Φιλαράκια: Εσείς ποιόν προτιμάτε??

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με την "έβδομη" τέχνη.

Friends

Chandler
34
31%
Monica
5
5%
Joey
25
23%
Ross
24
22%
Rachel
7
6%
Phoebe
13
12%
 
Total votes: 108
User avatar
Swtos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 309
Joined: Mon Apr 18, 2005 4:52 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Δ.Π

Post by Swtos » Sun Nov 05, 2006 10:31 pm

Θα δώσω και εγώ την ψήφο μου στον Joey!
Απλα δεν παιζεται ο ανθρωπος :-D
-My father made him an offer he couldnt refuse
-What was that?
-Luca Brasi held a gun to his head and my father assured him that either his brain or his signature would be on the contract

-The Godfather
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Post by zweistein » Sun Nov 05, 2006 10:32 pm

joey vs ross ?
Oo
Image
User avatar
Swtos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 309
Joined: Mon Apr 18, 2005 4:52 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Δ.Π

Re: MASH!

Post by Swtos » Sun Nov 05, 2006 10:50 pm

redlabel wrote:Εγώ, πάλι, ως πολύ αρχαιότερός σας (...) επιλέγω το MASH (αν το ξέρει κανείς, γιατί παιζόταν τη 10ετία του '80).

Πολύ "νερόβραστα" μου φάνηκαν τα "φιλαράκια" (1-2 φορές που έτυχε να τα δω σε DVD, γιατί στο σπίτι μου δεν έχω ΤV εδώ και 10 χρόνια).

Με το συμπάθειο παίδες, αλλά όποιος έχει ζήσει λίγο στη ΝΥ καταλαβαίνει ότι το θέμα δεν λέει. Naive συνταγή politically correct συμπεριφοράς για καλοκάγαθα αμερικανάκια...

Δ. Γκρ.
Καταρχάς, οποιος βλεπει την εν λόγω σειρά πιστευω το κανει κυρίως για να γελασει, να ξεφυγει λιγο απο την καθημερινότητα. Δεν ειναι κακό αυτό νομίζω και δεν ειναι απαραιτητο παντα να επιλέγουμε να παρακολουθησουμε κατι το οποίο θα μας κανει να προβληματιστούμε για καποιες καταστασεις όπως ίσως η σειρά που αναφέρετε.

Επίσης καθε σειρά έχει και το κοινό της. Τα Φιλαράκια πιστεύω πως απευθύνονται σε ατομα της ηλικίας μας. Δεν θα καθόμουν ποτε να τα παρακολουθησω με τους γονεις μου για παραδειγμα. :)

Επίσης η σειρά που αναφέρατε έχει αμεση σχέση με ιστορικά γεγονότα εκεινης της εποχής κατι που την εκανε επιτυχημενη τοτε. Αν την παρακολουθήσουμε εμεις σημερα πιθανό να την βρούμε ακυρη.

Αλλα πάνω απο όλα πιστευω πως ειναι θέμα γούστου αυτα τα πράγματα. Σου αρέσει κατι, σε εκφραζει, το παρακολουθείς και σε γεμίζει. Είναι θέμα κουλτούρας όπως λετε και εσεις στις διαλέξεις σας :-)
-My father made him an offer he couldnt refuse
-What was that?
-Luca Brasi held a gun to his head and my father assured him that either his brain or his signature would be on the contract

-The Godfather
User avatar
Darksoul
byte level
byte level
Posts: 118
Joined: Sat Sep 30, 2006 1:22 am
Academic status: N>4
Gender:

