PC build

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
User avatar
KillerCold15
bit level
bit level
Posts: 5
Joined: Fri May 22, 2015 3:02 am
Academic status: High school
Gender:
Location: Αθήνα, Βούλα
Contact:

PC build

Post by KillerCold15 » Mon May 25, 2015 11:48 pm

Καλησπέρα, Είμαι μαθητής Δευτέρας Λυκείου και με ενδιαφέρει πολύ το τμημα σας και εινξαι πολυ πιθανό να ενταχτω σε αυτο. Ετσι λοιπόν, αποφασισα να φτιαξω μόνος μου ενα αρκετα καλο μηχάνημα! Εδω σας χρειάζομαι, αυτες τις μέρες μου εχει σχηματίστηκε ενα τεράστιο δίλημμα Amd(fx 6 core) και Intel i5,να σημειωθεί πως το θελω κυριως για gaiming (οχι τρελα πράγματα φυσικά) και μια καρτα γραφικών γύρω στα 120 ευρω και (2χ4 Ραμ) . Θέλω γνώμες απόψεις καθοδηγήσεις :smt024.
Με εκτίμηση Θανάσης (πρωτη φορα γράφω :-D)
Never Stop Dreaming, No one can take your dreams away
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: PC build

Post by MpoMp » Tue May 26, 2015 1:02 am

Καλώς ήρθες! Μακάρι να σε δούμε και συνάδελφο! :-D

Μέχρι πόσα λεφτά διαθέτεις? Επίσης, τι περιφερειακά θες? Οθόνη έχεις?

Ρίξε και μια ματιά στα παρακάτω αν έχεις χρόνο:
Venus Builds of the Month
ADSLgr Builds
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
KillerCold15
bit level
bit level
Posts: 5
Joined: Fri May 22, 2015 3:02 am
Academic status: High school
Gender:
Location: Αθήνα, Βούλα
Contact:

Re: PC build

Post by KillerCold15 » Tue May 26, 2015 2:17 pm

Μακάρι φιλε μου, εαν και ειναι πολη πιθανό γιατί δινω με το 5%(αναπηρίας) ,Υπολογίζω γύρω στα 600-700€. Εχω τα πάντα απο περιφερειακά.
Never Stop Dreaming, No one can take your dreams away
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: PC build

Post by pgetsos » Tue May 26, 2015 5:11 pm

KillerCold15 wrote:Μακάρι φιλε μου, εαν και ειναι πολη πιθανό γιατί δινω με το 5%(αναπηρίας) ,Υπολογίζω γύρω στα 600-700€. Εχω τα πάντα απο περιφερειακά.
Δες αυτο: http://pcpartpicker.com/p/rwWczy

Τιμη skroutz 510€. ΔΕΝ περιλαμβανει καρτα γραφικων. Αν μπορεις να ανεβεις 50€, παρε την 280X (XFX DD κατα προτιμηση). Αν δεν μπορεις, παιζεις αναμεσα στις 280-960. Οι διαφορες ειναι μικρες και εξαρταται κυριως απο το παιχνιδι και την αναλυση. Σε 1080p οποια και να παρεις κανεις ανετα τη δουλεια σου, σε >1080p παρε καλυτερα την 280 με τα 3GB VRAM.
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
User avatar
KillerCold15
bit level
bit level
Posts: 5
Joined: Fri May 22, 2015 3:02 am
Academic status: High school
Gender:
Location: Αθήνα, Βούλα
Contact:

Re: PC build

Post by KillerCold15 » Tue May 26, 2015 6:00 pm

Μου φαινεται πολυ καλο αυτο,αλλα ρε συ το θελω για gaiming,και λιγο overclock και εαν δεν κανω λαθος ο συγκεκριμενος eπεξεργαστης δεν ειναι για overclock
Never Stop Dreaming, No one can take your dreams away
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: PC build

Post by pgetsos » Tue May 26, 2015 8:36 pm

Ειδικα με την 280Χ θα παιζεις τα παντα σε high-1080p. O/C αν δε χρειαζεται γιατι να κανεις; Μπορεις να παρεις τον fx-8350 με ψυκτρα, να τον βαλεις στα 4+GHz και να εχεις ιδιες επιδοσεις, η παιρνεις αυτον και εισαι μια χαρα απο την αρχη :-P Αλλιως πας στον 4690Κ, αλλα δωσε βαση στη καρτα κυριως
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
devilakos
bit level
bit level
Posts: 16
Joined: Wed Sep 24, 2014 9:13 pm
Gender:

Re: PC build

Post by devilakos » Wed Jun 10, 2015 1:51 pm

KillerCold15 wrote:Μου φαινεται πολυ καλο αυτο,αλλα ρε συ το θελω για gaiming,και λιγο overclock και εαν δεν κανω λαθος ο συγκεκριμενος eπεξεργαστης δεν ειναι για overclock
αν θες overclock παρε τον i5 4690K αντι του 4460(50$ παραπανω) και αφησε τα αλλα κοματια ιδια.. γενικα προτημησε τους intel γιατι ειναι μακραν καλυτεροι σε αποδοση στο gaming.....επισης αγοραζοντας τον i5 μπορεις στο μελλον να παρεις και i7 χωρις να αλλαζεις μητρικη..επισης για καρτα γραφικων αν θες να παιζεις τα παντα με full γραφικα και χωρις να κολλαει παρε την gtx 960 2gb με 250 ευρω(συνολο γυρω στα 650 θα σου βγει)... αλλιως παρε την r7 260x με 150 ευρω που και παλι θα εισαι αρκετα κομπλε με ολα τα παιχνιδια απλα δεν θα εχεις τοσο ανεση στο να τα βαλεις ολα τα γραφικα στο τερμα και να μην κολλαει καθολου..

Εdit( την gtx 690 μπορεις να την βρεις και στο σκρουτζ στα 200 ευρω) ..εγω την προτεινω ..θα εχεις κορυφαιο pc για αρκετα χρονια.... επισης για overlclock αγορασε καμια αλλη ψυκτρα για την cpu
Post Reply

Return to “Hardware”