Apocalypto

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με την "έβδομη" τέχνη.
Post Reply
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Apocalypto

Post by Ethel » Sun Jan 28, 2007 7:25 pm

H νέα ταινία που σκηνοθετεί ο Mel Gibson...
Λοιπόν παιδιά την είδα χτες.... Μεγάλη μπούρδα!
Μην πάτε να την δείτε θα χάσετε το χρόνο σας και τα λεφτά σας!
Προσπαθώ να προειδοποιήσω όσο κόσμο μπορώ!

Προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου η σκηνοθεσία του (πολύ ζουμ σε όλες τις brutal σκηνές - που δεν ήταν και λίγες) και απο σενάριο.... χμ χμ... έχασκε πολύ...

Γενικώς αν κάποιος έχει σκοπό να την δει, να μη πάει! Είναι βλακεία!

(ps. δεν έχω ξαναπει τόσο άσχημα λόγια για καμία άλλη ταινία που έχω δει, ούτε καν για το cube :pukel: )
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
ailouros
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1041
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Contact:

Post by ailouros » Sun Jan 28, 2007 8:04 pm

Όντως από το trailer περίμενες περισσότερα.. Πολύ λάδι και τηγανήτα τίποτα.. Υπήρχε κάποιο νόημα πίσω από όλα αυτά? Ειδικά το αρχικό μότο σαν από αυτά που γράφουν στα ημερολόγια φάνηκε..
Ο μόνος διασωθείς κατά την γνώμη μου ήταν ο "Ροναλντίνιο"
User avatar
kill bill
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 165
Joined: Wed May 03, 2006 2:05 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: The other...side

Post by kill bill » Sun Jan 28, 2007 9:25 pm

Έμοιαζε με το Ροναλντίνιο αλλά πρέπει να ήταν ο Τerminator ή ο Robocop.Δεν εξηγείται αλλιώς να τρέχει 3 μέρες σερί ενώ τον έχει πέρασει διαμπερές ένα βέλος.Τέλικα όμως κάνεις δεν έμαθε πως κατάφερε να σώσει τους δικούς του στο τέλος, θα είχε ενδιαφέρον να το δούμε.
Γενικά έμοιαζε πολύ με video-game και θα συμφωνήσω ότι ήταν μπούρδα.
Image
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Mon Jan 29, 2007 12:31 am

Ηρεμία δεν ήταν μπούρδα, η ώρα πέρασε ευχάριστα. Η ταινία δεν έλεγε ιδιαίτερα πράγματα αλλά μαζί με ποπκορν κατεβαίνει άνετα κάτω.
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
theo_
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 488
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:00 am
Location: a world without time

Post by theo_ » Mon Jan 29, 2007 12:41 am

σκηνοθεσία ήταν καλή ,το σενάριο δεν υπήρχε!
μέτρια ταινία, καλύτερα να την δεις σε dvd! :)
People are never more insecure than when they become obsessed with their fears at the expense of their dreams
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Mon Jan 29, 2007 2:46 am

Και το κερασάκι στη τούρτα...τα πλοία στο τέλος!!! :lol:
Και εκεί που έλεγες τι άλλο θα σκαρφιστεί ο άτιμος... :-D
Σε βία θύμιζε λίγο Πάθη Χριστού...αλλά ξέφευγε...
S.S.D.D.
User avatar
ginobill7
byte level
byte level
Posts: 83
Joined: Thu Feb 03, 2005 12:26 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Χλωερός

