογών στον Ιστό" δεν υπάρχει για φέτος;
User avatar
captain-cook
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 385
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:27 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by captain-cook » Sat Mar 22, 2014 8:11 pm

georgia1987 wrote:Αυτό το μάθημα "Τεχνολογίες και Προγραμματισμός Εφαρμογών στον Ιστό" δεν υπάρχει για φέτος;
Όχι. Ο Βασσάλος πήρε την Java I φέτος οπότε...
User avatar
virus6
byte level
byte level
Posts: 118
Joined: Mon May 17, 2010 7:49 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by virus6 » Mon Jun 16, 2014 8:07 pm

Λοιπόν....
To the point !
Είμαι 12ο έτος και ενόψει διαγραφών κλπ κλπ κλπ... προσπαθώ να περάσω όσα μαθήματα μπορώ.
Έτσι αποφάσισα να δώσω οτι γίνεται στην πτυχιακή εξεταστική του Ιουλίου.
Χρωστάω μαθήματα κύκλων(επιλογής και υποχρεωτικά).
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει μερικά μαθήματα κύκλων ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ εξαμήνου (είτε επιλογης κύκλου είτε υποχρεωτικά κύκλου) τα οποία να υπάρχει περίπτωση να περάσω με λίγο διάβασμα ;
Για παράδειγμα στην πτυχιακή του Φεβρουαρίου πέρασα με 5 Επαλήθευση και Επικύρωση, με μόνο 3 ώρες διάβασμα.
Δεν λέω οτι είναι γελοία τα μαθήματα αλλά αν υπάρχουν κάποιο τα οποία είναι λιγότερο απαιτητικά και πιο κατανοητά , θα ήθελα να τα δώσω.
Παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος να βοηθήσει , του χρωστάω.
Έχω ακούσει οτι τα Ειδικά Θέματα Διακριτών , για παράδειγμα, παλεύονται.
...f**k dat system !
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by XaviannNJ » Mon Jun 16, 2014 10:43 pm

virus6 wrote:Λοιπόν....
To the point !
Είμαι 12ο έτος και ενόψει διαγραφών κλπ κλπ κλπ... προσπαθώ να περάσω όσα μαθήματα μπορώ.
Έτσι αποφάσισα να δώσω οτι γίνεται στην πτυχιακή εξεταστική του Ιουλίου.
Χρωστάω μαθήματα κύκλων(επιλογής και υποχρεωτικά).
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει μερικά μαθήματα κύκλων ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ εξαμήνου (είτε επιλογης κύκλου είτε υποχρεωτικά κύκλου) τα οποία να υπάρχει περίπτωση να περάσω με λίγο διάβασμα ;
Για παράδειγμα στην πτυχιακή του Φεβρουαρίου πέρασα με 5 Επαλήθευση και Επικύρωση, με μόνο 3 ώρες διάβασμα.
Δεν λέω οτι είναι γελοία τα μαθήματα αλλά αν υπάρχουν κάποιο τα οποία είναι λιγότερο απαιτητικά και πιο κατανοητά , θα ήθελα να τα δώσω.
Παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος να βοηθήσει , του χρωστάω.
Έχω ακούσει οτι τα Ειδικά Θέματα Διακριτών , για παράδειγμα, παλεύονται.
Τα ειδικά θέματα διακριτών μια χαρά παλεύονται αν έχεις μαθει καλα τις αποδειξεις που ειναι μεσα στην υλη.

Επειδη η πτυχιακη εξεταστικη αφορα ο,τι μαθηματα εχεις δηλωσει στο παρελθον μπορεις να μας πεις τι έχεις δηλωσει για να μιλησουμε πιο συγκεκριμενα;
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
virus6
byte level
byte level
Posts: 118
Joined: Mon May 17, 2010 7:49 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by virus6 » Tue Jun 17, 2014 11:11 am

