[Help] Budget Upgrades

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
Sylleth
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Mon Sep 26, 2016 4:47 am
Academic status: 1st year
Gender:

[Help] Budget Upgrades

Post by Sylleth » Tue Dec 20, 2016 7:47 am

Εχω ενα build που κλεινει αυτα τα χριστουγεννα τα 7 χρονια κι επιτελους ειπα να κανω ξεκινησω σταδιακα τα upgrades ενα ενα σε καθε παρτ μιας και εχει αρχισει να γονατιζει το πισι λογω της χρησης που του κανω..Εχω κανει ηδη καποια upgrades (ram, ssd, gpu) αλλα προφανως δεν θα ειναι αρκετα για πολυ καιρο ακομα. Το πισι χρησιμοποιειται κυριως για audio/video editting και gaming. Γενικα το ψιλογαμαω στο multitasking κι εχω και 2 οθονες ενω εχω μονο 1 GB VRAM :lol:

Current build:
MoBo: GIGABYTE GA-P55-UD3 (1156 socket)
CPU: Intel i5 750 @2.7GHz
GPU: MSI GTX 750 1GB
RAM: 2x2GB + 2x4GB Kingston DDR3
SSD: 240GB
HDD: 500GB
PSU: Cooler Master 460W (δεν ξερω το μοντελο)
στοκ ανεμιστηρες

Γενικα εχω διαβασει αρκετα αρθρα, εχω μιλησει με φιλους, εχω ψαχτει με αγγελιες, ebay, skroutz, giveaways, reviews αλλα ειπα να ρωτησω κι εδω (οσο dead κι αν φαινεται το forum) ωστε να εχω μια παραπανω γνωμη, πιο αμεση και hopefully με επιχειρηματα. To budget μου ειναι γυρω στα 400 ευρω και θελω να κανω upgrade τα εξης κομματια με σειρα προτεραιοτητας: CPU, MoBo, GPU.

Σκεφτομαι το CPU+MoBo combo να παει γυρω στα 200, ωστε να μπορεσω μετα να διαθεσω τα υπολοιπα 200 σε μια αρκετα καλη καρτα γραφικων. Προφανως μιλαω για budget upgrades κι οχι high end. Εσεις τι parts θα μου προτεινατε? Τι συνδιασμους? AMD η Ιntel CPU για την περιπτωση μου? Να περιμενω τους καινουργιους AMD ryzen η θα ειναι overkill για τις αναγκες μου?
User avatar
leecher
Venus Former Team Member
Posts: 139
Joined: Fri Jan 23, 2015 9:47 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: [Help] Budget Upgrades

Post by leecher » Tue Dec 20, 2016 10:47 am

Δεν είμαι ειδικός αλλά ίσως να είναι καλύτερα να αλλάξεις motherboard πρώτα γιατί έχει παλιό socket. Οι καινούργιοι επεξεργαστές της intel βγαίνουν κυρίως πλέον για 1150 και 1151. Ρίχνοντας και μια γρήγορη ματιά στο scroutz δεν βρήκα κανέναν επεξεργαστή με 1156.

https://en.wikipedia.org/wiki/CPU_socket
Sylleth
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Mon Sep 26, 2016 4:47 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: [Help] Budget Upgrades

Post by Sylleth » Tue Dec 20, 2016 12:03 pm

leecher wrote:Δεν είμαι ειδικός αλλά ίσως να είναι καλύτερα να αλλάξεις motherboard πρώτα γιατί έχει παλιό socket. Οι καινούργιοι επεξεργαστές της intel βγαίνουν κυρίως πλέον για 1150 και 1151. Ρίχνοντας και μια γρήγορη ματιά στο scroutz δεν βρήκα κανέναν επεξεργαστή με 1156.

https://en.wikipedia.org/wiki/CPU_socket
Γενικα η mobo μου ειναι χαλαρα ο,τι πιο outdated μπορεις να βρεις :lol:
Ειναι δεδομενο οτι θα αλλαξω mobo γιατι αλλιως δεν γινεται να κανω κανενα ιδιαιτερο "upgrade".

