Αγγλικά IV

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα ελεύθερης επιλογής. Για συζητήσεις παλαιοτέρων ετών κοιτάξτε στην κατηγορία "Παλιές Συζητήσεις "
garry
byte level
byte level
Posts: 89
Joined: Sat Sep 21, 2013 7:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by garry » Wed May 07, 2014 10:13 pm

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχει αναφέρει η κα Χιώτη πότε περίπου θα είναι η τελική παράδοση του topic? Ας με ενημερώσει κάποιος παρακαλώ..
BlackDream
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Sun Nov 21, 2010 9:37 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by BlackDream » Fri May 09, 2014 1:41 am

Παιδιά αν δεν κάνουμε εργασία με πόσο γράφουμε στο τέλος άριστα?
tassos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Mon Dec 27, 2010 4:40 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by tassos » Sat Jun 21, 2014 12:20 am

Παιδιά, μπορεί να πει κάποιος που έχει δώσει αγγλικά IV σε παλαιότερα έτη, μια γνώμη για το πώς βαθμολογεί η Χιώτη στις εξετάσεις; Είναι αυστηρή; Αυτούς που έκαναν εργασία και παρακολούθησαν γενικώς τους περνάει;
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Αγγλικά IV

Post by Spongebobu » Sat Jun 21, 2014 12:33 am

tassos wrote:Παιδιά, μπορεί να πει κάποιος που έχει δώσει αγγλικά IV σε παλαιότερα έτη, μια γνώμη για το πώς βαθμολογεί η Χιώτη στις εξετάσεις; Είναι αυστηρή; Αυτούς που έκαναν εργασία και παρακολούθησαν γενικώς τους περνάει;
Εγώ πήγα όσο πιο αδιάβαστος γίνεται (δηλαδή δεν είχα πατήσει μάθημα, απλά είχα κοιτάξει λίγο το βιβλίο) και με πέρασε οριακά. Δεν βάζει θέματα απο το βιβλίο. Έχει ενα θέμα ανάπτυξης και κάποια επιπλέον θέματα για όσους δεν δώσανε εργασία αλλά πιστεύω είναι επιεικής εάν βλέπει οτι ξέρεις Αγγλικά. Απλά κοίτα να γράψεις καλή εκθεσούλα.
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
tassos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Mon Dec 27, 2010 4:40 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by tassos » Sat Jun 21, 2014 1:37 am

Spongebobu wrote:
tassos wrote:Παιδιά, μπορεί να πει κάποιος που έχει δώσει αγγλικά IV σε παλαιότερα έτη, μια γνώμη για το πώς βαθμολογεί η Χιώτη στις εξετάσεις; Είναι αυστηρή; Αυτούς που έκαναν εργασία και παρακολούθησαν γενικώς τους περνάει;
Εγώ πήγα όσο πιο αδιάβαστος γίνεται (δηλαδή δεν είχα πατήσει μάθημα, απλά είχα κοιτάξει λίγο το βιβλίο) και με πέρασε οριακά. Δεν βάζει θέματα απο το βιβλίο. Έχει ενα θέμα ανάπτυξης και κάποια επιπλέον θέματα για όσους δεν δώσανε εργασία αλλά πιστεύω είναι επιεικής εάν βλέπει οτι ξέρεις Αγγλικά. Απλά κοίτα να γράψεις καλή εκθεσούλα.
Ευχαριστώ, βασικά έγραψα. Σήμερα γράψαμε. Ρωτάω γιατί δεν πρόλαβα να τα γράψω όλα. Άμα είναι επιεικής, μέσα είμαστε…
geortzia
bit level
bit level
Posts: 35
Joined: Wed Jan 25, 2012 6:56 pm

Re: Αγγλικά IV

Post by geortzia » Sat Feb 07, 2015 5:14 pm

Καλησπέρα ,
Γνωρίζει κανείς καποιά στάνταρ θέματα ανάπτυξης που βάζει στο τέλος ;
Ευχαριστώ.
haris
bit level
bit level
Posts: 43
Joined: Thu Nov 17, 2011 2:54 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by haris » Thu Feb 26, 2015 12:45 am

Το μάθημα είναι υποχρεωτικό με το νέο κύκλο σπουδών;;
Γιατί τα 240 ECTS καλύπτονται και χώρις τα Αγγλικά IV.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Αγγλικά IV

