usb στο knoppix

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

usb στο knoppix

Post by adam98 » Fri Sep 08, 2006 12:07 pm

Δεν μου αναγνωρίζονται οι usb στο knoppix δηλαδή βάζω το usb stick μου και δεν μου το διαβάζει.Όταν φορτώνει έχω παρατηρήσει ότι ξεκινάει ο daemon για τα usb αλλα δεν ξέρω τι γίνεται μετά.Επίσης στο panel κάτω μου λέει ότι δεν μπορεί να γίνει η διαχείριση του ρεύματος.Ξέχασα να αναφέρω ότι το δοκιμάζω σε laptop.
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Fri Sep 08, 2006 1:47 pm

Μήπως είναι παλιά η έκδοση του knoppix που χρησιμοποιείς ή είναι πολύ παλιό το laptop σου?
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Fri Sep 08, 2006 1:50 pm

Άνοιξε ένα konsole γράξε dmesg και κάνε copy-paste εδώ το αποτέλεσμα για να δούμε τι παίζει.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Fri Sep 08, 2006 3:40 pm

Μου το κάνει κι εμένα αυτό μερικές φορές. Άσε πρώτα να φορτωθούν όλα όσα χρειάζεται (μη βιαστείς να το συνδέσεις) ή σύνδεσέ το πριν φορτωθεί το knoppix. Γενικά αν δεν πετύχει με την πρώτη ξαναδοκίμασε μετά από επανεκκίνηση. Όλα αυτά ισχύουν σε περίπτωση που δε σου εμφανίζει τη συντόμευση του usb stick στην επιφάνεια εργασίας (απ' ό,τι κατάλαβα αυτό είναι το πρόβλημά σου).
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Post by adam98 » Fri Sep 08, 2006 3:53 pm

Έγινε θα κάνω copy paste και θα το βγαλω το βραδυ γιατί τώρα δεν έχω μαζί μου το pc.
Η λύση με την επανεκίννηση πάντως δεν πρέπει να παίζει γιατί το είχα δοκιμάσει και μόνος μου και δεν κατάφερα τίποτα
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Sat Sep 09, 2006 1:26 pm

Luke wrote:Άσε πρώτα να φορτωθούν όλα όσα χρειάζεται (μη βιαστείς να το συνδέσεις) ή σύνδεσέ το πριν φορτωθεί το knoppix.
Δοκίμασε κι αυτά, αν δε βρεις τίποτα καλύτερο.
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Post by adam98 » Sun Sep 10, 2006 12:33 pm

Βασικά πως θα κανω copy paste αφού δεν μπορώ να το αποθηκευσω κάπου αφού δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το usb και δεν εχω floopy στο μηχανημα.Επίσης με το μηχανημα αυτό δεν βγαίνω στο internet αλλά από άλλο desktop :?: :?:
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sun Sep 10, 2006 1:00 pm

You are doomed man :twisted:
Δε μπορείς να το βάλεις στο δίκτυο? laptop είναι!
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
Babedacus
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 299
Joined: Mon Nov 21, 2005 1:05 pm

Post by Babedacus » Sun Sep 10, 2006 2:55 pm

adam98 wrote:Βασικά πως θα κανω copy paste αφού δεν μπορώ να το αποθηκευσω κάπου αφού δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το usb και δεν εχω floopy στο μηχανημα.Επίσης με το μηχανημα αυτό δεν βγαίνω στο internet αλλά από άλλο desktop :?: :?:
Κάψ'το σε CD. :P Η μπορείς να συνδέσεις το laptop με το desktop.Η αν έχεις κάμερα στο desktop να πάρεις βίντεο/φωτογραφία.Η αν έχεις 3 τσιμπιδάκια,1 καλαμάκι,1 φακό,και 1 κομμάτι σύρμα μπορείς να φωνάξεις τον Μαγκάιβερ και κάτι θα βρει να κάνει.
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sun Sep 10, 2006 4:16 pm

Babedacus wrote:Η αν έχεις 3 τσιμπιδάκια,1 καλαμάκι,1 φακό,και 1 κομμάτι σύρμα μπορείς να φωνάξεις τον Μαγκάιβερ και κάτι θα βρει να κάνει.
:smt042 :smt043 :smt044
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Post by adam98 » Thu Sep 14, 2006 11:34 am

