Mayday στο TV Mακεδονια

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με την "έβδομη" τέχνη.
Post Reply
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Mayday στο TV Mακεδονια

Post by Ganther » Sat Jan 27, 2007 12:20 am

Αν δεν εχετε δει ποτε αυτη τη "σειρα" (ντοκυμαντερ ειναι περισσοτερο) καντε ενα κοπο μια φορα που θα ειστε σπιτι να τη δειτε.
Ειναι καθε μερα στο ΤV Μακεδονια στις 11 το βραδι. Πολλες φορες εχει και στη 1 το βραδι 2ο επεισοδιο.

Δειχνει καθε μερα ενα περιστατικο με αεροπλανο. Αλλες φορες ειναι με μοιραια καταληξη, αλλες προσγειωνεται επιτυχως, και μετα εξηγει τα αιτια που οδηγησαν στην τραγωδια η στην παρολιγον τραγωδια... Βασιζεται σε πραγματικα περιστατικα που εχουν συμβει και εχουν βρεθει τα αιτια τους. (Πολλες φορες δειχνει και τους επιζωντες να μιλανε μετα απο χροοονια :) )

Νομιζω οτι οποιος ειναι fan των αεροπλανων αξιζει να το δει (ειδικα αν ξερετε 5 πραγματα για το πως πετανε - εγω ξερω το πολυ 2 πραγματα, αλλα μου αρεσουν πολυ τα αεροπλανα) και ακομα και αν δεν ξερετε παλι θα καταλαβετε, αλλα ισως σε καποια σημεια να το χασετε.

Αν καποιος φοβαται ισως να μην ειναι καλη ιδεα να το δει, προσωπικα φοβαμαι (μπαινω βεβαια) αλλα η σειρα αυτη θα ελεγα πιο πολυ με ηρεμει παρα με φοβιζει (πρεπει να συμβουν 498 λαθη ταυτοχρονα για να πεσει)
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Sat Jan 27, 2007 12:30 am

Μόλις μου έδωσες τον δισχιλιοστό λόγο για να μην μπω σε αεροπλάνο!!! ;)
S.S.D.D.
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Sat Jan 27, 2007 3:36 am

ciao wrote:Μόλις μου έδωσες τον δισχιλιοστό λόγο για να μην μπω σε αεροπλάνο!!! ;)
Εγώ δεν το χρειαζόμουν. Έχω ήδη αυτή τη στάση! :lol:
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Sat Jan 27, 2007 3:47 am

Ένα μόνο έχω να πω..."εύγε νέε μου"... :-D
S.S.D.D.
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Sat Jan 27, 2007 3:56 am

καλα και εγω που τα κανω πανω μου οποτε ειναι να μπω νομιζα οτι ειμαι ο μονος :-D (τελικα παρατηρω οτι ειναι παρα πολυ συχνο)

παντως μιας και φοβαστε ουτως η αλλως δειτε και αυτο που λεω θα το απολαυσετε, θα μαθετε τι ειναι stall, flaps, noseup nosedown pan pan και διαφορα αλλα ομορφα, να ξερετε ποτε να φοβηθειτε αν ποτε μπειτε σε αεροπλανο :-p

Ταραντουλα εχεις μπει και φοβασαι η σαν ιδεα σε φοβιζει???
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Sat Jan 27, 2007 10:29 am

Παιδιά έλεος!Τι σας φοβίζει στα αεροπλάνα?Τότε δεν θα έπρεπε να βγαίνουνε από το σπίτι καθώς μπορεί να είμαστε τόσο άτυχοι που να μας χτυπήσει αυτοκίνητο μπροστά από την πόρτα μας.Εγώ προσωπικά έχω εξοικειωθεί από πολύ μικρή με την ιδέα τους και λατρεύω την αίσθηση ελευθερίας που σου δίνουν...Και αυτήν την ένταση που νιώθεις σε απογείωση και προσγείωση...Όσο για τη σειρά,δεν την έχω δει ακόμη αλλά δεν νομίζω ότι θα με μεταπείσει...
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Sat Jan 27, 2007 11:03 am

Έτυχε να τη δω μια φορά την εκπομπή. Το αεροπλάνο προσγειώθηκε με τα χίλια ζόρια σε ένα χωράφι και σχεδόν όλοι επέζησαν από την πρόσκρουση. Αλλά μετά, λόγω διαρροής καυσίμου, η μόνη έξοδος που υπήρχε τυλίχθηκε στις φλόγες οπότε οι περισσότεροι έπαθαν σοβαρά εγγαύματα προσπαθόντας να βγουν.

