300!

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με την "έβδομη" τέχνη.
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

300!

Post by Ethel » Sun Mar 11, 2007 1:57 am

(Ας πω και γι'αυτήν την ταινία τη γνώμη μου μιας κ την είδα... :-) )

Όπως εξηγεί και το θαυμαστικό στον τίτλο του τοπικ, την είδα και ενθουσιάστηκα! Δεν το περίμενα να με τρελάνει, αλλά τελικά ήταν καταπληκτική στο σύνολο...
Λίγο η επιβλητικότητα της εικόνας, λίγο η γνωστή αλλά εντυπωσιακή (κ "περήφανη") ιστορία, λίγο ο Λεό (είχε και brutality είχε και ένα ψιλοσυναίσθημα που το έπνιγε) κάπως μου καναν και τελικά το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό...

(Πολύ γκέι ο Ξέρξης :lol: )
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
tZoLe
Venus Former Team Member
Posts: 1925
Joined: Wed Feb 22, 2006 12:21 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Lausanne-Pasalimani
Contact:

Re: 300!

Post by tZoLe » Sun Mar 11, 2007 2:04 am

Tην είδα και εγώ χτες και μου άρεσε πάρα πολύ!!! Τα γραφικά πολύ καλά!!!
Ethel wrote:
(Πολύ γκέι ο Ξέρξης :lol: )
Στο τέλος, λίγο πριν πεθάνει ο Λεωνίδας σηκώθηκε και απευθυνόμενος προς στη γυναίκα του είπε "βασίλισσά μου". Εγώ προς στιγμήν νόμισα ότι μιλούσε στον Ξέρξη. :lol:
Image
"αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)

έτσι

Θα μας λείψεις μάγκα Σισσέ...σε ευχαριστούμε για όλα...
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Sun Mar 11, 2007 2:11 am

Ψηφιακά εφέ, φωτογραφία++
Υποκριτική, σενάριο :thumbdown:
Το πρώτο μισό της ταινίας βαρετό, οι περισσότεροι θεατές μιλούσαν μεταξύ τους.
Το να αναλάβεις να παίξεις το Λεωνίδα είναι μεγάλη ευθύνη και δε νομίζω να το καταφέρεις μόνο και μόνο φωνάζοντας σε όλη την ταινία.
Ξέρω πρόκειται για το comic αλλά αυτό δε σημαίνει πως υπάρχει λόγος να μην περιμένουμε σπουδαία πράγματα από το 300. Θα μπορούσε να είχε γίνει πολύ καλύτερο αλλά και πολύ χειρότερο. Με popcorn πάει κάτω, άλλωστε μιλάει για τους Σπαρτιάτες μας!
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Post by jimmyD » Sun Mar 11, 2007 3:43 am

Το είδα κι εγώ. Πρόκειται για κάτι πολύ εντυπωσιακό μου άρεσε πάρα πολύ. Ιδιάιτερη εντύπωση μου έκαναν τα κουστούμια και οι κινήσεις στις μάχες.
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by rapadder » Sun Mar 11, 2007 10:26 am

Και εγώ το είδα και μου άρεσε. Ίσως σε κάποια σημεία θα έπρεπε να πεθάνει και κάνας Σπαρτιάτης παραπάνω. Είχε πλάκα όταν η γυναίκα του Λεωνίδα μαχαίρωσε τον άλλο (κακό) Σπαρτιάτη στην Γ.Σ. των Σπαρτιατών. Οι γυναίκες του σινεμά ξέσπασαν σε χειροκροτήματα :).
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Sun Mar 11, 2007 11:09 am

Πραγματικά επικό έργο, και σε αυτό συνέβαλε και η μουσική (όποιος την πρόσεξε μου έχει πει ότι του άρεσε)

Δεν παραήταν φουσκωμένοι οι Σπαρτιάτες? Αλλά θα μου πείτε, comics είναι, και πως να το κάνουμε, ο ήρωας πρέπει να είναι "φουσκωτός" :-D

Στην παράσταση που πήγα όλοι ήμασταν σε φάση "Ελλαδάρα βάλε κι άλλο γκολ ..."

