Ταινίες... πολλών αστέρων!

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με την "έβδομη" τέχνη.
User avatar
Fairy
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1733
Joined: Tue Jan 24, 2006 4:48 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Mairyland Park

Ταινίες... πολλών αστέρων!

Post by Fairy » Thu Mar 02, 2006 10:05 pm

Καθώς διανύουμε οσκαρική περίοδο κι ως γνωστόν τα στοιχήματα δίνουν και παίρνουν, άλλοι περιμένουν με αγωνία,
κι άλλοι κατακρίνουν το θεσμό για τις επιλογές του... ή και την ίδια του την ύπαρξη!

Λοιπόν, τι θα λέγατε να πείτε σε μας τους υπόλοιπους, 1) ποια ταινία που κέρδισε κάποτε το Όσκαρ καλύτερης ταινίας
άξιζε πραγματικά και κατ' επέκταση την προτείνετε να την ψάξουμε και/ή 2) ποιά νοικήτρια ταινία πήρε ...τη μπουκιά
μέσα από το στόμα μια ταινίας σαφώς ανώτερης;

Και για να αρχίσω:
1) Δυστυχώς δεν έχω δει πολλές οσκαρικές ταινίες που έμειναν κλασσικές. Αλλά από τις πιο πρόσφατες θα ψήφιζα
Forrest Gump (Best Picture 1994).
2) Συγχωρέστε με που παρεκλίνω από το θέμα ταινία, αλλά διακρίνω μια τάση για αδικίες στις κατηγορίες γυναικείων
ρόλων. Πρώτον, πρόπερσι η Ρενέ Ζελβέγκερ στο "Cold Mountain" είχε μια καλή, αλλά πολύ κατώτερη ερμηνεία από
αυτή της Marcia Gay Harden στο "Σκοτεινό Ποτάμι". Ακόμη λίγα χρόνια πριν, μου άρεσε περισσότερο η Cate
Blanchett στην "Elizabeth" παρά η Gwyneth Paltrow στον "Ερωτευμένο Σαιξπηρ".

Σας ακούω (ή μάλλον διαβάζω) λοιπόν! :smt006
"Αν αυτό που έκανες χτες σου φαίνεται ακόμα μεγάλο, δεν έχεις κάνει αρκετά σήμερα."
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Post by rigo » Sat Mar 04, 2006 4:32 pm

Αν ενδιαφέρεσαι για ταινίες βραβευμένες με oscar κοίταξε τις παρακάτω. Είναι όσες έχουν βραβευθεί μέχρι τώρα:

Code: Select all

Academy Award Winners - Best Picture

1928	Wings
1929	Broadway Melody
1930	All Quiet on the Western Front
1931	Cimarron
1932	Grand Hotel
1933	Cavalcade
1934	It Happened One Night
1935	Mutiny on the Bounty
1936	The Great Ziegfeld
1937	Life of Émile Zola
1938	You Can't Take It With You
1939	Gone With the Wind
1940	Rebecca
1941	How Green Was My Valley
1942	Mrs. Miniver
1943	Casablanca
1944	Going My Way
1945	The Lost Weekend
1946	The Best Years of Our Lives
1947	Gentleman's Agreement
1948	Hamlet
1949	All the King's Men
1950	All About Eve
1951	An American in Paris
1952	The Greatest Show on Earth
1953	From Here to Eternity
1954	On the Waterfront
1955	Marty
1956	Around the World in 80 Days
1957	The Bridge on the River Kwai
1958	Gigi
1959	Ben-Hur
1960	The Apartment
1961	West Side Story
1962	Lawrence of Arabia
1963	Tom Jones
1964	My Fair Lady
1965	The Sound of Music
1966	A Man for All Seasons
1967	In the Heat of the Night
1968	Oliver!
1969	Midnight Cowboy
1970	Patton
1971	The French Connection
1972	The Godfather
1973	The Sting
1974	The Godfather, Part II
1975	One Flew Over the Cuckoo's Nest
1976	Rocky
1977	Annie Hall
1978	The Deer Hunter
1979	Kramer vs. Kramer
1980	Ordinary People
1981	Chariots of Fire
1982	Gandhi
1983	Terms of Endearment
1984	Amadeus
1985	Out of Africa
1986	Platoon
1987	The Last Emperor
1988	Rain Man
1989	Driving Miss Daisy
1990	Dances With Wolves
1991	The Silence of the Lambs
1992	Unforgiven
1993	Schindler's List
1994	Forrest Gump
1995	Braveheart
1996	The English Patient
1997	Titanic
1998	Shakespeare in Love
1999	American Beauty
2000	Gladiator
2001	A Beautiful Mind
2002	Chicago
2003	The Lord of the Rings: The Return of the King
2004	Million Dollar Baby
Εγώ θα σου πρότεινα γαι αρχή (από όσες έχω δει): The Godfather (1972), The Silence of the Lambs (1991) και American Beauty(1999).
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Post by rigo » Mon Mar 13, 2006 12:22 am