Το θεμα μου ειναι το εξης:

mobo am3+ socket + amd fx8350 cpu +(αναγκαστικα) after market cooler = 80 + 150 + 40 = 270 ευρω.
αλλα σε κανα μηνα το πολυ θα βγουν επισημα καινουργιοι AMD cpu για am4 sockets οποτε και θα ειμαι πλεον με outdated hardware, και θα πεσουν οι τιμες στα CPU, εφοσον οι καινουργιοι AMD Ryzen υποτιθεται κοντραρουν τους Skylake της Intel σε performance...

- OR -

mobo 1150 socket mobo + i5 Haswell = 80 + 250 = 330 ευρω.
Πολυ πιο future-proof parts και γενικα Intel > AMD σε single-core power μεχρι στιγμης, οποτε καλυτερη αποδοση σε εφαρμογες/games που δεν ειναι optimized για τα 8 cores των AMD. Συνεπως το ολο πακετο γινεται πιο ακριβο και περιοριζει σημαντικα τις επιλογες μου για καρτες γραφικων.


Με καρτες γραφικων δεν εχω ασχοληθει σχεδον καθολου ακομα αλλα με μια γρηγορη ματια τεινω προς fx 470 η 1050Τi
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: [Help] Budget Upgrades

Post by pgetsos » Tue Dec 20, 2016 1:04 pm

Γενικά, οπωσδήποτε να περιμένεις να βγουν έστω τιμές και Ίσως κάποια benchmark. Ακούγονται διάφορες φήμες, αν είναι αλήθεια με 250€ θα κάνεις εξαιρετική δουλειά σε επεξεργαστή και μητρική

Αν πας σε τωρινό, είναι περίεργη φάση γιατί τα παιχνίδια σιγά σιγά αρχίζουν να πηγαίνουν σε multicore καταστάσεις, αλλά αργεί ακόμα. Θα πρότεινα, εάν γίνεται, έναν 6500 με κάποια οικονομικη μητρική
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
Sylleth
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Mon Sep 26, 2016 4:47 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: [Help] Budget Upgrades

Post by Sylleth » Tue Dec 20, 2016 1:19 pm

pgetsos wrote:Γενικά, οπωσδήποτε να περιμένεις να βγουν έστω τιμές και Ίσως κάποια benchmark. Ακούγονται διάφορες φήμες, αν είναι αλήθεια με 250€ θα κάνεις εξαιρετική δουλειά σε επεξεργαστή και μητρική

Αν πας σε τωρινό, είναι περίεργη φάση γιατί τα παιχνίδια σιγά σιγά αρχίζουν να πηγαίνουν σε multicore καταστάσεις, αλλά αργεί ακόμα. Θα πρότεινα, εάν γίνεται, έναν 6500 με κάποια οικονομικη μητρική
Πιστευω η πιο ωριμη αποφαση θα ειναι οντως να περιμενω για να δω τι λενε οι Ryzen, απλα επειδη υποτιθεται οτι κοντραρουν 7700K και 6900Κ, φοβαμαι μην απευθυνονται σε κοινο με μεγαλυτερο μπατζετ που ψαχνει best in slot equipment.
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: [Help] Budget Upgrades

Post by pgetsos » Tue Dec 20, 2016 1:23 pm

Θα βγουν σε σκαλοπάτια σίγουρα. Λένε ο 150$ θα είναι σαν τον 4770Κ. Σαν τον 4690Κ που έχω να είναι, Σου φτάνει και σου βγάζει Και πολλά χρόνια. Και μετά περιμένεις να πέσει η 1050Τi
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
Sylleth
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Mon Sep 26, 2016 4:47 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: [Help] Budget Upgrades

Post by Sylleth » Tue Dec 20, 2016 1:38 pm

pgetsos wrote:Θα βγουν σε σκαλοπάτια σίγουρα. Λένε ο 150$ θα είναι σαν τον 4770Κ. Σαν τον 4690Κ που έχω να είναι, Σου φτάνει και σου βγάζει Και πολλά χρόνια. Και μετά περιμένεις να πέσει η 1050Τi
Πραγματικα το ελπιζω να παει καπως ετσι :)