Post by MpoMp » Thu Feb 26, 2015 3:48 pm

haris wrote:Το μάθημα είναι υποχρεωτικό με το νέο κύκλο σπουδών;;
Γιατί τα 240 ECTS καλύπτονται και χώρις τα Αγγλικά IV.
Ναι, αλλά νομίζω μπορείς αντί γι' αυτό να περάσεις τα αντίστοιχα Γαλλικά ή Γερμανικά. Εκτός αν πάρεις απαλλαγή. Διάβασε τον οδηγό σπουδών προσεκτικά, τα περιγράφει όλα.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
feronimus
byte level
byte level
Posts: 63
Joined: Sat Apr 10, 2010 6:17 pm
Academic status: MSc
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by feronimus » Thu Feb 26, 2015 3:59 pm

Εγώ πάλι έχω ψιλό μπερδευτεί . Έχω μπει πριν το 2011 άρα άμα δώσω το proficiency παίρνω απαλλαγή από όλα τα αγγλικά σωστά ;
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Αγγλικά IV

Post by MpoMp » Thu Feb 26, 2015 4:09 pm

feronimus wrote:Εγώ πάλι έχω ψιλό μπερδευτεί . Έχω μπει πριν το 2011 άρα άμα δώσω το proficiency παίρνω απαλλαγή από όλα τα αγγλικά σωστά ;
Ναι, δεν έχει σχέση το έτος εισαγωγής παιδιά. Απλά αλλάξανε τον τρόπο και το μέρος που περιγράφεται η προϋπόθεση ξένης γλώσσας απ' ό,τι έχω καταλάβει.

Αν δεν σας καλύπτει ο οδηγός σπουδών, ρωτήστε στη γραμματεία στις ώρες υποδοχής ή με e-mail. :)
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
naermataron
bit level
bit level
Posts: 40
Joined: Thu Oct 27, 2011 12:57 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by naermataron » Tue Mar 10, 2015 11:33 pm

Από ότι βλέπω στο e-class υπάρχουν 2 εργασίες για αυτό το μάθημα. Οι εκφωνήσεις τους έχουν βγεί ? Θα βγούν ? Εγώ δεν βλέπω κάτι στο e-class. Έστειλα mail πριν 1 βδομάδα και δεν πήρα απάντηση. Ξέρει κανείς ? (Σκέφτομαι μήπως ειναι τίποτα εκθέσεις που το θέμα το επιλέγουμε μόνοι μας ή το έχει πει στη τάξη ή κάτι παρόμοιο.)
tassos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Mon Dec 27, 2010 4:40 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by tassos » Wed Mar 11, 2015 10:42 am

naermataron wrote:Από ότι βλέπω στο e-class υπάρχουν 2 εργασίες για αυτό το μάθημα. Οι εκφωνήσεις τους έχουν βγεί ? Θα βγούν ? Εγώ δεν βλέπω κάτι στο e-class. Έστειλα mail πριν 1 βδομάδα και δεν πήρα απάντηση. Ξέρει κανείς ? (Σκέφτομαι μήπως ειναι τίποτα εκθέσεις που το θέμα το επιλέγουμε μόνοι μας ή το έχει πει στη τάξη ή κάτι παρόμοιο.)
Ο μόνος τρόπος για να βγάλετε άκρη με αυτό το μάθημα είναι να πηγαίνετε. Χωρίς να είναι ανάγκη σε κάθε διάλεξη. Η καθηγήτρια είναι πολύ συνεννοήσιμη και θα σας λύσει όλες τις απορίες.
User avatar
naermataron
bit level
bit level
Posts: 40
Joined: Thu Oct 27, 2011 12:57 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by naermataron » Wed Mar 11, 2015 12:25 pm

-Continuous Assessment - 20% (Journal and Writing Assignments)
-1 Final Research Paper - 20%
-1 Final Exam - 60%

Από αυτά εγώ το θέλω να μάθω για το Final Research Paper περισσότερο. Για αυτό υπάρχει κάπου εκφώνηση ?
User avatar
myra_dante
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 375
Joined: Wed Oct 29, 2008 11:40 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Ζωγράφου/Παλληνη

Re: Αγγλικά IV

Post by myra_dante » Wed Mar 11, 2015 12:34 pm

Δεν ξερω αν το χει ακομα η Χιωτη, οταν το δωσα εγω μας εδωσε τα θεματα στον καθενα στο μαθημα.
User avatar
naermataron
bit level
bit level
Posts: 40
Joined: Thu Oct 27, 2011 12:57 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by naermataron » Wed Mar 11, 2015 2:59 pm

Μήπως άλλαξε καθηγήτρια ? Γιατί στο eclass υπάρχει ένα μάθημα English IV-Intermediate/Part B της Κ. Καραγκούνη, και αυτό είναι και το όνομα που υπάρχει στο πρόγραμμα 2014-2015
stavros123
byte level
byte level
Posts: 90
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:49 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by stavros123 » Wed Mar 11, 2015 4:08 pm

