Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα Κύκλων και Κατευθύνσεων του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους. Για συζητήσεις παλαιοτέρων ετών κοιτάξτε στην κατηγορία "Παλιές Συζητήσεις "
User avatar
Sawyer
bit level
bit level
Posts: 43
Joined: Tue Sep 01, 2015 7:09 pm
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Sawyer » Tue Oct 06, 2015 11:48 am

garry wrote:
Sawyer wrote:Για το μαθημα Επαληθευση ,Επικυρωση και Συντηρηση Λογισμικου θα προτεινατε σε καποιον να κανει την εργασια? Εχω διαβασει πολλες αποψεις και δεν ξερω τι να κανω. Περσυ πως ηταν το κλιμα;
Καλημέρα, το συγκεκριμένο μάθημα είναι σχετικά εύκολο. Ωστόσο, οφείλω να ομολογήσω πως δεν ενδείκνυται για υψηλό βαθμό. Εγώ για παράδειγμα και εργασία έκανα και θεωρώ πως έγραψα καλά αλλά 6,5 πήρα.
Κάποια στιγμή θα βγάλει ανακοίνωση με περίπου 30 θέματα ανάπτυξης από τα οποία θα επιλέξεις κάποια και ο καθηγητής θα σου αναθέσει ποιο θέμα θα αναπτύξεις. Περιθώριο θυμάμαι είχαμε αρκετό. Τα θέματα που πέφτουν στο τέλος είναι κλασικά και μπορείς εάν ανατρέξεις εδώ στο φόρουμ να τα δεις. Γενική εντύπωση: ήπιο, εύκολο και ενδιαφέρον θα έλεγα! :)

Ευχαριστω πολυ. Αρα λογικα θα μου προτεινες να το προσπαθησω για εργασια , τουλαχιστον αν γινεται να υπαρχει καποια "μικρη βοηθεια" στην βαθμολογηση στο τελος? Καλημερα και σε σενα
garry
byte level
byte level
Posts: 89
Joined: Sat Sep 21, 2013 7:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by garry » Tue Oct 06, 2015 12:05 pm

Sawyer wrote:
garry wrote:
Sawyer wrote:Για το μαθημα Επαληθευση ,Επικυρωση και Συντηρηση Λογισμικου θα προτεινατε σε καποιον να κανει την εργασια? Εχω διαβασει πολλες αποψεις και δεν ξερω τι να κανω. Περσυ πως ηταν το κλιμα;
Καλημέρα, το συγκεκριμένο μάθημα είναι σχετικά εύκολο. Ωστόσο, οφείλω να ομολογήσω πως δεν ενδείκνυται για υψηλό βαθμό. Εγώ για παράδειγμα και εργασία έκανα και θεωρώ πως έγραψα καλά αλλά 6,5 πήρα.
Κάποια στιγμή θα βγάλει ανακοίνωση με περίπου 30 θέματα ανάπτυξης από τα οποία θα επιλέξεις κάποια και ο καθηγητής θα σου αναθέσει ποιο θέμα θα αναπτύξεις. Περιθώριο θυμάμαι είχαμε αρκετό. Τα θέματα που πέφτουν στο τέλος είναι κλασικά και μπορείς εάν ανατρέξεις εδώ στο φόρουμ να τα δεις. Γενική εντύπωση: ήπιο, εύκολο και ενδιαφέρον θα έλεγα! :)

Ευχαριστω πολυ. Αρα λογικα θα μου προτεινες να το προσπαθησω για εργασια , τουλαχιστον αν γινεται να υπαρχει καποια "μικρη βοηθεια" στην βαθμολογηση στο τελος? Καλημερα και σε σενα
Ναι, να την προσπαθήσεις. Κυρίως βιβλιογραφική είναι η προσέγγιση!
User avatar
Sawyer
bit level
bit level
Posts: 43
Joined: Tue Sep 01, 2015 7:09 pm
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Sawyer » Tue Oct 06, 2015 12:18 pm

Eυχαριστω. Απλως την παραδιδεις ετσι? Δν θελει καμια παρουσιαση και τετοια δλδ
garry
byte level
byte level
Posts: 89
Joined: Sat Sep 21, 2013 7:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by garry » Tue Oct 06, 2015 1:14 pm

