Internet και προστασία

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
User avatar
P@radox
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 486
Joined: Tue Nov 09, 2004 4:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Among The Few..
Contact:

Post by P@radox » Fri Apr 08, 2005 2:07 pm

Κοιτα ο 'silegav' προθυμοποιηθηκε να το αποστειλει μεσω webmaster@venus.cslab.aueb.gr οποτε και το θεωρω καλυτερο. Αν κατι δεν παει καλα πολυ ευχαριστως να το αποστειλεις εσυ. Παρολα αυτα αν θες δες το κειμενο και βελστιωσε το και κανε το pm σε 'silegav' η 'HdkiLLeR' και σε εμενα αν μπορεις . Για οτι νεοτερο σε παρακαλω στειλε μου pm οπως θα κανω και γω..
Image
P@radox's Space - Ελληνικότατο..!
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Fri Apr 08, 2005 2:30 pm

εγώ νομίζω πως ο συντονισμός μεταξύ πολλών ατόμων δε βοηθάει και ότι καλύτερα είναι ν' απευθυνθούμε σε κάποιον ο οποίος αποδεδειγμένα θα έχει την όρεξη και τη διάθεση ν' ασχοληθεί, να συντονίσει, να βοηθήσει και να προωθήσει την ιδέα. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο αυτό-νομίζω ότι δεν είναι.
Επίσης, θεωρώ ως πιο κατάλληλα πρόσωπα τον Γκρίτζαλη και τον Ανδρουτσόπουλο, γιατί από τη μια ο Γκρίτζαλης έχει ως αντικείμενο την ασφάλεια που είναι και το ζητούμενο και ο Ανδρουτσόπουλος την τεχνητή νοημοσύνη που θα βοηθήσει στην περαιτέρω βελτίωση ενός έξυπνου συστήματος.. Επίσης έχω ακούσει ότι πιο παλιά στο μάθημά του ο Γκρίτζαλης είχε χωρίσει το τμήμα σε δύο ομάδες και η πρώτη θα έφτιαχνε έναν ιό και η δεύτερη ένα antivirus..
Δεν ξέρω με ποιο τρόπο θα μπορούσε ο Καλλέργης να βοηθήσει σε αυτό το εγχείρημα, επίσης δεν ξέρω και πόσο διαθέσιμο χρόνο έχει δεδομένου ότι κάνει τόσα μαθήματα και τόσα φροντιστήρια..
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
P@radox
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 486
Joined: Tue Nov 09, 2004 4:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Among The Few..
Contact:

Post by P@radox » Fri Apr 08, 2005 5:24 pm

Οριστική Προταση :
1 - Οπως μου πρότεινε και ο 'silegav' θα μπορουσαμε να το διοργανωσουμε παρόμοια με το DebiWay του περασμενου εξαμηνου. Δεν το θεωρω κακη ιδεα, αν και σκεφτομουν να απασχολησουμε ενα αμφιθεατρο μια και νομιζω πως μπορουμε να καλεσουμε και συναδελφους απο αλλα τμηματα που ενδεχομενως να μην χωρανε στα CsLab. Οσο για την ημερομηνια το σκεφτομαι για αμεσως μετα το Πασχα γιατι τωρα ειναι εκλογες.. και δεν παιζει να ερθει ουτε ενα τομο.
2 - Να ανοιξουμε μια σελιδα (αν δεν γινεται απο τους webmasters μπορω να διαθεσω εγω η και καποιος αλλος κομματι απο τον χωρο του) οχι κατι το σπουδαιο, που να εχει URL και γενικοτερες οδηγιες για τα θεματα που θα αναλυθουν εκεινη τη μερα. (να δωσουμε URL απο freeware εφαρμογες και site που θα βοηθουν τον χρηστη ). Η συγκεντρωση του υλικου θα ηταν καλο να γινει με την ενισχυση ολων μας, γι αυτο παρακαλω στειλτε μου με pm οτιδηποτε εχετε υπ οψιν σας.
3 - Τα θεματα που πρπει να αναλυθουν ειναι περι antiviruses,adware/spyware,firewall κλπ και μεθοδοι επαρκης προστασιας και απαλλγης απο απειλες.
HdkiLLeR wrote:ΥΓ: Μην τα κάνεις publish εδώ στείλτα με pm.
Το αφαιρεσα το URL...OK..!!
lumenintervalum wrote:ν' απευθυνθούμε σε κάποιον ο οποίος αποδεδειγμένα θα έχει την όρεξη και τη διάθεση ν' ασχοληθεί, να συντονίσει, να βοηθήσει και να προωθήσει την ιδέα
Συμφωνω και οπως μπορεις να δεις περισσοτερο ασχολουμαστε εγω και ο 'AnINffected' , αλλα πιστευω πως η υποστηριξη και η βοηθεια και απο αλλους νομιζω μπορει να φερει ενα καλυτερο αποτελεσμα. Μην ξεχνας πως ολοι μας εχουμε εργασιες και μαθηματα οποτε θα ηταν αδικο να το φορτωθει ολο αυτο καποιος μονος του.
lumenintervalum wrote: Δεν ξέρω με ποιο τρόπο θα μπορούσε ο Καλλέργης να βοηθήσει σε αυτό το εγχείρημα, επίσης δεν ξέρω και πόσο διαθέσιμο χρόνο έχει δεδομένου ότι κάνει τόσα μαθήματα και τόσα φροντιστήρια..
Σε αυτο εχεις δικιο .. αυτο που θα μπροουσε ομως να βοηθησει ο Καλλεργης και οι λοιποι ειναι να βαλουν ανακοινωσεις στο eclass και στα mail-lists για την προωθηση του εγχειρηματος. Τα αλλα θα τα κανουμε εμεις.. Επιπλεον οι συναφεις με το θεμα καθηγητες θα μπορεσουν να βοηθησουν με την παρουσια και συμμετοχη τους εκεινη τη μερα (οσο για το ποιοι ειναι δεν ξερω αλλον απο τον Ανδρουτσοπουλο οποτε παρακαλω να αποστειλει με pm σεμενα η τον AnINffected ποιους καθηγητες η βοηθους εχει υπόψιν ωστε να ολοκληρωθει η λιστα με τα mail.
Image
P@radox's Space - Ελληνικότατο..!
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Fri Apr 15, 2005 2:05 am

Συμφωνήσαμε με τον p@radox και το silegav να μαζέψουμε σε πρώτη φάση σχετικό υλικό που θα χρησιμοποιήσουμε στη συνέχεια.

Αναφέρω ενδεικτικά θέματα με τα οποία μπορούμε να καταπιαστούμε στο web site ή/και στην εκδήλωση:
  • Κάποια βασικά πράγματα για το internet, τις διάφορες πτυχές του και πώς μπορεί να το χρησιμοποιήσει κάποιος για καλό ή κακό σκοπό (π..χ από τη μια για ερευνητικούς, ενημερωτικούς, εκπαιδευτικούς, επικοινωνιακούς, εμπορικούς και ψυχαγωγικούς λόγους και από την άλλη με "επικοινωνιακούς", "εμπορικούς" και "ψυχαγωγικούς (αρρωστημένους...)" σκοπούς)
  • Πληροφορίες για τα διάφορα είδη "εχθρικού" λογισμικού (boot viri, worms, trojans, backdoors, macro viri, script viri, dialers κ.α) - τί είναι και τα χαρακτηριστικά της λειτουργίας κάθε είδους.
  • Βασικά θέματα περι ιδιωτικότητας και της προστασίας αυτής.Λογισμικό και δεδομένα (βλ. αρχεία cookies) και μέθοδοι που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιο φυσικό ή νομικό πρόσωπο για να πάρει πληροφορίες για εμάς και τι είδους πληροφορίες μπορεί να χρησιμοποιήσει προς όφελός του, με ποιόν τρόπο.Νομικά ζητήματα.
  • Πληροφορίες για τη δραστηριότητα των hackers, πώς δρούν συνήθως και πώς μπορούν να εντοπιστούν.
  • Λογισμικό ασφάλειας και προστασίας (antivirus, firewall, adware, spyware κ.α.), πώς μπορεί να στηθεί και να χρησιμοποιηθεί σωστά γενικώς αλλά και ειδικά για κάποια δημοφιλή πακέτα, αν γίνεται.
  • Case studies-περιπτώσεις γνωστών (έστω και "αποτυχημένων" ;)) hackers (βλέπε Mitnick) καθώς και δραστηριότητας ιών και κενά ασφαλείας που έγραψαν ιστορία!Επίσης ιστορίες περι παραβίασης του ιδιωτικού απορρήτου (βλέπε Μικρό και Μαλακό! :-D).
Και βέβαια θα υπάρχουν links σχετικά με όλα τα θέματα στα οποία θ'αναφερθούμε αλλά και μερικά χρήσιμα links που θα ήταν καλό να γνωρίζουν οι φοιτητές.