XaviannNJ wrote:
virus6 wrote:Λοιπόν....
To the point !
Είμαι 12ο έτος και ενόψει διαγραφών κλπ κλπ κλπ... προσπαθώ να περάσω όσα μαθήματα μπορώ.
Έτσι αποφάσισα να δώσω οτι γίνεται στην πτυχιακή εξεταστική του Ιουλίου.
Χρωστάω μαθήματα κύκλων(επιλογής και υποχρεωτικά).
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει μερικά μαθήματα κύκλων ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ εξαμήνου (είτε επιλογης κύκλου είτε υποχρεωτικά κύκλου) τα οποία να υπάρχει περίπτωση να περάσω με λίγο διάβασμα ;
Για παράδειγμα στην πτυχιακή του Φεβρουαρίου πέρασα με 5 Επαλήθευση και Επικύρωση, με μόνο 3 ώρες διάβασμα.
Δεν λέω οτι είναι γελοία τα μαθήματα αλλά αν υπάρχουν κάποιο τα οποία είναι λιγότερο απαιτητικά και πιο κατανοητά , θα ήθελα να τα δώσω.
Παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος να βοηθήσει , του χρωστάω.
Έχω ακούσει οτι τα Ειδικά Θέματα Διακριτών , για παράδειγμα, παλεύονται.
Τα ειδικά θέματα διακριτών μια χαρά παλεύονται αν έχεις μαθει καλα τις αποδειξεις που ειναι μεσα στην υλη.

Επειδη η πτυχιακη εξεταστικη αφορα ο,τι μαθηματα εχεις δηλωσει στο παρελθον μπορεις να μας πεις τι έχεις δηλωσει για να μιλησουμε πιο συγκεκριμενα;
Έω δηλώσει αρκετά κατα καιρούς......
...f**k dat system !
feronimus
byte level
byte level
Posts: 63
Joined: Sat Apr 10, 2010 6:17 pm
Academic status: MSc
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by feronimus » Mon Jun 30, 2014 10:03 pm

Καλησπέρα ! Δύο ερωτήσεις !

1ον Άν έχω δηλώσει ένα μάθημα κατεύθυνσης πρέπει να ολοκληρώσω τον συγκεκριμένο κύκλο ή μπορώ να αλλάξω μετά?

2ον Καθαρά και μόνο απο θέμα ευκολίας , ποιες κατευθύνσεις μου προτείνεται ? με ποια μαθήματα επιλογής ! ( Είμαι 5ο έτος και θέλω να τελειώσω όσο πιο γρήγορα γίνεται )
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by chriskin » Mon Jun 30, 2014 10:20 pm

1. καποια υποχρεωτικα μαθηματα κυκλου ειναι επιλογης σε αλλους. αν δεν ειναι απλα δηλωσε το ως ελευθερης επιλογης
2. δεν ειμαι σιγουρος οτι συμφωνουν ολοι στο πως οριζουν το ευκολο. εγω πχ το εχω ως "κατι που κραταει το ενδιαφερον μου και δεν το παραταω" μιας και αυτα τα μαθηματα φαινεται οτι περναω πιο ευκολα, αλλος μπορει να το εχει ως "μονο θεωρια", αλλος ως "εχει ασκησεις που παιρνουν μεγαλο % του βαθμου" κτλ
feronimus
byte level
byte level
Posts: 63
Joined: Sat Apr 10, 2010 6:17 pm
Academic status: MSc
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by feronimus » Tue Jul 01, 2014 6:49 pm

Χμμμ οκ !

Τότε μια τρίτη ερώτηση! Πια είναι τα δύσκολα μαθήματα που πρέπει να αποφύγω? Λόγο καθηγητή ή λόγο φύσης του ίδιου του μαθήματος !
User avatar
StRanastassis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 270
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:18 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by StRanastassis » Tue Jul 01, 2014 8:18 pm

feronimus wrote:Καλησπέρα ! Δύο ερωτήσεις !

1ον Άν έχω δηλώσει ένα μάθημα κατεύθυνσης πρέπει να ολοκληρώσω τον συγκεκριμένο κύκλο ή μπορώ να αλλάξω μετά?