Sawyer wrote:Eυχαριστω. Απλως την παραδιδεις ετσι? Δν θελει καμια παρουσιαση και τετοια δλδ

Όχι δεν είχε παρουσίαση. Την στέλναμε με mail και ένα αντίγραφο τυπωμένο στο γράφειο του!
User avatar
Sawyer
bit level
bit level
Posts: 43
Joined: Tue Sep 01, 2015 7:09 pm
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Sawyer » Tue Oct 06, 2015 1:35 pm

Ευχαριστω παρα πολυ
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by pgetsos » Wed Oct 07, 2015 1:18 am

Ας ρωτησω και γω με τη σειρα μου γνωμες για τους κυκλους. Εχω διαβασει ολες τις παλιες συζητησεις, αλλα καθε νεα γνωμη, δεκτη ;)

Σκεφτομαι κυριως Δικτυα-Βασεις. Ακουω απο πολλους ομως εναν ενθουσιασμο για την Ασφαλεια, πως ειναι ενδιαφερον κυκλος, ευκολος κτλ και μπηκα σε σκεψεις. Γενικως με ενδιαφερει το αντικειμενο και των 3 :smt017 Απο αλλους ακουσα οτι δεν γινεται και τοσο καλο μαθημα "Ασφαλειας" στο τμημα μας, και δε θελω να παρω εναν κυκλο απλα για να τον παρω...

Αποψεις; :roll:
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
User avatar
Gnsd
byte level
byte level
Posts: 148
Joined: Tue Jan 08, 2013 2:41 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Gnsd » Thu Oct 08, 2015 1:02 pm

Μπορει κανεις να προτεινει μερικα ευκολα μαθηματα επιλογης 3ου και 5ου κυκλου?
garry
byte level
byte level
Posts: 89
Joined: Sat Sep 21, 2013 7:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by garry » Thu Oct 08, 2015 1:28 pm

pgetsos wrote:Ας ρωτησω και γω με τη σειρα μου γνωμες για τους κυκλους. Εχω διαβασει ολες τις παλιες συζητησεις, αλλα καθε νεα γνωμη, δεκτη ;)

Σκεφτομαι κυριως Δικτυα-Βασεις. Ακουω απο πολλους ομως εναν ενθουσιασμο για την Ασφαλεια, πως ειναι ενδιαφερον κυκλος, ευκολος κτλ και μπηκα σε σκεψεις. Γενικως με ενδιαφερει το αντικειμενο και των 3 :smt017 Απο αλλους ακουσα οτι δεν γινεται και τοσο καλο μαθημα "Ασφαλειας" στο τμημα μας, και δε θελω να παρω εναν κυκλο απλα για να τον παρω...

Αποψεις; :roll:
Καλησπέρα, θα πω δυο λόγια για τον κύκλο της Ασφάλειας και ευελπιστώ να σε βοηθήσω. Ο συγκεκριμένος κύκλος αποτελείται από τα παρακάτω 3 βασικά μαθήματα:
- Ασφάλεια Πληροφοριακών Συστημάτων: εάν κάποιος δυσαρεστηθεί από το συγκεκριμένο μάθημα θα είναι λόγω των αρκετών απαιτήσεων. Υποχρεωτική εργασία, υποχρεωτικά εργαστήρια και βαθμός μεγαλύτερος του 5 και στα δύο για να μπορέσεις να συμμετέχεις στην εξεταστική αλλιώς nope. Ωστόσο, θεωρώ το μάθημα αξιόλογο και ως προς τον καθηγητή αλλά και ως προς το περιεχόμενο. Όλοι γνωρίζουμε πόσο σημαντικός είναι ο ρόλος της στον τομέα μας. Για τον Γκρίτζαλη έχω να πω τα καλύτερα.
-Εννοιολογική Μοντελοποίηση: με δυο λόγια προχωρημένα θέματα ΑΣΠΣ και βέβαια κληρονόμος κι εδώ ο κύριος Κωνσταντόπουλος. :smt019
-Επαλήθευση, Επικύρωση και Συντήρηση Λογισμικού: ένα μάθημα βατό και ενδιαφέρον. Γνώσεις που γενικά έχεις ακούσει όσο είσαι στην σχολή αλλά εδώ λίγο πιο εξειδικευμένες. Μια προαιρετική εργασία κυρίως βιβλιογραφική ύστερα από επιλογή 30 περίπου θεμάτων, η οποία κατά την γνώμη μου θα σε βοηθήσει αρκετά.