Ενας γνωστος μου που του ανεφερα το ολο θεμα μου προτεινε να αφησω την καρτα για πασχα η αργοτερα και να βαλω και προτεραιοτητα για καλυτερο τροφοδοτικο. Ξερω οτι 460W ειναι με το ζορι decent αλλα ειναι οντως αναγκη να παρω και τροφοδοτικο? Το psu calculator της cooler master μου λεει πως εναν fx8350, μια rx 470 και με ιδιο τροφοδοτικο αντεχω σχεδον οριακα.. και ο fx8350 καιει και τον πατο του αρα θα πρεπει να εχω ακομα μεγαλυτερο περιθωριο με εναν αντιστοιχο intel cpu. H μηπως λεω βλακειες και χρειαζομαι οντως 600W + ?
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: [Help] Budget Upgrades

Post by pgetsos » Tue Dec 20, 2016 1:41 pm

Δεν είναι μόνο τα watt. Επίσης, δε θες να είναι κοντά στο όριο και για λόγους οικονομίας (κάνει μια καμπύλη η απόδοση του τροφοδοτικου με ανώτερο κάπου στο 60% νομίζω)

Πόσα χρόνια το έχεις; Πάνω από 5;
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
Sylleth
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Mon Sep 26, 2016 4:47 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: [Help] Budget Upgrades

Post by Sylleth » Tue Dec 20, 2016 1:47 pm

pgetsos wrote:Δεν είναι μόνο τα watt. Επίσης, δε θες να είναι κοντά στο όριο και για λόγους οικονομίας (κάνει μια καμπύλη η απόδοση του τροφοδοτικου με ανώτερο κάπου στο 60% νομίζω)

Πόσα χρόνια το έχεις; Πάνω από 5;
Το τροφοδοτικο ηταν μες στο build απτην αρχη-αρχη. Οποτε κλεινει συντομα τα 7 χρονια :P
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: [Help] Budget Upgrades

Post by pgetsos » Tue Dec 20, 2016 1:48 pm

Να πάρεις καινούργιο λοιπόν αφού θα αλλάξεις και όλα τα υπόλοιπα πριν την κάρτα γραφικών :) Και προς θεού, όχι κάποιο των 25€!
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
Sylleth
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Mon Sep 26, 2016 4:47 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: [Help] Budget Upgrades

Post by Sylleth » Tue Dec 20, 2016 1:53 pm

pgetsos wrote:Να πάρεις καινούργιο λοιπόν αφού θα αλλάξεις και όλα τα υπόλοιπα πριν την κάρτα γραφικών :) Και προς θεού, όχι κάποιο των 25€!
αρα cpu+mobo->psu->gpu εννοεις η psu->cpu+mobo->gpu?

Και ναι, μην αγχωνεσαι, θα ψαχτω για κατι powerful (μαρεσει ενα corsair 650w στα 100 αλλα ποναει λιγο).
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: [Help] Budget Upgrades

Post by pgetsos » Tue Dec 20, 2016 1:54 pm

Το πρώτο, επεξεργαστή πρώτα

Δε χρειάζεσαι τόσα χρήματα. Υπάρχουν κάποια ωραία 550-630 στα ~60€ νομίζω :)
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
Sylleth
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Mon Sep 26, 2016 4:47 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: [Help] Budget Upgrades

Post by Sylleth » Tue Dec 20, 2016 2:04 pm

pgetsos wrote:Το πρώτο, επεξεργαστή πρώτα

Δε χρειάζεσαι τόσα χρήματα. Υπάρχουν κάποια ωραία 550-630 στα ~60€ νομίζω :)
Αααχα..Κοιτα, σορρυ αν πρηζω αλλα μιας και μαζευω γνωμες απο αρκετους γνωστες του ολου θεματος, αν βρεις λιγο χρονο και ψηνεσαι, θα μπορουσες να μου φτιαξεις ενα προτεινομενο list με upgrades στο pcpartpicker.com ? Οσο ναναι εμπιστευομαι περισσοτερο AUEB grads απο "εμπειρικους builders" :)

edit; προφανως οι τιμες δεν ειναι ιδιες με ελλαδα αλλα θα κανω εγω το research για συγκριση τιμων/προσφορων κλπ
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: [Help] Budget Upgrades

Post by pgetsos » Tue Dec 20, 2016 2:16 pm

Κάποια στιγμή που θα βρω λίγο χρόνο Ναι :)
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
Sylleth
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Mon Sep 26, 2016 4:47 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: [Help] Budget Upgrades

Post by Sylleth » Tue Dec 20, 2016 2:18 pm

σσσσσσσσσσσσσωραιος <3
Post Reply

Return to “Hardware”