2ον Καθαρά και μόνο απο θέμα ευκολίας , ποιες κατευθύνσεις μου προτείνεται ? με ποια μαθήματα επιλογής ! ( Είμαι 5ο έτος και θέλω να τελειώσω όσο πιο γρήγορα γίνεται )
1)Νομίζω πως μπορείς να αλλάξεις.
2)Κατά την άποψη μου ο πιο βατός είναι των οικονομικών,μετά διχάζονται οι απόψεις.Προσωπικά πιστεύω ότι είναι της "ασφάλειας".
Από μαθήματα επιλογής διαχείριση έργων πληροφορικής,ασφαλιστικά μαθηματικά,χρονολογικές σειρές και κάτι τέτοια αν και αυτό είναι τελείως υποκειμενικό και δεν έχω προσωπική εικόνα
User avatar
virus6
byte level
byte level
Posts: 118
Joined: Mon May 17, 2010 7:49 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by virus6 » Wed Jul 02, 2014 10:59 am

Σχετικά με τις χρονολογικές σειρές .
Στο eclass, ο σύνδεσμος για το μάθημα δεν λειτουργεί.
Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάπου αλλού υλικό για διάβασμα για το συγκεκριμένο μάθημα ;
...f**k dat system !
User avatar
masaka
byte level
byte level
Posts: 133
Joined: Wed Oct 05, 2011 11:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by masaka » Wed Jul 02, 2014 12:21 pm

Λοιπον... Θελω τη βοηθεια σας :D
Θα παρω σιγουρα τον κυκλο των βασεων που φαινεται τουμπανος, και δεν ξερω ποιον αλλο να διαλεξω...
Αυτα που θελω να αποφυγω ειναι:
1) Τα οικονομικα (μακρια απο μας, εξω ο 5ος κυκλος)
2) Τα μαθηματικα (εξω και ο 6ος)
3) Τη θεωρια

Οπότε το πιο λογικο είναι να επιλέξω τον 2ο κύκλο.
Όμως έχω ακουσει οτι τα Δίκτυα Υπολογιστών έχουν όση θεωρία όση και τα Λειτουργικά Συστήματα και αυτο με φοβίζει... Για να σας δώσω να καταλάβετε, τα Λειτουργικα Συστήματα είναι το μάθημα που πιστεύω οτι δε θα περάσω ποτέ μου.
Μήπως αφου δε το χω καθολου με το απ'έξω θα ταν καλύτερα να πάρω τον 3ο κύκλο? :???:
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Spongebobu » Wed Jul 02, 2014 9:09 pm

Στον 3ο τα απ' έξω είναι ακόμα χειρότερα. Πάρε 2ο καλύτερα έχει και κατανεμημένα όπου παίζουν ωραία project γενικά.
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
Future Hacker
byte level
byte level
Posts: 103
Joined: Tue Oct 16, 2012 8:07 pm
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Future Hacker » Wed Sep 03, 2014 1:52 pm

Ξερει κανεις αν θα γινει καποια ενημερωση απο το πανεπιστιμιο για τους κυκλους? Ή πρεπει να πληροφοριθουμε μονοι μας??? :???:
το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by MpoMp » Wed Sep 03, 2014 1:54 pm

Future Hacker wrote:Ξερει κανεις αν θα γινει καποια ενημερωση απο το πανεπιστιμιο για τους κυκλους? Ή πρεπει να πληροφοριθουμε μονοι μας??? :???:
Γίνεται κάθε χρόνο (νομίζω) μια ενημέρωση για τους κύκλους από καθηγητές. Τον οδηγό σπουδών τον διάβασες?
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
theodddore
bit level
bit level
Posts: 20
Joined: Mon Oct 08, 2012 5:15 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by theodddore » Mon Sep 08, 2014 6:11 pm

Copy paste από fb , sry τα emotes δεν τα έκανε copy
Theodore(Me): Παιδιά τώρα που μπαίνω τρίτο έτος απ'ότι κατάλαβα πρέπει να διαλέξω κατεύθηνση , έχετε καμία συμβουλή για το τι να επιλέξω? Επιρεάζετε πολύ το τι θα βγούμε από το πανεπιστήμιο αυτή η επιλογή? Γενικά ότι info και εμπειρίες έχετε από τις επιλογές σας θα ήθελα να το τις ακούσω! :)

