Ένα linux, μα πιο linux?

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
Silver
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 453
Joined: Tue Jun 13, 2006 3:22 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Inside Maniac Mansion ,try to take on the world

Ένα linux, μα πιο linux?

Post by Silver » Wed Feb 28, 2007 11:29 pm

Ξεκίνησα τα πρώτα μου βήματα στο linux εδώ και 1 μήνα περίπου (να είμαι προετοιμασμένος για τα λειτουργικά :-D ). Χρησιμοποιώ τη διανομή ubuntu 6.06 . Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος (αν υποστήριζε και ntfs όπως το knoppix θα ήταν ακόμα καλύτερη). Έχει κανείς να προτείνει κάποια άλλη διανομή;
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Thu Mar 01, 2007 1:29 am

Όλα τα Linux υποστηρίζουν NTFS read (και write αλλά χωρίς εγγυήσεις καθώς η M$ δεν αποκαλύπτει λεπτομέρειες για το File System) απλά ίσως by default δεν ενεργοποιείται..
Μια χαρά είναι το Ubuntu , βέβαια αν θές να ψαχτείς και δεν βαριέσαι τα setups :) προτείνω να δείς και το SuSE 10.2 (με XGL ,το προτείνει και η Microsoft :) ) ή το Gentoo!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
sudtuwup
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 707
Joined: Fri May 14, 2004 6:46 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Xavier Institute for Higher Learning

Post by sudtuwup » Thu Mar 01, 2007 2:03 am

Freebsd gentoo. Για πολυ καψιμο.
Image
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Post by jimmyD » Thu Mar 01, 2007 2:09 am

Καλά είσαι με ubuntu άραξε. Ntfs υποστηρίζει 1000% τα βρίσκει και μόνο του και στα βάζει στα storage media. Για περιέγραψε μας το πρόβλημα δώσε και το output του dmesg
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
specton
bit level
bit level
Posts: 38
Joined: Sat Dec 16, 2006 9:03 pm

Poia Linux?!

Post by specton » Thu Mar 01, 2007 3:30 pm

Paidia, opos egrapsa prin, exo kanei egkatastasi ta Ubuntu 6.10
Mou espasan ta neura (eimai kai asxetos apo Linux).. Alla oute mp3 oute tipota mporousa na akouso! Oute na kano egkatastasi ta applications apo to CD.. Leo na balo ta Kubuntu, exo akousei oti exoun perissoteres efarmoges ktl!!
Proteinete mipos kati allo? Tora ekana switch se Linux, na balo mipos mia pio friendly-Windows distro?

Kai pali signomi gia ta greeklish mou...
Image
ASOEE-Online.gr
my blog: akyro.net
User avatar
Silver
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 453
Joined: Tue Jun 13, 2006 3:22 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Inside Maniac Mansion ,try to take on the world

Post by Silver » Thu Mar 01, 2007 3:37 pm

Στο media το μόνο που μου έχει είναι το cdrom0. μία συντόμευση για το cdrom και το usb flash όταν το έχω συνδεδεμένο. Στον υπολογιστή μου εμφανίζει τα 2 ntfs partitions που έχω αλλά δεν τα ανοίγει.
Για περιέγραψε μας το πρόβλημα δώσε και το output του dmesg
Φαντάζομαι εννοείς το μήνυμα που μου εμφανίζει "Αδυναμία προσάρτισης του συγκεκριμένου τόμου"
Τελείωσα!!!!
User avatar
P@radox
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 486
Joined: Tue Nov 09, 2004 4:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Among The Few..
Contact:

Post by P@radox » Thu Mar 01, 2007 3:42 pm

Δεν είμαι τρελλός γνώστης των linux.. και εγώ τωρα αρχίζω... μπορώ όμως να προτείνω OpenSuse 10.2.. μιλάμε φυσάει..!
Image
P@radox's Space - Ελληνικότατο..!
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Post by jimmyD » Thu Mar 01, 2007 5:14 pm

@spectron δες εδώ
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
User avatar
Silver
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 453
Joined: Tue Jun 13, 2006 3:22 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Inside Maniac Mansion ,try to take on the world

Post by Silver » Thu Mar 01, 2007 5:52 pm

Τhnx JimmyD.
Suse 10.2 και openSuse 10.2 σε τι διαφέρουν; Και πιο θεωρείται εσείς ως χρήστες το καλύτερο πλεονέκτημα τους;
Τελείωσα!!!!
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Fri Mar 02, 2007 1:35 am

Βασικά OpenSuSE υποτίθεται οτι είναι το open source SuSE , ενώ SuSE η διανομή που την αγοράζεις και την εγκαθιστάς σαν τα Windows (αλλά έχει εκτυπωμένο Manual,επειδή είναι precompiled , έχει υποστήριξη για mp3 flash κτλ χωρίς να βάζεις εσύ extra βιβλιοθήκες,τεχνική υποστήριξη, online updates κτλ)..
Ουσιαστικά το ίδιο είναι αν ψάχνεσαι , απλά το σκέτο SuSE ενδείκνειται και προορίζεται πιο πολύ για επιχειρήσεις...
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
fo@
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 337
Joined: Mon Jun 19, 2006 12:35 pm

Post by fo@ » Fri Mar 02, 2007 2:19 pm

Προσωπικά χρησιμοποιώ Fedora 6 αντιστοιχο του OpenSuse και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Μάλιστα εδώ και ένα χρόνο είναι το βασικό μου λειτουργικό χωρίς κανένα σύνδρομο στέρησης από τα Windows.