2005 - Crash :-D
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
User avatar
dimitra
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 591
Joined: Sat May 01, 2004 11:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Post by dimitra » Mon Mar 13, 2006 12:32 am

Εμένα πάντως το American Beauty δεν μου άρεσε αλλά θα σου προτείνω μια παλιά αλλά πολύ καλή απο αυτές το Rebecca.
Η τιμωρία του ψεύτη δεν είναι ότι δεν τον πιστεύουν, αλλά ότι αυτός δεν μπορεί να πιστέψει.

Σω, Τζορτζ Μπέρναρντ
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Post by rigo » Mon Mar 13, 2006 4:36 pm

dimitra wrote:Εμένα πάντως το American Beauty δεν μου άρεσε αλλά θα σου προτείνω μια παλιά αλλά πολύ καλή απο αυτές το Rebecca.
Τι δεν σου άρεσε; Για μένα είναι από τις κορυφαίες κοινωνικές ταινίες. Περνάει απίστευτα μηνύματα και ο Spacey δίνει ρέστα! Πιστεύω είναι must!!
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Mon Mar 13, 2006 4:56 pm

Code: Select all

1978   The Deer Hunter
1982   Gandhi
1983   Terms of Endearment
1984   Amadeus
1987   The Last Emperor
1988   Rain Man
1990   Dances With Wolves
1991   The Silence of the Lambs
1993   Schindler's List
1994   Forrest Gump
1995   Braveheart
1996   The English Patient
1997   Titanic
2000   Gladiator
2001   A Beautiful Mind
2003   The Lord of the Rings: The Return of the King 
Οι παραπάνω ταινίες είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ .... !

Υ.Γ. Εκεί που λέει "The Lord of the Rings: The Return of the King" προσθέστε ΟΛΗ την τριλογία...το όσκαρ το πήρε ως τριλογία και όχι ως ξεχωριστή ταινία...!
User avatar
Fairy
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1733
Joined: Tue Jan 24, 2006 4:48 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Mairyland Park

Post by Fairy » Mon Mar 13, 2006 6:30 pm

dimitra wrote:Εμένα πάντως το American Beauty δεν μου άρεσε αλλά θα σου προτείνω μια παλιά αλλά πολύ καλή απο αυτές το Rebecca.
Τo Rebecca δεν το έχω δει, αλλά έχω την εντύπωση ότι έχω διαβάσει το βιβλίο. Αν δεν απατώμαι είναι με μία κοπέλα που παντρεύεται έναν πλούσιο κύριο, αλλά η παρουσία της νεκρής πρώτης συζύγου του ανθρώπου αυτού δεν λέει να αφήσει το σπίτι... Θα το κοιτάξω!

Το American Beauty δε μου άρεσε σα σύνολο, αλλά είχε μερικά πολύ ισχυρά σημεία, όπως το γεγονός ότι αποκαθηλώνει πολλούς κλισέ χαρακτήρες που βλέπουμε στις αμερικάνικες ταινίες (και έχουμε πια σχηματίσει την εντύπωση πως όντως έτσι είναι οι αντιπροσωπευτικοί Αμερικανοί). Την σούπερ σέξι μαζορέτα, τον ομοφοβικό ρατσιστή στρατιωτικό κ.ο.κ. Θυμάμαι επίσης πως μου άρεσε ο νεαρός (Wes Bentley)που έπαιζε το γειτονόπουλο τους, που τράβαγε τα πάντα σε κάμερα, ακόμη και πράγματα φαινομενικά ασήμαντα, αλλά πολύ όμορφα αν είχε κανείς το χρόνο να το δει.
"Αν αυτό που έκανες χτες σου φαίνεται ακόμα μεγάλο, δεν έχεις κάνει αρκετά σήμερα."
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Post by rigo » Mon Mar 13, 2006 6:53 pm