Κωνσταντίνα: Η καλυτερη συμβουλη που μου εχουν δωσει σχετικα με το ζητημα των κυκλων είναι το να μην βιαστω να διαλεξω κυκλους. Δες το προγραμμα των μαθηματων(οταν βγει ),πηγαινε σε οσα μαθηματα σου κινουν το ενδιαφερον(ανεξαρτητα αν λενε οτι ειναι τριτου ή τεταρτου ετους,δεν εχει πραγματικα σημασια) και παρακολουθα οσα συνεχιζουν να σου κινουν το ενδιαφερον μετα τις 2-3 πρωτες διαλεξεις. Το πιθανοτερο ειναι οτι καπως ετσι θα παρεις μια ιδεα για το ποιοι κυκλοι σου αρεσουν περισσοτερο. Και αν δεν ξεχωρισεις καποιον ή δεν σου αρεσουν μονο 2 κυκλοι,δεν υπαρχει θεμα,παιρνεις τα 9 υποχρεωτικα!

Me: Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή την ακολουθήσω Μια άλλη απορία που έχω ο κάθε κύκλος είναι ένα έτος?

Κωνσταντίνα.: Οχι!Τα μαθηματα ολων των κυκλων(υποχρεωτικα/επιλογης) ειναι σχετικα ομοιομορφα κατανεμημενα στα εξαμηνα.

Me:αα μάλιστα τώρα κατάλαβα , γιατί σε άλλα τμήματα είναι διαφορετικά και με είχε μπερδέψει λίγο ο οδηγός σπουδών! Ευχαριστώ πολυ!

Δημήτρης: Ως ορθογραφολάγνος με μια ελαφριά τάση προς ήπιο γραμματικό OCD (λελ) και ως δευτεροετής (από νέα σεζόν), θα πω μόνο:
ό,τι*
κατεύθυνση*
επηρεάζεται*

Είναι που είμαι άυπνος και με χτυπάνε

Πάντως, θα ήθελα κι εγώ να ακούσω διάφορες "προσωπικές απόψεις" κυρίως, γιατί τα γενικά και τα "περιρρέοντα" ακούγονται αρκετά και νομίζω υπάρχουν και στο venus τέτοιες συζητήσεις. Και νομίζω πως γίνονται και παρουσιάσεις κύκλων τον Οκτώβρη. Ντε γκζέρω απ΄αυτά.

Η μόνη πληροφορία που έχω εγώ είναι από λόγια τρίτων μεταπτυχιακών σπουδαστών σε Ελλάδα και εξωτερικό που σε γενικές γραμμές λένε τα εξής:
1) Καλύτερα δουλεμένοι κύκλοι είναι αυτοί των Βάσεων και των Δικτύων λόγω καθηγητών και γενικής δουλειάς που γίνεται. Ίσως να είναι και πιο hot θέματα ή και πιο standard και περιζήτητα και αρκετά γενικά για να χτίσεις πάνω τους.
2) Ο κύκλος της Ασφάλειας είναι άκρως ενδιαφέρων, αλλά "δεν γίνεται όπως πρέπει να γίνει ένα κύκλος Ασφάλειας".
4) Ο Οικονομικός κύκλος συνδέεται όμορφα με τον Μαθηματικό, λόγω των παρεχόμενων μαθηματικών γνώσεων του τελευταίου που είναι και γ**ώ τα εργαλεία για τον πρώτο, αλλά και γενικά. Δένεται όμορφα με οικονομικά μαθήματα επιλογής άλλων τμημάτων για όποιον ενδιαφέρεται.
5) Μόλις παρατήρησα πως ξέχασα να βάλω 3).
6) Ο κύκλος της Θεωρητικής Πληροφορικής έχει ουσιώδη και σημαντικά μαθήματα για έναν επιστήμονα της Πληροφορικής, αλλά δεν είναι και τόσο... "ολοκληρωμένος" ή ευχάριστος σαν σύνολο.
7) Τα υποχρεωτικά μαθήματα κύκλων γίνονται πολύ καλύτερα ως επί το πλείστον από τα επιλογής.

