Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
nochna
bit level
bit level
Posts: 18
Joined: Wed Jan 27, 2010 4:55 am
Academic status: N>4
Gender:

Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by nochna » Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

Άμα έχω δηλώσει κάποια μαθήματα στην πτυχιακή εξεταστική (ας πούμε του Ιουλίου, που είναι για το χειμερινό εξάμηνο) και δεν τα έχω δηλώσει στην κανονική εξεταστική (ας πούμε του Ιανουάριου)... μπορώ να δώσω τα μαθήματα τον Σεπτέμβριο στην επαναληπτική?!
Last edited by Jami on Mon Jul 15, 2013 10:06 pm, edited 1 time in total.
Reason: Title fix
aplaFFS
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 199
Joined: Wed Feb 04, 2009 5:44 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by aplaFFS » Sun Jul 28, 2013 12:51 pm

+1 Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.
User avatar
GioAthens
byte level
byte level
Posts: 132
Joined: Thu Dec 22, 2011 5:02 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by GioAthens » Sun Jul 28, 2013 1:04 pm

nochna wrote:Άμα έχω δηλώσει κάποια μαθήματα στην πτυχιακή εξεταστική (ας πούμε του Ιουλίου, που είναι για το χειμερινό εξάμηνο) και δεν τα έχω δηλώσει στην κανονική εξεταστική (ας πούμε του Ιανουάριου)... μπορώ να δώσω τα μαθήματα τον Σεπτέμβριο στην επαναληπτική?!
Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος δεν γινεται αυτο που λες για τον εξης λογο.Η πτυχιακη εξεταστικη ειναι μια εμβολιμη εξεταστικη.Δηλωσε οσα μαθηματα θες αλλα μονο για την περιοδο αυτη.Αυτο εγραφε κ η σχετικη διαταξη του υπουργειου.Η εξεταστικη του Σεπτεμβριου ειναι επαναληπτικη εξεταση των εξεταστικων που εγιναν την ακαδημαϊκη χρονια που διανυσαμε(ΟΧΙ ΤΩΝ ΠΤΥΧΙΑΚΩΝ).Αλλα για σιγουρια,θα κανω μια ερωτηση στη γραμματεια τη Δευτερα.Βεβαια αν γινοτανε αυτο που λες θα ηταν το ιδανικο σεναριο αλλα νομιζω πως δεν...
marose
byte level
byte level
Posts: 139
Joined: Thu Nov 03, 2011 2:14 am
Gender:

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by marose » Sun Jul 28, 2013 8:55 pm

GioAthens wrote:
nochna wrote:Άμα έχω δηλώσει κάποια μαθήματα στην πτυχιακή εξεταστική (ας πούμε του Ιουλίου, που είναι για το χειμερινό εξάμηνο) και δεν τα έχω δηλώσει στην κανονική εξεταστική (ας πούμε του Ιανουάριου)... μπορώ να δώσω τα μαθήματα τον Σεπτέμβριο στην επαναληπτική?!
Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος δεν γινεται αυτο που λες για τον εξης λογο.Η πτυχιακη εξεταστικη ειναι μια εμβολιμη εξεταστικη.Δηλωσε οσα μαθηματα θες αλλα μονο για την περιοδο αυτη.Αυτο εγραφε κ η σχετικη διαταξη του υπουργειου.Η εξεταστικη του Σεπτεμβριου ειναι επαναληπτικη εξεταση των εξεταστικων που εγιναν την ακαδημαϊκη χρονια που διανυσαμε(ΟΧΙ ΤΩΝ ΠΤΥΧΙΑΚΩΝ).Αλλα για σιγουρια,θα κανω μια ερωτηση στη γραμματεια τη Δευτερα.Βεβαια αν γινοτανε αυτο που λες θα ηταν το ιδανικο σεναριο αλλα νομιζω πως δεν...
Παιδιά όχι δεν ισχύει...εχω ρωτήσει την γραμματεία και μου είπαν όχι...δίνεις τα μαθήματα που έχει δηλώσει στην κανονική εξεταστική του χειμερινού και εαρινού εξαμήνου...
User avatar
Ain_Elohim
bit level
bit level
Posts: 15
Joined: Sun Oct 18, 2009 4:21 pm
Gender:

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by Ain_Elohim » Mon Aug 12, 2013 11:38 pm

Παιδιά μια απορία, όταν είχα δηλώσει αυτόν τον Ιούνιο μαθήματα για την επί πτυχίω εξεταστική είχα αποστείλει μόνο τα μαθήματα που χρωστούσα από το χειμερινό, και από ότι βλέπω τώρα στην ηλεκτρονική γραμματεία η δήλωσή μου για το εαρινό εξάμηνο συνολικά αποτελείται μόνο από τα μαθήματα χειμερινού εξαμήνου και δεν συμπεριλαμβάνονται και αυτά του εαρινού, γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει;
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by Shocker » Wed Dec 17, 2014 2:00 am

User avatar
Αριωνας
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 352
Joined: Wed Jul 17, 2013 8:24 pm
Gender:
Location: Χαμένος σε έναν κόσμο δίχως αύριο...

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by Αριωνας » Wed Dec 17, 2014 2:46 am

Ναι, ισχύει. Υπάρχει σε πολλά sites αυτό που λες.
Ορίστε και κάτι πιο χειροπιαστό: http://www.neolaia.gr/2014/12/16/ypourg ... gia-olous/
Το βρήκα απ'το γκρουπάκι της ASOEE.

Όπως και να'χει, την Πέμπτη, θα ψηφιστεί η σχετική τροπολογία στη Βουλή για διπλή εξεταστική του χειμερινού και εαρινού εξαμήνου αντίστοιχα για όλους τους φοιτητές! Τότε, θα ξέρουμε σίγουρα. Για να δούμε!!! :)


UPDATE: Αποφασίστηκε, τελικά, ότι την Δευτέρα 22/12/2014 θα ψηφιστεί η τροπολογία στην Βουλή για διπλή εξεταστική του χειμερινού και εαρινού εξαμήνου αντίστοιχα για όλους τους φοιτητές!
Last edited by Αριωνας on Fri Dec 19, 2014 4:51 pm, edited 2 times in total.
ImageImage
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by Shocker » Wed Dec 17, 2014 3:48 am

Ενα καλό νέο μετά απο καιρό
jason
byte level
byte level
Posts: 103
Joined: Fri Jun 11, 2010 1:35 am
Academic status: N>4
Gender:

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by jason » Sat Dec 20, 2014 12:04 am

είναι πάλι περίοδος δηλώσεων; στην e-grammateia μπορω να ξανακανω δηλωση αλλα μονο για τα μαθηματα χειμερινου εξαμηνου... και λεει περιοδος δηλωσεων απο 13/12 μεχρι 21/12...
User avatar
Zarat
byte level
byte level
Posts: 69
Joined: Mon Jun 15, 2009 1:14 pm
Gender:

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by Zarat » Sat Dec 20, 2014 3:19 pm

jason wrote:είναι πάλι περίοδος δηλώσεων; στην e-grammateia μπορω να ξανακανω δηλωση αλλα μονο για τα μαθηματα χειμερινου εξαμηνου... και λεει περιοδος δηλωσεων απο 13/12 μεχρι 21/12...

