«Πως νίκησα το AIDS»

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με βιβλία.
Post Reply
User avatar
ailouros
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1041
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Contact:

«Πως νίκησα το AIDS»

Post by ailouros » Sun Dec 03, 2006 10:14 am

Διαβάστε στο παρακάτω
http://www.flash.gr//articles/2006/11/23/3647id/

μια έρευνα μαρτυρία που θέτει σε αμφισβήτηση την εγκυρότητα ενός από τους θεμέλιους λίθους της ασεξουάλ(μην πω κατί βαρύ) ,δυσκοίλιας δυτικής κοινωνίας:ο ιός ΗΙV .
Η μυθοπλασία γύρω από τον ιο,ίσως θα πρεπε να μας προβληματίσει και για άλλες περιπτώσεις μαζικήςη τρομοκρατίας και ελέγχου σκέψης και σώματος. π.χ προσφάτως η γρίπη των πουλερικών..
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Sun Dec 03, 2006 12:28 pm

πάντως το βιβλίο θα είναι άκρως ενδιαφέρον. Είναι κάτι πολύ διαφορετικό από όσα έχουμε ακούσει για τον HIV.

Για την ακρίβεια είναι η πλευρά (φαρμακοβιομηχανίες, κυβερνήσεις) που ποτέ δεν αναφέρεται και πότε δεν δέχεται πυρά από δημοσιογράφους "αξιόπιστων" μέσων.

Σχετική ταινία για το τι κάνουν οι φαρμακοβιομηχανίες στην Αφρική είναι κι ο "Επίμονος Κηπουρός". Δείτε το...εκεί είναι οι μεγαλύτεροι εγκληματίες του πλανήτη....και το παίζουν και γιατροί!
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Sun Dec 03, 2006 12:35 pm

εντάξει δεν γίνεται τόσο ντόρος για την φαρμακοβιομηχανία όσο για άλλες βιομηχανίες, αλλά είναι λίγο πολύ γνωστό ότι αυτές ελέγχουν το τι γίνεται στην έρευνα, ότι στέλνουν άχρηστα φάρμακα στην Αφρική και ότι μπλοκάρουν έρευνα για τον καρκίνό γιατί έχουν τεράστιο στοκ σε υπάρχοντα φάρμακα...
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Post by Proxenos » Sun Dec 03, 2006 12:39 pm

Δεν βλέπω σοβαρά επιχειρήματα και, κυρίως, δεν βλέπω γεγονότα στο άρθρο. Το τι κάνουν και ποιες είναι οι φαρμακοβιομηχανίες δεν είναι ανάλογο (του ιού) του AIDS. Μόνο μια γενικότερη προσπάθεια ισοπέδωσης βλέπω, από αυτές που δυστυχώς είναι πολύ mainstream στην ελληνική κοινωνία...
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Sun Dec 03, 2006 4:00 pm

Εμένα πάντως ενδιαφέρον μου φάνηκε...
S.S.D.D.
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Sun Dec 03, 2006 4:49 pm

Χωρις να θελω να ακουστω απολυτος, θα ειμαι. :-D

Aυτου του τυπου τα αρθρα στηριζονται σε μια αμφιβολια που εχουμε για την "εξουσια" και στην αχορταγη αναγκη του ανθρωπου να "ανακαλυπτει" συνομωσιες...
Προσωπικα το θεμα αυτο μου φαινεται οσο σοβαρο μου φαινεται και το θεμα με τους Διδυμους πυργους και τη συνωμοσια πισω απο αυτο το θεμα
Θα συμφωνησω με τον Proxenos οτι το ολο αρθρο δεν εχει ουτε 1 επιχειρημα αλλα ισοπεδωνει τα παντα.Κανει χρηση ονοματος ενος πανεπιστημιακου στην ουσια ασχετου με το αντικειμενο (Ιατρικη) για να δειξει οτι σοβαροι ανθρωποι συμφωνουν. Επειδη τυχαινει να ασχολουμαι και να εχω διαβασει πολλα για ενα αλλο ιατρικο θεμα που με ενδιαφερει(*χωρις φυσικα να το παιζω γιατρος*), και σε εκεινο το θεμα ολοι μιλανε για τις κακες φαρμακοβιομηχανιες αλλα ολοι φυσικα παιρνουν τα φαρμακα και εχουν αποτελεσματα.