The Punisher wrote:Υ.Γ. Εκεί που λέει "The Lord of the Rings: The Return of the King" προσθέστε ΟΛΗ την τριλογία...το όσκαρ το πήρε ως τριλογία και όχι ως ξεχωριστή ταινία...!
Ήταν και η τρείς προτεινόμενες το 2001, 2002 και 2003, αλλά μόνο η τελευταία βραβεύτηκε:

http://awardsdatabase.oscars.org/ampas_ ... 2269168690
http://awardsdatabase.oscars.org/ampas_ ... 2268954577
http://awardsdatabase.oscars.org/ampas_ ... 2268645365
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Mon Mar 13, 2006 11:17 pm

Ναι ρε συ...εγώ πάντως εννοούσα ότι για μένα εκπροσωπεί η τελευταία όλη την τριλογία... ;)
User avatar
Fairy
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1733
Joined: Tue Jan 24, 2006 4:48 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Mairyland Park

Post by Fairy » Tue Mar 14, 2006 1:10 pm

Έτσι κι αλλιώς και οι τρεις ταινίες, όπως αντιστοίχως και τα τρία βίβλια η ίδια ιστορία σε συνέχειες. Κάλλιστα
θα μπορούσε να είναι ένα βιβλίο ή μια ταινία αν δεν συνέτρεχαν πρακτικοί λόγοι. Θα ήταν άδικο να τη
βραβεύσουν τρεις φορές. Πάντως μία από τις τρεις έπρεπε να βραβευτεί μόνο και μόνο για τον κόπο
που κάνανε τόσα χρόνια να στήσουν όλο αυτό το σκηνικό με τόση προσοχή στη λεπτομέρεια (ενδυματολογικά κτλ.)
:king:
"Αν αυτό που έκανες χτες σου φαίνεται ακόμα μεγάλο, δεν έχεις κάνει αρκετά σήμερα."
User avatar
Swtos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 309
Joined: Mon Apr 18, 2005 4:52 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Δ.Π

Post by Swtos » Tue Mar 14, 2006 2:42 pm

Code: Select all

Academy Award Winners - Best Picture
1953	From Here to Eternity
1954	On the Waterfront
1972	The Godfather
1974	The Godfather, Part II
1978	The Deer Hunter
1991	The Silence of the Lambs
1993	Schindler's List
1994	Forrest Gump
1995	Braveheart
2001	A Beautiful Mind
2004	Million Dollar Baby
Έχω δει τις παραπάνω και ειναι εξαιρετικές κατα τη γνώμη μου. Η τελευταία που ειδα απο αυτές ηταν το Million Dollar Baby. Απιστευτή!!! Απο τις καλυτερες, αν όχι η καλυτερη γυναικεία ερμηνεία που έχω δει ποτε σε ταινία!!!
Ένα περιεργο πραγμα που έχω παρατηρησει ειναι οτι οι 9 στις 10 ταινίες που θεωρουνται αριστουργηματα ειναι δραματα, οπως ολες οι παραπάνω!
-My father made him an offer he couldnt refuse
-What was that?
-Luca Brasi held a gun to his head and my father assured him that either his brain or his signature would be on the contract

-The Godfather
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Post by rigo » Tue Mar 14, 2006 7:22 pm

Για μένα από τις πιο κορυφαίες ερμηνείες είναι αυτή του Tom Hanks στο "Forrest Gump" και του Sean Penn στο "Mystic river". Η τελευταία μπορεί να μην βραβεύτηκε σαν καλύτερη ταινία αλλα πρέπει να την δεις οπωσδήποτε fairy!
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
User avatar
Fairy
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1733
Joined: Tue Jan 24, 2006 4:48 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Mairyland Park