Προσωπικά θ'αρχίσω απο αύριο και θα προσπαθώ σε καθημερινή βάση να μαζεύω υλικό.Όπως προείπα όλα αυτά είναι ακόμη ενδεικτικά!Οι προτάσεις και η βοήθεια σας είναι ευπρόσδεκτες και πολύτιμες!
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sun Apr 17, 2005 4:05 am

Εάν έχεις όρεξη μπορώ να σου δώσω υλικό σχεδόν για κάθε τομέα...Κάποτε έπαιζα αρκετά με όλα αυτά...Τέσπα ειδιά για case studies μιας και αναφέραμε τον κατεστραμένο τον Mitnick έχω ολόκληρο το log απο το hack που έκανε στον Tsutomu Shimomura για να πάρει access στα boxes του(IP sequence attack). Απο εκεί και πέρα εάν θέλεις και τπτ απο vrii μπορώ να σου δώσω asm code για τα περισσότερα απο τα πιο γνωστά. Το ίδιο και για τα τελευταία exploits που βγάνουν για win/lin
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Sun Apr 17, 2005 6:14 pm

μήπως όμως όλ' αυτά είναι πολύ εξειδικαυμένα και θα πρέπει να γίνει μια πιο "απλοϊκή" προσέγγιση??
Για παράδειγμα πόσοι θα καταλάβουν λεπτομέρειες από "το log απο το hack που έκανε ο Mitnick στον Tsutomu Shimomura για να πάρει access στα boxes του(IP sequence attack)"??ούτε καν θα τους ενδιαφέρει και δε θα ασχοληθούν καν
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sun Apr 17, 2005 8:00 pm

Ότι θέλετε παίδες.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Sun Apr 17, 2005 8:48 pm

που τα βρήκες όλα αυτά ρε μεγάλε;; :smt038 :smt041
hdkiller στείλε μου ένα pm αν μπορείς, και αν είναι πολύ εξειδικευμένα τα "απλοποιούμε" αναλόγως.
Έτσι και αλλιώς τα θέλω και για τον εαυτό μου :-D
Ευχαριστώ για την προσφορά!
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Mon Apr 18, 2005 1:58 am

"Ασχολιόμουν" παλιότερα...Επειδή αυτή την εβδομάδα δεν θα πολυκατέβω σχολή απο τετάρτη θα αφήσω στο CSLAB για σένα μεγάλο υλικό απο hacks/vrii sources κλπ με αρκετό documentation.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Mon Apr 18, 2005 12:08 pm

Α ωραία...Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! :grin:
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Wed Jul 27, 2005 11:06 am

Όπως θα έχετε διαπιστώσει η ανέγερση site/εκδήλωση δεν έγινε λόγω έλλειψης χρόνου (η εξεταστική ήταν πολύ κοντά και υπήρχε πολλή δουλεία), αλλά θα ήθελα και ευελπιστώ να προσπαθήσουμε κάτι για το επόμενο έτος.