Έχω ανέβει 4 φορές σε αεροπλάνο και μπορώ να πω ότι έναν μικρό φόβο τον είχα (ειδικά όταν έβλεπα τα φτερά να κουνιούνται πάνω κάτω λογω αναταράξεων) αλλά γενικά δεν φοβάμαι τόσο ώστε να μην ταξιδέψω.
Μάλιστα το ένα από τα αεροπλάνα με τα οποία είχα ταξιδέψει όταν πήγα στην Κύπρο ήταν την AEGEAN λίγο πριν συμβεί το ατύχημα. Δεν ξέρω αν ήταν και το ίδιο αεροπλάνο. Αυτό που ξέρω είναι ότι τη γλίτωσα. :-D
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Sat Jan 27, 2007 11:17 am

Μα δεν έχει πέσεο αεροπλάνο της Aegean....της Helios ήταν αυτό που έπεσε!
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Sat Jan 27, 2007 11:23 am

παιδιά έχει τρελή φάση το αεροπλάνο ... εκεί που νομίζεις ότι είσαι στα ίσια, κοιτάς έξω και από το παράθυρο βλέπεις τερμα κάτω (ιδίως μετά την απογείωση όταν κάνει στροφή..) για δοκιμάστε να σηκωθείτε τότε, λίγο να κουνηθείτε από την καρέκλα ... έχει φοβερή φάση.

Το παράπονο μου: θα ήθελα περισσότερα "κόλπα" και πιο απότομες στροφές/ανόδους/καθόδους ... ή κάνουμε κάτι ή δεν κάνουμε, δεν υπάρχει "ήρεμη πτήση" !!

Πιλότε δώστα όλα !!!
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Sat Jan 27, 2007 1:54 pm

Απλά είμαι προκατειλλημένος με τα αεροπλάνα. Δεν είναι ότι δε θέλω να βγαίνω από το σπίτι, μη με χτυπήσει αυτοκίνητο ή μη μου έρθει ο ουρανός στο κεφάλι, μα τον Τουτατή! Μην το παίρνεις έτσι, βρε sandra... :-)

Όσον αφορά flaps και ιστορίες, να είναι καλά τα Flight Simulators που έχω παίξει, γιατί έμαθα αρκετά... (ξέρετε τι είναι να κάνεις Αεροδρόμιο Ελληνικού - Νέα Υόρκη;;; :lol: )
The Punisher wrote:Το παράπονο μου: θα ήθελα περισσότερα "κόλπα" και πιο απότομες στροφές/ανόδους/καθόδους ... ή κάνουμε κάτι ή δεν κάνουμε, δεν υπάρχει "ήρεμη πτήση" !!

Πιλότε δώστα όλα !!!
Θα σε βάλουμε σε F-16! :lol:
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Sat Jan 27, 2007 2:23 pm

Στο χθεσινο επεισοδιο εξεταζε την πτωση του MD-83 της Alaska Airlines το οποιο επεσε το 2000 νομιζω. Τελικα η ερευνα εδειξε οτι εφταιγε αυτο το εξαρτημα(δεξια μερια που ειναι σαν κονταρι και εφαρμοζει μεσα στο αριστερο κομματι που ειναι σαν τρυπα) το οποιο χαλασαν οι σπειρες του λογω ελλιπους λιπανσης (ειχαν επεκτεινει τα διαστηματα μεταξυ των σερβις για περιορισμο του κοστους)
Eιναι ενας "γρυλος" ουσιαστικα ο οποιος κινει το πτερυγιο που βρισκεται στην Ουρα των MD-80 και δινει κατευθυνση (πανω - κατω) στο αεροπλανο.
Προσεξτε πως τα MD-80 εχουν τις τουρμπινες στην ουρα και οχι στα φτερα, κατι το οποιο τα κανει ξεχωριστα στη σχεδιαση τους!
Image
Image


