Απορίες Τελικής Εξέτασης Μηλιώτη

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα του μεταπτυχιακού προγράμματος Πληροφοριακά Συστήματα.
Post Reply
Shadowcaster
bit level
bit level
Posts: 11
Joined: Thu Jan 05, 2006 6:13 pm
Location: DPMLAB

Απορίες Τελικής Εξέτασης Μηλιώτη

Post by Shadowcaster » Thu Feb 02, 2006 2:44 pm

Αρχικά καλά αποτελέσματα σε όλους! Ζητώ συγνώμη σε όσους με εμπιστεύτηκαν χθες, οι προβλέψεις μου κατέληξαν στον κουβά ... :-(

Για αύριο τώρα , στα πλαίσια των θεμάτων που έχουμε όλοι, η απάντηση στο ερώτημα 3 (Ποια χαρακτηριστικά πρέπει να έχει η εφοδιαστική αλυσίδα ανάλογα με τον τύπο του προϊόντος κλπ.) νομίζω ότι βρίσκεται στο κεφάλαιο 8 της εργασίας Supply Chains καθώς και στην περίληψη. Βασικά το σχετικό πινακάκι βοηθά αρκετά και δεν νομίζω να έχετε κανένα πρόβλημα. Για όσους έχουν χρόνο για το κάτι παραπάνω :-D παραθέτω και το link με επιπλέον σημειώσεις για Supply Chains αν και μάλλον τις έχετε.

http://www.aueb.gr/graduate/map/keimena ... ioths.html

Καλό διάβασμα!
User avatar
evrikleia
bit level
bit level
Posts: 17
Joined: Wed Nov 16, 2005 12:12 am

OUTSOURCING

Post by evrikleia » Thu Feb 02, 2006 7:40 pm

Όσον αφορά την εξωτερική ανάθεση, που είναι η πρώτη ερώτηση από προηγούμεα θέματα, νομίζω η απάντηση βρίσκεται στις σελίδες 18-20 που λέει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα εξωτερικής ανάθεσης...

Αυτά...

Καλό κουράγιο και περιμένουμε και άλλα ποστ...
Άντε να τελειώνει και αυτό πια ](*,)

Υ.Γ. Τα περσινά θέματα είναι ίδια με του 2003 και του 2004; :smt012
User avatar
pumpkin
bit level
bit level
Posts: 15
Joined: Thu Jun 23, 2005 7:34 pm

Post by pumpkin » Thu Feb 02, 2006 8:02 pm

πσσστ....λοιπόν ρώτησα ένα φίλο που έδωσε το 2004 (αυτός μου δωσε και τα θέματα του 2003 που σας έστειλα) και μου πε οτι δεν έβαλε ακριβώς τα ίδια...έιχε βάλει παρόμοια πράματα όμως...(για το outsourcing και το ERP ήταν ίδιες σχεδόν οι ερωτήσεις)....

Α και τους είχε βάλει και BPR....
I live to fall asleep
User avatar
costantis
bit level
bit level
Posts: 27
Joined: Tue Nov 15, 2005 8:39 pm

Post by costantis » Thu Feb 02, 2006 8:31 pm

Έχετε σκεφτεί ότι το forum μας ενσωματώνει "εξωτερικές οικονομίες δικτύων"; Κάθε νέος χρήστης που το χρησιμοποιεί αυξάνει την αξία του για τους παλιούς... ;)

Ούτε εγώ πριν..Τώρα όμως...μου άνοιξαν τα μάτια... :shock:

Καταλαβαίνετε τι διάβαζα...
Θα επανέλθω και με tips για MRP... ξέρετε... αυτό με το μουσακά!
jagg
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Thu Feb 02, 2006 8:29 pm

Axiologisi

Post by jagg » Thu Feb 02, 2006 8:34 pm

ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ BALANCED SCORECARD ΤΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΛΗΨΗ (ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΗ) ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ (σελ 29).

THANX :shock:
User avatar
Quasar
bit level
bit level
Posts: 22
Joined: Fri Oct 28, 2005 1:10 pm
Location: Μοσχάτο
Contact:

μπλα μπλα

Post by Quasar » Thu Feb 02, 2006 8:35 pm

Γεια σας! Τι κάνετε; (μήπως να σας έστελνα καμιά περίληψη ακόμα από το Human Genome Project..; Είναι ΣΟΣ).........