Post by ginobill7 » Mon Jan 29, 2007 11:42 am

Δεν νομιζω οτι πρεπει να βγαινετε και να σχολιαζετε μια ταινια,γιατι νομιζω απο την εμπειρια που εχω σχηματισει βλεποντας απειρες ταινιες οτι ειναι εντελως υποκειμενικη η αποψη καθενος...Για παραδειγμα μολις βγηκε το "Σκοτεινο Χωριο" ολοι αρχισαν να το κραζουν και να λενε οτι ειναι αισχρο και οτι το "μεγαλο" μυστικο της ταινιας ειναι @@!Τελος παντων,ολα αυτα με απετρεψαν απο το να το δω στο cinema,και μολις τελικα το ειδα σε DVD μου αρεσε παρα πολυ και στεναχωρηθηκα που ειχα επηρρεαστει απο την κοινη γνωμη?!Τωρα πολλοι θα βγουν και θα πουν οτι οντως ηταν απαισιο,αλλα σας το ξαναλεω-ειναι προσωπικη γνωμη του καθενος...Γι'αυτο ηρεμηστε λιγακι!Omg kai 3 Loooool
Image
Billlll πεταει random δενδρα!LOL???
http://SteelFm.gr
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Mon Jan 29, 2007 1:34 pm

Ο καθένας εκφράζει την προσωπική του άποψη ρε συ. Σίγουρα είναι υποκειμενική αλλά είναι πολύ απλά τα πράγματα βλέπεις κάτι, σου αρέσει ή όχι και απο εκεί και πέρα προτρέπεις ή αποτρέπεις άλλους. Εάν εσύ τώρα βασιστείς σε αυτά για να μην δεις την ταινία είναι δικό σου το λάθος. Η κριτική είναι πάντα υποκειμενική και ακόμη περισσότερο σε τέτοια θέματα (πχ τέχνη) που δεν υπάρχουν αρχές και stds.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
ginobill7
byte level
byte level
Posts: 83
Joined: Thu Feb 03, 2005 12:26 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Χλωερός

Re: Apocalypto

Post by ginobill7 » Mon Jan 29, 2007 8:26 pm

Μεγάλη μπούρδα!
Μην πάτε να την δείτε θα χάσετε το χρόνο σας και τα λεφτά σας!
Προσπαθώ να προειδοποιήσω όσο κόσμο μπορώ!

Γενικώς αν κάποιος έχει σκοπό να την δει, να μη πάει! Είναι βλακεία!
Αυτο πιστευω δεν ειναι απλη καταγραφη γνωμης...Θελει να αποτρεψει κοσμο!Εγω ηθελα να τη δω και τωρα με βαζετε σε σκεψεις!Billllllllllllllll
Image
Billlll πεταει random δενδρα!LOL???
http://SteelFm.gr
User avatar
Swtos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 309
Joined: Mon Apr 18, 2005 4:52 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Δ.Π

Re: Apocalypto

Post by Swtos » Mon Jan 29, 2007 8:44 pm

Συγγνωμη ρε συ αλλα το προσωπο που εκφραζει αυτην την αποψη για την ταινία το ξέρεις? Αν την ταινία την δει καποιος γνωστος σου, του οποιου ξερεις τα γουστα, τοτε οκ, θα μπορουσες να επηρρεαστεις. Αλλα αν δε γνωριζεις τον αλλο τοτε πως αυτό θα σε επηρεασει? Αφου δεν ξερεις τις προτιμησεις του...
:-)
-My father made him an offer he couldnt refuse
-What was that?
-Luca Brasi held a gun to his head and my father assured him that either his brain or his signature would be on the contract

-The Godfather
User avatar
georgiamar
bit level
bit level
Posts: 12
Joined: Mon May 22, 2006 2:23 pm
Location: Σε καποια παραλια.....

Post by georgiamar » Tue Jan 30, 2007 2:15 am

Ότι και να λέτε το είδα πριν καμια βδομάδα και οι εντυπώσεις μου μόνο δυσάρεστες δεν ήταν...
Είναι πραγματικά εντυπωσιακή και προσεγμένη στη λεπτομέρεια (βλέπε ''τα πάθη του Χριστού'').
Έχει απίστευτο σασπένς που σε κρατάει σε εγρήγορση μέχρι το τέλευταίο λεπτό.
Βασικά το τέλος είχε κάτι άλλο:
Αυτο που ηθελε να δειξει,το εδειξε και μαλιστα με επιτυχια την εσωτερικη αποδυναμωση των Μαγια λιγο πριν κατακτηθουν απο τους Ευρωπαιους.
Άλλωστε ξεκίναγε και με ανάλογη φράση ενός ιστορικού... :-)
Εκεί κολλάει το καράβι.... :smt062
Και αξίζει να σημειώσω ότι χρησιμοποιείται η γλώσσα της εποχής
Σου δίνει το ερέθισμα να ασχοληθείς με την ιστορία των αρχαίων πολιτισμών στην Αμερική.
Μπράβο Γκίμπσον!

