Σεβασμός στο forum και στους συμφοιτητές μας

Οτιδήποτε αφορά την (online και μη) κοινότητα του Venus. Προτάσεις, προβλήματα, meetings...
Post Reply
User avatar
Kandy_Kandy
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 159
Joined: Mon May 31, 2004 10:48 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Where the mind is...

Σεβασμός στο forum και στους συμφοιτητές μας

Post by Kandy_Kandy » Fri Mar 16, 2007 3:04 pm

Λοιπόν...γράφω εδώ γιατί στην κατάληψη βγήκαμε εκτός topic...δεν θέλω να δημιουργήσω ίντρικες κλπ αλλά πήρα ένα άκρος προσβλητικό πμ από ένα χρήστη (ξέρετε ποια).....που όχι μόνο προσβάλλει το άτομο μου....αλλά αφήνει και υπονοούμενα για τα παιδιά από Βόρεια προάστια κλπ, και για τα παιδιά που υποστηρίζουν δεξιές παρατάξεις......εγώ δεν ασχολούμαι ούτε με κόματα ούτε με παρατάξεις.....
Απλά ζητάω να υπάρχει σεβασμός ανάμεσα μας.......
Αυτό μόνο.....
Και επειδή τέτοιες συζητήσεις δεν με εκφράζουν και έχω και κάποια αξιοπρέπεια.....αποχωρώ....και θα χρησιμοποιώ το φορουμ μόνο για να ενημερώνομαι....
Ευχαριστώ πολύ!!!!!
The Grand essentials of happiness are: something to do, something to love, and something to hope for.
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Fri Mar 16, 2007 3:30 pm

Πιστεύω οτι δεν είναι λόγος να αποχωρήσεις το οτι σε έθιξε κάποιος.!
Μπορώ να δεχτώ 1000 άλλους λόγους αλλά όχι αυτό..
Αν πιστεύεις οτι δεν ισχύουν αυτά τα οποία σου προσάπτει αυτός που σου τα προσάπτει , απλά πες του το και τεκμηρίωσε του γιατί κάνει λάθος..
Αν έχεις δίκιο θα το καταλάβει!
Αν δεν παίρνει απο λόγια πάλι ή βαριέσαι μην απαντήσεις κάν..
Αλλά σε κάθε περίπτωση δεν είναι σωστό το σκεπτικό του τύπου με προσεβαλες , φεύγω , πιστεύω είναι σαν να παραδέχεσαι οτι έχει δίκιο και να μην μπορείς να απαντήσεις.. :-p

Οι γνώμη του καθενός είναι δικαίωμα του και εφόσον ότι σου είπε στα είπε σε PM , απάντησε ! :-p
Ούτως η άλλως αυτή την περίοδο είναι ηλεκτρισμένη η ατμόσφαιρα και που να σφίξουν οι ζέστες!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
debbie
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1268
Joined: Sat Dec 23, 2006 2:06 am

Post by debbie » Fri Mar 16, 2007 3:41 pm

Συμφωνώ....δεν είναι λόγος αυτός να αποχωρήσεις!!!
Μην το κάνεις αυτό επειδή κάποιος/κάποια δεν σέβεται τα δικαιώματα και τις απόψεις σου.
Ή απάντησε αν το θεωρείς σωστό ή μην απαντήσεις καθόλου...εξάλλου δεν είσαι υποχρεωμένη να το κάνεις.... :)
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Fri Mar 16, 2007 3:43 pm

Θα συμφωνήσω με τον AmmarkoV, δεν αξίζει να χαλιέσαι αν κάποιος σου τη λέει κρυβόμενος πίσω από ένα ψευδώνυμο. Υποθέτω πως αν ο άλλος παρεκτράπηκε τόσο και νιώθεις τόσο άσχημα, μπορείς απλώς να ειδοποιήσεις έναν moderator.
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by rapadder » Fri Mar 16, 2007 3:55 pm

Είναι κρίμα να μην γράφεις μόνο και μόνο επειδή κάποιος σε πρόσβαλε. Θα σου στείλω pm για περισσότερα.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Post by Serendipity » Fri Mar 16, 2007 4:28 pm

Εγω θα μιλησω λιγο πιο γενικα και οχι για το συγκεκριμενο φαινομενο.Κατανοω πληρως οτι η κατασταση ειναι τεταμενη και οι περισσοτεροι φοιτητες εχουν χωριστει σε 2 στρατοπεδα.Ωστοσο,ειναι ανεπιτρεπτο να κανουμε επιθεση στον ταδε επειδη δν συμφωνουμε.Ο καθενας ας ειναι σιγουρος για το πιστευω του και ας διαφωνει αλλα οι προσωπικες επιθεσεις ειναι ανεπιτρεπτες.Πρεπει να σεβομαστε τη γνωμη του αλλου και ας διαφωνουμε .Ας προβαλουμε τα επιχειρηματα μας δικαιολογωντας τις θεσεις μας αλλα δεν χρειαζεται να βριζουμε τον αλλο επειδη δεν συμφωνει.Ας διαφωνουμε με "χαρη".Αυτα πιστευω εγω ,πραγματικα εχω στενοχωρηθει που εμφανιζονται φαινομενα οπως αυτα που παρουσιαζει η kandy-kandy.δεν ξερω αν εχω δικιο απλα προβαλω την δικια μου αποψη...
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Fri Mar 16, 2007 9:07 pm

Τελικά η greenlover είναι πλέον banished από το forum (δεν ξέρω τα περιεχόμενα του pm και προσωπικά δεν με είχε ενοχλήσει) αλλά από την άλλη δεν μπορώ να πώ οτι η απόφαση του ban είναι ανακόλουθη με μια πρόσφατη ανακοίνωση περι των όρων χρήσης..