Κατ'αρχάς, για BPR κάτι μου λέει ότι είναι ψιλο-outsider. Μη σας πάρω και στο λαιμό μου. Νομίζω, όμως, ότι είχε πει στην αρχή ότι τείνει πλέον να το αφαιρέσει το BPR από τα θέματα που συζητά στο μάθημα γιατί το θεωρεί ξεπερασμένο. Θυμάστε κι εσείς κάτι τέτοιο, ή κάνω λάθος;

Σχετικά με το 4ο από τα ψιψιψόνια (κόλλησα κι εγώ) του 2003, που λέει για ιεραρχικές δομές και αγορές, συνιστώ να διαβάσετε την περίληψη του 2ου Κεφαλαίου (Οργανισμός και Τεχνολογίες Πληροφορικής) και συγκεκριμένα τις ενότητες "Ηλεκτρονικές αγορές και Ιεραρχίες" ( σελ 7-8 ) για να μπείτε στο νόημα και "Επιδράσεις" ( σελ 5 ) για να δείτε πώς επιδρούν οι τεχνολογίες πληροφορικής στις ιεραρχίες και τις αγορές. Για τους πιο απαιτητικούς, υπάρχει και η full έκδοση των παραπάνω, αλλά νομίζω ότι εκτός απ'το να αναλύει περισσότερο τα όσα λέει η περίληψη, δεν λέει κάτι καινούριο.

Τι λέτε κι εσείς; Έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο για αγορές και ιεραρχίες; Επίσης τα θέματα ανταγωνισμός και συνεργασία που αναφέρει είναι από κάποια άλλη εργασία, ή απλά είναι αυτά που δένουν με τις αγορο-ιεραρχίες;

Καλή δύναμη!

Υ.Γ. Αν είναι να πιάσουμε τους μουσακάδες, χτύπα και κάνα μπυρόνι να ολοκληρωθεί το σκηνικό. Τουλάχιστον να ξεθολώσουμε λίγο...! :-p
Π.Κ.
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Thu Feb 02, 2006 8:40 pm

Για αποθέματα διαβάστε ονομαστικα τις κατηγορίες και τύπους και δώστε ιδιαίτερη έμφαση στο VMI, CrossDoccking και Delayed Differantiation. Γενικοτερα τα αποθέματα να τα έχετα αρκετα συσχετισμένα με την εφοδιαστική αλυσίδα στο μυαλό σας γιατί το ένα χρησιμοποιεί πράγματα του άλλου!

PS : Φίλε jagg αν μπορείς μετέτρεψε το post σου σε μικρά γιατί φαίνεται σαν να φωνάζεις. Τhanx!
Last edited by P3 on Thu Feb 02, 2006 9:14 pm, edited 1 time in total.
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
olga
byte level
byte level
Posts: 86
Joined: Fri Oct 14, 2005 1:19 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: Where the wild roses grow...

Outsourcing

Post by olga » Thu Feb 02, 2006 8:42 pm

Στο mail σας έχω στείλει το Outsourcing σε μορφή pdf version 5....

Στο Μηλιώτη αρέσει ιδιαίτερα αυτό το θέμα οπως και τα αποθέματα, τα οικονομικά της πληροφορικής και η εφοδιαστική αλυσίδα. Αν σκεφτώ κάτι άλλο θα επανέλθω.....

Καλο διάβασμα΄

(Είμαστε ακριβώς στη μέση.....) ;)

Όλγα
Η πιο όμορφη θάλασσα ειναι αυτη που δεν την ταξιδέψαμε ακόμα....
User avatar
es707
bit level
bit level
Posts: 14
Joined: Fri Oct 14, 2005 11:52 am

Αποθέματα

Post by es707 » Thu Feb 02, 2006 9:29 pm

Καλησπέρα!
Για μία ακομή φορά είμαστε σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης... και η νύχτα ως γνωστόν θα είναι μεγάλη!
:smt103
Σχεικά με τα αποθέματα με κάλυψε ο συνάδελφος P3 απλά να προσθέσω ότι καλό θα ήταν να ρίχνατε μια ματιά και στους λόγους διατήρησης αποθεμάτων. Σχετικά με τη Διαχείριση αποθεμάτων δώστε όντως βάση στο Delayed differentiation διότι το παράδειγμα με την Benetton δεν έχει βαρεθεί να το λέει...) και επιμείνετε λίγο στο VMI (ποιός κατέχει τα αποθέματα και τα θετικά αυτής της τεχνικής!)