Για αυτούς που θα δώσουν κατατακτήριες "άνοιξαν" οι δηλώσεις, αλλά μπορεί οποιοσδήποτε να προσθέσει μαθήματα στη δήλωσή του.
gos
byte level
byte level
Posts: 114
Joined: Wed Jun 13, 2012 4:11 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by gos » Tue Dec 23, 2014 1:24 pm

http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typoy- ... CE%BD.html


4.Για το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015, μετά το πέρας του χειμερινού εξαμήνου κάθε φοιτητής δικαιούται να εξεταστεί σε όλα τα μαθήματα που διδάχθηκε σε προηγούμενα εξάμηνα.
feronimus
byte level
byte level
Posts: 63
Joined: Sat Apr 10, 2010 6:17 pm
Academic status: MSc
Gender:

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by feronimus » Fri Jan 02, 2015 8:43 pm

Μία γρήγορη ερώτηση ! Για να μπορώ να πάρω μέρος στην έκτακτη εξεταστική πρέπει να δηλώσω κάπου κάτι; Από ότι έχω καταλάβει παίζουν 2 σενάρια , ή απλός θα πρέπει να έχω δηλώσει σε παλαιότερο εξάμηνο το μάθημα αυτό ή να το δηλώσω σε κάποια έξτρα δήλωση που θα βγει μερικές βδομάδες πριν ;

Πως ακριβός θα γίνει , ξέρουμε ;
User avatar
mosquito110
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 551
Joined: Tue Oct 25, 2011 9:32 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by mosquito110 » Fri Jan 02, 2015 11:35 pm

feronimus wrote:Μία γρήγορη ερώτηση ! Για να μπορώ να πάρω μέρος στην έκτακτη εξεταστική πρέπει να δηλώσω κάπου κάτι; Από ότι έχω καταλάβει παίζουν 2 σενάρια , ή απλός θα πρέπει να έχω δηλώσει σε παλαιότερο εξάμηνο το μάθημα αυτό ή να το δηλώσω σε κάποια έξτρα δήλωση που θα βγει μερικές βδομάδες πριν ;

Πως ακριβός θα γίνει , ξέρουμε ;
Τις προηγούμενες φορές είχε γίνει το 2ο. Υποθέτω έτσι θα είναι κ τώρα.
Αυτό που λένε ουτοπία εμείς το λέμε απλά ζωή
User avatar
Jami
Venus Former Team Member
Posts: 1065
Joined: Mon Nov 01, 2010 7:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by Jami » Thu Jan 08, 2015 2:11 pm

Βγηκε και η ανακοινωση!

http://www.aueb.gr/pages/news/attachments/2252.pdf
feronimus
byte level
byte level
Posts: 63
Joined: Sat Apr 10, 2010 6:17 pm
Academic status: MSc
Gender:

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by feronimus » Sat Jan 10, 2015 11:03 am

Υπενθυμίζω ότι σήμερα ανοίγουν οι δηλώσεις τις επαναληπτικής και κλείνουν στις 18/1.

Ερωτησάρα ! Μερικά μαθήματα έχουν εργασίες κτλ. που είναι υποχρεωτικά για να μπορέσεις να δώσεις στο τέλος . Να φανταστώ ότι στην επαναληπτική θα μπορεί να δώσει ο καθένας ότι είχε δηλώσει τα προηγούμενα χρόνια είτε είχε κάνει ασκήσεις είτε όχι . Σωστά ;
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by Funk » Sat Jan 10, 2015 11:05 am

Σωστά. Επίσης, σε αρκετά μαθήματα ο βαθμός εξαρτάται μόνο από το βαθμό της εξέτασης.
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
marina.220588
byte level
byte level
Posts: 100
Joined: Tue Jun 09, 2009 11:57 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by marina.220588 » Mon Jan 19, 2015 5:34 pm

Τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος έχασε την προθεσμία? Ρώτησα στη γραμματεία και μου είπαν ότι ίσως πάρει παράταση αλλά δεν είναι σίγουρο. Γνωρίζει κανείς τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση και αν μπορούμε να απευθυνθούμε κάπου?
We are all bound, aren't we? We of the wicked calling..
User avatar
Hinata16
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Oct 15, 2010 2:35 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by Hinata16 » Tue Jan 20, 2015 12:08 am

