Προβλήματα στα Vista: Power

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Προβλήματα στα Vista: Power

Post by Einherjar » Thu Jan 11, 2007 10:41 pm

Φαντάζομαι όσο περισσότερος κόσμος αρχίσει να βάζει vista, τόσο περισσότερα προβλήματα θα αρχίσουν να εμφανίζονται, γ'αυτό μάλλον θα χρειαστεί ένα μοτίβο για τα προβλήματα που θα ποστάρουμε. Εδώ λοιπόν θα αναφέρω τα δικά μου ενεργειακά προβλήματα.

Για να ξεκινήσω από τα βασικά έχω: P4 2,8GHz HT, Mobo Asus i865 (P4P800), Graphics ATI x1600, 2Gb RAM και 2x80Gb SATA.

Προσπαθώ να κάνω hibernate ή/και sleep και το μηχάνημα δε κάνει powerdown. Ενώ φαίνεται ότι η διαδικασία πάει καλά μέχρι ενός σημείου όπου αποθηκεύονται τα δεδομένα της RAM στο δίσκο, στη συνέχεια αντί να κλείσει ο υπολογιστής, τα ανεμιστηράκια παραμένουν ανοιχτά και δεν αποκρίνεται το σύστημα ούτε σε reset. Πρέπει να κλείσω τελείως την παροχή του ρεύματος για να μπορέσω να επανεκκινήσω.
Να σημειώσω βέβαια ότι το resuming γίνεται μια χαρά. Επίσης δεν είχα κανένα πρόβλημα με τις λειτουργίες αυτές στα XP.

Το περίεργο είναι ότι δεν έχω βρει κάπου αλλού αυτό το πρόβλημα, αλλά μάλλον είναι λόγω του γεγονότος ότι δεν υπάρχει ακόμη ευρεία διάδοση. Γενικότερα πάντως φαίνεται να υπάρχουν προβλήματα στη διαχείριση της ενέργειας.

Το καλύτερο που διάβασα και συμφωνώ απόλυτα είναι ότι η "final" έκδοση μοιάζει πολύ περισσότερο με RC3 (ούτε κάν με RTM) παρά με final έκδοση. Μου φαίνεται ότι θα επανέλθω λίαν συντόμως στα καλά μου XP.
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
smoky
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 212
Joined: Sat May 14, 2005 5:33 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Post by smoky » Thu Jan 11, 2007 11:13 pm

Εμένα κάνει το άλλο κουφό... Μονο οταν είμαι στα βιστα ακούω από το πισι έναν θόρυβο σαν αυτό το τσικ που κάνει ακριβώς πριν κλείσει... Δεν ξέρω αν καταλαβένετε τι ακριβώς λέω (όταν είναι να κλείσει εντελώς κάνει ένα "τσικ"). Ε λοιπόν στα βιστα το κάνει που κ που ενώ είναι σε λειτουργία. Δεν συμβαίνει τπτ βέβαια αλλα ποιος ξέρει.

ΥΓ: τα xp ακόμα δεν τ αλλαζω με τπτ!!!
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Re: Προβλήματα στα Vista: Power

Post by HdkiLLeR » Thu Jan 11, 2007 11:27 pm

Einherjar wrote:Φαντάζομαι όσο περισσότερος κόσμος αρχίσει να βάζει vista, τόσο περισσότερα προβλήματα θα αρχίσουν να εμφανίζονται, γ'αυτό μάλλον θα χρειαστεί ένα μοτίβο για τα προβλήματα που θα ποστάρουμε. Εδώ λοιπόν θα αναφέρω τα δικά μου ενεργειακά προβλήματα.

Για να ξεκινήσω από τα βασικά έχω: P4 2,8GHz HT, Mobo Asus i865 (P4P800), Graphics ATI x1600, 2Gb RAM και 2x80Gb SATA.

Προσπαθώ να κάνω hibernate ή/και sleep και το μηχάνημα δε κάνει powerdown. Ενώ φαίνεται ότι η διαδικασία πάει καλά μέχρι ενός σημείου όπου αποθηκεύονται τα δεδομένα της RAM στο δίσκο, στη συνέχεια αντί να κλείσει ο υπολογιστής, τα ανεμιστηράκια παραμένουν ανοιχτά και δεν αποκρίνεται το σύστημα ούτε σε reset. Πρέπει να κλείσω τελείως την παροχή του ρεύματος για να μπορέσω να επανεκκινήσω.
Να σημειώσω βέβαια ότι το resuming γίνεται μια χαρά. Επίσης δεν είχα κανένα πρόβλημα με τις λειτουργίες αυτές στα XP.

