Ταινίες Τρόμου

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με την "έβδομη" τέχνη.
User avatar
dimitra
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 591
Joined: Sat May 01, 2004 11:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Post by dimitra » Wed Jan 18, 2006 9:35 am

Βασικά εγώ λατρεύω Stephen King αλλά δεν νομίζω ότι καμία από τις ταινίες που έχω δει από μεταφορές βιβλίων του ανταποκρινόταν στο στυλ του ακριβώς. Ο τύπος στο είδος του είναι κορυφαίος!Έχω δει πολλά από τα βιβλία που έχω διαβάσει και τα περισσότερα είναι φτωχοπαραγωγές της πλάκας, με ηθοποιούς που δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους. Οι ταινίες δεν σου μεταφέρουν ούτε κατά διάνοια το κλίμα που καταφέρνει να σου μεταφέρει εκείνος με την γραφή του στα βιβλία του.Γενικά δεν νομίζω ότι μέχρι τώρα έχω δει κάποια ταινία από μεταφορά βιβλίου που να με ικανοποιήσει.
Η τιμωρία του ψεύτη δεν είναι ότι δεν τον πιστεύουν, αλλά ότι αυτός δεν μπορεί να πιστέψει.

Σω, Τζορτζ Μπέρναρντ
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Wed Jan 18, 2006 3:45 pm

Από τα καλύτερα τρόμου που έχω δει τελευταία είναι ο Εξορκισμός της Emily Rose.Έχει 2 πολύ τρομακτικές σκηνές (και αρκετές ανατριχιαστικές), αλλά το κυριότερο πλεονέκτημα του είναι ο τρόπος που παρουσιάζει τα γεγονότα (βασισμένο σε αληθινή ιστορία).

Εμένα Το Αυτό (ΙΤ) μου άρεσε πολύ αν εξαιρέσουμε το τέλος.
Καλά για το βιβλίο δε το συζητάμε το είχα αρχίσει και το παράτησα στη μέση...Για τόση υποβολή μιλάμε!
Ένα άλλο πολύ καλό του King είναι το H Kαταιγίδα του Αιώνα (5ωρη και αυτή).

Επίσης για όσους γνωρίζουν τον H.P. Lovecraft, πολύ καλή ταινία είναι το Dagon (ελληνικό τίτλο δε θυμάμαι).
Είναι από τις λίγες ταινίες οπου ο πρωταγωνιστής δε γίνεται υπερήρωας, αλλά είναι ενας πολύ φοβισμένος άνθρωπος (λογικό)!
Μια σκηνή που μου εκανε εντύπωση είναι που τρέχει κυνηγημένος και μπαίνει σ'ενα αμάξι (δε θυμάμαι πως μπήκε).Τεσπα μην εχοντας τα κλειδιά πάει να κάνει το γνωστό που κάνουν με τα καλώδια...το μόνο που καταφέρνει είναι να το διαλύσει τελείως. :-D
Γενικά είναι μία ταινία αρκετά αντι-κλισέ...

Τί άλλο;The Others (Οι άλλοι) και το Darkness (το Απόλυτο Σκοτάδι) είναι δύο που μου έρχονται στο μυαλό.Και ο Λευκός Θόρυβος (White Noise) μ'άρεσε.

Επίσης μην ξεχνάμε την κλασσική τριλογία Alien.Αν και οι γυναίκες το βρίσκουν μάλλον αηδιαστικό.
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
ράνια
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 235
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:51 pm

Post by ράνια » Wed Jan 18, 2006 4:20 pm

Επίσης μην ξεχνάμε την κλασσική τριλογία Alien.Αν και οι γυναίκες το βρίσκουν μάλλον αηδιαστικό.
Προσωπικά πάντως τα Alien είναι από τα αγαπημένα μου (νομίζω όμως ότι είναι τέσσερα...). Τα έχω δει 3-4 φορές το καθένα και χαλαρά τα ξαναέβλεπα! Αν και δεν θεωρώ ότι μπορεί κάποιος να φοβηθεί, όπως περιμένει κανείς στα θρίλερ.
User avatar
Theofaman
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 984
Joined: Sat Sep 24, 2005 1:07 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Running from the weak side to the low post

