Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα Κύκλων και Κατευθύνσεων του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους. Για συζητήσεις παλαιοτέρων ετών κοιτάξτε στην κατηγορία "Παλιές Συζητήσεις "
User avatar
Lavlarous
byte level
byte level
Posts: 64
Joined: Fri Nov 20, 2015 3:12 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Lavlarous » Fri Feb 17, 2017 11:54 pm

Sawyer wrote:Καλησπερα σας,
Εχω διαλεξεις τους κυκλους των βασεων και των οικονομικων. Τι γνωμη εχετε για την Θεωρια Παιγνιων; Και αναμεσα σε αυτο και σε αυτα :
-Tεχνολογια Πολυμεσων
-Τεχνολογιες και Προγραμματισμος Εφαρμογων στον Ιστο
-Μαθηματικος Προγραμματισμος
Ποιο/α θεωρειτε ειναι το πιο βατο(ή τα πιο βατα); Ή αν εχετε καποιο αλλο επιλογης σε αυτους τους κυκλους ιδιας δυσκολιας .
Θα παω και στα πρωτα μαθηματα να παρω κλιμα απλως ηθελα να ακουσω και την γνωμη ατομων που κατι ξερουν για αυτα.
Ευχαριστω
Η θεωρια παιγνιων μου εχουν πει ατομα ειναι ενδιαφερον μαθημα και βατο, το κανει ο Μαρκακης που ειναι καλος κι αν δωσεις λιγο σημασια το περνας. Τεχνολογιες και προγ/σμος εφαρμογων στον ιστο ειναι καλλιστα ενδιαφερον, εχει και δυνατο προτζεκτ και μαθαινεις πραγματα απο εκει αν το ψαξεις κι εσυ παραλληλα με τις εργασιες. Βατο για οικονομικο κυκλο ειναι στατιστικη στην πληροφορικη, ευκολο με Δημακη ουτε παρακολουθηση δεν χρειαζεται αν δεν εχεις χρονο μονο διαβασμα στο τελος. Για τα αλλα 2 δε γνωριζω.
:smt024
garry
byte level
byte level
Posts: 89
Joined: Sat Sep 21, 2013 7:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by garry » Sun Feb 19, 2017 12:16 pm

Lavlarous wrote:
Sawyer wrote:Καλησπερα σας,
Εχω διαλεξεις τους κυκλους των βασεων και των οικονομικων. Τι γνωμη εχετε για την Θεωρια Παιγνιων; Και αναμεσα σε αυτο και σε αυτα :
-Tεχνολογια Πολυμεσων
-Τεχνολογιες και Προγραμματισμος Εφαρμογων στον Ιστο
-Μαθηματικος Προγραμματισμος
Ποιο/α θεωρειτε ειναι το πιο βατο(ή τα πιο βατα); Ή αν εχετε καποιο αλλο επιλογης σε αυτους τους κυκλους ιδιας δυσκολιας .
Θα παω και στα πρωτα μαθηματα να παρω κλιμα απλως ηθελα να ακουσω και την γνωμη ατομων που κατι ξερουν για αυτα.
Ευχαριστω
Η θεωρια παιγνιων μου εχουν πει ατομα ειναι ενδιαφερον μαθημα και βατο, το κανει ο Μαρκακης που ειναι καλος κι αν δωσεις λιγο σημασια το περνας. Τεχνολογιες και προγ/σμος εφαρμογων στον ιστο ειναι καλλιστα ενδιαφερον, εχει και δυνατο προτζεκτ και μαθαινεις πραγματα απο εκει αν το ψαξεις κι εσυ παραλληλα με τις εργασιες. Βατο για οικονομικο κυκλο ειναι στατιστικη στην πληροφορικη, ευκολο με Δημακη ουτε παρακολουθηση δεν χρειαζεται αν δεν εχεις χρονο μονο διαβασμα στο τελος. Για τα αλλα 2 δε γνωριζω.