Η καθηγήτρια που κάνει το μάθημα φέτος είναι η Καραγκούνη. Σχετικά με εργασίες ρώτησα σήμερα και μου είπε ότι δεν μετράει εργασίες για τον τελικό βαθμό. Αυτό που κάνει είναι να δίνει εργασίες σε μερικά μαθήματα τις οποίες μπορείς να τις κάνεις και να της τις δίνεις έτσι ώστε να τις διορθώνει και να μάθεις από τα λάθη σου και να δεις γενικά τι ζητάει. Αυτό μου είπε σήμερα που τη ρώτησα αλλά δεν τις μετράει για τον τελικό βαθμό.
User avatar
naermataron
bit level
bit level
Posts: 40
Joined: Thu Oct 27, 2011 12:57 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by naermataron » Wed Mar 11, 2015 4:29 pm

ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. ακόμα καλύτερα που δεν έχει εργασίες
tassos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Mon Dec 27, 2010 4:40 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by tassos » Wed Mar 11, 2015 4:50 pm

stavros123 wrote:Η καθηγήτρια που κάνει το μάθημα φέτος είναι η Καραγκούνη. Σχετικά με εργασίες ρώτησα σήμερα και μου είπε ότι δεν μετράει εργασίες για τον τελικό βαθμό. Αυτό που κάνει είναι να δίνει εργασίες σε μερικά μαθήματα τις οποίες μπορείς να τις κάνεις και να της τις δίνεις έτσι ώστε να τις διορθώνει και να μάθεις από τα λάθη σου και να δεις γενικά τι ζητάει. Αυτό μου είπε σήμερα που τη ρώτησα αλλά δεν τις μετράει για τον τελικό βαθμό.
Αυτό που είπα πριν για παρακολούθηση αφορούσε την κα Χιώτη.
User avatar
naermataron
bit level
bit level
Posts: 40
Joined: Thu Oct 27, 2011 12:57 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by naermataron » Wed Mar 11, 2015 5:31 pm

ναι tassos, το κατάλαβα, και εγώ δεν ήξερα οτι είχε αλλάξει καθηγήτρια
User avatar
captain-cook
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 385
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:27 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by captain-cook » Sun Jun 07, 2015 9:02 pm

Παρακολουθεί κάποιος να μας πει τι έχει πει για τις εξετάσεις η καθηγήτρια;

Τι πρέπει να διαβάσουμε;
stavros123
byte level
byte level
Posts: 90
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:49 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by stavros123 » Mon Jul 06, 2015 1:44 pm

Πότε θα βγουν τα αποτελέσματα; Έχει στείλει κανείς κανα email;
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Αγγλικά IV

Post by ThOdOr1s » Tue Aug 25, 2015 6:40 pm

Yaw!

Εχω μια απορια. Μολις πήρα το Proficiency, οποτε υποτιθεται οτι εχω απαλαγη απο τα αγγλικα, σωστα?

Τι σημαινει αυτο ακριβως?

Α) Τα 4 μαθηματα των αγγλικων ειναι απλα ενα απο τα απαραιτητα για να παρεις πτυχιο, αλλα ο βαθμος που θα παρεις δεν μετραει στο πτυχιο.
Β) Τοσο τα μαθηματα των αγγλικων, οσο και το proficiency προσθετουν διδακτικες μοναδες - μετρανε στο βαθμο πτυχιου. (unlikely)
Γ) Τα μαθηματα των αγγλικων μετρανε στο βαθμο πτυχιου αλλα το proficiency δεν μετραει, απλα το Proficiency σου δινει την δυνατοτηα να μην κανεις τα αγγλικα 4? (αυτο υποψιαζομαι)
Δ) Τα μαθηματα των αγγλικων μετρανε στο βαθμο πτυχιου αλλα το proficiency δεν μετραει, και απαξ και δηλωσεις το proficiency σου δεν μπορεις να παρεις τα μαθηματα αγγλικων?

Το ξερω οτι ειναι λιγο χαζο, αλλα τα αγγλικα ειναι easy af, και εγω εχω μεινει πισω στον βαθμο πτυχιου. Αν το prof μου που ειναι με 9.3/10 δεν μετρησει στο βαθμο πτυχιου με καποιο τροπο και τα αγγλικα της σχολης μετρανε, θα ηταν καλη φαση να ξερω τι πρεπει να κανω για να παρω και τα αγγλικα της σχολης για να ανεβει λιγο ο μεσος ορος μου... :smt005

Ξερει κανενας τιποτα περι αυτου? Γιατι εγω δεν εχω βρει τιποτα που βοηθητικο so far.
Elementary OS
Post Reply

Return to “Μαθήματα ελεύθερης επιλογής”