Δεν γνωρίζω τον κύκλο των Βάσεων για να τα συγκρίνω και να σε καλύψω πλήρως αλλά επειδή είχα διαλέξει τον κύκλο της Ασφάλειας έγραψα τα παραπάνω. Ιδιαίτερος κύκλος, με πρακτικά κυρίως θέματα, όχι αποκλειστικά προγραμματιστικού περιβάλλοντος προσέγγιση, αν και δίνεται και στα 3 κι αυτή η προσέγγιση εάν το επιλέξεις. Όρεξη να έχεις! :smt023

-----------------------------------------------------------------------------------
Gnsd wrote:Μπορει κανεις να προτεινει μερικα ευκολα μαθηματα επιλογης 3ου και 5ου κυκλου?
Για τον 3ο κύκλο, αυτόν της Ασφάλειας, μερικά εύκολα μαθήματα είναι τα εξής:
- Εξόρυξη Γνώσης από Βάσεις Δεδομένων και τον Παγκόσμιο Ιστό
- Επιχειρησιακή Πολιτική και Στρατηγική
- Ανάπτυξη Εφαρμογών Πληροφοριακών Συστημάτων
- Σχεδιασμός Βάσεων Δεδομένων
(Τα δύο πρώτα από προσωπική πείρα)

Για τον 5ο κύκλο, αυτόν των Οικονομικών, μερικά εύκολα μαθήματα είναι τα εξής:
- Ασφαλιστικά Μαθηματικά
- Μαθηματικός Προγραμματισμός
- Επιχειρηματικότητα
- Θεωρία Παιγνίων και Αποφάσεων
(Κι εδώ τα δύο πρώτα από προσωπική πείρα)
Last edited by Alive on Thu Oct 08, 2015 3:35 pm, edited 1 time in total.
Reason: Double post
User avatar
Gnsd
byte level
byte level
Posts: 148
Joined: Tue Jan 08, 2013 2:41 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Gnsd » Thu Oct 08, 2015 1:40 pm

garry wrote:
Gnsd wrote:Μπορει κανεις να προτεινει μερικα ευκολα μαθηματα επιλογης 3ου και 5ου κυκλου?
Για τον 3ο κύκλο, αυτόν της Ασφάλειας, μερικά εύκολα μαθήματα είναι τα εξής:
- Εξόρυξη Γνώσης από Βάσεις Δεδομένων και τον Παγκόσμιο Ιστό
- Επιχειρησιακή Πολιτική και Στρατηγική
- Ανάπτυξη Εφαρμογών Πληροφοριακών Συστημάτων
- Σχεδιασμός Βάσεων Δεδομένων
(Τα δύο πρώτα από προσωπική πείρα)

Για τον 5ο κύκλο, αυτόν των Οικονομικών, μερικά εύκολα μαθήματα είναι τα εξής:
- Ασφαλιστικά Μαθηματικά
- Μαθηματικός Προγραμματισμός
- Επιχειρηματικότητα
- Θεωρία Παιγνίων και Αποφάσεων
(Κι εδώ τα δύο πρώτα από προσωπική πείρα)
Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις. Σκοπευα ουτως η αλλιως να επιλεξω την Εξορυξη Γνωσης, αλλα εισαι σιγουρος για τη Θεωρια Παιγνιων? Γιατι κατι ειχε παρει το αυτι μου οτι δεν ειναι και οτι πιο ευκολο.
garry
byte level
byte level
Posts: 89
Joined: Sat Sep 21, 2013 7:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by garry » Thu Oct 08, 2015 1:53 pm

Gnsd wrote:
garry wrote:
Gnsd wrote:Μπορει κανεις να προτεινει μερικα ευκολα μαθηματα επιλογης 3ου και 5ου κυκλου?
Για τον 3ο κύκλο, αυτόν της Ασφάλειας, μερικά εύκολα μαθήματα είναι τα εξής:
- Εξόρυξη Γνώσης από Βάσεις Δεδομένων και τον Παγκόσμιο Ιστό
- Επιχειρησιακή Πολιτική και Στρατηγική
- Ανάπτυξη Εφαρμογών Πληροφοριακών Συστημάτων
- Σχεδιασμός Βάσεων Δεδομένων
(Τα δύο πρώτα από προσωπική πείρα)