Οπότε 1-1 το score Kandy_Kandy :-p (ή 0-0)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Sat Mar 17, 2007 2:06 pm

Να βρίζεσαι στα αλήθεια μέσα από ένα φορουμ είναι ξεφτίλα γιατί είναι τόσο εύκολο που ο καθένας μπορεί να το κάνει. Το να σέβεσαι τον άλλο όντας ανώνυμος είναι μεγάλη μαγκιά.
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
P@radox
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 486
Joined: Tue Nov 09, 2004 4:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Among The Few..
Contact:

Post by P@radox » Sat Mar 17, 2007 4:45 pm

Ίσως η μοναδική φορά που αναφέρομαι και γράφω σε therad περί των τελευταίων εξελίξεων..

- Λυπάμαι πολύ για την κατάσταση που επικρατεί τον τελευταίο καιρό στο forum.
- Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να καταλάβει κάποιος πως το forum φιλοξενείται απο το ΟΠΑ και η συμμετοχή μας σε αυτό πρέπει να συνάδει κάποιων βασικών και αυτονότηων περιορισμών.. Στο κάτω κάτω ΟΠΑ Πληροφορική περάσαμε... αγωγή και μόρφωση δεν πήραμε;
- Συγχαρητήρια στους Moderators που προσπαθούν να κρατήσουν το επίπεδο του forum σε υψηλά επίπεδα. Νομίζω η συμβολή όλων μας μπορεί να το επιτύχει αυτό.
- Πόσο δύσκολο είναι να μην γράφεις με κεφαλαία, να μην γράφεις άσχετα , να μην διπλοποστάρεις , να μην βρίζεις , να μην παραθέτεις αμφιβόλου εμπιστσύνης υλικό και να μην πολιτικοποιείς τα πράγματα..?? Ειλικρινά απορώ .. πρέπει πραγματικά να προσπαθήσεις ώστε να παραβείς τα παραπάνω..!
- Όσο για τις περιπτώσεις ερειστικών postings .. είναι απλό.. μην ασχολείστε..(προσωπική άποψη..)


Ας βοηθήσουμε όλοι μας ωστε αυτό το forum να διατηρήσει ένα επίπεδο..

Καλή συνέχεια σε όλους μας..
Image
P@radox's Space - Ελληνικότατο..!
User avatar
cactus
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 959
Joined: Tue Apr 25, 2006 7:14 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by cactus » Sat Mar 17, 2007 10:05 pm

Σε οποιοδήποτε φόρουμ μπορεί κάποιος να στείλει πμ και να προσβάλει κάποιον. Οk, είναι άθλιο, ok εκνευρίστηκες και πολύ λογικά, αλλά δε φτάνει για να μην ξαναποστάρεις εδώ.
Δεν ήταν κάτι που υπήρχε τρόπος να αποφευχθεί. Κι έπειτα οι admins έδρασαν άμεσα.
laikedelic !
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Mon Mar 19, 2007 11:08 am

Kandy_Kandy, πως τολμάς;Έχεις το θράσος και μιλάς και από πάνω;
(Πλάκα κάνω :-D )
Έχεις μεγάλο δίκιο όσον αφορά στα περί σεβασμού.

Και εμένα με έχουν προσβάλλει δριμύτατα στο παρελθόν και όχι με pm, αλλά δημοσίως (όχι εδώ).
Φυσικά, αυτά που μου είπαν δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα, αφού δεν με ξέρουν καθόλου.

Απλώς μην ασχολείσαι!Ό,τι και να σου λέει κάποιος, δεν έχει καμία αξία από τη στιγμή που δεν σε γνωρίζει.

Όσο για αυτά που λένε-όσοι τα λένε-περι Βορείων Προαστίων, Δυτικών Συνοικιών και δεν ξέρω και εγώ τί άλλο, αυτά είναι γενικεύσεις και απολύτως επιφανειακά σχόλια.Ανήκουν και αυτά στην παραπάνω κατηγορία, της άγνοιας.

Πρίν ξεκινήσει το όλο θέμα με την Παιδεία, τις καταλήψεις κ.λ.π., το κλίμα ήταν πολύ πιο φιλικό*-από την στιγμή που μπήκα στο forum μέχρι και εκείνες τις μέρες, τόσο οι υπεύθυνοι του όσο και τα υπόλοιπα μέλη του μου είχαν φερθεί άψογα.Σας ευχαριστώ για αυτό.
Και σε στα τοπικ πού δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα, νομίζω οτί είναι ακόμη έτσι.
Και όταν τελειώσει όλη αυτή η ιστορία, έτσι θα ξαναγίνει.Απλώς χρειάζεται λίγη υπομονή.
Γι'αυτούς τους λόγους νομίζω οτί αξίζει να συνεχίσεις να γράφεις στο forum.

Αν θέλεις να το συζητήσουμε περισσότερο, μη διστάσεις να μου στείλεις pm. ;)

* : Οι χειρότερες λογομαχίες που μπορούσες να δείς αφορούσαν είτε στο αν η Java είναι καλύτερη από τις C/C++ or vice-versa (είδατε πόσες {φυσικές} γλώσσες ξέρω; :-p ), είτε στο αν θα έπρεπε να διδάσκονται (περισσότερα) μαθήματα Οικονομίας στο Τμ. Πληρ/κης! (semis19, που είσαι; ) :lol:
Τρελό γέλιο....
P@radox wrote:Πόσο δύσκολο είναι (...), να μην γράφεις άσχετα
[offtopic] Νομίζω οτί αυτό το λάθος το έχουμε κάνει όλοι μας :-D
(Και συνεχίζουμε να το κάνουμε, ακόμη και σήμερα :-p ) [/offtopic]
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
Post Reply

Return to “Venus Community”