Κι εγώ θα μιλήσω για το μάθημα του Μαθηματικού Προγραμματισμού. Γενικά αρκετά βατό μάθημα. Με γνώσεις κυρίως στον Οικονομικό Τομέα. Το 50% της ύλης είναι ίδιο με το μάθημα των Ειδικών Θεμάτων Επιχειρ. Έρευνας και το υπόλοιπο 50% ασχολείται με μαθηματικούς αλγορίθμους πάνω σε οικονομικά θέματα!
efev2014
byte level
byte level
Posts: 120
Joined: Tue Oct 07, 2014 8:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by efev2014 » Sun Feb 19, 2017 12:39 pm

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω για κάποια μαθήματα τα οποία ενώ υπάρχουν στο πρόγραμμα σπουδών, και ενώ ο οδηγός σπουδών 2016-17 δεν λέει πουθενά οτι δεν θα διδαχθούν, εντούτοις δεν τα βλέπω στο πρόγραμμα του εξαμήνου. Είναι τα μαθήματα:

Λογιστικά Πληροφοριακά Συστήματα(ανανέωση από το 2010 στο eclass)
Επιχειρησιακή Πολιτική και Στρατηγική (δεν υπάρχει στο eclass)

Γνωρίζετε τι ισχύει για αυτά;

Επιπλέον, γνώμες σχετικά με τα πιο "βατά" μαθήματα του κύκλου της ασφάλειας για εαρινό εξάμηνο είναι ευπρόσδεκτες και καλοδεχούμενες.

Ευχαριστώ πολύ.
greeceonfire
bit level
bit level
Posts: 8
Joined: Tue Jan 21, 2014 6:05 pm

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by greeceonfire » Thu Mar 16, 2017 2:20 am

efev2014 wrote:Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω για κάποια μαθήματα τα οποία ενώ υπάρχουν στο πρόγραμμα σπουδών, και ενώ ο οδηγός σπουδών 2016-17 δεν λέει πουθενά οτι δεν θα διδαχθούν, εντούτοις δεν τα βλέπω στο πρόγραμμα του εξαμήνου. Είναι τα μαθήματα:

Λογιστικά Πληροφοριακά Συστήματα(ανανέωση από το 2010 στο eclass)
Επιχειρησιακή Πολιτική και Στρατηγική (δεν υπάρχει στο eclass)

Γνωρίζετε τι ισχύει για αυτά;

Επιπλέον, γνώμες σχετικά με τα πιο "βατά" μαθήματα του κύκλου της ασφάλειας για εαρινό εξάμηνο είναι ευπρόσδεκτες και καλοδεχούμενες.

Ευχαριστώ πολύ.
Το Επιχειρησιακή Πολιτική και Στρατηγική είναι μάθημα του ΟΔΕ γι αυτό δεν το βρίσκεις!
User avatar
Gnsd
byte level
byte level
Posts: 148
Joined: Tue Jan 08, 2013 2:41 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Gnsd » Fri Mar 24, 2017 5:51 pm

Χρονολογικές Σειρές και Προβλέψεις η Μαθηματικός Προγραμματισμός, ποιο ειναι πιο ευκολο?
Agelos123
bit level
bit level
Posts: 7
Joined: Sat Jun 03, 2017 4:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Agelos123 » Sun Sep 17, 2017 11:00 pm

Καλησπέρα, είμαι τρίτο έτος και έχω επιλέξει τους κύκλους Πληροφοριακά Συστήματα και Ασφάλεια και Βάσεις Δεδομένων και Διαχείριση Γνώσης. Ποια μαθήματα είναι καλύτερο να παρακολουθήσω πρώτα ? Ο κύκλος Πληροφοριακά Συστήματα και Ασφάλεια έχει ενδιαφέρον ?
User avatar
Sawyer
bit level
bit level
Posts: 43
Joined: Tue Sep 01, 2015 7:09 pm
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Sawyer » Mon Oct 02, 2017 8:55 pm

Gnsd wrote:Χρονολογικές Σειρές και Προβλέψεις η Μαθηματικός Προγραμματισμός, ποιο ειναι πιο ευκολο?