Φυσικά, τα παραπάνω δε μπορώ να τα στηρίξω κάπου, δε μπορώ να επιχειρηματολήσω με κανένα τρόπο, απλά αυτά άκουσα και αυτά παραθέτω αμάσητα, ώστε να κριτικαριστούν και να αρχίσει η συζήτηση. (ελπίζω και σε ένα μίνι flame war why not)
Πάντως, ναι, οι προσωπικές απόψεις του καθενός θα είναι πολύ ευπρόσδεκτες. Η παρατήρηση των κύκλων από τα μάτια συμφοιτητών μας είναι αρκετά χρήσιμη και ευχάριστη.
Ρίχτε και κάνα μπινελίκι σε κάνα καθηγητή for teh lulz.

Κωνσταντίνα: Παρακαλω! Α και γενικα,οταν βγει ο οδηγος σπουδων του 14-15 ριξ'του μια ματια,αν θυμαμαι καλα λεει συνοπτικα το περιεχομενο ολων των μαθηματων.
Δημητρη μιας και το εθιξες το θεμα , εχεις να διορθωνεις ορθογραφικα σε διαφανειες στο μελλον....(true story )
Παρουσιασεις κυκλων γινονται οντως τον πρωτο μηνα του εξαμηνου και ειναι αρκετα διαφωτιστικες,να πατε

Δεν ξερω αν εχει σημασια να επιλεξετε κυκλους με συναφες αντικειμενο μεταξυ τους,εγω μαλλον θα παρω πτυχιο με θεωρητικη πληροφορικη και βασεις (ψιλοασχετα μεταξυ τους) γιατι αυτα μου αρεσαν περισσοτερο. Και διαφωνω με το 6), μια χαρα ειναι τα μαθηματα.
Περι του 7) επισης διαφωνω,ισως γιατι αρκετες φορες τα επιλογης εχουν περισσοτερο ενδιαφερον αντικειμενο απο τα υποχρεωτικα. Και συνηθως επειδη δεν τα παρακολουθουν πολλοι,οι καθηγητες ειναι πιο προσιτοι.

Δημήτρης: Όταν βρίσκω ορθογραφικά σε διαφάνειες, φρικάρω τη ζωή μου και είμαι στα πρόθυρα του να στείλω hate mail στον διδάσκοντα, αλλά είμαι ψύχραιμος άνθρωπος, γενικά

Ναι, η συνάφεια δεν είναι τόσο θέμα, απλά μιλούσαν για καλή σχέση των δύο αυτών κύκλων. Είναι καλό που μπορείς να αποκτήσεις πιο εξειδικευμένες γνώσεις πάνω σε διαφορετικούς τομείς του κομπιουτερο-επιστητού. Ίσως να σου ανοίγει και περισσότερους δρόμους γνωσιακά, εγκυκλοπαιδικά, επαγγελματικά, πνευματικά, whatever.

Όσο για το 6, κυρίως τον συνέκριναν με αντίστοιχους κύκλους σε άλλα τμήματα της Ελλάδας ή ακόμα και με τον τρόπο που διδάσκεται στο εξωτερικό και κατέληξαν εκεί. Τι να σου πω, είμαι νινί ακόμα για τέτοια

Καλό αυτό για το 7, γιατί πολλά μαθήματα που έχω σταμπάρει δεν είναι υποχρεωτικά. Ευελπιστώ και σε καλούς καθηγητές.

Γενικά πάντως, έχουμε ένα ευρύ φάσμα γνώσης πάνω στην Πληροφορική για διάφορα γούστα.

Nonika: Γεια σας παιδιά, η δική μου άποψη είναι ότι για κάποιους κύκλους μπορείς να προβλέψεις πάνω κάτω αν θα σου αρέσουν με βάση αν σου άρεσαν κάποια υποχρεωτικά, όπως πχ:

1) Αν σου άρεσαν Ψηφιακά, θα σου αρέσει και η Αρχιτεκτονική του 2ου κύκλου.
2) Αν σου άρεσαν Δίκτυα Επικοινωνιών, πιθανότατα να σου αρέσουν Δίκτυα Υπολογιστών 2ου κύκλου και Ασφάλεια Δικτύων που είναι επιλογής σε 2 κύκλους νομίζω.
3) Αν σου αρέσουν τα Μαθηματικά και Οικονομία αρκετά (όχι απαραίτητα να τα λατρεύεις αλλά να τα πέρασες σχετικά εύκολα), θα περάσεις σχετικά εύκολα και τα μαθήματα του 5ου κύκλου.
4) Αν σου αρέσουν Βάσεις Δεδομένων, θα σου αρέσει και ο 4ος κύκλος, κλπ.