Το κακό είναι ότι δεν έρχεται με default υποστήριξη πολυμεσικών εφαρμογών αλλά μπορείς εύκολα να προσθέσεις ότι είναι πρακτικά διαθέσιμο με τη χρήση μη standard repositories όπως το Livna.

Βέβαια σε αυτό το σημείο θα τονίσω πόσο σημαντική είναι μια ευρυζωνική δικτυακή σύνδεση. Η 768 DSL που έχω με καλύπτει σε αυτό το θέμα με το παραπάνω.

Οσον αφορά το ntfs υπάρχει το ntfs-3g project που πλέον υποστηρίζει αξιόπιστα εγγραφή σε ntfs filesystems. Το έχω δοκιμάσει προσωπικά χωρίς κανένα προβλήμα.

Συμβουλή μου είναι ότι διανομή και να επιλέξεις Silver να αφιερώσεις χρόνο για να τη μάθεις καλά. Μπορεί κάποια να φαίνεται πως έχει μειονεκτήματα σε σχέση με τις άλλες αλλά με λίγο ψάξιμο θα μπορέσεις να τη ρυθμίσεις απόλυτα στις προσωπικές σου ανάγκες.

Επίσης νομίζω ότι όλες υποστηρίζουν αυτόματη ενημέρωση λογισμικού οπότε και με λίγη υπομονή θα έχεις πρόσβαση στο λογισμικό και στα features που για την ώρα μπορείς να δεις ότι διαθέτουν οι υπόλοιπες διανομές.
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Fri Mar 02, 2007 3:29 pm

http://www.instalinux.com/ δείτε εδώ...
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
P@radox
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 486
Joined: Tue Nov 09, 2004 4:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Among The Few..
Contact:

Post by P@radox » Fri Mar 02, 2007 4:52 pm

Ο μόνος λόγος που πρότεινα το OpenSuse είναι γιατι πιστέυω οτι είναι ότι καλύτερο για αρχάριο.. και η έκδοση 10.2 απέχει μακράν απο τις προηγούμενες..!

Αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει τα νέυρα του με linux ας κάνει μια βουτιά στα Slackware.. (!!!!)..
Image
P@radox's Space - Ελληνικότατο..!
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sat Mar 03, 2007 10:34 am

P@radox wrote: Αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει τα νέυρα του με linux ας κάνει μια βουτιά στα Slackware.. (!!!!)..
Κοίταξε να δεις το Slack δεν έχει κάτι δύσκολο στην ουσία του. Το μόνο του πρόβλημα είναι ότι δεν έχει package management και τα πάντα πρέπει να τα κάνεις compile και install απο τα sources μόνος σου. Συνεπώς κάποιος θα δυσκολευτεί εάν δεν νιώθει τι είναι library, πως θα δουλέψει το make, τι είναι compile και εάν δεν έχει εμπειρία με C/C++ compilatios. Σίγουρα δεν είναι για users (θα έλεγα περισσότερο users/developers) αλλά υπάρχουν τραγικότερες distros (βλέπε Fedora)
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Silver
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 453
Joined: Tue Jun 13, 2006 3:22 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Inside Maniac Mansion ,try to take on the world

Post by Silver » Wed Mar 07, 2007 12:40 am

Από όσο ξέρω, για τα "Λειτουργικά Συστήματα" πολλοί φοιτητές είχαν κατεβάσei μια έκδοση του knoppix (την 3.6 νομίζω). Κατέβασα την 5.1.1 σε dvd. Φοβερή διανομή μόνο που δεν μου βρίσκει το router!!! Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που πολλοί φοιτητές χρησιμοποίησαν το knoppix;
Τελείωσα!!!!
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Post by jimmyD » Wed Mar 07, 2007 2:35 am

Προτείνεται γιατί είναι μια Live διανομή και δε θέλει εγκατάσταση (αν και μπορεί να γίνει κι αυτό). Φυσικά καλό είναι αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί λίγο σοβαρά με το θέμα να εγκαταστήσει κανονικά μια διανομή στον υπολογιστή του και κατά τη γνώμη μου την (k)-ubuntu .
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”