Για τον 5ο κύκλο, αυτόν των Οικονομικών, μερικά εύκολα μαθήματα είναι τα εξής:
- Ασφαλιστικά Μαθηματικά
- Μαθηματικός Προγραμματισμός
- Επιχειρηματικότητα
- Θεωρία Παιγνίων και Αποφάσεων
(Κι εδώ τα δύο πρώτα από προσωπική πείρα)
Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις. Σκοπευα ουτως η αλλιως να επιλεξω την Εξορυξη Γνωσης, αλλα εισαι σιγουρος για τη Θεωρια Παιγνιων? Γιατι κατι ειχε παρει το αυτι μου οτι δεν ειναι και οτι πιο ευκολο.
Κοίτα, όταν είχα πάει να παρακολουθήσω λίγο γιατί έλεγαν όλοι πως είναι ενδιαφέρον μάθημα, είχα καλύψει τον συγκεκριμένο κύκλο. Όντως είναι ενδιαφέρον μάθημα και δεν άκουσα κάποιο επικριτικό σχόλιο. Η συμβουλή μου είναι πως μέχρι να κάνεις δήλωση μπορείς να πας έστω σε μια διάλεξη στα μαθήματα που σκέφτεσαι για να δεις εάν καλύπτεσαι. Έχεις χρόνο!
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by pgetsos » Thu Oct 08, 2015 5:07 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Ομολογώ ακόμα είμαι αναποφάσιστος... Ακούγεται ωραία η Ασφάλεια, Μου άρεσε ότι είδα από βάσεις... Μπορεί να πάρω αυτά εν τέλει
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
User avatar
StRanastassis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 270
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:18 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by StRanastassis » Thu Oct 08, 2015 5:23 pm

pgetsos wrote:Ας ρωτησω και γω με τη σειρα μου γνωμες για τους κυκλους. Εχω διαβασει ολες τις παλιες συζητησεις, αλλα καθε νεα γνωμη, δεκτη ;)

Σκεφτομαι κυριως Δικτυα-Βασεις. Ακουω απο πολλους ομως εναν ενθουσιασμο για την Ασφαλεια, πως ειναι ενδιαφερον κυκλος, ευκολος κτλ και μπηκα σε σκεψεις. Γενικως με ενδιαφερει το αντικειμενο και των 3 :smt017 Απο αλλους ακουσα οτι δεν γινεται και τοσο καλο μαθημα "Ασφαλειας" στο τμημα μας, και δε θελω να παρω εναν κυκλο απλα για να τον παρω...

Αποψεις; :roll:
Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να μην πάρεις τον κύκλο της ασφάλειας γιατί πραγματικά δεν αξίζει...Ξεκίνα για βάσεις-δίκτυα και αν δεις ότι σου αρέσει η ασφάλεια πληροφοριακών και η ασφάλεια δικτύων τα επιλέγεις σαν επιλογής κύκλου.
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by pgetsos » Thu Oct 08, 2015 9:14 pm

Το δεν αξιζει με ποια εννοια το λες; Δεν γινεται καλο μαθημα; Πραγματικα για την Ασφαλεια η γνωμες ειναι πολυ διαφορετικες συνηθως...

Να ρωτησω και κατι ακομα. Ξεκιναω πχ Για Δικτυα-Βασεις. Στην πορεια βλεπω οτι δε μου αρεσουν/δε τα καταφερνω στα Δικτυα. Γινεται να αλλαξω σε Ασφαλεια; Σαν να "ακυρωνω" οτι περασα απο Δικτυα πχ?
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Funk » Thu Oct 08, 2015 9:25 pm

StRanastassis wrote:Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να μην πάρεις τον κύκλο της ασφάλειας γιατί πραγματικά δεν αξίζει...Ξεκίνα για βάσεις-δίκτυα και αν δεις ότι σου αρέσει η ασφάλεια πληροφοριακών και η ασφάλεια δικτύων τα επιλέγεις σαν επιλογής κύκλου.
Αυτό. Αν περιμένεις να πάρεις κύκλο ασφάλεια και να μάθεις ασφάλεια, είναι σα να περιμένεις να έρθει ο Αϊ Βασίλης να σου φέρει δώρα. Επίσης, καλύτερα να τα πάρεις ως επιλογής παρά να μπλέξεις με ΕΜΣ.
Στο ΑΠΣ, ναι, μαθαίνεις απλές χρήσεις μερικών χρήσιμων εργαλείων, αλλά δε διδάσκεται κάτι που δε μπορείς να μάθεις μόνος σου από tutorials.
Προσωπικές απόψεις αυτά, σε κάθε περίπτωση πήγαινε σε 1-2 μαθήματα και αποφάσισε μόνος σου.

