επανεκκίνηση στο knoppix

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

επανεκκίνηση στο knoppix

Post by Luke » Sun Aug 27, 2006 11:47 pm

Θέλω να αλλάξω την ανανέωση οθόνης στο knoppix live (η εξελληνισμένη έκδοση που προσφέρεται απο τη σχολή) αλλά ζητάει επανεκκίνηση για να εφαρμοστούν οι ρυθμίσεις. Ξέρει κάποιος με ποιο τρόπο γίνεται η επανεκκίνηση (προσοχή, όχι shutdown);
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Mon Aug 28, 2006 2:48 am

Εάν θέλεις να επανακινήσεις όλο το σύστημα (που μάλλον δεν θέλεις αυτό επειδή θα χαθούν οι ρυθμήσεις σου)
reboot
shutdown -r now
Εάν θέλεις απλά να επανεκινήσεις τα X windows CTRL+ALT+BACKSPACE
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Mon Aug 28, 2006 4:59 pm

HdkiLLeR wrote: Εάν θέλεις απλά να επανεκινήσεις τα X windows CTRL+ALT+BACKSPACE
Αυτό προσπάθησα κι εγώ αλλά έκανε shutdown. :-(
Απ' ότι μου είπαν αυτό λειτουργεί στις περισσότερες live εκδόσεις (σκοτώνει τον X server) αλλά σε μερικές λειτουργεί όπως το shutdown (όπως δυστυχώς και στη δική μου). Καμιά άλλη ιδέα;
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Mon Aug 28, 2006 5:11 pm

Αφού είναι Live δεν αποθηκεύονται κάπου οι ρυθμίσεις εκτός αν έχεις κάνει Mount κάποιο δίσκο για τις λεπτομέρειες του χρήστη. Για να ρυθμίσεις την ανάλυση μπορείς κατα την εκκίνηση διαλέγοντας εκκίνηση για προχωρημένους και υπάρχει διάλογος με όλες τις δυνατές αναλύσεις
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Mon Aug 28, 2006 10:55 pm

Κάνε ένα permanent installation..!
Όλα μια ιδέα είναι.. ;)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Tue Aug 29, 2006 9:54 pm

PaP wrote:Αφού είναι Live δεν αποθηκεύονται κάπου οι ρυθμίσεις εκτός αν έχεις κάνει Mount κάποιο δίσκο για τις λεπτομέρειες του χρήστη.
Δε με ενδιαφέρει να αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις, απλά να μπορώ να τις εφαρμόσω.
AmmarkoV wrote:Κάνε ένα permanent installation..!
Όλα μια ιδέα είναι.. ;)
Είχα σκοπό να κάνω αλλά προέκυψε πρόβλημα και δε μπορούσα να μπω στα windows (σκοπεύω να το κάνω με dual boot σύστημα win-linux). Πάντως θα μου ήταν χρήσιμο να γνωρίζω κάτι τέτοιο και για τη Live έκδοση.

Οτιδήποτε παραπάνω γνωρίζετε δεκτό.
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Tue Aug 29, 2006 11:15 pm

Luke wrote:
HdkiLLeR wrote: Εάν θέλεις απλά να επανεκινήσεις τα X windows CTRL+ALT+BACKSPACE
Αυτό προσπάθησα κι εγώ αλλά έκανε shutdown. :-(
Απ' ότι μου είπαν αυτό λειτουργεί στις περισσότερες live εκδόσεις (σκοτώνει τον X server) αλλά σε μερικές λειτουργεί όπως το shutdown (όπως δυστυχώς και στη δική μου). Καμιά άλλη ιδέα;
Κάτσε με CTRL+ALT+BACKSPACE σε Knoppix 3.3 και 4.0 (και σχεδόν σε όλα τα distros που έχω) εμένα μου κάνει restart τον X-Server
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Wed Aug 30, 2006 1:22 am

Έχω την εντύπωση οτι το να κάνει πάντως restart o X-Server δεν είναι το ίδιο με το να κλείσει και να ξαναανοίξει..
Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να γράψεις init 3 (και να μπείς σε runlevel 3 που τρέχουν μόνο τα βασικά services) και μετά να γράψεις startx οπότε να ξεκινήσει εντελώς από την αρχή ο X-Server ..
Δεν ξέρω βέβαια αν θα πετύχεις αυτό που θές , μια ιδέα που μού`ρθε.. :roll:

Επίσης αν είναι να βάλεις κάποιο μόνιμο installation να βάλεις μια διανομή (πχ SuSE) με XGL που μετράει ;) :-D Πάντως ουσιαστικά το πρόβλημα είναι οτι λόγω του οτι δεν κρατάει τίποτα το σύστημα σου σε non-volatile storage δεν αποθηκεύονται οι αλλαγές του refresh rate.. :)
Αυτό για να μην κρατάς κακία στο Knoppix , X-Server κτλ , ήθελα ναβλεπα μια Live έκδοση WinXP :-p
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Wed Aug 30, 2006 11:53 am

