Υδρόψυκτα Cluster στο Πολυτεχνείο - Τ.Ε.Μ.Φ.Ε. με Linux

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
Post Reply
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Υδρόψυκτα Cluster στο Πολυτεχνείο - Τ.Ε.Μ.Φ.Ε. με Linux

Post by HdkiLLeR » Thu Jul 08, 2004 8:31 pm

Η καρδιά της Συστοιχίας βρίσκεται στο Εργαστήριο Πειραματικής Φυσικής Υψηλών Ενεργειών της Σχολής Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών του ΕΜΠ.

Ο "Υπερυπολογιστής" αποτελείται από μια Συστοιχία (Cluster) 16 υδρόψυκτων υπολογιστών μικρού όγκου.

Τεχνικά Χαρακτηριστικά του κάθε Υπολογιστή: (Pentium 4 στα 32 bit με Hyperthreading στα 3 GHz με 512 MB μνήμη, 80 GB δίσκο) που συνδέονται σε ένα Switch.

Συνολική Υπολογιστική Ισχύς: 16 Gflops (16 δισεκατομμύρια πράξεις κινητής υποδιαστολής ανά δευτερόλεπτο, 1,28 Terrabyte δίσκου και 8 GB μνήμη, η οποία αναμένεται να διπλασιαστεί ή να τετραπλασιαστεί τον Σεπτέμβριο).

Με απλά λόγια, αυτό σημαίνει ότι η Συστοιχία έχει τη δυνατότητα να επεξεργάζεται εντατικές διεργασίες διάρκειας ενός ή δύο εικοσιτετράωρων, μέσα σε δέκα λεπτά της ώρας.

Αγώνας αντοχής

Προτεραιότητα για τη Συστοιχία είναι η "δοκιμή αντοχής" (το Stress Testing), η οποία θα γίνει από φοιτητές του Τμήματος που εκπαιδεύονται στην Τεχνολογία Πλέγματος.

Για τις ανάγκες των δοκιμών χρησιμοποιείται μια διανομή του Linux, η Cluster Knoppix.

Μετά τη φάση των δοκιμών θα εγκατασταθεί λογισμικό εξομοίωσης επιστημονικών πειραμάτων, ώστε να αρχίσει η επεξεργασία δεδομένων από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Αξίζει να αναφερθεί ότι στη Συστοιχία προστίθενται διαρκώς ανακυκλούμενα μηχανήματα από την Πολυτεχνειούπολη, τα οποία αντί να καταλήξουν στον κάδο των αχρήστων αξιοποιούνται ως Σταθμοί Εργασίας με πρόσβαση στην τεχνολογία Grid.

Image

Image

Image

Image

Που είσαι vagalati θα μας πάρουν το ψωμί...
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
vagalati
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 579
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:46 pm
Location: 7000 miles away from aueb

Post by vagalati » Thu Jul 08, 2004 9:43 pm

Ωχ! Πότε έγινε αυτό ρε;;
Ni!! Ni!! Ni!!
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Fri Jul 09, 2004 12:21 am

Ιδέα μου είναι ή στο Πολυτεχνείο βρίσκονται πάντα ένα (τουλάχιστον) βήμα μπροστά;
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Fri Jul 09, 2004 12:24 am

Εκεί απλά υπάρχει όρεξη και πολύ περισσότερο χρήμα για έρευνα.
Πάντως νομίζω ότι είναι κομμάτι πανευρωπαικής έρευνας σε τεχνολογία πλέγματος το παραπάνω με κεντρικό σημείο το ΕΜΠ.
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Fri Jul 09, 2004 1:04 am

silegav wrote:Εκεί απλά υπάρχει όρεξη και πολύ περισσότερο χρήμα για έρευνα.
Χρήμα πες καλύτερα γιατί όρεξη δόξα τω Θεώ πολλοί έχουν, αν δεν πέσει όμως και η κατάλληλη χρηματοδότηση μένεις με αυτή
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Fri Jul 09, 2004 1:10 am

Όταν λέω όρεξη δεν έννοώ από φοιτητές.Τέτοια υπάρχει άφθονη.
Το μόνο που χρειάζεται για ξεκίνημα είναι παλιοί υπολογιστές, ένας συντονιστής και ένας χώρος μέσα στο πανεπιστήμιο για να έχουν μερικές ευκολίες τα παιδιά που εργάζονται με αυτό.
Τα 2 πρώτα βρίσκονται.Το τρίτο είναι το μανίκι.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Fri Jul 09, 2004 1:39 am

Εάν μας δώσουν τπτ μετά απο την αναβάθμηση του cslab δεν θα είχα πρόβλημα να κάτσω να κάνω και τπτ τέτοιο...ίσα ίσα θα hostαρουμε και το venus εκεί !! :) :). Πάντος το παραπάνω project είναι απο το T.E.M.Φ.Ε. που δεν υπάρχει καν θεματολογία σχετική με υπολογιστές.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
$p33dy
bit level
bit level
Posts: 5
Joined: Sat Jun 12, 2004 6:57 pm
Location: Εδώ γύρω...
Contact:

Post by $p33dy » Fri Jul 09, 2004 2:08 am

silegav wrote:Εκεί απλά υπάρχει όρεξη και πολύ περισσότερο χρήμα για έρευνα.
Μην είσαι και τόσο σίγουρος για τα λεφτάκια στο ΕΜΠ...
HdkiLLeR wrote:Αξίζει να αναφερθεί ότι στη Συστοιχία προστίθενται διαρκώς ανακυκλούμενα μηχανήματα από την Πολυτεχνειούπολη, τα οποία αντί να καταλήξουν στον κάδο των αχρήστων αξιοποιούνται ως Σταθμοί Εργασίας με πρόσβαση στην τεχνολογία Grid.
Μην τρελαθούμε κιόλας. Ανακυκλωμένα μηχανάκια είναι τα P4 στα 3? Ημαρτον. Τα ανακυκλωμένα τα μαζεύνουν και τα πετάν, σιγά μην τα προσθέσουν στο cluster.