Ναι, γίνεται να αλλάξεις κύκλους όποτε θες, και δε χρειάζεται τίποτα παραπάνω από το να δηλώσεις όποια μαθήματα σε ενδιαφέρουν. Ό,τι μαθήματα έχεις περάσει τα κρατάς και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις ως επιλογής (κύκλων ή ελεύθερης).
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by pgetsos » Thu Oct 08, 2015 9:37 pm

Ωραια, thanks :-D
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
User avatar
Sawyer
bit level
bit level
Posts: 43
Joined: Tue Sep 01, 2015 7:09 pm
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Sawyer » Fri Oct 09, 2015 8:16 pm

Καλησπερα παιδια.Σκεφτομουν να παρω Αστικο Δικαιο για "ευκολο" ελευθερης επιλογης αλλα απο ο,τι βλεπω απο αλλα ατομα που το εχουν διαλεξει, ο καθηγητης εχει γινει ας το πουμε ιδιαιτερος στην βαθμολογηση και εχουν απογοητευτει που το δοκιμασαν. Ποια η γνωμη σας; Αναμεσα σε Αστικο Δικαιο, Ψυχολογια και Διοικηση διεθνων επιχειρησεων ποιο θα προτεινατε για εναν αξιοπρεπη βαθμο;
User avatar
Αριωνας
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 352
Joined: Wed Jul 17, 2013 8:24 pm
Gender:
Location: Χαμένος σε έναν κόσμο δίχως αύριο...

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Αριωνας » Fri Oct 09, 2015 11:07 pm

Sawyer wrote:Καλησπερα παιδια.Σκεφτομουν να παρω Αστικο Δικαιο για "ευκολο" ελευθερης επιλογης αλλα απο ο,τι βλεπω απο αλλα ατομα που το εχουν διαλεξει, ο καθηγητης εχει γινει ας το πουμε ιδιαιτερος στην βαθμολογηση και εχουν απογοητευτει που το δοκιμασαν. Ποια η γνωμη σας; Αναμεσα σε Αστικο Δικαιο, Ψυχολογια και Διοικηση διεθνων επιχειρησεων ποιο θα προτεινατε για εναν αξιοπρεπη βαθμο;
Ψυχολογία χωρίς δεύτερη σκέψη....
ImageImage
User avatar
Sawyer
bit level
bit level
Posts: 43
Joined: Tue Sep 01, 2015 7:09 pm
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Sawyer » Sat Oct 10, 2015 12:48 am

Eυχαριστω πολυ για την απαντηση. Τα αλλα δυο να τα τολμησω; :P
User avatar
Αριωνας
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 352
Joined: Wed Jul 17, 2013 8:24 pm
Gender:
Location: Χαμένος σε έναν κόσμο δίχως αύριο...

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Αριωνας » Sat Oct 10, 2015 6:19 pm

Το Αστικό Δίκαιο του ΟΔΕ, που το κάνει η κ.Τρούλη, έχει σχετικά εύκολη θεωρία (πρέπει να απαντήσεις σε 4/5 θεωρητικά θέματα), όμως, έχει και ψαγμένες ασκήσεις (πρέπει να απαντήσεις σε 3/3 πρακτικά θέματα)... Ωστόσο, για τη Διοίκηση Διεθνών Επιχειρήσεων του ΔΔΕ, δεν γνωρίζω τίποτα να σου πω. Άμα θες βαθμό και για τα 4 μαθήματα Ε.Ε., εγώ στη θέση σου θα διάλεγα τα 2 μαθήματα επιλογής του κ.Βάμβουκα που είναι από ΟΔΕ, δηλ. "Διεθνείς Οικονομικές Σχέσεις" και "Διάρθρωση και Προβλήματα της Ελληνικής Οικονομίας", καθώς και τα 2 της κ.Κοκκινάκης που είναι από Μάρκετινγκ, δηλ. "Ψυχολογία" και "Διαφήμιση".
ImageImage
User avatar
Sawyer
bit level
bit level
Posts: 43
Joined: Tue Sep 01, 2015 7:09 pm
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Sawyer » Mon Oct 12, 2015 8:53 pm