AmmarkoV wrote:Έχω την εντύπωση οτι το να κάνει πάντως restart o X-Server δεν είναι το ίδιο με το να κλείσει και να ξαναανοίξει..
Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να γράψεις init 3 (και να μπείς σε runlevel 3 που τρέχουν μόνο τα βασικά services) και μετά να γράψεις startx οπότε να ξεκινήσει εντελώς από την αρχή ο X-Server ..
Δεν ξέρω βέβαια αν θα πετύχεις αυτό που θές , μια ιδέα που μού`ρθε.. :roll:

Επίσης αν είναι να βάλεις κάποιο μόνιμο installation να βάλεις μια διανομή (πχ SuSE) με XGL που μετράει ;) :-D Πάντως ουσιαστικά το πρόβλημα είναι οτι λόγω του οτι δεν κρατάει τίποτα το σύστημα σου σε non-volatile storage δεν αποθηκεύονται οι αλλαγές του refresh rate.. :)
Αυτό για να μην κρατάς κακία στο Knoppix , X-Server κτλ , ήθελα ναβλεπα μια Live έκδοση WinXP :-p
Κανονικά δεν είναι σε καμία εφαρμογή το ίδιο αλλά το Ctrl+Alt+Backspace δίνει kill -HUP στο process του X-Server (έχω την εντύπωση δηλαδή) οπότε πρέπει να φορτώσει ξανά τα resource files του.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Fri Sep 01, 2006 2:57 am

HdkiLLeR wrote: Κάτσε με CTRL+ALT+BACKSPACE σε Knoppix 3.3 και 4.0 (και σχεδόν σε όλα τα distros που έχω) εμένα μου κάνει restart τον X-Server
Η έκδοση που έχω είναι η 3.2, αν αυτό έχει καμιά σημασία.
AmmarkoV wrote: Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να γράψεις init 3 (και να μπείς σε runlevel 3 που τρέχουν μόνο τα βασικά services) και μετά να γράψεις startx οπότε να ξεκινήσει εντελώς από την αρχή ο X-Server ..
Πάω και ανοίγω τερματικό στο root και δίνω init 3 αλλά μου λέει "must be superuser".
Αντίστοιχα και για το shutdown -r now εμφανίζει "shutdown: must be root".

Aυτά για ενημέρωση των όσων δοκίμασα. Για να μη σας κουράζω άλλο, θα το ψάξω λίγο ακόμα κι αν βρω τίποτα το ποστάρω.
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Post by jimmyD » Fri Sep 01, 2006 9:55 am

Δοκιμασε τo

Code: Select all

 sudo shutdown -r now
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Fri Sep 01, 2006 1:30 pm

Luke wrote:Πάω και ανοίγω τερματικό στο root και δίνω init 3 αλλά μου λέει "must be superuser".
Αντίστοιχα και για το shutdown -r now εμφανίζει "shutdown: must be root".
Νόμιζα πως ήσουν root στο σύστημα.. :roll:
Δοκίμασε "sudo init 3" , πιστεύω θα παίξει λογικά..
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sat Sep 02, 2006 2:35 am

1)Open a terminal
2)Type:

Code: Select all

su
3)Enjoy your new privs :) (superuser/root/god...whatever :))
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Sat Sep 02, 2006 12:25 pm

jimmyD wrote:Δοκιμασε τo

Code: Select all

 sudo shutdown -r now
Αυτό δυστυχώς κάνει shutdown σύστημα, τουλάχιστον στο δικό μου.
AmmarkoV wrote:
Luke wrote:Πάω και ανοίγω τερματικό στο root και δίνω init 3 αλλά μου λέει "must be superuser".
Αντίστοιχα και για το shutdown -r now εμφανίζει "shutdown: must be root".
Νόμιζα πως ήσουν root στο σύστημα.. :roll:
Δοκίμασε "sudo init 3" , πιστεύω θα παίξει λογικά..
Μια χαρά μπήκε σε runlevel 3 αλλά μπαίνονας στο KDE οι ρυθμίσεις δεν εφαρμόστηκαν. Μάλιστα εκτός από την ανανέωση που ήταν χάλια, χάλασε και η ανάλυση. Επίσης δίνοντας startx μπαίνει σε runlevel 3 στο KDE, με αποτέλεσμα από εκεί και πέρα να μη μπορώ να κάνω τίποτα (δεν είναι διαθέσιμο το τερματικό), ούτε καν να κλείσω τον υπολογιστή, αν προηγουμένως δε μπω σε μεγαλύτερο runlevel.