Χρονολογικες Σειρες θα σου ελεγα. Δινει μια εργασια κατα τη διαρκεια του εξαμηνου και αν την κανεις και την παραδοσεις την ημερα της εξετασης το περνας . Καποια στιγμη μεσα στο εξαμηνο δινει και εντυπο με καποιες ασκησεις παρομοιες της εργασιας

PS Οποιος ξερει, τα Ειδικα θεματα Επιχειρισιακης Ερευνας θελουν full παρακολουθηση;
User avatar
parasleivadaros
Venus Former Team Member
Posts: 69
Joined: Wed Oct 21, 2015 3:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam, North Holland, Netherlands
Contact:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by parasleivadaros » Sat Oct 07, 2017 1:17 pm

Μια και έχουν αλλάξει κάποια πράγματα στο πρόγραμμα φέτος είπα να κάτσω να ξεχωρίσω τα μαθήματα (υποχρεωτικά και επιλογής) σε ένα pdf όπως είχε κάνει ένα παιδί πριν δυο χρόνια. Ωστόσο, πάντα να συμβουλεύεστε τον οδηγό σπουδών γιατί μπορεί να έχει γίνει κάποιο λάθος.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
:smt024
jennaki123
byte level
byte level
Posts: 59
Joined: Wed Oct 23, 2013 4:50 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by jennaki123 » Wed Oct 18, 2017 9:05 pm

Καλησπερα παιδια, εχω παρει τους κυκλους 3,4 και εχω να επιλεξω ως μαθηματα επιλογης αναμεσα στη λογικη και την εξορυξη βασεων δεδομενων απο τον ιστο.
Μηπως γνωριζει καποιος ποιο απο τα δυο ειναι πιο βατο?
Μπορεις να γραψεις σε καποιο απο τα δυο πιο ευκολα βαθμο?
gizemasli
bit level
bit level
Posts: 11
Joined: Thu Jan 17, 2013 2:19 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by gizemasli » Sun Nov 12, 2017 7:08 pm

Στοιχεία Δικαίου της Πληροφορίας μπορούμε να το δηλώσουμε στο χειμερινό εξάμηνο; δεν την βρίσκω στην λιστα δηλώσεων γνωριζει καποιος
Chris12
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Wed Nov 12, 2014 1:48 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Chris12 » Fri May 18, 2018 9:22 pm

Καλησπερα παιδια, ρωταω λιγο αργα κ γω αλλα ποια ειναι η αποψη σας για τον 5ο κυκλο των οικονομικων?Εχει καποιο νοημα η παρακολουθηση του, και αν ναι πως ειναι τα μαθηματα?

Ευχαριστω!
User avatar
parasleivadaros
Venus Former Team Member
Posts: 69
Joined: Wed Oct 21, 2015 3:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam, North Holland, Netherlands
Contact:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by parasleivadaros » Fri May 18, 2018 10:30 pm