Καλή συνέχεια σε όλους!
Εαν έχετε κάποια απορία ευχαρίστως. :smt006
User avatar
costantis
bit level
bit level
Posts: 27
Joined: Tue Nov 15, 2005 8:39 pm

MRP

Post by costantis » Thu Feb 02, 2006 9:56 pm

Quasar wrote: Τι λέτε κι εσείς; Έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο για αγορές και ιεραρχίες; Επίσης τα θέματα ανταγωνισμός και συνεργασία που αναφέρει είναι από κάποια άλλη εργασία, ή απλά είναι αυτά που δένουν με τις αγορο-ιεραρχίες;
Κάτι πήρε το μάτι μου και στο Outsourcing (Θεωρία Κόστους Συναλλαγής κτλ.)
Quasar wrote: Υ.Γ. Αν είναι να πιάσουμε τους μουσακάδες, χτύπα και κάνα μπυρόνι να ολοκληρωθεί το σκηνικό. Τουλάχιστον να ξεθολώσουμε λίγο...! :-p
Το'χω ρίξει στα σουβλάκια σήμερα... Είναι πιο εύκολο να τα ετοιμάσεις
:lol:

Για το MRP είναι αρκετή η περίληψη πιστεύω και προσθέστε για κάθε ένα από τα "Βήματα" μια πρόταση από τις αντίστοιχες ενότητες για το τι γίνεται σε καθένα.
Και πάντα το μυαλό στο μουσακά! :razz:
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Post by Sreak » Thu Feb 02, 2006 11:19 pm

[offtopic] Να κοιμηθώ στις 11 και να ξυπνήσω στις 5 ή να κοιμηθώ στις 5 και να ξυπνήσω στις 11?[/offtopic]

Στην 3η ερώτηση για την εφοδιαστική αλυσίδα, ποια είναι τα δομικά στοιχεία?
User avatar
pumpkin
bit level
bit level
Posts: 15
Joined: Thu Jun 23, 2005 7:34 pm

Post by pumpkin » Thu Feb 02, 2006 11:23 pm

εγώ μάλλον το 1ο Sreak...

ναι ρε παιδιά για πείτε που είναι αυτά τα δομικά στοιχεία...
I live to fall asleep
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Thu Feb 02, 2006 11:34 pm

Sreak πολύ αργά. Ήδη πάμε για τις 12!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
costantis
bit level
bit level
Posts: 27
Joined: Tue Nov 15, 2005 8:39 pm

Post by costantis » Thu Feb 02, 2006 11:54 pm

Αν και δεν είμαι ο καθ΄ύλην αρμόδιος, θα'λεγα ότι τα δομικά στοιχεία της εφοδιαστικής αλυσίδας είναι τα εργοστάσια, οι αποθήκες, δίκτυο λιανικής κλπ...

Οι αρμόδιοι;; :?:
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Post by Sreak » Fri Feb 03, 2006 12:01 am

Δεν ξέρω αν είναι κάτι τέτοιο. Βασικά πως τα συγκεκριμένα εξασφαλίζουν την αποδοτικότητα ή την αποκρισιμότητα;
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Fri Feb 03, 2006 12:10 am

πχ αν εχεις πιο πολλες αποθήκες έχεις πιο γρηγορη παροχή αποθεματος αλλα δεν είναι και πολύ αποδοτικό απο την άποψη κόστους αφού το αυξάνει κατα πολύ. Λέω εγώ τώρα....