Post by Theofaman » Wed Jan 18, 2006 5:06 pm

ράνια wrote:
Επίσης μην ξεχνάμε την κλασσική τριλογία Alien.Αν και οι γυναίκες το βρίσκουν μάλλον αηδιαστικό.
Προσωπικά πάντως τα Alien είναι από τα αγαπημένα μου (νομίζω όμως ότι είναι τέσσερα...). Τα έχω δει 3-4 φορές το καθένα και χαλαρά τα ξαναέβλεπα! Αν και δεν θεωρώ ότι μπορεί κάποιος να φοβηθεί, όπως περιμένει κανείς στα θρίλερ.
Έχω και τα 4. Τα έχω δει πάρα πολλές φορές (ειδικά το Aliens - το sequel δηλαδή) και δεν το μόνο που έχω να πω είναι ένα. ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ. Ειδικά τα 2 πρώτα. Στο 1ο κυριαρχεί ο τρόμος και ο φόβος πρως το άγνωστο ενώ στο 2ο κυριαρχεί η αγωνία προς την επικείμενη κυριαρχία των εξωγήινων. Το 3ο ουσιαστικά ήταν το κύκνειο άσμα της σειράς, παρ'ότι το 1997 βγήκε και 4ο επεισόδι με κάπως υπερβολικό σενάριο.
Χαρακτηριστικό όλης της σειράς είναι τα εφέ αλλά και η ερμηνεία της Σιγκούρνι Γουίβερ.
Όσοι δεν έχετε δει κάποιο από αυτά δεν ξέρετε τί χάνετε :razz:
Theo(pame na)fam(e mprizoles)an!
User avatar
Major
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 236
Joined: Fri Jul 23, 2004 3:13 pm
Location: Καναπές exclucively

Post by Major » Fri Jan 20, 2006 1:09 pm

Από τα Allien έχω κάτσει να δω (σοβαρά) τα 2 πρώτα και μου άρεσαν αρκετά.Κυρίως το doom-οειδές περιβάλλον που είχαν.Είδα και το Allien Vs Predator και το βρήκα ευχάριστο(κοινώς δε βαρέθηκα).Ειδικά εκεί με την πυραμίδα το έργο με τρέλανε.Κόλλησα.Στο τέλος με χάλασε αρκετά. Αυτό που με πείραξε περισσότερο ήταν ότι το Allien τις έφαγε για τα καλά.Το σάπησε κυριολεκτικά ο Predator.Αν γινόταν το ανάποδο η ταινία θα μου άρεσε αρκετά παραπάνω.Κ εννοείται ότι και αυτό δεν ήταν θρίλερ.
"Mess with the best die like the rest" - Major
User avatar
Theofaman
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 984
Joined: Sat Sep 24, 2005 1:07 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Running from the weak side to the low post

Post by Theofaman » Fri Jan 20, 2006 2:18 pm

Major wrote:Από τα Allien έχω κάτσει να δω (σοβαρά) τα 2 πρώτα και μου άρεσαν αρκετά.Κυρίως το doom-οειδές περιβάλλον που είχαν.Είδα και το Allien Vs Predator και το βρήκα ευχάριστο(κοινώς δε βαρέθηκα).Ειδικά εκεί με την πυραμίδα το έργο με τρέλανε.Κόλλησα.Στο τέλος με χάλασε αρκετά. Αυτό που με πείραξε περισσότερο ήταν ότι το Allien τις έφαγε για τα καλά.Το σάπησε κυριολεκτικά ο Predator.Αν γινόταν το ανάποδο η ταινία θα μου άρεσε αρκετά παραπάνω.Κ εννοείται ότι και αυτό δεν ήταν θρίλερ.
Όντως με λύπησε και εμένα το γεγονός ότι το Alien στο AvP χάνει με μεγάλη διαφορά. Γενικά όμως το AvP δεν ήταν όσο καλογυρισμένο έπρεπε, δηλαδή ήταν μία πρόχειρη παραγωγή για να φάνε λεφτά από τους φίλους των 2 σειρών και από ότι φαίνεται τα κατάφεραν :oops:
Theo(pame na)fam(e mprizoles)an!
User avatar
Major
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 236
Joined: Fri Jul 23, 2004 3:13 pm
Location: Καναπές exclucively

Post by Major » Fri Jan 20, 2006 2:33 pm

AGREE :smt032
"Mess with the best die like the rest" - Major
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by PASCAL » Wed Jan 25, 2006 10:58 am

Είδε κανείς τον Εξρκισμό της Εμιλυ Ροουζ; Γιατί λένε ότι είναι τόσο τρομακτικό;
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Wed Jan 25, 2006 11:37 am

Τον είδα...κοίτα και το αντίστοιχο topic...δεν είναι καθόλου τρομακτικό!!
User avatar
Major
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 236
Joined: Fri Jul 23, 2004 3:13 pm
Location: Καναπές exclucively