Μπορώ να σου πω μόνο για Επιχειρησιακή Έρευνα που είναι υποχρεωτικό αυτού του κύκλου επειδή αυτό έχω πάρει έως τώρα μόνο.
Έχει 3 ομάδες ασκήσεων και μια πρόοδο.
Για να μπορέσεις να δώσεις το μάθημα στην εξεταστική του εαρινού εξαμήνου πρέπει να έχεις δώσει την πρόοδο. Στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση η πρόοδος για να μπορέσεις να δώσεις.
Οι ομάδες ασκήσεων είναι παρόμοιες με προηγούμενες χρονιές αλλά διαφοροποιούντε στο τι ζητάει η κάθε μία. Σε κάποιες χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις υπολογιστή για να τις λύσεις και να γράψεις κώδικα ως αποτέλεσμα. Παρόμοιες ασκήσεις και οι λύσεις τους υπάρχουν στο Venus.
Το μάθημα έχει να κάνει με μαθηματική μοντελοποίηση προβλημάτων (δηλαδή βελτιστοποίηση συναρτήσεων, εύρεση μεγίστων ή ελαχίστων κλπ.).
Ο Δημάκης είναι λίγο flexible όσον αφορά την παράδοση των ασκήσεων (δίνει παράταση διοριών) και απαντάει σε email. Νομίζω πως κάνει και τα φροντιστήρια. Το ενοχλητικό μόνο είναι πως δεν επιτρέπει να παραδίδουμε τις εργασίες μέσω του εργαλείου στο eclass οπότε αναγκάζεσαι να πρέπει να τις παραδώσεις στο γραφείο του ή σε κάποια διάλεξη. Αυτό είναι λίγο χαζό ώρες ώρες γιατί για παράδειγμα η φετινή δεύτερη ομάδα ασκήσεων μπορούσε να παραδοθεί εξ ολοκλήρου σε pdf.
:smt024
tassos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Mon Dec 27, 2010 4:40 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by tassos » Thu Sep 17, 2020 1:51 pm

Καλησπέρα, πολύ βασική και στοιχειώδης ερώτηση σχετικά με τις προϋποθέσεις απόκτησης πτυχίου:

Για να ολοκληρώσουμε έναν κύκλο πρέπει να περάσουμε 5 μαθήματα κύκλου από τα οποία τα δύο να είναι υποχρεωτικά. Σωστά;
Δηλαδή
αν περάσω 2 υποχρεωτικά και 3 επιλογής του κύκλου ή
3 υποχρεωτικά του κύκλου και δύο επιλογής είμαι κομπλέ.
Σωστά;

Και αν το κάνω αυτό σε δύο Κύκλους θα έχω περάσει τα 10 μαθήματα κύκλου που πρέπει κι αν έχω περάσει και όλα τα υποχρεωτικά (όχι κύκλου), παίρνω πτυχίο.

Τα ελεύθερης επιλογής τι χρειάζονται; Είναι για να συμπληρώσουμε τις 240 μονάδες; Δηλαδή δεν φτάνουν τα Υποχρεωτικά και των Κύκλων για τις 240 μονάδες έτσι;

Για πείτε ρε παιδιά να δω αν τα έχω καταλάβει σωστά…
Thanks
User avatar
Le Poulet
Venus Former Team Member
Posts: 62
Joined: Thu Jun 26, 2014 11:23 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Le Poulet » Thu Sep 17, 2020 6:14 pm

tassos wrote: Thu Sep 17, 2020 1:51 pm Για να ολοκληρώσουμε έναν κύκλο πρέπει να περάσουμε 5 μαθήματα κύκλου από τα οποία τα δύο να είναι υποχρεωτικά. Σωστά;
Δηλαδή
αν περάσω 2 υποχρεωτικά και 3 επιλογής του κύκλου ή
3 υποχρεωτικά του κύκλου και δύο επιλογής είμαι κομπλέ.
Σωστά;
Σωστά
1_proypo8eseis.jpg


tassos wrote: Thu Sep 17, 2020 1:51 pm Τα ελεύθερης επιλογής τι χρειάζονται; Είναι για να συμπληρώσουμε τις 240 μονάδες; Δηλαδή δεν φτάνουν τα Υποχρεωτικά και των Κύκλων για τις 240 μονάδες έτσι;
Ακριβώς, αναλόγως την βαρύτητα των Υποχρεωτικών/Επιλογής Κύκλου που επέλεξες, θα πρέπει να διαλέξεις και 4 ή 5 (νομίζω) Ελεύθερης Επιλογής, ώστε να βγουν τα 240 ECTS. Εγώ π.χ. άφησα ένα Επιλογής Κύκλου με 7 ECTS και πήρα ένα άλλο με 6, οπότε βρέθηκα με 239 σύνολο κι έπρεπε να πάρω άλλο ένα Ελεύθερης Επιλογής.
2_eley8erhs.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
:smt117
tassos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Mon Dec 27, 2010 4:40 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by tassos » Thu Sep 17, 2020 8:29 pm