Όποιος θα ήθελε να βοηθήσει με υλικό ή web design ας επικοινωνήσει, δημοσίως ή με priv msg, όπως επιθυμεί.

Ευχαριστώ! :-)
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Sat Jul 01, 2006 8:45 pm

Από τα αρνητικά, πάμε στα θετικά... ;)

Είδα πρίν από λίγο μία διαφήμιση στην τηλεόραση για μία έρευνα που διεξήχθη -ή διεξάγεται; δε θυμάμαι καλά-σε συνεργασία του Πανεπιστημίου μας και του Αριστοτέλειου.Η έρευνα αφορά αυτό που έχουμε θίξει και παλαιότερα, το γιατί οι Έλληνες αγνοούν τα θετικά σημεία του Διαδικτύου.

Δυστυχώς όμως δεν πρόλαβα να δώ αν έγραφε κάποια διεύθυνση με πληροφορίες.Το μόνο που συγκράτησα ήταν το όνομα του ερευνητικού έργου (WWWhy?-το βρήκα πολύ πετυχημένο).
Έψαξα και στα σχετικά sites αλλά τίποτα.Μήπως είδε κανείς άλλος τη διαφήμιση αυτή, ή γνωρίζει κάτι παραπάνω;
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Sat Jul 01, 2006 10:24 pm

Την άκουσα στο ραδιόφωνο... δε με έπεισε ιδιαίτερα... τα επιχειρήματα μου φάνηκαν επιδερμικά και γενικά δε μου γέμισε το μάτι... νομίζω ότι έχουν και site (http://www.wwwhy.gr). έχουν και επίσημη ανακοίνωση των αποτελεσμάτων σε λίγες μέρες
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Sun Jul 02, 2006 12:22 am

Με πρόλαβες.
Τί εννοείς, άκουσες τα πορίσματα της έρευνας ή τη διαφήμιση;

Το πρόγραμμα που έχει στο http://www.wwwhy.gr είναι για τις 4 Ιούλη (οπότε και θα γίνουν γνωστά τα αποτελέσματα), σωστά;

Απ'ότι κατάλαβα η παρουσίαση γίνεται στο Ινστιτούτο Επικοινωνίας.
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Sun Jul 02, 2006 9:26 am

πρέπει να ήταν στα πλαίσια μιας συνέντευξης και είπαν στο περιπου το τι έβγαλαν, αλλά όχι αναλυτικά ή κάτι τέτοιο. μάλλον στο skai 100.3 ήταν. μου αρέσει που για να πας, πρέπει να έχεις πρόσκληση.

Το πρόβλημα είναι ότι εγώ την ήθελα πιο τεχνική την έρευνα, αλλά μάλλον τριγυρίζει γύρω από την πλευρά του marketing (κορυφαίος ομιλητής θα είναι ο εκπρόσωπος της Coca-Cola). ίσως κάνω και λάθος... θα δούμε σύντομα
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Sun Jul 02, 2006 10:39 am

Marketing και ...πάσης Ελλάδος! Καλο-οργανωμένο φαίνεται, αλλά πολλά δικά "μας" ερωτήματα δεν πιστεύω ότι θα απαντηθούν... Ποιός να τα απαντήσει, άλλωστε;

Δ. Γκρ.
User avatar
sudtuwup
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 707
Joined: Fri May 14, 2004 6:46 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Xavier Institute for Higher Learning

Post by sudtuwup » Sun Jul 02, 2006 2:04 pm

Κοκτειλ οπως λεει στο τελος.
Image
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Re: Internet και προστασία