Λογικά μόνο η ίδια η γραμματεία μπορεί να σε βοηθήσει..κάνεις αίτηση γραπτή,γράφεις τα μαθήματα και για ποιόν λόγο δεν έκανες και αυτό μετά περνάει από τους "big" και βλέπουν εκείνοι αν θα σε αφήσουν να κάνεις την δήλωση..κάπως έτσι πάει η φάση..
Όλα τα πράγματα είναι δύσκολα, προτού γίνουν εύκολα..
User avatar
myra_dante
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 375
Joined: Wed Oct 29, 2008 11:40 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Ζωγράφου/Παλληνη

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by myra_dante » Tue Jan 20, 2015 8:08 am

Hinata16 wrote:Λογικά μόνο η ίδια η γραμματεία μπορεί να σε βοηθήσει..κάνεις αίτηση γραπτή,γράφεις τα μαθήματα και για ποιόν λόγο δεν έκανες και αυτό μετά περνάει από τους "big" και βλέπουν εκείνοι αν θα σε αφήσουν να κάνεις την δήλωση..κάπως έτσι πάει η φάση..
Ποιους big εννοεις? Εμενα προσπαθησαν οι τραμπουκοι να με φοβισουν στο εαρινο λεγοντας μου "θα περασεις συνελευση και συγκλητο και θα σε βαλουν να φτιαξεις παζλ 10000 κομματιων, να καθαρισεις το κλουβι της τιγρης και χιλια δυο αλλα, και θα δουμε αν θα εγκριθει"...

Ολους μας τα περασανε ανεξαιρετως απλα μαλλον θελανε να γλιτωσουν δουλεια η να με φοβερισουν για να μην το ξαναξεχασω..
User avatar
marina.220588
byte level
byte level
Posts: 100
Joined: Tue Jun 09, 2009 11:57 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by marina.220588 » Tue Jan 20, 2015 12:24 pm

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι οτι δεν φάνηκαν καθόλου πρόθυμοι να βοηθήσουν και δεν μου είπαν καν οτι μπορώ να κάνω γραπτή αίτηση. Εντάξει δεν είναι δικό τους το λάθος και φαντάζομαι ότι θα υπάρχει ένας αριθμός φοιτητών σε κάθε εξάμηνο που για κάποιο λόγο δεν έκανε ηλεκτρονικά δήλωση. Αλλά δεν νομίζω ότι η κατάλληλη αντιμετώπιση είναι να χαθεί η εξεταστική. We will see.. :cry: :cry:
We are all bound, aren't we? We of the wicked calling..
User avatar
Hinata16
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Oct 15, 2010 2:35 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by Hinata16 » Wed Jan 21, 2015 1:08 am

Καλά τα λές myra_dante!!Ναι γενικά μην φοβάσαι ρε συ αποκλείεται να χάσεις την εξεταστική σου..σίγουρα θα στην εγκρίνουν..το παίζουν σκληροί αλλά κατά βάθως είναι οι γλυκούληδες!
Όλα τα πράγματα είναι δύσκολα, προτού γίνουν εύκολα..
User avatar
myra_dante
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 375
Joined: Wed Oct 29, 2008 11:40 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Ζωγράφου/Παλληνη

Re: Δηλώσεις και επαναληπτική εξεταστικη

Post by myra_dante » Wed Jan 21, 2015 10:40 am

Οταν εγινε αυτο, μου ειπαν να ξαναρωτησω στη γραμματεια μετα απο 2 βδομαδες (για το αν εγκριθηκε η δηλωση μου) δειχνω και γω απαραμιλλο θαρρος και παω και τι μου λενε??? "Δωστε τα μαθηματα σας και αν ειναι προβιβασιμος ο βαθμος τοτε θα περαστουν κανονικα στη γραμματεια"... Αντε βγαλε ακρη! Παντως το ενα απο τα δυο που περασα μπηκε κανονικα...
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”