Η κυρια Μαρια του αρθρου, φανταζομαι οτι οταν εχει πονοκεφαλο πινει λιγη πορτοκαλαδα, η οταν εχει αποστημα στο δοντι κανει γαργαρα με φυσικη μεντα και δεν παιρνει την αντιβιωση απο τις φαρμακοβιομηχανιες "δολοφονους"

Αν καποιος ξερει ας μας πει τι εννοει "νικησε το aids" γιατι απο το αρθρο δε καταλαβα ακριβως τι εννοει.

Αυτα τα αρθρα με ενοχλουν παρα πολυ γιατι τα θεωρω ενα πισογυρισμα, καποιοι ανθρωποι θα αποκτησουν ελπιδες οτι ισως τελικα και να ειναι αληθεια αυτα που λεει, μερικοι μαλιστα ισως δοκιμασουν να κοψουν και τα φαρμακα, κατι που δεν ειμαι σιγουρος οτι θα τους κανει να νικησουν το Aids
User avatar
Tomahawk
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 536
Joined: Tue May 18, 2004 1:50 pm

Post by Tomahawk » Sun Dec 03, 2006 5:14 pm

Ganther συμφωνω για την ταση αυτη που κριτικαρεις αλλα ταυτοχρονα και ο πληρης,μη κριτικος, συμβιβασμος με τις εκαστοτε mainstream αντιληψεις ειναι και αυτος επικινδυνος.

Εχω δει και εγω το ντοκυμαντερ που κριτικαρει την σημερινη αντιληψη και γνωση για το θεμα του Aids και νομιζω οτι εθεσε καποια πολυ καλα ερωτηματα.
Φυσικα δεν τα αποδεχομαι ακριτα και διατηρω ως αληθεια την σημερινη γενικα αποδεκτη γνωση.
ΑΛΛΑ θα ηθελα κιολας και καποιες πειστικες απαντησεις στα ερωτηματα αυτα η τις τοποθετησεις αυτες.

Εχω κανει ηδη μια φορα το λαθος να δεχτω σχετικα ακριτα καποια θεωρια συνομωσιας ,λογω της αδυναμιας μου και τις ελλειψης γνωσεων και εμπειριας.Ητανε αυτη του αν πηγε ο ανθρωπος στο φεγγαρι.Μολις ομως ΕΨΑΞΑ και βρηκα απαντησεις στα διαφορα ,γελοια οπως αποκαλυφθηκε, ερωτηματα που τεθηκαν απο αυτους που το αμφισβητουσαν εμαθα το μαθημα μου.

Παντως το κριτικο πνευμα ,μας διδασκουν τα μεγαλα μυαλα, ειναι απολυτη ανθρωπινη αναγκη αρκει να μην κατανταει γελοια ολικη και ισοπεδωτικη αμφισβητηση.
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Sun Dec 03, 2006 11:06 pm

ΟΙ φαρμακοβιομηχανίες είναι τρομοκράτες γιατί επειδή έχουν τις πατέντες αν κάποια χώρα πχ μπορεί να φτιάξειενα φάρμακο για κάποια ασθένεια που θερίζει τον πληθυσμό της αν η χώρα συμμετέχει στον ΠΟΕ κυριολεκτικά τη γ@μ@31 στις μηνύσεις και αφήνει τον κόσμο να πεθαίνει. Γιατί ένα φάρμακο δικό τους πχ μπορεί να έχει 10 δολλάρια και η χώρα να το παράγει με 1 και κυρίως υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα στην Ινδία.
Προσωπικά από πατέρα γιατρό ξέρω ότι η πλειοψηφία των φαρμάκων είναι κατασκευσματα για να βγάζουν κέρδη γιατί πολύ απλά μερικές φορές η πενικιλλίνη είναι απλά αρκετή.
Και το μεγαλύτερο ψέμα τα φάρμακα για τη χοληστερίνη.Ψάξτε το λίγο
Οπως και να το κάνουμε οι πολυεθνικές σκοτώνουν όποιος δε το πιστεύει ή βγάζει λεφτά απο αυτές ή είναι αφελής

http://www.newmediaexplorer.org/sepp/20 ... _hague.htm

http://exandas.ert.gr/nigiria/
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Sun Dec 03, 2006 11:19 pm