Το περίεργο είναι ότι δεν έχω βρει κάπου αλλού αυτό το πρόβλημα, αλλά μάλλον είναι λόγω του γεγονότος ότι δεν υπάρχει ακόμη ευρεία διάδοση. Γενικότερα πάντως φαίνεται να υπάρχουν προβλήματα στη διαχείριση της ενέργειας.

Το καλύτερο που διάβασα και συμφωνώ απόλυτα είναι ότι η "final" έκδοση μοιάζει πολύ περισσότερο με RC3 (ούτε κάν με RTM) παρά με final έκδοση. Μου φαίνεται ότι θα επανέλθω λίαν συντόμως στα καλά μου XP.
Αυτό γενικά μου ακούγεται σαν ACPI πρόβλημα δεν κάνεις κανένα google μπας και...
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Thu Jan 11, 2007 11:58 pm

smoky wrote:Εμένα κάνει το άλλο κουφό... Μονο οταν είμαι στα βιστα ακούω από το πισι έναν θόρυβο σαν αυτό το τσικ που κάνει ακριβώς πριν κλείσει... Δεν ξέρω αν καταλαβένετε τι ακριβώς λέω (όταν είναι να κλείσει εντελώς κάνει ένα "τσικ"). Ε λοιπόν στα βιστα το κάνει που κ που ενώ είναι σε λειτουργία. Δεν συμβαίνει τπτ βέβαια αλλα ποιος ξέρει.

ΥΓ: τα xp ακόμα δεν τ αλλαζω με τπτ!!!
Aν καταλαβαίνω καλά, αυτό που λες λέγεται "παρκάρισμα" της βελόνας του σκληρού επειδή η βελόνα πάει στη θέση που πρέπει να είναι όταν δε λειτουργεί ο σκληρός. Κανονικά το κάνει στο τέλος επειδή τότε σβήνει ο σκληρός. Στα XP δε στο κάνει; Αν ναι ίσως να είναι πρόβλημα του τροφοδοτικού και να μην επαρκεί η ισχύς που δίνει. Αν όχι, τότε πολύ περίεργο. Αλλά από τα vista μόνο περίεργα έχω ακούσει μέχρι τώρα. :-D
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Fri Jan 12, 2007 12:01 am

Einherjar wrote: ...
P4 2,8GHz HT, Mobo Asus i865 (P4P800), Graphics ATI x1600, 2Gb RAM και 2x80Gb SATA.
...
Προσπαθώ να κάνω hibernate ή/και sleep και το μηχάνημα δε κάνει powerdown.
...
Παρόμοια προβλήματα με το PowerSaving υπήρχαν και στα Windows 98SE οπού εκτός από το ότι το hibernate κόλλαγε δεν γινόταν να απενεργοποιήσεις το PowerSaving γενικά για κάποια Hardware Setups..
Θυμάμαι ο τρόπος που είχα βρεί για να διωρθωθεί ήταν να κάνω τον υπολογιστή να κολλήσει 3 φορές στην σειρά..
(δλδ Power Saving - reboot - Power Saving - reboot - Power Saving - reboot) οπού με το που φόρτωνε το λειτουργικό μου ανακοίνωνε οτι έχει παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα με το Power Saving και είχε επιλογή που το απενεργοποιούσε πλήρως!
Όταν αναβαθμήστικαν σε WinXP τα μηχανήματα το Power Saving δούλευε κανονικά.. :roll:
Λογικά δεν θα σε πολυ βοηθήσουν αυτά Einherjar απλά είναι αξέχαστες εμπειρίες οπότε τις αναφέρω.. ;)

BTW στο ένα PC μου και εγώ την P4P800 Deluxe έχω (κορυφαία μητρική όταν την είχα αγοράσει) , αλλά πως έχεις βάλει καρτούλα PCI - Express (ATI x1600) , αφού AGP 8x δίαυλο έχει η mobo (η δικιά μου τουλάχιστον :???: )
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
smoky
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 212
Joined: Sat May 14, 2005 5:33 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Post by smoky » Fri Jan 12, 2007 12:19 am

