linux live cd

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

linux live cd

Post by xrokos » Sun Apr 09, 2006 6:05 pm

μεταφέρθηκε από το Γιατί τόσο UNIX ?

moderation jimmyd


Παιδάκια θέλω να βάλω και linux στο pc αλλά δεν ξέρω ποια.Κανένας οδηγός στο net για εμάς τους άσχετους; :scratch:
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
Fairy
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1733
Joined: Tue Jan 24, 2006 4:48 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Mairyland Park

Post by Fairy » Sun Apr 09, 2006 6:30 pm

Νομίζω πως μπορείς να ζητήσεις μια έκδοση από τα εργαστήρια την οποία δεν χρειάζεται
καν να εγκαταστήσεις, αρκεί να την φορτώνεις κάθε φορά από CD.
"Αν αυτό που έκανες χτες σου φαίνεται ακόμα μεγάλο, δεν έχεις κάνει αρκετά σήμερα."
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Sun Apr 09, 2006 11:51 pm

Fairy wrote:Νομίζω πως μπορείς να ζητήσεις μια έκδοση από τα εργαστήρια την οποία δεν χρειάζεται
καν να εγκαταστήσεις, αρκεί να την φορτώνεις κάθε φορά από CD.
Ισχύει αλλά μπορείς να διαλέξεις και απο εδώ και να κατεβάσεις όποια θες..
Υπάρχουν διανομές που είναι live στο CD και όντως δεν χρειάζονται installation και είναι καλές για πρώτο βήμα..
Εγώ προσωπικά συστήνω Knoppix για βάπτισμα του πυρός ίσα ίσα για να γλυκαθεί κανείς από το GUI τα Games κτλ :) και SuSE για συνέχεια..
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Mon Apr 10, 2006 2:03 am

Knoppix για να bootάρει κάθε φορά από το CD,Knoppel αν θέλετε είναι το περιβάλλον με ελληνικά.Επίσης Ubuntu Live CD,είναι και αυτό καλό.

Αυτά για τα Live CDs...
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Mon Apr 10, 2006 2:25 am

Ευχαριστώ παιδάκια!Αλλά γιατί live cd;Δε βολέβει καλύτερα να τα έχω στο σκληρό;
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
vagalati
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 579
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:46 pm
Location: 7000 miles away from aueb

Post by vagalati » Mon Apr 10, 2006 2:29 am

Ναι βολεύει πάρα πολύ (κυρίως στην ταχύτητα)...
Είναι καλή σαν λύση αν δεν θες να πειράξεις τον σκληρό σου.. Κυρίως το LiveCD προορίζεται σε αυτόν που θέλει κάτι το προσωρινό ή να ρίξει μια ματιά περί τίνος πρόκειται ή τέλος, για rescue cd.
Ni!! Ni!! Ni!!
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Wed Apr 12, 2006 4:28 pm

Έχω γράψει knoppix-std-0.1.iso και ubuntu-5.10-live-amd64.iso σε CDs αλλά όταν πάω να κάνω boot στην αρχή μου βγάζει boot failure και για τις δύο διανομές.Τι κάνω λάθος;
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Post by Sreak » Wed Apr 12, 2006 5:59 pm

Πως έγραψες αυτά τα iso στο cd?
Δεν ξέρω αν ακούγεται δεδομένο αλλά τα .iso τα γράφεις με διαφορετικό τρόπο.
Αν έχεις Νero έχει κάπου επιλογή που λέει: Burn Image to disk.
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Wed Apr 12, 2006 6:25 pm

Βασικά ήμουν σχολή, βιαζόμουν και σκέφτηκα ότι θα δουλέψει και αν κάνω την εγγραφη κανονικά.Ok θα δοκιμάσω να κάψω τις images.Αλήθεια ποτέ δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι αυτό, το κάνω όποτε μου ζητήται.
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Wed Apr 12, 2006 6:45 pm

Κοίτα το Concept του Image είναι απλό , ένα αρχείο που είναι image σημαίνει οτι περιέχει κάποια άλλα αρχεία μέσα του ή ένα ολόκληρο CD στην προκειμένη περίπτωση ..
Τώρα αν εσύ κάνεις burn το ίδιο το image σαν αρχείο και όχι τα αρχεία αυτά στο CD (Burn Image to disk.) προφανώς θα σου βγάζει boot failure
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Fri Apr 14, 2006 5:43 pm

Ok το έκαψα ως image και bootarei κανονικά!Αλλά δε λέει το live cd,μόνο αν θες να δεις τι παίζει.
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Fri Apr 14, 2006 5:57 pm

Για έκτακτες καταστάσεις λέει πάρα πολύ!
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
nantia_86
Venus Former Team Member
Posts: 696
Joined: Sat Jun 18, 2005 12:21 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Metamorfosi
Contact:

Post by nantia_86 » Fri Nov 03, 2006 4:38 pm

Προσπαθώντας να μπω στο πνεύμα του linux σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το knoppix μέσω live-cd κι ενώ στον desktop δούλεψε μια χαρά στο laptop κάπου κολλούσε στην αρχή νομίζω εκεί που προσπαθεί να αναγνωρίσει το hardware και τις συσκευές. Μήπως έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?
Καλύτερα να κάνεις κάτι που τελικά μπορεί ν'αποδειχτεί ότι ήταν και λάθος, παρά να μετανιώσεις που δεν το έκανες...
Image
User avatar
nantia_86
Venus Former Team Member
Posts: 696
Joined: Sat Jun 18, 2005 12:21 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Metamorfosi
Contact:

Post by nantia_86 » Fri Nov 03, 2006 5:11 pm

δεν ξέρω τι φταίει,αλλά μάλλον κάτι δεν του αρέσει στο hardware! Τελικά έλυσα το πρόβλημα μου γράφοντας "failsafe"(το είδα σ'ένα forum σχετικό με το knoppix ) εκεί που λέει boot. Μέσω αυτού μάλλον παραβλέπει κάποιους ελέγχους κι έτσι δε λειτουργούν και κάποιες συσκευές.
Καλύτερα να κάνεις κάτι που τελικά μπορεί ν'αποδειχτεί ότι ήταν και λάθος, παρά να μετανιώσεις που δεν το έκανες...
Image
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Sat Nov 04, 2006 2:49 am

Μου το είχε κάνει και εμένα αυτό μέχρι που κάποια στιγμή απλά φόρτωσε κανονικά...δαιμόνια... :shock:
S.S.D.D.
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”