Post by Darksoul » Sun Nov 05, 2006 11:06 pm

εμενα μ αρεσουν ολοι ρεεε...αλλα η φοιβη..ειναι πολυ μπροστα...πολυ καμενη ωρες ωρες..δεν παλευεται η γυναικα.. :lol: :lol: :cool:
User avatar
cactus
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 959
Joined: Tue Apr 25, 2006 7:14 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by cactus » Sun Nov 05, 2006 11:21 pm

redlabel wrote:Πολύ "νερόβραστα" μου φάνηκαν τα "φιλαράκια"
Δεν έχω ζήσει ΝΥ, δεν ξέρω ούτε έχω ακούσει τη σειρά που λές, πιθανότατα να 'μουν αγέννητος όταν παίζοταν...αλλά συμφωνώ αρκετά με αυτό που λες.
Ποτέ δεν κατάφερα να γίνω φαν, ενώ προσπάθησα. Σίγουρα γέλασα πολύ, αλλά μετά απο αρκετή ωρα παρακολούθησης έννιωθα ένα κενό, μια βαρεμάρα...
laikedelic !
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Sun Nov 05, 2006 11:44 pm

Εμένα πάντως μου άρεσε όχι φανατικά αλλά είναι καλύτερο από πολλές άλλες Αμερικάνικες σειρές (λέγε με 7 heaven κτλ κτλ κτλ ..) , έχει έξυπνο χιούμορ..
Από χαρακτήρας μάλλον ο Rosh! :) Και μετά joey :lol:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Sun Nov 05, 2006 11:48 pm

Για ωραιο και εξυπνο χιουμορ, θα προτεινα το House M.D. μπορει να αφησει καποιον αδιαφορο, αλλα σαχλο δε νομιζω οτι γινεται να το βρεις... ;)

Συνισταται, και για μεγαλυτερες ηλικιες :)
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Mon Nov 06, 2006 12:04 am

Παιδιά οι Friends είναι κορυφή κατά κοινή ομολογία. Πολύ καλό humor, χημεία, ατάκες, χαρακτήρες. Τώρα αν λες ότι σου τη σπάει είναι επειδή την έχεις παρακολουθήσει μόνο κανά 2-3 φορές. Εγώ ψηφίζω Φοίβη γιατί ξέρει τι θέλει!
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Mon Nov 06, 2006 12:14 am

yeah baby... (τίποτα παραπάνω! :lol: )
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
vicky
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 228
Joined: Thu Oct 06, 2005 3:49 pm
Academic status: N>4
Contact:

Post by vicky » Mon Nov 06, 2006 1:03 am

Εγω να σας πω την αληθεια την βλεπω για να ξεχνιεμαι μερικες φορες,απο το αγχος και την πιεση που αισθανομαι.Γενικα δεν πολυβλεπω τηλεοραση,οτι και να κατσω να δω,μετα απο 5' θα το χω βαρεθει και θα με εχει ζαλισει.Αλλα με τα φιλαρακια ξεχνιεμαι.Βεβαια,τα περισσοτερα απο αυτα που δειχνει ειναι ιδανικα πολυ,αλλα ξεχνιεσαι,ξεφευγεις!Και δεν εχει τη σαχλοτητα που εχουν αλλες σειρες,οπως καποιες ελληνικες.Και ωρες ωρες εχει καποιες εξυπνες ατακες.Πιστευω να συμφωνειτε..
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Mon Nov 06, 2006 1:46 am

wikipedia wrote:Something of a nerd, Ross, generally considered the most intelligent of the friends, is also known for occasionally telling lies about his life to make himself appear better than he actually is. During his school years, he sampled some marijuana in his room - when his parents came in and smelled it, he claimed Chandler had been smoking it, then jumped out the window to escape. This caused his parents to dislike Chandler (subsequently, Monica did not reveal her relationship with Chandler to them for about a year) until Thanksgiving in Season 6, when Monica told them the truth. Also, when discussing the time he was mugged by Phoebe as a teenager, Ross claimed to have been mugged by a "huge dude" rather than a 14-year-old girl. Moreover, Ross only got a 1250 (out of 1600) on the SAT, however, he advertises himself as getting a 1450. He even had a pretend wake for himself when Chandler jokingly posted that he had died in a blimp accident on their college website and no one responded; a beautiful woman showed up and confessed she'd always had a crush on him and that she was sad that it was too late, at which point he came bounding out of the other room declaring "It's not too late! I'm still alive!" This resulted in her believing Ross to be a twisted freak.
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Mon Nov 06, 2006 3:11 am

