Κολαει το Adept στο kubuntu

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Κολαει το Adept στο kubuntu

Post by Ganther » Thu Dec 28, 2006 5:38 am

Παιδια εχω προβλημα, μου κολαει το Adept οτι πακετακι και να βαλω να κατεβασω, κολαει στο Waiting for Headers...
Και θελω να κατεβασω κατι πακετακια που τα χρειαζομαι...
ξερει κανεις τι φταιει μηπως?
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Thu Dec 28, 2006 2:41 pm

Και εμένα μου συνέβαινε αυτό αλλά λύθηκε από μόνο του.
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
smoky
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 212
Joined: Sat May 14, 2005 5:33 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Post by smoky » Thu Dec 28, 2006 3:30 pm

xrokos wrote:Και εμένα μου συνέβαινε αυτό αλλά λύθηκε από μόνο του.
The power of the penguin! :lol: :lol:
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Thu Dec 28, 2006 4:24 pm

smoky wrote:
xrokos wrote:Και εμένα μου συνέβαινε αυτό αλλά λύθηκε από μόνο του.
The power of the penguin! :lol: :lol:
Ε καλά μην είμαστε υπερβολικοί! :-p
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Thu Dec 28, 2006 7:10 pm

Θα κανω εν καιρω ενα τοπικ για να σχολιασω (θαψω κατα πως φαινεται μεχρι τωρα) το linux (kubuntu εχω, απλα θελω να τους δωσω λιγο χρονο ακομα να τα μαθω και συνηθισω καλυτερα...), παντως περα απο το οτι ειναι τσαμπανταν, δεν εχουν τιποτα καλυτερο για τον απλο χρηστη. Ουτε ταχυτητα ουτε αξιοπιστια. Περισσοτερα κολληματα εχω φαει με το kubuntu παρα με τα ΧΡ...

Εχω την εντυπωση οτι απλα επειδη ειναι της μοδας τα βρισκουν ολοι "τοσο καλα"
Για να μη φανω υπερβολικος παντως, προφανως και δε θεωρω οτι αξιζουν τα 600 ευρω που πρεπει να δωσεις για να εχεις τα αντιστοιχα πραγματα που δινει το kubuntu σε περιβαλλον windows (Office, Nero, etc) αλλα στο δικο μου Η/Υ παντως ειναι μαλλον χειροτερο το kubuntu απο ΧΡ...

ΥΓ. Ω ναι, το προβλημα λυθηκε ως δια μαγειας σημερα το απογευμα χροκε, ειχες δικιο :roll: το ολο σκηνικο παντως δεν καταλαβαινω σε τι διαφερει απο τις "τυχερες" μπλε οθονες των '98...
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Tue Jan 02, 2007 1:27 am

Είσαι λίγο γκρινιάρης! Βγάζει κάποια προβλήματα το adept αλλά συνήθως με ένα restart είσαι οκ. Το gnome πάντως είναι πιο σοβαρό desktop, τουλάχιστον το ubuntu σε gnome θα σου παρουσιάσει ελάχιστα κολλήματα. Το kubuntu ομολογώ είναι πολύ μέτρια διανομή!
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
smoky
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 212
Joined: Sat May 14, 2005 5:33 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Post by smoky » Tue Jan 02, 2007 10:15 am

Κι εγώ το ubuntu προτιμώ. Δεν μιλάω από άποψη σταθερότητας αλλά το KDE μου φαίνεται πολύ χαώδες σε σχέση με το GNOME...
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Tue Jan 02, 2007 4:30 pm

χμ...
Θα βαλω αλλα 512ΜΒ μνημη να παω στο 1GB(ουτως η αλλως θα γινει αυτο), και αν δεν τρεχει και τοτε ικανοποιητικα θα το πεταξω και θα βαλω ubuntu αν και βαριεμαι τη διαδικασια. Το ubuntu ειναι αντιστοιχης ευκολιας η θα μου βγαλει το χριστο η εγκατασταση?
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Tue Jan 02, 2007 5:14 pm

Δοκίμασε και το xfce. Εάν έχεις λίγο πιο παλιό μηχανάκι και ζορίζεσαι με τις updated versions των KDE/GNOME είναι καλή επιλογή.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
smoky
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 212
Joined: Sat May 14, 2005 5:33 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Post by smoky » Tue Jan 02, 2007 5:43 pm

Ganther wrote:χμ...
Θα βαλω αλλα 512ΜΒ μνημη να παω στο 1GB(ουτως η αλλως θα γινει αυτο), και αν δεν τρεχει και τοτε ικανοποιητικα θα το πεταξω και θα βαλω ubuntu αν και βαριεμαι τη διαδικασια. Το ubuntu ειναι αντιστοιχης ευκολιας η θα μου βγαλει το χριστο η εγκατασταση?
Η εγκατάσταση του ubuntu είναι ίδια ακριβώς με αυτήν του kubuntu οποτε δεν θα δυσκολευτείς.
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Tue Jan 02, 2007 6:01 pm

HdkiLLeR wrote:Δοκίμασε και το xfce. Εάν έχεις λίγο πιο παλιό μηχανάκι και ζορίζεσαι με τις updated versions των KDE/GNOME είναι καλή επιλογή.
XP 1800+ Που τον λειτουργω σαν 2200+ εχω... Δεν ξερω αν θεωρειται τοσο παλιο, αλλα με καλυπτει πληρως θα ελεγα... :oops:
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Tue Jan 02, 2007 7:32 pm

Ωραία δεν νομίζω ότι τότε έχεις prob. Εγώ δεν είχα τουλάχιστον ποτέ μέχρι στιγμής με KDE αλλά ούτε και με το XFCE σε Debian.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Sat Mar 17, 2007 6:01 am

έλα επειδη ημουν μεγαλος μίρλας σας ανακοινωνω οτι μετα το αλλο 1 GB μνημης που πηρα (Συνολο 1.5GB εχω τωρα) το kubuntu εχει ΧΑΩΤΙΚΗ διαφορα σε ταχυτητα (ειναι μια χαρα). Τα windows ΧΡ εχουν διαφορα επισης αλλα το kubuntu μαλλον τα τρωει σε ποσοστιαια αυξηση της αποδοσης... :) :)
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Sat Mar 17, 2007 2:01 pm

Να πω κάτι με για Linux γενικά.
Σκέψου τα Vista και σκέψου κάτι που δεν έχει την άμεση υποστήριξη μιας εταιρείας.
Εννοώ ότι και το Ubuntu αν σουλουπωθεί λίγο ακόμα θα φτάσει και θα ξεπεράσει τα XP. Το πρόβλημα είναι στο νοικοκύρεμα των επιμέρους, γνώμη μου είναι ότι τα πολύ βασικά είναι πολύ καλύτερα από windows. Αλλά γι'αυτό θα μας μιλήσει άλλος που γνωρίζει.
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”