Αν δεν κάνω λάθος, πριν την τελευταία μέρα, οι Σπαρτιάτες είχαν μόνο την απώλεια του γιου του λοχαγού και άλλα 3-4 άτομα με τους Αθάνατους. Είπαμε, έπος!

Πάντως πολύ καλό το έργο, από τα καλύτερα που έχουν να κάνουν με ελληνικό πολιτισμό. Αν προσέξατε δε δημιουργήθηκαν ζητήματα (Μ. Αλέξανδρος, Τροία) ούτε υπήρξαν αντιδράσεις. Απλά μίλησαν για υπερβολή, και στο κάτω κάτω κόμιξ ήταν, αν δεν είχε υπερβολή τι θα είχε.

Όσοι δεν το έχετε δει, μην το χάσετε σε καμία περίπτωση
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Sun Mar 11, 2007 12:30 pm

The Punisher wrote:Πραγματικά επικό έργο, και σε αυτό συνέβαλε και η μουσική (όποιος την πρόσεξε μου έχει πει ότι του άρεσε)
Nαι ήταν! Ειδικά σε ένα σημείο που έδειχνε σε αργή κίνηση του 300 να περπατάνε, ήταν σαν ροκιά-To-be? Ταίριαζε πάααρα πολύ!
The Punisher wrote: Δεν παραήταν φουσκωμένοι οι Σπαρτιάτες? Αλλά θα μου πείτε, comics είναι, και πως να το κάνουμε, ο ήρωας πρέπει να είναι "φουσκωτός" :-D
Φουσκωμένοι δεν θα το λεγα. Υπερβολικά γυμνασμένοι ναι!
There's no place like 127.0.0.1
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Sun Mar 11, 2007 12:34 pm

κοίτα, ήταν σαν να είχαν βάλει μαξιλαράκια στους κοιλιακούς (εκτός αν ακόμη και όταν περπατάς χαλαρά τους σφίγγεις) και οι πλάτες τους ήταν όσο εγώ κι εσύ δίπλα δίπλα :-D

μη γίνουμε όμως και υποχόνδριοι εεε ?
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Sun Mar 11, 2007 12:38 pm

Ε όχι αλίμονο, τι υποχόνδριοι! Μια χαρά ήταν!
'Ετσι μου ρχεται να πάω να την ξαναδώ (που δεν το λέω εύκολα εγώ για ταινία)
There's no place like 127.0.0.1
vasvas
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 198
Joined: Fri Jul 09, 2004 2:31 pm

Post by vasvas » Sun Mar 11, 2007 1:26 pm

Το είδα κι εγώ. Οπτικά εξαιρετικά ενδιαφέρον, ως εντυπωσιακό. Oι σκηνές μάχης είναι ανεπανάληπτες. Πολύ πιστό στο κόμικ. Στο διώρο νομίζω γίνεται κουραστικό γιατί η ιστορία δεν το υποστηρίζει. Η στρατηγική της μάχης εξηγείται εντός διλέπτου, και τακτική δεν υπάρχει: Διαδοχικά κύματα Περσών και τεράτων την πέφτουν στους Σπαρτιάτας οι οποίοι αμύνονται εντός των στενών ή λίγο παραέξω. Υπάρχει κι ένα υποτυπώδες side story για τα τεκταινόμενα στα μετόπισθεν, εντελώς κλισέ. Οπότε όλο το ενδιαφέρον πέφτει στην εικόνα και τον ήχο (επίσης πολύ καλό soundtrack). Συνολικά, ένα δίωρο παρακολούθησης ενός καταπληκτικού video game σε μια πολύ μεγάλη οθόνη...ανάλογα με την οπτική σας αυτό μπορεί να είναι καλό ή κακό :)

Ένα συγκεκριμένο "ζόρι" που τράβηξα με την ταινία: χρησιμοποιεί περισσότερο τον αφηγητή απ'όσο μου αρέσει -- οι αφηγητές είναι το σκονάκι των τεμπέληδων σκηνοθετών, τους χρησιμοποιούν για να κάνουν αυτό που πρέπει να κάνουν οι ηθοποιοί και το σενάριο, να προχωράνε την ιστορία.