:smt023 Σε ευχαριστώ! :smt023
tassos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Mon Dec 27, 2010 4:40 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by tassos » Fri Sep 18, 2020 9:06 am

Ανεβάζω ένα pdf πολύ πιο ευκολοδιάβαστο με τα μαθήματα Κύκλων
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by DrTemna » Sun Oct 11, 2020 11:09 pm

Το ρωτάω για να είμαι 100% σίγουρος: Το ίδιο μάθημα μπορεί να μετράει και για την ολοκλήρωση 2 κύκλων έτσι; Δλδ αν ένα μάθημα το πάρω ως υποχρεωτικό ενός κύκλου θα "μετράει" και ως επιλογής του άλλου κύκλου ώστε να συμπληρωθούν τα 5 μαθήματα για την ολοκλήρωση του;
User avatar
Le Poulet
Venus Former Team Member
Posts: 62
Joined: Thu Jun 26, 2014 11:23 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Le Poulet » Mon Oct 12, 2020 12:07 am

DrTemna wrote: Sun Oct 11, 2020 11:09 pm Το ρωτάω για να είμαι 100% σίγουρος: Το ίδιο μάθημα μπορεί να μετράει και για την ολοκλήρωση 2 κύκλων έτσι; Δλδ αν ένα μάθημα το πάρω ως υποχρεωτικό ενός κύκλου θα "μετράει" και ως επιλογής του άλλου κύκλου ώστε να συμπληρωθούν τα 5 μαθήματα για την ολοκλήρωση του;
Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα σωστά, αλλά μου φαίνεται ότι δεν γίνεται αυτό - εφόσον έχεις περάσει το υποχρεωτικό μάθημα ενός κύκλου κι έχεις πάρει π.χ. τα 7 ects του, θα περαστεί μία φορά στην αναλυτική βαθμολογία σου ως περασμένο. Δε θα πάρεις άλλα 7 ects, ξαναγράφοντας στην αναλυτική βαθμολογία το ίδιο μάθημα δεύτερη φορά, θεωρώντας το επιλογής άλλου κύκλου...
:smt117
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by DrTemna » Mon Oct 12, 2020 12:22 am

Le Poulet wrote: Mon Oct 12, 2020 12:07 am
DrTemna wrote: Sun Oct 11, 2020 11:09 pm Το ρωτάω για να είμαι 100% σίγουρος: Το ίδιο μάθημα μπορεί να μετράει και για την ολοκλήρωση 2 κύκλων έτσι; Δλδ αν ένα μάθημα το πάρω ως υποχρεωτικό ενός κύκλου θα "μετράει" και ως επιλογής του άλλου κύκλου ώστε να συμπληρωθούν τα 5 μαθήματα για την ολοκλήρωση του;
Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα σωστά, αλλά μου φαίνεται ότι δεν γίνεται αυτό - εφόσον έχεις περάσει το υποχρεωτικό μάθημα ενός κύκλου κι έχεις πάρει π.χ. τα 7 ects του, θα περαστεί μία φορά στην αναλυτική βαθμολογία σου ως περασμένο. Δε θα πάρεις άλλα 7 ects, ξαναγράφοντας στην αναλυτική βαθμολογία το ίδιο μάθημα δεύτερη φορά, θεωρώντας το επιλογής άλλου κύκλου...
Ευχαριστώ που απάντησες φίλε, δεν εννοούσα αυτό. Εννοώ πως, αφού για την ολοκλήρωση ενός κύκλου* χρειάζεται η επιτυχία σε 5 μαθήματα αυτού, ένα μάθημα μπορεί να μετράει και για την ολοκλήρωση 2 κύκλων ή μόνο ενός;

Δηλαδή, αν εγώ πάρω ας πούμε επιχειρησιακή που είναι υποχρεωτικό για 5ο κύκλο και το περάσω, θα μετράει και ως επιλογής για τον 4ο που το έχει; ή αφού το πέρασα για το 4ο κύκλο ακυρώνεται;