Post by AnINffected » Mon Feb 25, 2008 8:36 pm

Θα μπορούσε να υπάρχει στο Venus Magazine μία στήλη αφιερωμένη σ'αυτά τα θέματα!
(Αν μπορείτε διαβάστε το plz)
Τί λέτε;
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
Bloody Mary
Venus Former Team Member
Posts: 1230
Joined: Thu May 10, 2007 6:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Internet και προστασία

Post by Bloody Mary » Tue Feb 26, 2008 1:15 pm

@ AnINffected

Συμφωνώ!!! Είναι πολύ καλη ιδεα! ;)

Και παρεπιπτόντως, πολύ ενδιαφέρον topic (δεν το είχα ανακαλύψει νωρίτερα)..

Αν μπορώ να βοηθήσω κάπως, count me in :)
Στείλε μας το άρθρο σου, βοήθησε να αναπτυχθεί
το portal με θέματα που σε ενδιαφέρουν!
Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν.
User avatar
Theofaman
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 984
Joined: Sat Sep 24, 2005 1:07 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Running from the weak side to the low post

Re: Internet και προστασία

Post by Theofaman » Tue Feb 26, 2008 5:02 pm

Αρκετά καλή ιδέα. Είναι ένα θέμα που παρουσιάζει γενικότερο ενδιαφέρον και ταιριάζει και με τον χαρακτήρα του περιοδικού. Όταν λες στήλη, τι ακριβώς εννοείς? Στήλη μόνιμου χαρακτήρα ή με την μορφή ενός άρθρου? Το περιεχόμενο με τι ακριβώς θα σχετίζεται? Ένα παράδειγμα?
Theo(pame na)fam(e mprizoles)an!
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Re: Internet και προστασία

Post by AnINffected » Wed Feb 27, 2008 2:06 am

@Bloody Mary:
Ευχαριστώ! :)
Το topic το είχα ανοίξει καιρό πρίν... αυτά τα ζήτήματα με απασχολούν χρόνια τώρα.
Εγώ και ο P@radox ξεκινήσαμε να κάνουμε κάτι σε site αλλά ο όγκος ήταν τεράστιος για'μας μόνο.
Ευχαριστώ για την προσφορά, όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα :)

Σαν μόνιμη στήλη το σκεφτόμουν, με θέματα που να έχουν να κάνουν κυρίως με την ασφάλεια κατά τη χρήση του (Δια)δικτύου: πώς να ρυθμίσεις browser/antivirus/firewall, τρόπους για να αποφεύγεις (ή ακόμα και να εντοπίζεις/διαγράφεις; ) "κακόβουλο" (άσχετο: εγώ θα το χαρακτήριζα "επιθετικό") λογισμικό, για τα cookies, τα phising websites, το spamming, την κρυπτογραφία (π.χ. πώς να στέλνεις ένα κρυπτογραφημένο email)... και ο,τιδήποτε άλλο σχετικό.
Θα μπορούσε και να εμβαθύνει λιγότερο ή περισσότερο σε λεπτομέρειες για ν'απευθύνεται σε ευρύτερο κοινό.
Θα μπορούσε, επίσης, κάποιες φορές να είναι πιο "θεωρητικό" (π.χ. "Μάθετε για τον αλγόριθμο RSA").
Εννοείται οτί τα πάντα είναι διαπραγματεύσιμα... ;)

btw, αν το θέμα που με "έκαιγε" προσωπικά περισσότερο όταν ξεκίνησα την συζήτηση ήταν η αντιμετώπιση του φαινομένου των dialers, τώρα είναι η προστασία της ιδιωτικής επικοινωνίας, λόγω της βαθμιαίας εξάπλωσης της χρήσης του Internet (μέσω broadband).
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Internet και προστασία

Post by marios » Fri Feb 29, 2008 1:04 am

και εγώ αν μπορώ να βοηθήσω κάπως ευχαρίστως... Απλά θέλω κατευθύνσεις γιατί δεν είμαι από τους πλέον γρήγορους :smt017
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”