Επίσης προσπαθώ και το εξής:
Μπαίνοντας ως root δίνω ps aux. Κάνω kill -9 το pid μιας διεργασίας ΧFree86 (το όνομα αυτής είναι πιο κοντά σ' αυτό του x server και υποθέτω πως αναφέρεται σ' αυτόν), με αποτέλεσμα να κάνω μετά startx. Το αποτέλεσμα είναι και πάλι shutdown. Αυτό πρέπει να συμβαίνει επειδή αυτή η διεργασία μάλλον πρέπει να χρησιμοποιείται από την κάρτα γραφικών.
HdkiLLeR wrote:1)Open a terminal
2)Type:

Code: Select all

su
3)Enjoy your new privs :) (superuser/root/god...whatever :))
Αρκετά χρήσιμο για μη γράφω συνεχώς πριν από κάθε εντολή που χρειάζεται sudo.
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Sun Sep 03, 2006 5:22 pm

Τελευταία νέα. Το πρόβλημα πρέπει να οφείλεται στην κάρτα γραφικών και ακόμα και με επανεκκίνηση να μη λύνεται. Συγκεκριμένα το knoppix δε διαθέτει από μόνο του τους drivers για την κάρτα γραφικών. Κατά τον αρχικό έλεγχο του συστήματος γράφει "Video is Ati unknown (και κάτι νούμερα), using XFree (vesa) Server. Αυτό το vesa πρέπει να σημαίνει πως δεν υπάρχει ο σωστός driver.

Το δοκίμασα και με μια άλλη κάρτα, κυριολεκτικά από τον περασμένο αιώνα, μία Intel i740 (το που την βρήκα είναι άλλη ιστορία) και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Μάλιστα αντί γι' αυτό το vesa έγραφε το chipset της κάρτας (i740).

Ευχαριστώ πάντως παιδιά για το χρόνο σας. :smt023 :smt023

@AmmarkoV: Τελικά εγκατέστησα μια κανονική διανομή linux στον παλιό Η/Υ, την Κubuntu 5.10. Αντιμετωπίζω κάποια προβληματάκια κι εκεί αλλά σιγά σιγά τα λύνω. Ίσως έχετε σύντομα νέα κι από εκεί. :)
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Post by jimmyD » Sun Sep 03, 2006 6:52 pm

οι κάρτες τις ΑΤΙ λειτουργούν με τον οδηγό fglrx τουλάχιστον οι περισσότερες από αυτές. Οδηγίες για το πως θα τους εγκαταστήσηεις θα βρεις στο ubuntuguide.org
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Sun Sep 03, 2006 10:03 pm

Το πρόβλημα με την κάρτα το έχω με το knoppix και όχι με το ubuntu, αλλά παρ' όλα αυτά χρήσιμο το link jimmyD. Επιπλέον δε διαθέτω adsl, επομένως για την ώρα ούτε που το διανοούμαι να κατεβάσω drivers ή κάτι άλλο για το linux από το internet.
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Mon Sep 04, 2006 4:19 pm

Luke wrote:Τελευταία νέα. Το πρόβλημα πρέπει να οφείλεται στην κάρτα γραφικών και ακόμα και με επανεκκίνηση να μη λύνεται. Συγκεκριμένα το knoppix δε διαθέτει από μόνο του τους drivers για την κάρτα γραφικών. Κατά τον αρχικό έλεγχο του συστήματος γράφει "Video is Ati unknown (και κάτι νούμερα), using XFree (vesa) Server. Αυτό το vesa πρέπει να σημαίνει πως δεν υπάρχει ο σωστός driver.
Ωραία άνοιξε ένα terminal πάλι (για τα πάντα θα ανοίγεις ένα :)) και γράψε lspci, δες τι λέει σχετικά με το video adapter και κάντο post εδώ.

Γενικά υπάρχει υποστήριξη για ati κάρτες στο knoppix αλλά εγώ δεν είχα καταφέρει να βάλω το glx support οπότε openGL εφαρμογές δεν παίζαν αλλά κάνε το παραπάνω για να δούμε ακριβώς τι παίζει.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Tue Sep 05, 2006 4:56 pm

Ό,τι έχει σχέση με τη vga:
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc: Unknown device 5960 (rev 01)

01:00.1 Display controller: ATI Technologies Inc: Unknown device 5940 (rev 01)
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Tue Sep 05, 2006 7:10 pm

Όντως δεν βρίσκει το μοντέλο. Ποιά ATI είναι;
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Tue Sep 05, 2006 8:38 pm

ΑΤΙ Α9250 128 ΜΒ της ΑSUS
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”