Post by Fairy » Tue Mar 14, 2006 9:13 pm

Swtos wrote: Ένα περιεργο πραγμα που έχω παρατηρησει ειναι οτι οι 9 στις 10 ταινίες που θεωρουνται αριστουργηματα ειναι δραματα, οπως ολες οι παραπάνω!
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως οι Αμερικανοί δεν παίρνουν και πολύ στα σοβαρά τις κωμωδίες. Οι πλειοψηφία
από αυτές θεωρούν καλή αίσθηση του χιούμορ αισχρές χυδαίοτητες ή αστειάκια με πρωταγωνιστή το
περιεχόμενο μιας τουαλέττας... Άσε για τις λεγόμενες τινέιτζερ κωμωδίες. Πιο πολύ γελάς από ντροπή και
αμηχανία, παρά από την καρδιά σου. Θυμάστε καμία πρόσφατη κωμωδία που σας έκανε να ξεκαρδιστείτε
ή έστω να σκεφτείτε; Εγώ έχω να γελάσω από το "Φονικό Όπλο 4" (αν είναι δυνατόν κατάντια!). Γι' αυτό
και κωμωδίες μόνο σε DVD βλέπω, ενώ στο σινεμά μόνο επικές ή δράματα. Αν και πολλές φορές έχω δει
ευρωπαϊκές κωμωδίες που μου άρεσαν.
rigo wrote: Για μένα από τις πιο κορυφαίες ερμηνείες είναι αυτή του Tom Hanks στο "Forrest Gump" και του Sean Penn στο "Mystic river". Η τελευταία μπορεί να μην βραβεύτηκε σαν καλύτερη ταινία αλλα πρέπει να την δεις οπωσδήποτε fairy!
Ναι, και βέβαια την έχω δει. Ήταν λίγο ψυχοπλακωτική σαν θέμα, αλλά όντως θυμάμαι υπέροχες
ερμηνείες από όλους, άσχετα αν μου άρεσε ή όχι. Και ειδικά τον Sean Penn και τη Marcia Gay Harden
(η κυρία που έπαιζε τη σύζυγο του Tim Robbins, που ανακαλύπτει πως ο άνδρας της είναι δολοφόνος).
Γέμιζαν όλη την οθόνη. Ειδικά η Harden έπαιζε τόσο ρεαλιστικά τη φοβισμένη που σε έπιανε ταχυπαλμία μαζί της!

(Άσχετο! Στο σινεμά είχαμε πάει κοριτσοπαρέα, και υπήρξε ιδιαίτερος ενθουσιασμός με το τατουάζ
του Penn, ακόμη έχουν να το λένε! :-D :-D :-D Καλά, μαζεύομαι!!!)
"Αν αυτό που έκανες χτες σου φαίνεται ακόμα μεγάλο, δεν έχεις κάνει αρκετά σήμερα."
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Post by rigo » Tue Mar 14, 2006 9:54 pm

Fairy wrote: Θυμάστε καμία πρόσφατη κωμωδία που σας έκανε να ξεκαρδιστείτε ή έστω να σκεφτείτε;
Προτιμώ να βλέπω οτιδήποτε άλλο εκτός από αμερικάνικες κωμωδίες. Η μοναδική που θα μπορούσα να ξαναδώ είναι το "Θεός για μια εβδομάδα".
Fairy wrote: (Άσχετο! Στο σινεμά είχαμε πάει κοριτσοπαρέα, και υπήρξε ιδιαίτερος ενθουσιασμός με το τατουάζ
του Penn, ακόμη έχουν να το λένε! :-D :-D :-D Καλά, μαζεύομαι!!!)
Εγώ σκεφτόμουν να κάνω ένα ίδιο! :) Είμαι και κοριτσάκι, δεν θα μου πάει πολυ; :-D
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
auebstudent
byte level
byte level
Posts: 51
Joined: Fri Jan 20, 2006 9:35 pm

Post by auebstudent » Fri Mar 17, 2006 10:36 pm

Και του Woody Allen οι κωμωδίες αμερικάνικες είναι δεν σημαίνει όμως ότι δεν είναι καλές.
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Sat Mar 18, 2006 12:28 am

[off topic]
rigo wrote: Εγώ σκεφτόμουν να κάνω ένα ίδιο! :) Είμαι και κοριτσάκι, δεν θα μου πάει πολυ; :-D
Βρε rigo είσαι κοριτσάκι? Συμπλήρωσε το φύλο στο προφιλ μπας και ανέβει το ποσοστό μας εδώ μέσα επιτέλους... :)
[/off topic]
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
Fairy
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1733
Joined: Tue Jan 24, 2006 4:48 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Mairyland Park

Post by Fairy » Sat Mar 18, 2006 2:45 pm

auebstudent wrote:Και του Woody Allen οι κωμωδίες αμερικάνικες είναι δεν σημαίνει όμως ότι δεν είναι καλές.
:smt059
Αυτό είναι όντως σωστό. Βέβαια ανήκουν σε ένα ιδιαίτερο είδος κωμωδίας πιο "σκεπτόμενης". Έντελώς προσωπικά
τώρα, δεν μου πολυαρέσει ο Allen να σου πω. Μου προκαλέι πιο πολύ μια θλίψη παρά ευθυμία ή χαμόγελο
έστω και γλυκόπικρο. Βέβαια επειδή δεν τον πάω εγώ δεν σημαίνει πως είναι κακός δημιουργός, προς Θεού.

Όπως και να έχει, ανέφερα πως η πλειοψηφία των κωμωδιών είναι χαμηλής ποιότητας, δεν βάζω τα πάντα
στο ίδιο καλάθι!