Αν πιστευεις (εγω μπορει και να το πιστευω) οτι ενα φαρμακο της Ranbaxy ειναι ιδιο με ενα φαρμακο απο τη Merck ειδικα στην ελλαδα εισαι ελευθερος (λογω ανυπαρκτου τελωνειου) να το παραγγειλεις internetικα απο την Ινδια... (Ελπιζω να πετυχα σωστα τις 2 εταιριες, η μια ειναι Ινδια η αλλη ΗΠΑ νομιζω :P )

Αυτη η φραση
ΟΙ φαρμακοβιομηχανίες είναι τρομοκράτες γιατί επειδή έχουν τις πατέντες αν κάποια χώρα πχ μπορεί να φτιάξειενα φάρμακο για κάποια ασθένεια που θερίζει τον πληθυσμό της αν η χώρα συμμετέχει στον ΠΟΕ κυριολεκτικά τη γ@μ@31 στις μηνύσεις και αφήνει τον κόσμο να πεθαίνει. Γιατί ένα φάρμακο δικό τους πχ μπορεί να έχει 10 δολλάρια και η χώρα να το παράγει με 1 και κυρίως υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα στην Ινδία.
Δεν λεει κατι απο μονη της. Το ιδιο γινεται οπου μπαινει μεσα το χρημα. Κανενας δεν ειπε οτι οι φαρμακοβιομηχανιες ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα, θα προστατεψουν και αυτες τα συμφεροντα τους.Mε τη λογικη σου, Ουτε ολοι οι γιατροι εφυγαν να πανε στο Αφγανισταν πχ απληρωτοι να βοηθησουν το κοσμο, ΑΡΑ οι γιατροι ειναι τρομοκρατες. Επισης, ολοι οι γιατροι αντιδρουν στον ερχομο γιατρων με πτυχια απο Ρουμανια, ενω η χωρα σε ακριτικες περιοχες δεν εχει αρκετους γιατρους, και στα νησια ο κοσμος πεθαινει απο εμφραγμα, αρα οι ελληνες γιατροι ειναι τρομοκρατες.
Αυτο λες στην ουσια. (το χοντραινω λιγο για να γινει πιο εμφανες το ατοπο.)
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Sun Dec 03, 2006 11:49 pm

Δε το χόντρηνες το ξεφτίλισες απλά... Και είναι άτοπο τελείως...

Γιατί όταν έχει εκατομύρια κόσμου να πεθαίνουν και εσυ κάνεις μήνυση στη χώρα που παράγει το φάρμακο για να τους σώσει τότε τι είσαι ??? Και όταν ξέρεις μάλιστα ότι το φάρμακο στην τιμή που το δίνεις δε μπορεί να αγοραστεί... Απλά η ανελαστικότητα σου φτιάχνει τα κέρδη και αφού ξέρεις ότι δε θα αγοραστεί το προιον σου μην κάνεις τη μήνυση και ασε μερικές χιλιάδες κόσμου να επιβιώσει

Αυτά που λες για τους γιατρούς δεν έχουν καμία επαφή με το θέμα...