ginobill7 δες το....
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Re: Apocalypto

Post by Ethel » Tue Jan 30, 2007 12:03 pm

ginobill7 wrote: Αυτο πιστευω δεν ειναι απλη καταγραφη γνωμης...Θελει να αποτρεψει κοσμο!
:smt045 Αχα! Αυτό είπα ότι θέλω να κάνω!

Ρε σεις, σοβαρευτείτε!
Γνώμες λέμε, u know? Θες να πας να την δεις, δέστη, εγώ την άποψή μου λέω και μόνο, δε θα σε δέσω να μην πας σινεμά!! Έλεος :!:
georgiamar wrote:Ότι και να λέτε το είδα πριν καμια βδομάδα και οι εντυπώσεις μου μόνο δυσάρεστες δεν ήταν...
ginobill7 δες το....
Ορίστε υπάρχει κι ο αντίλογος! Αυτό σημαίνει ελευθερία απόψεων!

Edit

georgiamar wrote: Εκεί κολλάει το καράβι.... :smt062
Ναι το καταλάβαμε αυτό, αλλά και πάλι δεν μας έσωσε την ταινία...
Ήταν τραγική από παντού. Τοο brutal for me....
There's no place like 127.0.0.1
theo_
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 488
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:00 am
Location: a world without time

Post by theo_ » Tue Jan 30, 2007 12:28 pm

georgiamar wrote: Είναι πραγματικά εντυπωσιακή και προσεγμένη στη λεπτομέρεια (βλέπε ''τα πάθη του Χριστού'').
Έχει απίστευτο σασπένς που σε κρατάει σε εγρήγορση μέχρι το τέλευταίο λεπτό.
ginobill7 δες το....
Όντως ήταν πάρα πολύ προσεγμένη,τραγικά αληθοφανείς ιθαγενείς,
σκηνικό άψογο,δεν μιλούσαν αγγλικά! όπως σε άλλες αντίστοιχες ταινίες.... :???:
αλλά βρε παιδί μου σε κράτησε σε εγρήγορση :?: :?: :!:

Hdkiller και Ethel σας έλεγα ότι 00:00 είναι αργά για αυτή την ταινία...... :lol:
People are never more insecure than when they become obsessed with their fears at the expense of their dreams
User avatar
ailouros
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1041
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Contact:

Post by ailouros » Tue Jan 30, 2007 12:40 pm

Apocalypto marks a comprehensive collaboration between director Gibson, Cambridge-educated screenwriter Farhad Safinia, and world-renowned archeologist and Mayan culture expert Dr. Richard D. Hansen -- whose services as a special consultant on the film lent the production an unprecedented degree of historical accuracy.
Ως προς αυτό ήταν πολύ τεκμηριωμένη η ταινία.
Απλά αφού κάνεις τόσο κόπο γράψε και ένα σενάριο πέρα από το "τρέχω τρέχω σε %^Τ@*&#$ χωρίς καμπανάκια και μαλ*$&&%"
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Tue Jan 30, 2007 12:45 pm

theo_ wrote: Hdkiller και Ethel σας έλεγα ότι 00:00 είναι αργά για αυτή την ταινία...... :lol:
Άλλη φορά ό,τι πεις!!! :)
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
cactus
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 959
Joined: Tue Apr 25, 2006 7:14 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by cactus » Tue Feb 13, 2007 2:27 am