Παρατηρείται πάντως ένας εκφυλισμός στην ποιότητα της κωμωδίας σήμερα, όχι μόνο στην Αμερική, προς
ώφελος του χυδαίου και του εύκολου. Νομίζετε πως η επιτυχία του "Παρά Πέντε" ήταν τυχαία; Είναι από
τις λίγες κωμωδίες που σε κάνουν να γελάς αβίαστα, με την ατάκα, το βλέμμα, την έκφραση κι όχι με
τις γνωστές τσιρίδες, βρισιές και χοντράδες. :???:

ΥΓ. auebstudent, γράψε αν έχεις κέφι την αγαπημένη σου του Allen, μπορεί να αξίζει όντως πραγματικά,
να την ψάξω! ;)
"Αν αυτό που έκανες χτες σου φαίνεται ακόμα μεγάλο, δεν έχεις κάνει αρκετά σήμερα."
User avatar
Swtos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 309
Joined: Mon Apr 18, 2005 4:52 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Δ.Π

Post by Swtos » Mon Mar 20, 2006 9:39 am

Για να προλάβω τον auebstudent, έχουμε:

1)Annie Hall("Νευρικός Εραστής" στα ελληνικά), του 1977
2)Manhattan, του 1979

Η πρώτη κατα τη γνώμη μου έχει ισόποσες δόσεις γελιου και μελαγχολίας, ενώ η δεύτερη κυρίως μελαγχολίας.
-My father made him an offer he couldnt refuse
-What was that?
-Luca Brasi held a gun to his head and my father assured him that either his brain or his signature would be on the contract

-The Godfather
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Fri Mar 31, 2006 3:14 am

Όπως και δήποτε V for Vendetta , από τις ταινίες που αξίζουν..
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Fri Mar 31, 2006 11:03 am

Το είδες κιόλας ...? :shock: :-p
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Sat Apr 01, 2006 12:55 am

Χθές το post το έγραψα μόλις γύρισα από το cinema.. :lol:
http://vforvendetta.warnerbros.com/
People should not be afraid of their goverments , goverments should be afraid of their people..

Επίσης στα trailer πριν ξεκινήσει το V , είδα το ερχόμενο Silent Hill movie από την σειρά PC / PS2 Games
http://www.sonypictures.com/movies/sile ... index.html
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Sat Apr 01, 2006 9:52 pm

To A Beautiful Mind είναι πραγματικά εκπληκτική ταινία (και νομίζω ότι είχε πάρει και ειδικό βραβείο πέρα από το Oscar-αλλά δεν αναφέρω τι ήταν για να μη χαλάσω το σενάριο).
Παρεπιπτόντως, θα το βάλει στην τηλεόραση μέσα στον απρίλιο το STAR.

Από τις ταινίες που είδα πρόσφατα, συστήνω ανεπιφύλακτα το "Ο εξορικισμός της Έμιλυ Ρόουζ" και "Το Αντικλείδι" (The Skeleton Key) (και οι δύο τρόμου).

Από κωμωδίες, το "Θεός για μία Εβδομάδα" ΄έχει τρελό γέλιο!Πέρα, απ'αυτό, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο... εκτός από τη σειρά Friends! :-D
To Παρα Πέντε είναι πραγματικό φαινόμενο, ειδικά για τα Ελλ. δεδομένα!Είναι η μόνη ελληνική σειρά που έχει και fan site... (δε θυμάμαι τη διεύθυνση όμως :-( )

Το Crash έχω ακούσει και εγώ οτι αξίζει πάρα πολύ, αν και δεν το έχω δεί ακόμη.Το ίδιο ισχύει και για τον Μέγα Αλέξανδρο.Το V for Vendetta ακούγεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον.

Ενδιαφέρον πιστεύω πως θα έχει και το "Κώδικας Ντα Βίντσι" που έρχεται το καλοκαίρι νομίζω, και θα πρωταγωνιστεί ο Tom Hanks, ε;

Όσο για την άποψη μου περί του Lord of the Rings... νομίζω οτι το avatar μιλά από μόνο του!Για την ιστορία, ο Tolkien ήθελε να είναι ένα βιβλίο, αλλά η εκδοτική του το έσπασε στα τρία για εμπορικούς λόγους.
Στην ουσία όμως αυτό που ήθελε ο Tolkien ήταν μία μεγάλη ιστορία, που θα ξεκινούσε από την αρχή και θα κατέληγε στο τέλος του κόσμου της Μέσης-Γής.Το όνειρο του πραγματοποιήθηκε εν μέρει μετά το θάνατο του από το γιό του, Christopher.
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
Post Reply

Return to “Κινηματογράφος - Τηλεοπτικά”