Think twice before u write
User avatar
ailouros
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1041
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Contact:

Post by ailouros » Sun Dec 03, 2006 11:53 pm

Aυτου του τυπου τα αρθρα στηριζονται σε μια αμφιβολια που εχουμε για την "εξουσια" και στην αχορταγη αναγκη του ανθρωπου να "ανακαλυπτει" συνομωσιες...
Χωρίς να θέλω και εγώ να είμαι απόλυτος η κυρία Μαρία έχει γράψει βιβλίο σχετικά με τον τίτλο και εκεί αναφέρεται στην συνέντευξη.Οπότε η αναζήτηση επιχειρημάτων και ντοκουμέντων μπορεί να γίνει μέσα σε αυτό και όχι στις πέντε ερωτήσεις που τις έκαναν.
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Mon Dec 04, 2006 12:35 am

Μια εταιρεια ειναι εταιρεια και κοιταει το κερδος της και την πατεντα της. Οσο σκληρο και αν ακουγεται επειδη εν προκειμενω μιλαμε για ανθρωπινες ζωες...

Ουτε αυτο εχει σχεση με το θεμα
Οπως και να το κάνουμε οι πολυεθνικές σκοτώνουν όποιος δε το πιστεύει ή βγάζει λεφτά απο αυτές ή είναι αφελής

Δε θα ξαναποσταρω γιατι δεν εχω ορεξη για flames."think twice before you write" δεν ειναι το στυλ μου(Ακομα και αν εχεις δικιο και εγω αδικο), κ βασικα οτι ειχα να πω το ειπα. Ως τελευταιο να πω οτι προτεινω στους εναντια στις κακες φαρμακοβιομηχανιες, να δοκιμασουν να γιατρευτουν οταν θα εχουν προβλημα the natural way για να μη χειροτερεψουν απο τα σκευασματα των φαρμακοβιομηχανιων. Εγω στο παιδι μου παντως θα δινω αντιπυρετικα και δεν θα του κανω κομπρεσες με νερο οπως τον παλιο καλο καιρο.
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Mon Dec 04, 2006 1:41 am

Η κυρια Μαρια του αρθρου, φανταζομαι οτι οταν εχει πονοκεφαλο πινει λιγη πορτοκαλαδα, η οταν εχει αποστημα στο δοντι κανει γαργαρα με φυσικη μεντα και δεν παιρνει την αντιβιωση απο τις φαρμακοβιομηχανιες "δολοφονους"

Αν καποιος ξερει ας μας πει τι εννοει "νικησε το aids" γιατι απο το αρθρο δε καταλαβα ακριβως τι εννοει.
απλά για να σου λυθεί η απορία. Η κ. Μαρία είναι οροθετική εδώ και 10 χρόνια. άκουσα την εν λόγω συνέντευξη στον flash και είμαι σίγουρος ότι η γυναίκα κάτι λέει σε αυτό το βιβλίο.

Εγώ τουλάχιστον οφείλω να υποψιαστώ από τα λεγόμενα της.
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Mon Dec 04, 2006 2:04 am

Διαβαζοντας αυτο
http://www.hivwave.gr/pages/aidsday06.html

και χωρις προφανως να εχω διαβασει το βιβλιο, μου φαινεται ενας πιο εξευγενισμενος Λιακοπουλος. Ποσοι απο εμας εχουν διαβασει τα βιβλια του για να πουμε οτι ειναι "λαθος"?

Στην τελικη ακομα και αν εχει δικιο, το να βγαινει να λεει
έχω απελευθερωθεί από την ιδεοληψία του AIDS και συνεχίζω πια τη ζωή μου κανονικά, έχω παντρευτεί μη οροθετικό άντρα - οροθετικός ετεροφυλόφιλος δεν υπάρχει - και κάνω έρωτα χωρίς καμία ανησυχία. Δεν παύω όμως να θυμάμαι τα δέκα χρόνια αναπάντητων ερωτημάτων και την απόγνωση στην οποία μπορεί να περιέλθει ο καθένας στα καλά καθούμενα.
To οποιο κατα την αποψη μου ειναι μια εμεση προτροπη να κανουμε ερωτα αφοβα, ειναι το λιγοτερο ανευθυνοτητα.