Αριωνας wrote:Το Αστικό Δίκαιο του ΟΔΕ, που το κάνει η κ.Τρούλη, έχει σχετικά εύκολη θεωρία (πρέπει να απαντήσεις σε 4/5 θεωρητικά θέματα), όμως, έχει και ψαγμένες ασκήσεις (πρέπει να απαντήσεις σε 3/3 πρακτικά θέματα)... Ωστόσο, για τη Διοίκηση Διεθνών Επιχειρήσεων του ΔΔΕ, δεν γνωρίζω τίποτα να σου πω. Άμα θες βαθμό και για τα 4 μαθήματα Ε.Ε., εγώ στη θέση σου θα διάλεγα τα 2 μαθήματα επιλογής του κ.Βάμβουκα που είναι από ΟΔΕ, δηλ. "Διεθνείς Οικονομικές Σχέσεις" και "Διάρθρωση και Προβλήματα της Ελληνικής Οικονομίας", καθώς και τα 2 της κ.Κοκκινάκης που είναι από Μάρκετινγκ, δηλ. "Ψυχολογία" και "Διαφήμιση".
Eυχαριστω !!
poli361
bit level
bit level
Posts: 8
Joined: Wed Oct 10, 2012 1:35 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by poli361 » Tue Oct 27, 2015 1:37 pm

Καλησπέρα παιδιά, έχω μπερδευτεί με την επιλογή κύκλων. Για την ακρίβεια δεν ξέρω τι μου ταιριάζει . Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει τόσο ο προγραμματισμός, δεν με τραβάει να ασχοληθώ για την υπόλοιπη ζωή μου. Οπότε έλεγα να διαλέξω ΙΙ. Συστήματα και Δίκτυα Υπολογιστών- VI. Υπολογιστικά Μαθηματικά και Επιστημονικοί Υπολογισμοί ή στην τελική V. Επιχειρησιακή Έρευνα και Οικονομικά Πληροφορικής ή ΙV. Βάσεις Δεδομένων και Διαχείριση Γνώσης. Τι άποψη έχετε εσείς ?Ευχαριστώ
User avatar
StRanastassis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 270
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:18 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by StRanastassis » Tue Oct 27, 2015 4:52 pm

poli361 wrote:Καλησπέρα παιδιά, έχω μπερδευτεί με την επιλογή κύκλων. Για την ακρίβεια δεν ξέρω τι μου ταιριάζει . Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει τόσο ο προγραμματισμός, δεν με τραβάει να ασχοληθώ για την υπόλοιπη ζωή μου. Οπότε έλεγα να διαλέξω ΙΙ. Συστήματα και Δίκτυα Υπολογιστών- VI. Υπολογιστικά Μαθηματικά και Επιστημονικοί Υπολογισμοί ή στην τελική V. Επιχειρησιακή Έρευνα και Οικονομικά Πληροφορικής ή ΙV. Βάσεις Δεδομένων και Διαχείριση Γνώσης. Τι άποψη έχετε εσείς ?Ευχαριστώ
Καταρχάς αυτά που γράψεις είναι αντιφατικά, λες δεν μου αρέσει ο προγραμματισμός αλλά σκέφτεσαι να διαλέξεις βάσεις ή δίκτυα δυο κύκλοι που έχουν αρκετό...Εγώ θα σου πρότεινα το εξής, δες τι μαθήματα υπάρχουν σε κάθε εξάμηνο και άρχιζε να παρακολουθείς όποια σου φαίνονται ενδιαφέροντα άσχετα από τους κύκλους στους οποίους ανήκουν.
Στο τελευταίο έτος θα βάλεις κάτω αυτά που έχεις περάσει να δεις τελικά ποιοι κύκλοι σε βολεύουν για να πάρεις πτυχίο.
Post Reply

Return to “Μαθήματα Κύκλων και Κατευθύνσεων”