Οι αρμόδιοι;;;;
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
costantis
bit level
bit level
Posts: 27
Joined: Tue Nov 15, 2005 8:39 pm

Post by costantis » Fri Feb 03, 2006 12:23 am

  • Εργοστάσια: Ευέλικτα (Αποκρισιμότητα) vs. Εστιασμένα (Αποδοτικότητα)
    Αποθήκες: Κοντά στον Καταναλωτή και Πολλές (Αποκρισιμότητα) vs. Μακριά και Λίγες (Αποδοτικότητα)
    Μεταφορές: Γρήγορα vs. Αργών Μέσων μεταφοράς...
Λέω εγώ τώρα... :smt017

See the disclaimer :-p
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Fri Feb 03, 2006 12:31 am

costantis wrote:
  • Εργοστάσια: Ευέλικτα (Αποκρισιμότητα) vs. Εστιασμένα (Αποδοτικότητα)
    Αποθήκες: Κοντά στον Καταναλωτή και Πολλές (Αποκρισιμότητα) vs. Μακριά και Λίγες (Αποδοτικότητα)
    Μεταφορές: Γρήγορα vs. Αργών Μέσων μεταφοράς...
Λέω εγώ τώρα... :smt017

See the disclaimer :-p
Με καλύπτεις πλήρως!!! και νομίζω πως δε 8α το κουράσω περισσότερο. Άντε και πολύ ασχοληθήκαμε!!!!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
es707
bit level
bit level
Posts: 14
Joined: Fri Oct 14, 2005 11:52 am

Post by es707 » Fri Feb 03, 2006 12:43 am

Θα συμφωνήσω και εγώ με όσα είπατε!
Τι άλλο να είναι δηλαδη??? :roll:
Shadowcaster
bit level
bit level
Posts: 11
Joined: Thu Jan 05, 2006 6:13 pm
Location: DPMLAB

Supply Chains

Post by Shadowcaster » Fri Feb 03, 2006 1:23 am

Καλησπέρα και πάλι.

Ο Costantis έχει δίκιο. Δομικά στοιχεία είναι τα εργοστάσια , οι αποθήκες το δίκτυο μεταφορών, γενικά το πώς είναι στημένη και λειτουργεί μία εφοδιαστική αλυσίδα. Το παραπάνω φυσικά είναι προσωπική εκτίμηση καθώς πουθενά στο υλικό που έχω, δε συνάντησα τον ορισμό των δομικών στοιχείων. Τώρα πώς εξασφαλίζουν τα παραπάνω τα ζητούμενα χαρακτηριστικά της λειτουργίας της εφοδιαστικής αλυσίδας:
-Μεγάλος αριθμός αποθηκών , άρα γεωγραφικός καταμερισμός τους , άρα μικρότερος χρόνος αντίδρασης, αλλά και μεγαλύτερο μέσο ύψος αποθεμάτων και κατά συνέπεια μεγαλύτερο κόστος.
-Εστιασμένα εργοστάσια , όπως το postare ο Costantis.

Ίσως βοηθήσει να ρίξετε μία ματιά και στους συμψηφισμούς (trade offs) στην εφοδιαστική αλυσίδα (κεφ.7 της ίδιας εργασίας)

Λυπάμαι για την αργοπορία, αλλά είχα κάνει το post το μεσημέρι και δεν είμαι always online... anyway, καλό διάβασμα.

Ο αρμόδιος (λέμε τώρα)
User avatar
nantia
bit level
bit level
Posts: 14
Joined: Wed Jan 25, 2006 1:58 pm

Post by nantia » Fri Feb 03, 2006 6:32 am

Απλά να συπληρώσω σε αυτά που σωστά είπαν ο constantis και ο Shadowcaster, ότι στο μάθημα ο Μηλιώτης είχε αναφέρει την πληροφορία και το απόθεμα ως δομικά στοιχεία της εφοδιαστικής αλυσίδας. Φαντάζομαι αναφερεται και στα αποθέματα ως υλικό αλλά και την αντίστοιχη στρατηγική που καθορίζεται...

Έτσι λοιπόν έχουμε 4 δομικά στοιχεία:

απόθεμα
μεταφορές
υποδομές(εργοστάσια και αποθήκες)
πληροφόρηση


είναι λίγο αργά αλλά ελπίζω να δείτε το post το πρωί..........



p.s.: panagiwth... xik!
User avatar
peavey
byte level
byte level
Posts: 66
Joined: Tue Oct 18, 2005 5:02 pm

Post by peavey » Fri Feb 03, 2006 7:42 am

είναι λίγο αργά αλλά ελπίζω να δείτε το post το πρωί..........
Σώπα μωρέ, αργά, εγώ τώρα διαβάζω αξιολόγηση και μετά πάω για ύπνο, νωρίς είναι ακόμα....
Χρησιμοποιώ κάποια δόση υπερβολής...
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακό Πληροφοριακών Συστημάτων”