Στα xp όχι δεν μου το έχει κάνει ποτέ εδώ και 1 χρόνο περιπου που εχω το πισι.. το τροφοδοτικό είναι 480άρι και νομίζω είναι υπεραρκετο...
Last edited by smoky on Fri Jan 12, 2007 12:25 am, edited 1 time in total.
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Post by Zifnab » Fri Jan 12, 2007 12:22 am

AmmarkoV wrote:BTW στο ένα PC μου και εγώ την P4P800 Deluxe έχω (κορυφαία μητρική όταν την είχα αγοράσει) , αλλά πως έχεις βάλει καρτούλα PCI - Express (ATI x1600) , αφού AGP 8x δίαυλο έχει η mobo (η δικιά μου τουλάχιστον Confused )
Η ATI Radeon x1600pro έβγαινε και σε AGP...
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Fri Jan 12, 2007 12:29 am

Zifnab wrote:Η ATI Radeon x1600pro έβγαινε και σε AGP...
Καλή φάση.. , σωστός..! ;)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Fri Jan 12, 2007 12:56 am

Πράγματι την έχω σε AGP.
@HdkiLLer: έπρεπε να είσαι σίγουρος ότι έχει προηγηθεί googling
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
smoky
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 212
Joined: Sat May 14, 2005 5:33 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Post by smoky » Fri Jan 12, 2007 1:05 am

Εγώ νομίζω ότι απλά εχουν πολλαααααααα προβλήματα ακόμα...
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Fri Jan 12, 2007 1:34 am

Εγώ πάλι όταν μπαίνω στο control panel μου κολλάει ο explorer και κάνει restart. Αυτό το πρόβλημα μου έχει δέσει τα χέρια, δε βλέπω να υπάρχει λόγος να τα χρησιμοποιήσω πιο πριν από το 2008.
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
weralacroix
byte level
byte level
Posts: 61
Joined: Thu Aug 24, 2006 11:37 am

Post by weralacroix » Fri Jan 12, 2007 3:24 am

Εγώ πάλι να μην έχω ούτε ένα πρόβλημα!!!!!!

Εκτός φυσικά από τις φυσιολογικές ασυμβατότητες με κάποια προγράμματα.

Τα έχω βάλει(RTM) εδώ και 4 εβδομάδες περίπου δοκιμαστικά
για να δω πως πάει το σύστημα και τι από όλα τα προγράμματά μου "παίζει"
και δεν έχω ξαναμπεί στα xp από τότε εκτός από 20 λεπτά ίσως.

Έχω κάνει σε αυτά δύο εργασίες java(τρομερο το snipping tool για φωτογραφίες κώδικα) άψογα και τις έτρεξα στο jcreator κανονικά.

Το μόνο που μένει είναι να τα πάρω αυθεντικά(MSDNAA φυσικά) και να φτιαξω ένα σχέδιο για το πως θα κάνω format στον υπολογιστή και μην τα είδατε ξανά τα xp.


Ούτε να τα βλέπω δεν θέλω!!! :-p :-p :-p :-p :-p
User avatar
Leonidas
bit level
bit level
Posts: 7
Joined: Thu Feb 01, 2007 4:33 am

Post by Leonidas » Fri Feb 02, 2007 10:46 pm

Επίσης εκτός των προβλημάτων που είναι αναπόφευκτο να υπάρχουν :-p

Τα windows Vista όπως φαίνεται και εδώ: http://www.tomshardware.com/2007/01/29/ ... index.html χώρίς βέβαια να είναι ενεργοποιημένα τα SuperFetch and ReadyBoost εμφανίζονται σε πολλές περιπτώσεις να είναι πολύ πιο αργα από τα windows Xp!!!

Το παρήγορο βέβαια είναι, ιδιαίτερα για τους κατόχους laptop, ότι τα Vista καταναλώνουν την ίδια ενέργεια με τα Xp.
User avatar
Sergeant_Eikosaris
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 281
Joined: Wed Nov 29, 2006 3:09 am
Academic status: MSc
Gender:

Post by Sergeant_Eikosaris » Sat Feb 03, 2007 4:25 am

Το Service Pack έχει να διορθώσει πολλά πράγματα. Είναι πάντως λίγο υπερβολή να υπάρχουν τόσες πολλές απαιτήσεις μόνο απο ενα λειτουργικό σύστημα.
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”