Οσο για την "πολιτική" και την ηθική της ταινίας (δηλ. των πρωταγωνιστών της): Η ταινία είναι πολύ απλοϊκή για να την πάρει ένας ενήλικας σοβαρά - και διαδραματίζεται το 480πΧ. Επίσης είναι *ακατάλληλη για παιδιά* για διάφορους λόγους. Σε ένα εναλλακτικό σύμπαν που μια τέτοια ταινία χρησιμοποιείται ως .... εκπαιδευτικό υλικό στο μάθημα της Πολιτικής Επιστήμης ή των Διεθνών σχέσεων, προφανώς υπάρχει πρόβλημα. Παρόμοιο πρόβλημα με το να χρησιμοποιήσεις το Grand Theft Auto στο μάθημα οδήγησης ή... κοινωνιολογίας.

EDIT Πρόσθεσα τα περί εναλλακτικού σύμπαντος ταυτόχρονα με την από κάτω δημοσίευση :)
Last edited by vasvas on Sun Mar 11, 2007 1:48 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sun Mar 11, 2007 1:39 pm

Είναι μια πολύ ωραία ταινία κατά τη γνώμη μου και δε πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι απλά μια ταινία. Δεν είναι εκπαιδευτικό υλικό. Σε ένα εναλλακτικό σύμπαν θα μπορούσαμε να μαθαίνουμε για τον ψυχρό πόλεμο από τον James Bond 007, αλλά αυτό είναι λίγο άκυρο. Αυτό είναι το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι Έλληνες κριτικοί ταινιών.
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
balkonatos
byte level
byte level
Posts: 91
Joined: Fri Nov 10, 2006 4:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by balkonatos » Sun Mar 11, 2007 1:46 pm

Σε κάποια σημεία θύμιζε τον Άρχοντα των δαχτυλιδιών με guest star το Λεωνίδα!! Σε κόμικ βασιζόταν,τι να κάνουμε... :) :)
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Sun Mar 11, 2007 1:55 pm

Σε κάποια σημεία θύμιζε τον Άρχοντα των δαχτυλιδιών
1 point) Ο (μετέπειτα μονόφθαλμος) Δήλειος (not sure για το όνομα) είναι ο γνωστός μας Faramir από το Return of the King, o έταιρος γιος του Επιτρόπου της Gondor μετά τον Boromir (αυτόν που πέθανε στο 1 και ήταν στην Fellowship of the ring)

2 point) Οι ελέφαντες θύμισαν πολύ το The Two Towers(2o episode) το ίδιο και κάποια κουστούμια από τους στρατιώτες του "Ζέρξζης"

3 point) Η σκηνή με τον Σπαρτιάτη να πετυχαίνει τον ρινόκερο με το δόρυ, και ο τελευταίος να έρχεται συρόμενος στα πόδια του πρώτου νομίζω ότι εχει επαναληφθεί στο Return of the King με τον "σπαρτιάτη" Legolas
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Sun Mar 11, 2007 2:04 pm

vasvas++
Η αφήγηση κούρασε! Η ταινία είχε να προσφέρει κυρίως τα υπέροχα της οπτικά εφέ. Αλλά μια ταινία βασίζεται σε ερμηνείες και σενάριο. Βέβαια από ο,τι είδα σας συγκίνησαν τόσο πολύ τα επιμέρους στοιχεία και το ότι βασίζεται σε ελληνική ιστορία (η εν μέρει μύθο; ) που δε λάβατε υπόψη τις σημαντικές της ατέλειες.
Αλλά όλα αυτά είναι θέμα προτιμήσεων.
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Post by crash_override » Sun Mar 11, 2007 2:21 pm

Εγώ έχω κλείσει εισιτήρια για απόψε να πάω να την δώ. Απλώς το θέμα είναι ότι δεν βασίστηκε στα πραγματικά γεγονότα αλλά στο κόμικ.

