Linux σε παλίο μηχάνημα

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
specton
bit level
bit level
Posts: 38
Joined: Sat Dec 16, 2006 9:03 pm

Linux σε παλίο μηχάνημα

Post by specton » Fri Dec 22, 2006 9:19 pm

Όπως είπα και στο προηγούμενο post, θέλω να βάλω linux..

Σε παλίο μηχάνημα (Pentium 2, 300MHz με 64 RAM-λεώ να τιν κάνω επέκταση στα 192), θα τρέχουν ικανοποιητικά τα linux (μια lite έκδοση όπως Xubuntu;

Θέλω το pc για ασύρματο internet, και κείμενα, άντε κανένα powerpoint...
Ταινίες θα παίζει *όχι από CD-ROΜ, αλλά περασμένες σε .avi ή .mpg;
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Fri Dec 22, 2006 9:25 pm

για γραφικό περιβάλλον δεν ξέρω, δεν είμαι και guru, αλλά γίνεται ένας κυριλλέ server με χειρισμό από κοσνόλα και στήσιμο υπηρεσιών.
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Fri Dec 22, 2006 10:46 pm

Ναι θα παίζει καλά internet κτλ , τώρα για τις ταινίες επιφυλάσσομαι αφενός γιατί τα Linux boxes δεν παίζουν Video DVD λόγω patent problems και γιατί avi με DivX encoding πχ δεν γνωρίζω αν υπάρχει Linux DivX decoder :roll:
Πάντως και flash στο ίντερνετ παίζει ο Firefox αν τον βάλεις :lol: , openoffice χαλαρά για το powerpoint που λές + τα συνηθισμένα εργαλεία..

Γενικότερα για desktop χρήση με τα tools που μπορείς να βρείς και ακόμα περισσότερο για developer είναι μια χαρά..
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
specton
bit level
bit level
Posts: 38
Joined: Sat Dec 16, 2006 9:03 pm

Post by specton » Sat Dec 23, 2006 12:49 am

Ωραία ευχαριστώ παιδία, αν είναι να το πάρω το μηχάνημα..
Είναι ένα 10,4'' 1,4 κιλα Pentium 2 στα 300 όπως είπα, 64 RAM αλλά θα βάλω και άλλο με 6 Giga και εξωτερικό CD-ROM..
Είπαμε στα 120 ευρώ, καλά λέτε είναι;

ΥΓ: Toshiba Portege 3110CT αυτό είναι δεν το τσεκάρετε να πειτε μια γνωμη;;
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Tue Dec 26, 2006 3:34 pm

κατα την αποψη μου αν δεν εχεις καποιον να σε βοηθησει με το linux που να ξερει ηδη δηλαδη αρκετα πραγματα, μην πληρωσεις για να αγορασεις μηχανημα σαν αυτο που περιγραφεις, το πιθανοτερο ειναι να μη το χρησιμοποιησεις τελικα, και ειναι κριμα τα 120...
Eνας ΡΙΙ 300 παντως νομιζω ειναι οριακος για να βλεπεις divx! η αποκωδικοποιηση μιας ταινιας φαινεται αστεια(απο αποψη αναγκης ισχυς επεξεργαστη) για τα PC μας τωρα, αλλα νομιζω οτι οι 300αρηδες ηταν οριακα τοτε για να δεις ταινιες... Ξερει κανεις σιγουρα???
Eπισης επειδη φανταζομαι οτι το εξωτερικο cd-rom ειναι PCMCIA και λες οτι το θες για ασυρματο internet, κοιτα αν παιρνει 2 PCMCIA καρτες ταυτοχρονα, γιατι ειμαι παθων με αυτο το πραγμα σε φορητο(να πρεπει να μπαζοβγαζεις για να δουλεψεις ποτε το ενα ποτε το αλλο)
Γενικα φορητο με εξωτερικη οπτικη μοναδα, δε θα επαιρνα ποτε πιστευω. Τι να τα κανω τα 1.4 κιλα και το μικρο μεγεθος αν πρεπει να κουβαλαω και 2η βλακεια μαζι... :???:

ΥΓ. Ταινιες avi παντως με το kubuntu παιζω μια χαρα με τον VLC και με υποτιτλους ολα κυριλε...
(με το kubuntu το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι δεν δουλευει το ασυρματο mouse...)

YΓ2. Ειχα δει πριν απο καιρο απο εξωτερικο κατι φορητα καινουργια που ειχαν ξεμεινει σε αποθηκες καταστηματων και τα διναν κοψοχρονια... Ηταν κατι πχ ΡΙΙΙ 1000ΜΗΖ και τα ειχαν 300-350 ευρω! Δε θυμαμαι σε ποιο site τα ειχα δει, νομιζω pixmania.com Ισως ειναι καλυτερα να εξετασεις αυτη την πιθανοτητα για να εχεις ενα πληρως λειτουργικο μηχανημα (και με μπαταρια ΟΚ γιατι φανταζομαι αν ειναι μεταχειρισμενο το ΡΙΙ θα ειναι ψοφια)

ΥΓ3, εδω
http://fr.shopping.com/xPF-Ordinateurs- ... phens=true
αν καταλαβαινω καλα λεει οτι παει μεχρι 128 η Ram.
Last edited by Ganther on Tue Dec 26, 2006 6:06 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Tue Dec 26, 2006 6:02 pm

Ganther wrote:Eνας ΡΙΙ 300 παντως νομιζω ειναι οριακος για να βλεπεις divx! η αποκωδικοποιηση μιας ταινιας φαινεται αστεια(απο αποψη αναγκης ισχυς επεξεργαστη) για τα PC μας τωρα, αλλα νομιζω οτι οι 300αρηδες ηταν οριακα τοτε για να δεις ταινιες... Ξερει κανεις σιγουρα???
εγώ είχα έναν PII 350MHz και είχα πρόβλημα με divx
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Tue Dec 26, 2006 6:19 pm

Ούτε Firefox ούτε OpenOffice σηκώνονται πλέον τίμια σε αυτό το μηχάνημα...
Η RAM είναι πολύ λίγη και τόσα ΜΒ σχεδόν θέλει ο FF
User avatar
smoky
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 212
Joined: Sat May 14, 2005 5:33 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Post by smoky » Tue Dec 26, 2006 6:58 pm

Δε ξέρω για openoffice η firefox πάντως divx δε νομίζω να παίζει...
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Tue Dec 26, 2006 7:01 pm

Δεν ειχα δει οτι συζητουσαμε και για openoffice...

Ουτε για πλακα. δε ξερω ποσο υπομονη εχεις, αλλα το openoffice μου φαινεται αργο ακομα και στον athlonXP 2200+ που εχω...
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Thu Dec 28, 2006 4:04 am

Θα διαφωνίσω...σε Athlon 1200 έτρεχε μια χαρά!
Σίγουρα ήταν όλα καλά?
S.S.D.D.
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”