Ας παρω για παραδειγμα ενα τρομερο "επιχειρημα" που αναφερεται στο λινκ.Στατιστικα Ελλαδας
Για το 2005 βλέπουμε ότι από τα 7.718 οροθετικά άτομα που έχουν βρεθεί από το 1981, τα 6.166 ήταν άντρες, εκ των οποίων το 26,4% ήταν ετεροφυλόφιλοι. Δηλαδή, υπάρχουν 2.037 άντρες ετεροφυλόφιλοι οροθετικοί που δεν εμφανίζονται πουθενά αλλού παρά μόνο στις στατιστικές.
και το οτι βρισκονται μονο στις στατιστικες και οχι στην πραγματικοτητα και απλα θελουν να ειναι πχ ανωνυμοι το βασιζει σε αυτο
Σκέφτηκα, όμως, με την ευκαιρία να βρω τον όμοιό μου στο αντίθετο φύλο - που ήξερα ασυναίσθητα ότι δεν υπήρχε. Αυτό ήταν πια ΠΡΟΚΛΗΣΗ. Ημουν βέβαιη ότι δεν είχα συναντήσει ποτέ πουθενά άντρα ετεροφυλόφιλο οροθετικό μη ναρκομανή.

Αποφάσισα να το εξιχνιάσω. Και έθεσα το ερώτημα στην ιστοσελίδα μου http://hivwave.gr/ ευθέως: ας μου απαντήσει ανωνύμως οποιοσδήποτε γνωρίζει κάποιον ή είναι ο ίδιος. Ηθελα να προχωρήσω τη ζωή μου μαζί με κάποιον, όλο και πιο επίμονα τώρα.
Επισης μπορειτε να δειτε οτι το site ειναι μια απιστευτη διαφημιστικη καμπανια για το βιβλιο της και καμμια μα καμμια σχεση δεν εχει με ενημερωτικο για το aids site. Μπορειτε επισης να κανετε ενα κοπο να διαβασετε τα μηνυματα που εστειλαν αλλοι. Ενω αναφερει οτι καποιος αντρας ετερωφυλοφηλος αποκλειεται να ειναι HIV+,και αν υπαρχει να της το πει ανωνυμα(το τονιζει κιολας) οταν καποιος εμφανιζεται να της το πει οτι ειναι ο ιδιος, τον βγαζει gay, και του λεει οτι θελει να ερθει αθηνα να τα πουνε απο κοντα. Μετα αναφερει οτι δεν εμφανιστηκε (το ιδιο θα εκανα) αρα "βγαλτε μονοι σας τα συμπερασματα σας" (κλασσικη τεχνικη συνομωσιοθεωριων)

Διαβαστε λιγα μηνυματα να δειτε ποσο ερριστικη ειναι με οποιον την κριτικαρει και το μονο που απανταει ειναι "να αγορασεις το βιβλιο μου"
Τραγικη. Παραθετω ενδεικτικα μια (τραγικη) της απαντηση.

Agapite Christo, Den sou zitisa na agoraseis to vivlio mou. Den mporeis omos na antikroueis osa grafo horis na to diavaseis. To idio eipa kai ston Alki. To pou tha dimosiefso tin ereuna mou, einai diko mou thema. Den tha sas zitiso tin adeia gia na vgalo vivlio. Aporo pos katakrinete kati pou den ehete diavasei. Kai perimenete na apologitho gia ti? Apo pou sas ehoun ferei esas?
Maria K.

δεν ξερω ρε παιδια, συγγνωμη που ειμαι σκεπτικος απεναντι στην αληθεια των επιχειρηματων... :roll:

Lol εν τω μεταξυ στο insomnia (δειτε το εχει πολυ πλακα) http://insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=168014&page=2 εχει ιδιο topic και εκανε login η κυρια Μαρια και τους την ειπε. Εχε γουστο να μπει και εδω να μου την πει! :-D
User avatar
ailouros
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1041
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Contact:

Post by ailouros » Mon Dec 04, 2006 3:29 am

Το να θεωρείς κομπογιαννίτη τον λιακόπουλο είναι απολύτως θεμιτό.
Το να αναγνωρίζεις όμως ως μοναδικό κίνητρο το κέρδος σε ένα άτομο που έχει περάσει το ίδιο λούκι με αυτούς που λες ότι πάει να κοροϊδέψει (φορείς) είναι αφοριστικό.
Όπως επίσης άσχημο είναι η τεχνική ¨επίκληση στο ήθος του αντιπάλου" που εφαρμόζεις παραπάνω. Το πως προμοτάρει το βιβλίο και τι άνθρωπος είναι δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το περιεχόμενο του.
Επίσης στο έγκυρο φόρουμ του insomnia δεν βρήκα κάτι αστείο.Μόνο ανώνυμους κάφρους να χυδαιολογούν.Και εγώ στην θέση της θα απαντούσα.Και μην ξεχνάμε ότι ένας άνθρωπος όπως η "κερα-Μαρια" που έχει φάει δέκα χρόνια το λούκι έχει κάποιο λόγο ν αέχει ιδιότροπη προσωπικότητα.Απορώ από πια οπτική θεωρούνται αστείες άναρθρες κραυγές και σεξιστικά αστεία..
Στο κάτω κάτω εμένα μου εξιτάρουν το ενδιαφέρον ιστορίες που παρουσιάζουν εναλλακτικές απόψεις σε θέματα που όλοι μας θεωρούμε μπετόν και ντε φάκτο.
Δεν νομίζω ότι είναι στην κλάση βιβλίων όπως κούφια γη, οι έψιλον ήρθαν και θα μείνουν κλπ.
Ότι και να είναι δεν προκείται να επιχειρηματολογήσω υπέρ η κατά γιατί δεν το έχω διαβάσει.
Όσο ισοπεδωτικό είναι το να πιστεύουμε την οποιαδήποτε θεωρία συνωμοσίας το ίδιο ισοπεδωτικό είναι να απορρίπτουμε οποιαδήποτε εναλλακτική ή περίεργη άποψη ως πράσινα άλογα.Είναι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Mon Dec 04, 2006 9:59 am

Κοινώς μην κρίνουμε ένα βιβλίο από το εξώφυλλο...ή και από το συγγραφέα κατ' ανάγκη...
Ελεύθερος είναι ο καθένας να το αγοράσει ή όχι και αναλόγως με την παιδεία του να προβληματιστεί ή να το απορρίψει ως μπαρούφα...
Νομίζω ότι υπάρχουν αρκετοί σε θέση να κρίνουν...
Εξάλλου το ότι έγραψε κάποιος ένα βιβλίο δεν σημαίνει κατ' ανάγκη ότι θα έχει και την αντίστοιχη παιδεία...
S.S.D.D.
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Mon Dec 04, 2006 1:51 pm

Το κυριο επιχειρημα μου δεν ειναι η επικληση στο ηθος του αντιπαλου, αλλο αν εσυ διαλεγεις να σταθεις εκει.
Το κυριο επιχειρημα μου ειναι οτι το βιβλιο αποτι καταλαβα στηριζεται στο οτι δεν κολανε οι αντρες απο ετερωφυλοφιλικες επαφες, και αυτο το "αποδυκνυει" επειδη η ιδια δεν ξερει καποιον που να κολησε, και απο την "ερευνα" της στο Internet*. Αυτο ειναι το ουσιαστικο επιχειρημα για να μη θελω καν να διαβασω το βιβλιο της.
*Η οποια η μιση αν καταλαβα καλα ειναι απο το site του αντρα της.
Επισης λεει οτι αποκλειεται η Αφρικη να ειναι 30%οροθετικοι, και απανταει ενας γιατρος οτι γνωστοι του γιατροι που ειχαν παει Aφρικη αυτο ακριβως λενε, οτι ηταν 30% του πλυθησμου οροθετικοι και αυτη του λεει οχι δεν ειναι, οι φιλοι σου οι γιατροι (που ηταν εκει) δε ξερουν. (με πηγη παλι το "ιντερνετ")


Επισης το να απαντα καποιος με τον τροπο της με κανει να μη θελω να διαβασω 2η φορα το βιβλιο της. Αν δεις στο Site της δεν ειναι προσβλητικοι αυτοι που τους απανταει κατ'αυτο το τροπο, ειναι απλως ατομα που διαφονουν κατα βαση. Αν αυτο εσυ το θεωρεις απο μερους μου ασχημη τεχνικη επικληση στο ηθος του αντιπαλου δε φταιω εγω. Για μενα μια τετοια αντιμετωπιση κατι δειχνει. Η κυρια δεν ειναι χθεσινη ειναι αρθογραφος στο Βημα οπως λεει για χρονια, οποτε πιστευω οτι θα επρεπε να εχει αποκτησει μια παιδεια και να απανταει λιγο καλυτερα με οποιον διαφωνει μαζι της, οπως κανει με οσους συμφωνουν π.χ.