Phoebe!!!!!!Μ αρέσει που είναι τελείως στον κόσμο της!!!
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Post by rigo » Mon Nov 06, 2006 3:22 am

Rossssssss!!!!!!!!
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
User avatar
ράνια
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 235
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:51 pm

Post by ράνια » Mon Nov 06, 2006 8:23 am

Όλοι είναι ένας κι ένας... Μία μικρή προτίμηση στον Chandler θα δείξω εγώ :lol:
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Mon Nov 06, 2006 12:40 pm

Ross...έχει κάτι στη φωνή του... :-D
S.S.D.D.
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Re: MASH

Post by AnINffected » Mon Nov 06, 2006 3:09 pm

redlabel wrote:To MASH διακωμωδούσε, μ' έναν ιδιαίτερα καυστικό τρόπο, τις περιπέτειες των αμερικανών στρατιωτών, αναπαριστώντας την καθημερινή ζωή τους σ' ένα στρατόπεδο περίθαλψης τραυματιών, τον καιρό του πολέμου της Κορέας. Το σίριαλ εκπεμπόταν για πολλά χρόνια στις ΗΠΑ (στα μέσα της δεκαετίας του '80) και στη συνέχεια μεταφέρθηκε - με μικρότερη επιτυχία, όμως - σε αρκετές ευρωπαϊκές τηλεοπτικές ζώνες.

Η απίστευτη καθημερινή "τρέλλα" και τα παράλογα καμώματα γιατρών και νοσοκόμων, που αψηφούσαν κάθε έννοια πειθαρχίας προσπαθώντας να ξεχάσουν πού βρίσκονται - και κυρίως γιατί βρίσκονται εκεί - γέννησε ορισμένους αμίμητους τηλεοπτικούς χαρακτήρες.

Στους ανθρώπους της γενιάς μου (είμαι 47 χρονών) το σίριαλ έλεγε κάτι, γιατί η ανάμνηση των πολέμων του Βιετνάμ, της Αραβο-ισραηλινής σύρραξης των "7 ημερών", της εξέγερσης των Σαντινίστας στη Νικαράγουα, των στυγνών ευρωπαϊκών δικτατοριών (Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία) κλπ. ήταν ακόμη ζωντανή και μας απασχολούσε. Θέλαμε - και φαίνεται ότι ίσως κάτι καταφέραμε - το κακό να μη συνεχιστεί στη δική σας γενιά. Το MASH μας έδινε μια απολαυστική-εναλλακτική-ανατρεπτική οπτική της τραγωδίας του πολέμου.

Δ. Γκρ.
Το βρίσκω απόλυτα αναμενόμενο και λογικό να σας άγγιξε αυτή η σειρά περισσότερο από τα σύγχρονα Friends.
Δεν ξέρω εαν θα την "ένοιωθα" το ίδιο όπως εσείς, καθώς δεν έχω ζήσει αυτές τις καταστάσεις, πάντως, όπως την περιγράφετε, ακούγεται μεν πολύ ενδιαφέρουσα σαν ιδέα, όντως δε πρέπει να δίνει τροφή για προβληματισμό και στους νεότερους.
Άν μάλιστα υπάρχει σε έκδοση DVD και το βρώ, θα το δοκιμάσω!

Όσο για την σειρά Friends αυτή καθ'εαυτή, μάλλον με εκφράζει η άποψη του Swtos, παραπάνω. :-)
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Post by crash_override » Mon Nov 06, 2006 8:53 pm

Συμφωνώ! Και μάλιστα με τρώει η περιέργεια να δώ αυτό την σειρά.
Ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα..
(Εννοείται ότι αν την βρείς σε DVD να μου την δώσεις και μένα!!!).
What to say man...what to say....
User avatar
Fairy
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1733
Joined: Tue Jan 24, 2006 4:48 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Mairyland Park