Αποτι ελεγε στην εκπομπη τα MD-80 εχουν κατασκευαστικο λαθος και παραβιαζουν ενα κανονισμο που λεει οτι δεν επιτρεπεται ενα αεροπλανο να πεφτει απο μια και μονο βλαβη. Αυτο δεν ισχυει στα MD-80 γιατι αν χαλασει αυτο το μεταλο δεν υπαρχει backup συστημα. Δυστηχως εχω πεταξει μετα το 2000 με τετοιο αεροσκαφος αρα εαν λεει αληθεια η εκπομπη (δεν ειμαι ειδικος) δεν τα καθηλωσαν δυστηχως ως επικυνδυνα...

Αυτα για οσους πιστευουν(μαζι και εγω) οτι τα αεροπλανα ειναι πολυ ασφαλη και οτι οι εταιρειες χαμηλου κοστους δεν εχουν διαφορα σε ασφαλεια απο τις ακριβοτερες...



Μιλωντας γενικα, εμενα αυτο που μου προκαλει φοβο στο αεροπλανο ειναι τα εξης.
1.Αισθηση οτι δεν μπορεις να φυγεις. Οπου και να εισαι και να φοβηθεις βγαινεις εξω, ενω στο αεροπλανο οχι.
2.Η πτηση κουναει σχεδον παντα. Δεν ξερω ειχα την εντυπωση πριν μπω οτι το αεροπλανο πεταει χαρουμενα και ωραια αλλα οσες φορες εχω μπει 1-2 να μην κουνησε σχεδον καθολου
3. Οι ευρωπαικες πτησεις ειναι πολυ μικρα τα αεροπλανα και δημιουργουν αισθηση κλειστοφοβικη. Το μεγαλυτερο που εχω μπει ειναι Α321 για παρισι (3+3 θεσεις) ενω πεταξα για Μιλανο με MD-80 (νομιζω) (2+2 κατι σαν κτελ :-P ) και αυτο γιατι αποφευγω τις εσωτερικου γιατι δε θελω να μπω σε κανενα ελικοφορο η κανενα τζετ 30 θεσεων :shock:

Γενικα τη θεωρω πολυ διαφορετικη εμπειρια απο καθε τι αλλο γιατι ειναι κατι εντονο και πραγματικο (δεν ειναι πχ λουνα παρκ)

Punisher αν πεταγαμε μαζι θα ετρωγες μπουνια, μισω αυτους που οταν κουναει χαιρονται :-D
Last edited by Ganther on Sat Jan 27, 2007 4:23 pm, edited 2 times in total.
User avatar
SeniorCarbone
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 396
Joined: Fri Feb 24, 2006 1:57 pm
Gender:
Contact:

Post by SeniorCarbone » Sat Jan 27, 2007 4:09 pm

Πριν από μερικά χρόνια γύρναγα από Βοστώνη με αεροπλάνο
οπότε κοντά στα μέσα του Ωκεανού μυρίζει καμμένο..και οι αεροσυνοδοί
άρχισαν να μας κάνουν ,πανικόβλητες ,ελέγχους για μικροσυσκευές.
Μετά η μυρωδιά έγινε πιο έντονη κ το αεροπλάνο άρχισε να έχει λίγο
μυστήρια συμπεριφορά..οπότε ο πιλότος μας είπε ότι θα αναγκαστούμε
να κάνουμε 5 ώρες στάση σε ένα νησάκι κοντά στον Καναδά για να βρούνε
το πρόβλημα..τελικά φτάσαμε μετά από 3 ώρες σε ένα παγωμένο
κυριολεκτικά νησάκι στο οποίο υπήρχαν αεροδρόμιο κ τεχνικοί για αυτό
ακριβώς το σκοπό..Όταν προσγειωθήκαμε μαζεύτηκαν πυροσβεστικά κ ένα
σωρό μηχανικοί από κάτω γαι να βρούνε την βλάβη κ κάνανε 8 ώρες να
βρούνε κ να διορθώσουν το πρόβλημα (κάποιο βραχυκύκλωμα είπαν ότι έπαιζε) ..
Μετά με το ίδιο αεροπλάνο πήγαμε μέχρι την Ελβετία κ μετά πήραμε άλλο..
Aν κ δεν φοβάμαι τα αεροπλάνα εκείνη τη μέρα πραγματικά περίμενα τον θάνατό μου..
ήταν φριχτό feeling!!Ελπίζω να μην τύχει σε κανέναν!
*--Common sense is not so common--*
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Sat Jan 27, 2007 4:34 pm

Punisher αν πεταγαμε μαζι θα ετρωγες μπουνια, μισω αυτους που οταν κουναει χαιρονται
Δε χαίρομαι απλά ... ζητοκραυγάζω "Κι άααααλλο .. κι άαααααλλο" :-p
debbie
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1268
Joined: Sat Dec 23, 2006 2:06 am

Post by debbie » Sat Jan 27, 2007 6:20 pm

The Punisher wrote:
Punisher αν πεταγαμε μαζι θα ετρωγες μπουνια, μισω αυτους που οταν κουναει χαιρονται
Δε χαίρομαι απλά ... ζητοκραυγάζω "Κι άααααλλο .. κι άαααααλλο" :-p
lol :-D :-D :-D
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Sat Jan 27, 2007 8:33 pm

Βασικά δεν έχω μπει...ακόμα...αλλά διατηρώ μια επιφύλαξη...παρόλο που λένε ότι είναι το ασφαλέστερο μέσο μεταφοράς...
Αλλά αν σου κάτσει μια στραβή, δεν γλιτώνεις με τίποτα...εκτός αν φας τους συνεπιβάτες σου... ;)

Τώρα για γενικότερη φοβία δεν τίθεται θέμα...εννοείται και οπουδήποτε αλλού διατρέχουμε κίνδυνο dear Sandra...αλλά κάποιους που μπορούμε να "αποφύγουμε"...ας τους "αποφύγουμε"... :-p

Καλές πτήσεις! Εγώ θα αρκεστώ στις χαμηλές πτήσεις...του Αρκά... :lol:
S.S.D.D.
User avatar
ginobill7
byte level
byte level
Posts: 83
Joined: Thu Feb 03, 2005 12:26 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Χλωερός

Post by ginobill7 » Sun Jan 28, 2007 12:11 am

Και εγω εχω μια φοβια με τα αεροπλανα αλλα μπαινω γιατι δεν μπορω να κανω κι αλλιως...Τελος παντων,επειδη θελω πολυ καποια στιγμη να κανω καποιο ταξιδι μια μερα προς Αμερικη μερια,τρομοκρατουμαι στην ιδεα οτι θα μαι τοσες ωρες πανω απο την θαλασσα στο απολυτο χαος!!!Το χει ζησει κανεις?Με το Jet lag τι παιζει?
Image
Billlll πεταει random δενδρα!LOL???
http://SteelFm.gr
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Sun Jan 28, 2007 4:19 pm

silegav wrote:Μα δεν έχει πέσεο αεροπλάνο της Aegean....της Helios ήταν αυτό που έπεσε!
Ναι, δίκιο έχεις. Αλλά αυτές οι δύο εταιρίες συνεργάζοναι και γι' αυτό μπρεδεύτικα. Μάλλον πήγα με αερπλάνο της Helios και επέστρεψα με αεροπλάνο της Aegean.
Post Reply

Return to “Κινηματογράφος - Τηλεοπτικά”