Resident Evil (Biohazard)

Σίγουρα όλο και κάτι δε θα ταιριάζει με τις παραπάνω ψυχαγωγικές κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Resident Evil (Biohazard)

Post by zweistein » Mon Mar 19, 2007 7:10 pm

Μιλάμε για ιστορική σειρά παιχνιδιών! Από το πρώτο Resident Evil 1 (νομίζω το 1999) που βγήκε στο ps και μετά το 2000 σε pc, μέχρι το Resident Evil 5 που έρχεται σε ps3 και xbox 360! Υπάρχουν καθόλου funs εδώ????


Μερικά info για την όλη ιστορία:
http://en.wikipedia.org/wiki/Resident_Evil_%28series%29

=D

αλλά και όλοι μα όλοι οι χαρακτήρες από παιχνίδια και ταινίες εδώ

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Re ... vil_Gaiden
Image
User avatar
sudtuwup
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 707
Joined: Fri May 14, 2004 6:46 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Xavier Institute for Higher Learning

Post by sudtuwup » Mon Mar 19, 2007 7:32 pm

Τολμω να πω οτι αν και δεν τα επαιξα πολυ, η ιστορια τους ειναι αρκετα ενδιαφερουσα και πολυπλοκη. Βεβαια υπαρχουν πολλα spin offs και side stories.
Image
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Post by zweistein » Mon Mar 19, 2007 7:49 pm

Όντως.. όλα άρχισαν με την νουβέλα του Hiroyuki Ariga όπου βγήκε το πρώτο Resident Evil του 99. το main story εξελίχθηκε με τα Resident Evil 2 , Code: Veronica, 3, 4 και 5

Όλα τα άλλα (Resident Evil Zero, Resident Evil: Umbrella Chronicles, Resident Evil Gaiden, Resident Evil: Outbreak File #1 και #2, Resident Evil: Survivor και Resident Evil: Dead Aim) είναι όλα side stories που βγήκαν μάλλον για εμπορικούς λόγους…

Η όλη ανατροπή στην παρούσα ιστορία είναι ότι στο R.E 4 μας δείχνουν ότι ζει ο Wesker (ο προδότης από το πρώτο R.E) που τον είχαμε νεκρό εδώ και 7μιση χρόνια O.o
Τώρα σκάει μούρη στο 4 με σκοπό να ξανα-ιδρύσει την εταιρία umbrella η οποία κ καλά είχε καταρέψει μετά το σκάνδαλο με τα ζόμπι το οποίο τελείωσε με την ρήψη της ατομικής βόμβας στην Racoon City..


Οι ταινίες πάντως παρόλο που έχουν μερικά ονόματα από το story είναι τελείως άσχετες με το παιχνίδι… λίγο το nemesis έμοιασε στο R.E 3…
Image
User avatar
lordelesar
byte level
byte level
Posts: 66
Joined: Mon May 29, 2006 9:34 am

Post by lordelesar » Mon Mar 19, 2007 8:19 pm

Με αφορμή την πρόσφατη κυκλοφορία του 4ου μέρους για το pc, θα ήθελα να προειδοποιήσω όποιον θέλει να απολαύσει το (πραγματικά) εξαιρετικό RE4 να δανειστεί ένα gamecube. Όποιος το πάρει και προσπαθήσει να παίξει στο Pc απλά δεν θα ξαναπαίξει R.E.
Κριμα πραγματικά γιατί προσωπικά το περίμενα πως και πως...
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Post by zweistein » Mon Mar 19, 2007 8:40 pm

Γιατί το λες αυτο...? Εγώ στο pc το έπαιξα. Τα γραφικά είναι πάρα πολύ ανώτερα , ο χειρισμός ολόιδιος (αν έχεις το ανάλογο χειριστήριο).
Εγώ τα έπαιζα πάντα στο πληκτρολόγιο και μπορώ να πω ότι το απόλαυσα. 1 βδομάδα το έχω και το έχω τερματίσει 5 φορές και έχω κάνει κ τα extras στα ‘the other order’ και ‘Ada the agent’.. τώρα τελειώνω τα mercenaries
:-D
Image
User avatar
P@radox
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 486
Joined: Tue Nov 09, 2004 4:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Among The Few..
Contact:

Post by P@radox » Tue Mar 20, 2007 8:00 pm

zweistein wrote:1 βδομάδα το έχω και το έχω τερματίσει 5 φορές και έχω κάνει κ τα extras στα ‘the other order’ και ‘Ada the agent’.. τώρα τελειώνω τα mercenaries
:-D
Εισαι Άρρωστος.. :shock: :shock: :-D ;) :-p
Image
P@radox's Space - Ελληνικότατο..!
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Tue Mar 20, 2007 8:07 pm

το πρώτο βγήκε το 96-97. Πήγαινα τρίτη γυμνασίου ακόμα. Τρελλό χ@#$μο!!!
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Post by zweistein » Tue Mar 20, 2007 9:24 pm

σωστά, άρα για pc θα βγήκε το 99

πάντως ήταν το πιο τρομακτικό παιχνιδι που έχω παίξει στη ζωή μου...! για την εποχή του ήταν τρελό!