Όπως λέει και ένας φίλος μού:
οι ξένοι είδαν την "Τροία" και φοβίθηκαν τους Έλληνες.....φαντάσου να δουν και τους 300!!!
What to say man...what to say....
User avatar
sudtuwup
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 707
Joined: Fri May 14, 2004 6:46 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Xavier Institute for Higher Learning

Post by sudtuwup » Sun Mar 11, 2007 3:32 pm

Ενημερωτικα να προσθεσω οτι ο Μιλλερ ειχε ερθει στην Ελλαδα (θερμοπυλες κτλ) πριν το γραψει.
Image
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Post by Serendipity » Sun Mar 11, 2007 4:33 pm

rapadder wrote:Είχε πλάκα όταν η γυναίκα του Λεωνίδα μαχαίρωσε τον άλλο (κακό) Σπαρτιάτη στην Γ.Σ. των Σπαρτιατών. Οι γυναίκες του σινεμά ξέσπασαν σε χειροκροτήματα :).
χαχα και εμεις ξεσπασαμε σε χειροκροτηματα στο σινεμα που πηγα.Καλα του εκανε του ατιμου!!! :twisted: οι κινησεις των σπαρτιατων θυμιζαν πολλες στιγμες κινησεις αρχαιων αγαλμάτων,ειδικα εκει που πετουσαν το δορυ.χαιρομαι που δεν εβγαλε στην οθονη τπτ ομοφυλοφιλικες προτιμησεις των ελληνων οπως εχει γινει σε αρκετα τετοια εργα.Μπορω να πω πως ηταν εξαιρετικο!!!
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
sudtuwup
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 707
Joined: Fri May 14, 2004 6:46 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Xavier Institute for Higher Learning

Post by sudtuwup » Sun Mar 11, 2007 4:39 pm

Στο κομικ (τουλ.) αναφερει τους Αθηναιους ως ομοφυλοφιλους ή παιδεραστες.
Image
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Post by Zifnab » Sun Mar 11, 2007 5:34 pm

Serendipity wrote:χαιρομαι που δεν εβγαλε στην οθονη τπτ ομοφυλοφιλικες προτιμησεις των ελληνων οπως εχει γινει σε αρκετα τετοια εργα.Μπορω να πω πως ηταν εξαιρετικο!!!
Μπα μή το λες - Μπορεί να βάλει τέτοιες σκηνές στο Director's cut για να έχει και το DVD τρομερή επιτυχία (για τον γυναικίο πληθυσμό !?) :lol: :lol: Προφανώς κάνω πλάκα - Δεν έχω δει και την ταινία btw ;) Ας ελπίσουμε ότι το δισκάκι θα δείχνει απλώς πώς γυρίστηκε και τίποτα παραπάνω :-D Σίγουρα εντυπωσιακό απο αυτά που λέτε απο θέμα σκηνών μάχης και γραφικών...
User avatar
Ant
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 180
Joined: Sat Sep 23, 2006 11:09 am

Post by Ant » Mon Mar 12, 2007 12:08 am

sudtuwup wrote:Στο κομικ (τουλ.) αναφερει τους Αθηναιους ως ομοφυλοφιλους ή παιδεραστες.
Και στη ταινία επίσης. Ο Λεωνίδας κάνει αναφορά στην άρνηση των Αθηναίων στο Ξέρξη, χαρακτηρίζωντάς τους ομοφυλόφιλους παιδεραστές.

Όσο για τη ταινία απλά τέλεια!
Today is the first day of the rest of your life...
User avatar
ailouros
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1041
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Contact:

Post by ailouros » Mon Mar 12, 2007 1:01 am

Μα γιατί ρε παιδιά αφού το πηγαίναν το γράμμα οι Αρχαίοι. Ντροπή είναι; Κάθε εποχή με τα ήθη της!
User avatar
salo
byte level
byte level
Posts: 125
Joined: Wed May 05, 2004 4:12 pm
Location: ΚΟΛΩΝΟΣ city και...

Post by salo » Mon Mar 12, 2007 1:47 am

Προφανώς ailouros έχεις αναγνώσει όλους τους ιστορικούς της εποχής και δίνεις και σε μας τα φώτα σου...
Όσον αφορά την ταινία δεν την έχω δει και με αυτά που έχω ακούσει τη περιμένω με αγωνία!
<<Τας λεωφόρους μή βαδίζειν>>
Post Reply

Return to “Κινηματογράφος - Τηλεοπτικά”