Επειδη βλεπω πολλους υποστηριχτες πραγματικα αν καποιος το αγορασει τελικα ας κανει ενα κοπο να μας γραψει εντυπωσεις και αν του φανηκαν πειστικα η οχι γιατι ας σας φαινεται περιεργο με ενδιαφερει τι λεει μεσα.

ΥΓ. Τα κουφια γη και οι κοσμοσφαιρες κτλ φαινονται σε εμας ως παπαρολογιες με την 1η ματια επειδη ξερουμε 5 πραγματα. Ρωτηστε μια νοικοκυρα ποσο ενδιαφεροντα και αποκαλυπτικα της φαινονται αυτα που τοσο πειστικα λεει ο Λιακοπουλος (ειναι τρομερος ο ατιμος :-D ερωτας μεγαλος)
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Tue Dec 05, 2006 2:13 am

Η δύναμη της πειθούς είναι ασύλληπτη... ;)
S.S.D.D.
User avatar
Argi
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Tue Nov 09, 2004 7:22 pm

Post by Argi » Tue Dec 05, 2006 4:36 pm

Είναι πάντως πολύ άσχημο να βγάζεις βιβλία και γενικά να προσπαθείς να θησαυρίσεις βασισμένος στον πόνο και την αδυναμία των άλλων. Αυτή η γυναίκα εκμεταλευόμενη τη μεγάλη απήχηση που θα έχει στο κοινό το θέμα AIDS έβγαλε αυτό το βιβλίο. Είναι αποδεδειγμένο για την ώρα ότι κανείς δεν "νικάει" το AIDS ούτε υπάρχουν αποδείξεις για όλα τα άλλα(ψέμματα κατα τη γνώμη μου) που γράφει στο άρθρο της. Το να εκμεταλεύεσαι την αφέλεια του κόσμου και την ανάγκη του να ακούει για συνομοσίες και φανταστικές ιστορίες είναι ένα πράγμα (βλ. Λιακόπουλος), αλλά το να εκμεταλεύεσαι τον πόνο και τον φόβο του αλλουνού για την ασθένειά του είναι αισχρό. Είναι σαν αυτούς τους τσαρλατάνους που λένε ότι βρήκαν γενική θεραπεία για τον καρκίνο και δίνουν ψεύτικες ελπίδες στους ασθενείς, μόνο που η συγκεκριμένη γυναίκα πουλάει το "φάρμακο" σε χαμηλή και σταθερή τιμή, σε συσκευασία βιβλίου.
Και είδα το site της, είναι όπως αναφέρθηκε παραπάνω ένα site εμπορικής προώθησης του βιβλίου της.
Αν είχε κάτι σοβαρό να πεί, ας το έλεγε ελεύθερα στο site της και όχι στο βιβλίο της, έτσι δεν θα χρειαζόταν να λέει συνέχεια ότι πρέπει να αγοράσουμε το βιβλίο της για να καταλάβουμε πόσο δίκιο έχει. :)
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Tue Dec 05, 2006 7:47 pm

Το γεγονός πως είναι και η ίδια οροθετική της δίνει ένα ελαφρυντικό, εγώ οφείλω να της το αναγνωρίσω.
Πάντως συμφωνώ μαζί σου.
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Wed Dec 06, 2006 2:47 am

Η άγνοια μπορεί να είναι ευτυχία κατά μερικούς, αλλά πατώντας σε αυτή καταφέρνεις να πραγματοποιήσεις τους ιδιοτελείς σκοπούς σου... :-(
S.S.D.D.
Post Reply

Return to “Βιβλία”