Συγνώμη για την καθυστέριση θα ανεβάσω το αρχείο σύντομα γιατί αυτές τις μέρες ξεστραβωνόμουν με τα ειδικα θέματα αλγορίθμων και δεν άνοιξα σχεδόν καθόλου το pc
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Thu Sep 14, 2006 11:48 am

Κάνε μια δοκιμή και στο boot βάλε σαν παράμετρο acpi=off (δηλαδή knoppix acpi=off). Χθές μίλαγα με έναν γνωστό μου και προβλήματα του usb λύθηκαν αμέσως μόλις απενεργοποίησε το ACPI.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Post by adam98 » Thu Sep 14, 2006 11:57 am

Έγινε θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω όσο πιο σύντομα μπορώ
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Post by adam98 » Fri Sep 15, 2006 5:42 pm

Το Acpi δεν επαιξε ,σκέφτηκα να χρησιμοποιησω το card reader αλλά δεν παίζει ούτε αυτό ,γενικά όταν ανοίγει μου λεει ότι υπάρχει πρόβλημα με την ενέργεια.Ένα Μαγκαιβερ επιγόντος να με σώσει! Αν το τραβήξω με video στο κινητό βολέυει;Η βολεύει καλύτερα φωτογραφίες. Να τις βάλω στο δια για να τις δείτε ή να στείλω κανα mail :?: Ευχαριστώ
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Fri Sep 15, 2006 5:50 pm

Ότι βολεύει εσένα :)
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Post by adam98 » Wed Sep 27, 2006 2:00 pm

Συγνώμη αλλά με την εξεταστική και με το διαβασμα δεν ασχολούμαι και πολύ με το θέμα. ΕΛΕΟΣ βάζω το ποντίκι στι usb και παίζει κανονικά,βάζω stick ή τον φορητό μου δίσκο και δεν τον διαβάζει δεν υπάρχει στο /dev.Βαζω την κάρτα στο cardreader ... δεν την διαβαζει.Με έχει τρελάνει. Θέλω να ρωτήσω το εξής: Κάτω στο σημείο που βγάζει την ώρα μου έχει ένα κόκκινο εικονιδιάκι και λέει ότι υπάρχει πρόβλημα με την διαχείριση της ενέργειας, όταν το πατώ μου λέει σε μια επιλογή ενεργοποίηση PCMCIA, βασικά πάω να την ενεργοποιήσω αλλά που ζητάει κάποιο κωδικό administrator αλλα δεν θυμάμαι ακριβώς το μήνυμα γιατί δεν εχω αυτήν την στιγμή ανοικτό το PC.Αν κάνω ανακατεύθυνση του dmesg στο σκληρό δίσκο του laptop τον οποίο διαβάζω κανονικά ,αλλά είναι read only, υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα στην λειτουργια των windows? Να μου χαλάσει το σύστημα αρχείων?
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Post by adam98 » Sun Oct 01, 2006 1:20 pm

Επανέρχομαι σήμερα σύνδεσα σκληρό δίσκο με μετατροπέα από ata σε usb για να το συνδέσω στο laptop. Ως δια μαγείας ούτε αυτή η συσκευή δούλεψε...
Στο μπουτάρισμα μου βγάζει όταν τελειώσει το autoconfiguring devices
"
modprobe: modprobe : Can't locate module block -major-2
"
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Sun Oct 01, 2006 11:53 pm

Το USB stick τι μάρκα ακριβώς είναι ?
Μήπως ήθελε drivers και ιστορίες για να παίξει στα Windows ?
Η ήταν plug n play..?
(Μπορεί να είναι καμμία περίεργη υλοποίηση και να μην φταίει το έρμο το Knoppix)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Post by adam98 » Mon Oct 02, 2006 11:12 am

Είναι plug&play, δεν παίζει στο knoppix στο laptop μου,πχ στο desktop του πατέρα μου το διαβάζει κανονικά και για αυτό τρελαίνομαι, στο knoppix υπάρχει τίποτα παρόμοιο με το εύρεση νέων συσκεύων όπως στα windows?
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Post by adam98 » Sat Apr 21, 2007 7:10 pm

Το πρόβλημα μου δεν υπάρχει στο Ubuntu 7.04 χθες μόλις το κατέβασα από το πολυτεχνείο :-D :-D :-D
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”