Νομίζω πως είναι γενική άποψη ότι ο 5ος είναι πιο εύκολος γιατί τα μαθήματα δεν είναι Πληροφορικής, άρα δεν έχουν εργασίες, μπορείς να διαβάσεις απλά και να πας να γράψεις. Και οι Καθηγητές είναι εντάξει, βάζουν έναν βαθμό σχετικά εύκολα.

Εγώ προσωπικά βρήκα τον 3ο κύκλο πολύ ενδιαφέρων, να φανταστείτε για αρκετό διάστημα είχα αφήσει την Σχολή για κάποιους λόγους, και επιστρέφοντας, εξαιτίας αυτού του κύκλου που μου άρεσε τόσο πολύ (και λόγω περιεχομένου και λόγω επαγγελματισμού που διέκρινα στο μάθημα τότε) απέκτησα το ενδιαφέρον να έρχομαι και πάλι στην Σχολή τακτικά, γιατί μετά από πολύ καιρό απουσίας θες και κάποιον τρόπο να επαναπροσαρμοστείς.

Και εγώ έχω ακούσει τα διάφορα που λένε για τον κύκλο αυτόν συγκρίνοντάς τον με άλλες Σχολές, αλλά σε κανένα Παν/μιο δεν σου φυτεύουν γνώσεις με το ζόρι, οι Καθηγητές απλά ακολουθούν το πρόγραμμα σπουδών. Το πόσο καλά θα μάθεις κάτι που σου αρέσει εξαρτάται από εσένα. Νομίζω ότι όλοι οι Καθηγητές της Πληροφορικής είναι ένας και ένας σε γνώσεις και όλοι θα σε βοηθήσουν να μάθεις έξτρα πράγματα που δεν είναι στη διδακτέα ύλη αν τους το ζητήσεις.

Καλή Επιτυχία!

Θανάσης: Δεν ισχύει οτι τα μαθηματικά και τα οικονομικά είναι 2 διαφορετικοι κύκλοι ;

Nonika: Κοίτα ο 5ος είναι Οικονομικός με αρκετά Μαθηματικά, τα οποία όμως δεν είναι κάτι τρομερά δύσκολο. Ο Μαθηματικός κύκλος είναι άλλος και νομίζω είναι σχετικά και αντικειμενικά λίγο παλούκι.

Θανάσης: Χμμ μου είναι λίγο δυσκολο να φανταστώ πως εφαρμοσμένες πιθανοτητες και διακριτά ειναι παλούκια, αλλα για να το λες κάτι θα ξέρεις !
Και φανταζομαι η θεωρητική πληροφορική, βαδίζει στα χνάρια των δομών δεδομένων και των αλγορίθμων.

Nonika: ΟΙ Εφαρμοσμένες Πιθανότητες και τα Διακριτά μπορεί να μην σου φαίνονται δύσκολα, αλλά νομίζω παρέλειψες να δεις το τρίτο υποχρεωτικό του κύκλου αυτού, Εφαρμοσμένη Αριθμητική Ανάλυση, σκέψου ότι το μάθημα Υπολογιστικά Μαθηματικά έχει παραπλήσιο αντικείμενο με την Αριθμητική Ανάλυση, και επίσης διδάσκεται από τον ίδιο Καθηγητή.

(Εκτός αν σου αρέσει πολύ το αντικείμενο, αλλά πριν είπα ποια είναι η γενική άποψη που επικρατεί.)

Κωνσταντίνα.: @Θανάσης όντως η θεωρητική πληροφορική βασίζεται σε αυτά τα μαθήματα όπως και στα αυτόματα και τα διακριτά.

Me: Ψιλοασχετο εμένα με ενδιαφερουν ως κυκλοι η θεωριτικη πληροφορικη και τα δικτυα , αυτα μαζι μπορουν να συνδιαστουν μαζι? Επισης υποσημιωση δεν ειμαι και πολυ αγαπημενος με τα μαθηματικα , δεν θα εχω καμια δυσαρεστη εκπληξη ετσι?