*Η απορία μου βρίσκεται στην τελευταία παράγραφο εδώ για την ολοκλήρωση ενός κύκλου:
Image
User avatar
Le Poulet
Venus Former Team Member
Posts: 62
Joined: Thu Jun 26, 2014 11:23 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Le Poulet » Mon Oct 12, 2020 12:59 am

Νομίζω αυτό κατάλαβα κι εγώ, εκτός από την επιτυχία σε 5 (μοναδικά) μαθήματα, πρέπει να συγκεντρώσεις και 240 ects, αφού τα 7 ects της επιχειρησιακής τα πήρες μία φορά στον 5ο κύκλο, δεν θα σου ξαναδώσουν άλλα 7 σε άλλον κύκλο (ακυρώνεται όπως λες). Γενικά όλα τα υποχρεωτικά μαθήματα κύκλων είναι επιλογής σε άλλους κύκλους, όπως το λες θα έπρεπε να πάρουμε έξτρα μόνο ένα μάθημα επιλογής κύκλου και κλείσαμε!

Νομίζω το γράφει ξεκάθαρα και η τελευταία πρόταση της εικόνας που ανέβασες. Πάντως, επειδή κάτι μπορεί να καταλαβαίνω λάθος, ένα μάθημα μπορείς να το θεωρήσεις υποχρεωτικό ενός κύκλου Ή (όχι ΚΑΙ) επιλογής άλλου κύκλου, δηλαδή την επιχειρησιακή αν δεν την θεωρήσεις υποχρεωτικό 5ου κύκλου, μπορείς να την θεωρήσεις επιλογής 1ου ή 6ου κύκλου, ή ακόμα και ελεύθερης επιλογής. Εφόσον την περάσεις οπουδήποτε όμως, όταν κάνεις αίτηση για πτυχίο στη γραμματεία, αναφέρεις τους κύκλους που επέλεξες, αν δεν είναι αυτονόητοι (νομίζω).
:smt117
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by DrTemna » Mon Oct 12, 2020 2:03 am

Le Poulet wrote: Mon Oct 12, 2020 12:59 am Νομίζω αυτό κατάλαβα κι εγώ, εκτός από την επιτυχία σε 5 (μοναδικά) μαθήματα, πρέπει να συγκεντρώσεις και 240 ects, αφού τα 7 ects της επιχειρησιακής τα πήρες μία φορά στον 5ο κύκλο, δεν θα σου ξαναδώσουν άλλα 7 σε άλλον κύκλο (ακυρώνεται όπως λες). Γενικά όλα τα υποχρεωτικά μαθήματα κύκλων είναι επιλογής σε άλλους κύκλους, όπως το λες θα έπρεπε να πάρουμε έξτρα μόνο ένα μάθημα επιλογής κύκλου και κλείσαμε!

Νομίζω το γράφει ξεκάθαρα και η τελευταία πρόταση της εικόνας που ανέβασες. Πάντως, επειδή κάτι μπορεί να καταλαβαίνω λάθος, ένα μάθημα μπορείς να το θεωρήσεις υποχρεωτικό ενός κύκλου Ή (όχι ΚΑΙ) επιλογής άλλου κύκλου, δηλαδή την επιχειρησιακή αν δεν την θεωρήσεις υποχρεωτικό 5ου κύκλου, μπορείς να την θεωρήσεις επιλογής 1ου ή 6ου κύκλου, ή ακόμα και ελεύθερης επιλογής. Εφόσον την περάσεις οπουδήποτε όμως, όταν κάνεις αίτηση για πτυχίο στη γραμματεία, αναφέρεις τους κύκλους που επέλεξες, αν δεν είναι αυτονόητοι (νομίζω).
καταλαβα, ευχαριστω
Post Reply

Return to “Μαθήματα Κύκλων και Κατευθύνσεων”