Πάντος για όποιον ενδιαφέρεται, ας κοιτάξει το OpenMosix και το OpenSSI. Είναι clustering projectάκια για Linux. Το OpenMosix είναι πατσιά στον κέρνουλα. Παλεύω να στήσω ένα σε Deb Unstable σε κάτι End-Of-Life P100 και P120MMX... (Βασικά στημένο το έχω αλλά δεν το έχω τσεκάρει yet ;) )
Και φυσικά υπάρχει και το νυν υπερ πάντων Globus Toolkit.
silegav wrote:Το μόνο που χρειάζεται για ξεκίνημα είναι παλιοί υπολογιστές, ένας συντονιστής και ένας χώρος μέσα στο πανεπιστήμιο για να έχουν μερικές ευκολίες τα παιδιά που εργάζονται με αυτό.
Τα 2 πρώτα βρίσκονται.Το τρίτο είναι το μανίκι.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Κάνεις. Συντονιστής υπάρχει. Χώρος Υπάρχει. Από PC χωλαίνω λίγο (έχω μόλις 2-3 + κάτι Sun + ένα Digital + ένα HP με UX) αλλά κάτι θα κάνω... Αρκει να υπάρχουν ενδιαφερόμενοι. ;)
When the silence beckons,
And the day draws to a close,
When the light of your life sighs,
And love dies in your eyes,
Only then will I realise,
What you mean to me..
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Fri Jul 09, 2004 2:17 am

$p33dy wrote:
HdkiLLeR wrote:Αξίζει να αναφερθεί ότι στη Συστοιχία προστίθενται διαρκώς ανακυκλούμενα μηχανήματα από την Πολυτεχνειούπολη, τα οποία αντί να καταλήξουν στον κάδο των αχρήστων αξιοποιούνται ως Σταθμοί Εργασίας με πρόσβαση στην τεχνολογία Grid.
Μην τρελαθούμε κιόλας. Ανακυκλωμένα μηχανάκια είναι τα P4 στα 3? Ημαρτον. Τα ανακυκλωμένα τα μαζεύνουν και τα πετάν, σιγά μην τα προσθέσουν στο cluster.
Ο αρθογράφος όχι εγώ... :). Πάντος ece.ntua.gr είχαν ξεκινήσει ένα Project με p166,p200 κλπ. Δεν ξέρω τι έπαιξε στην συνέχεια βέβαια.
$p33dy wrote: Κάνεις. Συντονιστής υπάρχει. Χώρος Υπάρχει. Από PC χωλαίνω λίγο (έχω μόλις 2-3 + κάτι Sun + ένα Digital + ένα HP με UX) αλλά κάτι θα κάνω... Αρκει να υπάρχουν ενδιαφερόμενοι. ;)
Πότε ξεκινάμε; :-D
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Post by jimmyD » Fri Jul 09, 2004 3:35 am

Το fedora τι δουλειά έχει εκεί (στην τρίτη φωτό) . Πολυ μου άρεσε που το είδα συμπαθώ ιδιαίτερα τη διανομή.
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
User avatar
vagalati
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 579
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:46 pm
Location: 7000 miles away from aueb

Post by vagalati » Fri Jul 09, 2004 10:37 pm

HdkiLLeR wrote:
$p33dy wrote: Κάνεις. Συντονιστής υπάρχει. Χώρος Yπάρχει. Από PC χωλαίνω λίγο (έχω μόλις 2-3 + κάτι Sun + ένα Digital + ένα HP με UX) αλλά κάτι θα κάνω... Αρκει να υπάρχουν ενδιαφερόμενοι. ;)
Πότε ξεκινάμε; :-D
Πέρα απο τον βιαστικό παραπάνω, είμαι και εγώ ενδιαφερόμενος.
HdkiLLeR wrote:Πάντος το παραπάνω project είναι απο το T.E.M.Φ.Ε. που δεν υπάρχει καν θεματολογία σχετική με υπολογιστές.
Ε τότε δεν είμαστε πίσω. Θα έλεγα ότι είμαστε μπροστά, έχουν κάνει/σχεδιάσει να κάνουν κάτι τέτοιο οι προπτυχιακοί εκεί;
jimmyD wrote:Το fedora τι δουλειά έχει εκεί (στην τρίτη φωτό) . Πολυ μου άρεσε που το είδα συμπαθώ ιδιαίτερα τη διανομή.
Αυτό παρατήρησα και εγώ, και μου έκανε εντύπωση αφού ο αρθογράφος αναφέρει πως χρησιμοποιούν μια ειδική έκδοση του knoppix.
Ni!! Ni!! Ni!!
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Tue Jul 13, 2004 5:04 pm

$p33dy wrote:Αρκει να υπάρχουν ενδιαφερόμενοι. ;)
Χμμμ......Δεν ακούγεται άσχημο!!! :-D
Άντε με ευκαιρία το router σε Debian που έστησα,ας ασχοληθώ περισσότερο με Linux που θέλω... ;)
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Tue Jul 13, 2004 5:21 pm

Μπράβο αγόρι μου μαθαίνεις :) :)...άντε και σε *bsd
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Thu Jul 15, 2004 9:52 pm

HdkiLLeR wrote:Μπράβο αγόρι μου μαθαίνεις :) :)...άντε και σε *bsd
Ευχαριστώ!Ευχαριστώ!! :-D :-D
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”