Κωνσταντίνα.: @Theodore,μια χαρά συνδυάζονται αυτά.
Όμως πρέπει να βελτιωθείς στα μαθηματικά,είναι απαραίτητα σχεδόν για όλα τα μαθήματα της σχολής.

Me: Κοιτα βασικα δεν εχω τοσο μεγαλο θεμα με τα μαθηματικα (περα απο τα ολοκληρωματα) απλα γενικα ειναι τα μονα απο τα μαθηματα της σχολης που βαριεμαι να διαβαζω , οταν συνδιαζονται με κατι αλλο , πχ με αλγοριθμους οι πιθανοτητες και τα διακριτα δεν με πειραζουν , απλα δεν θελω αλλο μαθημα καθαρα μαθηματικα!

Nonika: Για την Θεωρία της Πληροφορίας ας μας πει κάποιος που ξέρει, αλλά Δίκτυα δεν θα βρεις καθαρά Μαθηματικά νομίζω.

Κωνσταντίνα: Η λογικη και τα ειδικα θεματα αλγοριθμων που εχω ήδη πάρει πιστεύω δεν είναι καθαρά μαθηματικά. Για την υπολογισιμότητα δεν ξερω.

Nickolas:
Η επιλογή των κύκλων νομίζω επηρεάζει πάρα πολύ τι τι/ποιος θα βγεις από το πανεπιστήμιο.
Καλό θα ήταν τέτοιες συζητήσεις να γίνονται στο Venus, ώστε να μένουν και να τις διαβάζουν και οι επόμενοι. Εδώ θα χαθούν και του χρόνου θα γράφουμε τα ίδια πάλι. Επίσης εκέι θα το δουν και απόφοιτοι και θα μπορούν να σου/μας πουν 5 πράγματα παραπάνω.
Last edited by Jami on Mon Sep 08, 2014 8:21 pm, edited 4 times in total.
Reason: Greeklish + Names trimmed + General Format + Moved
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by MpoMp » Mon Sep 08, 2014 6:22 pm

>this post
Image

Γενικά η Κωνσταντίνα σάς τα είπε καλύτερα.

Δεν υπάρχουν εύκολοι και δύσκολοι κύκλοι. Υπάρχουν γούστα. Και καλοί και ανίκανοι καθηγητές.

Ρίξε και μια ματιά στο σχετικό θέμα:
viewtopic.php?f=88&t=7631
Last edited by Jami on Mon Sep 08, 2014 8:21 pm, edited 1 time in total.
Reason: Moved
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
lekmann
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 232
Joined: Mon Nov 08, 2010 6:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by lekmann » Sun Oct 05, 2014 9:59 pm

Καλησπέρα,

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει 2 βατά σχετικά μαθήματα επίλογης απ'τον κύκλος της Ασφάλειας. Μέχρι στιγμής έχω υπόψην τα Διοίκηση Ανθρωπίνων Πόρων, Σχεδιασμός Βάσεων Δεδομένων και Λογική. Γιατί τα 2 τελεύταια κυρίως δεν είμαι και πολύ σίγουρος. Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του...

Ευχαριστώ...
Δε γνωρίζω το κλειδί για την επιτυχία, αλλά το κλειδί για την αποτυχία, είναι να προσπαθείς να τους ευχαριστείς όλους.

- Bill Cosby
User avatar
mosquito110
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 551
Joined: Tue Oct 25, 2011 9:32 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by mosquito110 » Sun Oct 05, 2014 10:17 pm

lekmann wrote:Καλησπέρα,

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει 2 βατά σχετικά μαθήματα επίλογης απ'τον κύκλος της Ασφάλειας. Μέχρι στιγμής έχω υπόψην τα Διοίκηση Ανθρωπίνων Πόρων, Σχεδιασμός Βάσεων Δεδομένων και Λογική. Γιατί τα 2 τελεύταια κυρίως δεν είμαι και πολύ σίγουρος. Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του...

Ευχαριστώ...
Λογική μόνο εύκολο δεν το λες. Για τα άλλα 2 δεν ξέρω.
Αυτό που λένε ουτοπία εμείς το λέμε απλά ζωή
Post Reply

Return to “Μαθήματα Κύκλων και Κατευθύνσεων”