Ανασταίνω το τόπικ

Ειδα την ταινία πριν λίγο σε..."dvd"!
Καλα άρχισε, ωραία ιδέα, σκηνικά, ατμόσφαιρα, αλλά ποοολύ μούφα κατέληξε. Πέρα απο τον υπερ-Ινδιανο με durasel μπαταρία που διαρκει και διαρκεί παρά τα πόσα λίτρα αίμα έχασε, ήταν και η υποβρύχια γέννα!! Έλεος!! Και το μωρό το προσέξατε;; βγήκε με προωθητήρα...! :shock: :-D
laikedelic !
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Tue Feb 13, 2007 1:56 pm

Να προσθέσω ότι οι γέννες στο νερό είναι οι πιο ανώδυνες, άρα καλά έκανε η κοπελιά!
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
Sergeant_Eikosaris
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 281
Joined: Wed Nov 29, 2006 3:09 am
Academic status: MSc
Gender:

Post by Sergeant_Eikosaris » Tue Feb 13, 2007 5:04 pm

Και το μωρό να υποθέσω έγινε γοργόνα??!! :-D Πάντως πιστεύω οτι ο Gibson δίνει μεγάλο βάρος στην ομή βία. Δεν συμφωνώ απόλυτα με μία κριτική που διάβασα, που τον ρώταγε έμμεσα γιατί δεν γυρίζει κανένα splater καλύτερα, αλλά έχει κάποια βάση.Καλός χρυσός και άγιος σαν ηθοποιός αλλά....
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Wed Feb 14, 2007 12:25 am

Όταν ακούω για ταινίες του Mel Gibson μου έρχεται το επεισόδιο του South Park - The Passion of the Jew.. (Για το The Passion) :lol:
Λόγω αυτού του επεισοδίου δεν έχω πάει να δώ καμμία! (ADDED από τις πρόσφατες εννοούσα (Apocalypto,The Passion) αλλά δεν το είπα κ πολύ σωστά!) :lol:
Last edited by AmmarkoV on Wed Feb 14, 2007 1:37 am, edited 1 time in total.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
theo_
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 488
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:00 am
Location: a world without time

Post by theo_ » Wed Feb 14, 2007 1:26 am

δεν πιστεύω πως δεν εχεις δει το Braveheart ...
απλά δεν το πιστεύω!!
People are never more insecure than when they become obsessed with their fears at the expense of their dreams
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Wed Feb 14, 2007 1:36 am

Όχι το έχω δεί , όντως είναι κλασσικό (και η μουσική φοβερή) :) , πολλές ταινίες του/που παίζει σε αυτές έχω δεί με αγαπημένα (Mad Max,Million Dollar Hotel στα Lethal Weapon έχει πολύ γέλιο) , εννοούσα δεν έχω δει τις πρόσφατες το The Passion και το Apocalipto.. :)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by rapadder » Fri Mar 02, 2007 11:27 pm

Είδα το Apocalypto. Ο τύπος ήταν πράγματι Duracell. Μου άρεσε αρκετά, ίσως λίγο υπερβολική η γέννα σε ένα λάκκο που έχει γεμίσει με νερό και έχει ψοφήσει και μια μαϊμού εκεί μέσα :lol:. Το ξέσκισε λίγο στη γέννα. Κατά τα άλλα ήταν ωραίο αν και είχε κάποια μικρολάθη (π.χ. η έκλειψη ηλίου διαρκεί πολύ ώρα στην πράξη). Ίσως και με την βία το παράκανε λίγο. Πάντως είχε αρκετά έξυπνες σκηνές (πάνω που έλεγες ότι θα τον πιάσουν, τίποτα). Για να το δείς σε "dvd" καλό ήταν.
kill bill wrote:Έμοιαζε με το Ροναλντίνιο αλλά πρέπει να ήταν ο Τerminator ή ο Robocop,
Πράγματι!
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
Post Reply

Return to “Κινηματογράφος - Τηλεοπτικά”