Post by Fairy » Mon Nov 06, 2006 10:08 pm

AmmarkoV wrote:Εμένα πάντως μου άρεσε όχι φανατικά αλλά είναι καλύτερο από πολλές άλλες Αμερικάνικες σειρές (λέγε με 7 heaven κτλ κτλ κτλ ..) , έχει έξυπνο χιούμορ..
7th Heaven... Αυτό κι αν είναι ανοησία... Η Αγία Αμερικανική οικογένεια... Με τους τέλειους γονείς (με το μπαμπά ιερέα!) πάντα πρόθυμοι να λύσουν τα πάντα με αγάπη, κουβέντα και προδέρμ... Κι από πάνω τα παιδιά τους πώς στα κομμάτια καταφέρανε με τέτοια υποδείγματα γονιών να καταλήξουν στα ναρκωτικά, στα ψυχοφάρμακα, στο διευθυντή του σχολείου και σε αδιέξοδους γάμους πριν τα 22 τους χρόνια;;;
"Αν αυτό που έκανες χτες σου φαίνεται ακόμα μεγάλο, δεν έχεις κάνει αρκετά σήμερα."
User avatar
Darksoul
byte level
byte level
Posts: 118
Joined: Sat Sep 30, 2006 1:22 am
Academic status: N>4
Gender:

Post by Darksoul » Tue Nov 07, 2006 2:09 am

Fairy wrote:
AmmarkoV wrote:Εμένα πάντως μου άρεσε όχι φανατικά αλλά είναι καλύτερο από πολλές άλλες Αμερικάνικες σειρές (λέγε με 7 heaven κτλ κτλ κτλ ..) , έχει έξυπνο χιούμορ..
7th Heaven... Αυτό κι αν είναι ανοησία... Η Αγία Αμερικανική οικογένεια... Με τους τέλειους γονείς (με το μπαμπά ιερέα!) πάντα πρόθυμοι να λύσουν τα πάντα με αγάπη, κουβέντα και προδέρμ... Κι από πάνω τα παιδιά τους πώς στα κομμάτια καταφέρανε με τέτοια υποδείγματα γονιών να καταλήξουν στα ναρκωτικά, στα ψυχοφάρμακα, στο διευθυντή του σχολείου και σε αδιέξοδους γάμους πριν τα 22 τους χρόνια;;;

πες τα πες τα...μα ελεος..ποσα λαθη μπορει ενας ανθρωπος να κανει σε ενα μικρο διαστημα..και τοσο μπλεξιμο με νυν και πρωην..που ολοοι μαζι εμεναν στο ιδιο σπιτι.. :shock:
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Tue Nov 07, 2006 2:57 am

α ναι!!lol!!!
στο οποίο σπίτι παρεπιπτόντως λιγότερα από 8-9 άτομα τη φορά δεν υπήρχαν!!και απορώ μόνο στη δική μου οικογένεια όταν μαζευόμαστε όλοι μαζί φωνάζουμε κι εκεί δεν ακούγεται κιχ??? και είναι κ όλοι (χαζό)χαρούμενοι όλη την ώρα και δεν υστεριάζονται ποτέ...Αδιανόητο
τραγικήηηηηηη σειρά!!!
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Tue Nov 07, 2006 3:00 am

Όλα είναι ρόδινα όλα είναι ωραία...κύριε Πόπο...φτιάξτε μου ένα τσάι... :-p
S.S.D.D.
User avatar
nada
bit level
bit level
Posts: 41
Joined: Sun Jun 25, 2006 12:27 am
Location: Αθήνα

Post by nada » Fri Nov 17, 2006 8:12 pm

Για τα φιλαράκια.
Προσωπικά, τα γέλια κονσέρβα, οι φωνές, και γενικά το στυλ της σειράς με έκανε να μην την παρακολουθώ για μεγάλο διάστημα.
Μέχρι που παρακολούθησα ένα επεισόδειο τυχαία και πρόσεξα τους διαλόγους και τις ατάκες... Έχει όντος φοβερό χιούμορ!
Ψηφίζω Μόνικα! Απλά φοβερή...
"Σ'όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε...
πως να χωρέσουμε τόσοι άνθρωποι στο κενό;"
Λίνα Νικολακοπούλου
Post Reply

Return to “Κινηματογράφος - Τηλεοπτικά”