Post by Major » Fri Feb 03, 2006 12:57 pm

Το είχα δει στο σινεμά όταν πρωτοβγήκε.(επιλογή άλλων να το δούμε,γιατί έχουμε και ένα επίπεδο!!!).Δε βρήκα κάτι το ωραίo στην ταινία εκτός από 2 σκηνές μετρημένες.Πάντως μην περιμένετε να δείτε τίποτα εξορκισμούς στυλ "Εξορκιστή".Λίγα πράματα.Βγήκε και σε DVD
"Mess with the best die like the rest" - Major
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Fri Feb 03, 2006 1:30 pm

Άκυρο!!!
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
Swtos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 309
Joined: Mon Apr 18, 2005 4:52 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Δ.Π

Post by Swtos » Fri Feb 03, 2006 1:36 pm

Major wrote:(επιλογή άλλων να το δούμε,γιατί έχουμε και ένα επίπεδο!!!).
Όνοματα δε λέμε!!!
-My father made him an offer he couldnt refuse
-What was that?
-Luca Brasi held a gun to his head and my father assured him that either his brain or his signature would be on the contract

-The Godfather
User avatar
Major
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 236
Joined: Fri Jul 23, 2004 3:13 pm
Location: Καναπές exclucively

Post by Major » Fri Feb 03, 2006 1:51 pm

Swtos wrote:
Major wrote:(επιλογή άλλων να το δούμε,γιατί έχουμε και ένα επίπεδο!!!).
Όνοματα δε λέμε!!!
Ακριβώς.Γι αυτό όχι πολύ παρέα με τέτοια άτομα Swtos γιατί θα σε χαλάσουν...
"Mess with the best die like the rest" - Major
User avatar
sofia_bonny
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 433
Joined: Thu Sep 29, 2005 12:00 am
Academic status: 4th year
Gender:

Post by sofia_bonny » Fri Feb 03, 2006 2:31 pm

Ούτε εμένα μ'άρεσε ο Εξορκισμός της Emily Rose! Περίμενα ότι θα δω κάτι τύπου εξορκιστή και τελικά πιο πολύ σε κοινωνική μου έκανε με τα δικαστήρια...! Απογοήτευση!
Image
What raging fire shall flood the soul?
What rich desire unlocks its door?
What sweet seduction lies before us . . .?
User avatar
Major
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 236
Joined: Fri Jul 23, 2004 3:13 pm
Location: Καναπές exclucively

Post by Major » Fri Feb 03, 2006 2:57 pm

Ταινία για την τηλεόραση. Πιστεύω αυτό τα λέει όλα
"Mess with the best die like the rest" - Major
User avatar
Fairy
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1733
Joined: Tue Jan 24, 2006 4:48 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Mairyland Park

Post by Fairy » Thu Mar 02, 2006 9:28 pm

Εγώ πάλι, επειδή έχω μια άλφα αντιπάθεια στο σπλάτερ - με τόση κέτσαπ με πιάνει γέλιο στο τέλος -
προτιμώ τα κάτι σε ψυχολογικό θρίλερ ή έστω dark ατμόσφαιρα. Υπέροχο ήταν το "Πράσινο Μίλι" από
Stephen King, αν και με τάραξε τόσο που δεν αντέχω να το ξαναδώ ούτε γι' αστείο.

Επίσης, πολύ αγαπημένο - θα το έχω δει και έξι φορές - το "Οι Άλλοι" με τη Nicole Kidman.
Ατμόσφαιρα, όχι αστεία! Δεν είναι βέβαια τρομαχτικό με την έννοια ότι πετάγονται πράγματα
ξαφνικα, ούτε αίμα έχει, απλά σε βάζει σε μία κατάσταση... σκοτεινή θα ήταν η καλύτερη λέξη!

Τέλος, όσο μπορώ να θυμηθώ τώρα, μου άρεσε μια ταινία τελείως ανάλογου ύφους. το
"Presence of Mind" με τη Sadie Frost. Εντελώς απρόοπτα εμφανίζονταν από το πουθενά κατι
ανατριχιαστικές μορφές, πολύ αθόρυβα και φυσικά, που σου σηκωνόταν η τρίχα... :shock:
"Αν αυτό που έκανες χτες σου φαίνεται ακόμα μεγάλο, δεν έχεις κάνει αρκετά σήμερα."
Post Reply

Return to “Κινηματογράφος - Τηλεοπτικά”