Και η κορυφή είναι ότι στα βιντεάκια είχε αληθινούς ανθρώπους ηθοποιούς να παίζουν. Αφού είχαν γυρίσει και διαφορετικά βιντεάκια για κάθε διαφορετικό τερματισμό!

Ο.ο


edit:

Ρε σεις βρήκα το βιντεάκι με την εισαγωγή!! Να το ποστάρω? Είναι λίγο brutal που τρώνε τον Josef τα σκυλάκια αλλά μου έφερε στην μνήμη πολλάααααα!
Image
User avatar
lordelesar
byte level
byte level
Posts: 66
Joined: Mon May 29, 2006 9:34 am

Post by lordelesar » Wed Mar 21, 2007 9:22 am

zweistein wrote:Γιατί το λες αυτο...? Εγώ στο pc το έπαιξα. Τα γραφικά είναι πάρα πολύ ανώτερα , ο χειρισμός ολόιδιος (αν έχεις το ανάλογο χειριστήριο).
Εγώ τα έπαιζα πάντα στο πληκτρολόγιο και μπορώ να πω ότι το απόλαυσα. 1 βδομάδα το έχω και το έχω τερματίσει 5 φορές και έχω κάνει κ τα extras στα ‘the other order’ και ‘Ada the agent’.. τώρα τελειώνω τα mercenaries
:-D
Γιατί είναι ίδιο με το κονσολάδικο, που σημαίνει 1ον ότι ειναι φτιαγμένο να παίζει το πολύ σε 720 x 486 και όχι σε 1680x1050 και 2ον ότι είναι φτιαγμένο για pad. Και καλά, έτσι κιαλλιώς τα γραφικά δεν τα κοιτάω αν είναι καλό το παιχνίδι, αλλά τόσο καιρό είχαν στη διάθεσή τους, δεν μπορούσαν να φτιάξουν λίγο το χειρισμό?
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Post by zweistein » Wed Mar 21, 2007 11:17 am

Βασικά με 1280 x 1024 μου παίζει τέλεια. Μπορείς ακόμα να δεις φοβερές λεπτομέρειες πάνω στους χαρακτήρες και τα όπλα! Σίγουρα όταν ένα παιχνίδι όταν βγαίνει σε κονσόλα είναι πολλές φορές ανώτερο γιατί τρέχει σε hardware. Αλλά όταν τα βγάζουν για pc (και αργούν πάντα, γιατί τα μετατρέπουν με τρόπο για να τρέχουν σε software) γίνονται πολλές φορές ανώτερα σε γραφικά. Τώρα όσο για τον χειρισμό είναι θέμα συνήθειας… Εγώ για παράδειγμα δυσκολεύομαι πάρα πολύ να χρησιμοποιήσω joystick (ειδικά για να στοχεύω..). Και το πληκτρολόγιο με βόλεψε απίστευτα!
Και να σου πω την αλήθεια, πρώτη φορά βολεύτηκα ρε RE τόσο με τον χειρισμό…
Σε όλα τα άλλα στο default έβαζαν τα κουμπιά στη σειρά στο πληκτρολόγιο σε στιλ "z,x,c,v,b και βελάκια". Τώρα έχω χειρισμούς που μου θυμίζουν να παίζω ένα συνηθισμένο action game.
Image
User avatar
Sergeant_Eikosaris
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 281
Joined: Wed Nov 29, 2006 3:09 am
Academic status: MSc
Gender:

Post by Sergeant_Eikosaris » Wed Mar 21, 2007 3:29 pm

zweistein wrote: 1 βδομάδα το έχω και το έχω τερματίσει 5 φορές και έχω κάνει κ τα extras στα ‘the other order’ και ‘Ada the agent’.. τώρα τελειώνω τα mercenaries
:-D
5 φορές!!!!Τι σου κάνει η κατάληψη!!Το να τερματίζεις δεύτερη φορά ένα παιχνίδι είναι σαν να διαβάζεις δεύτερη φορά ένα βιβλίο (καμία σχέση αλλά λέμε τώρα... :-D ). Πόσο μάλλον το να το τερματίζεις 5 φορές!!!Πρόσεχε γιατί θα σου πετάξει κανένα OutOfBounds Error!!!
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Wed Mar 21, 2007 3:42 pm

Resident Evil 3. Ένα από τα συνολικά 3-4 βιντεοπαιχνίδια που έχω παίξει σε PlayStation (άντε να έχω παίξει και άλλα 2-3 σε PC), και το μοναδικό που έχω τερματίσει! :)
User avatar
Sergeant_Eikosaris
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 281
Joined: Wed Nov 29, 2006 3:09 am
Academic status: MSc
Gender:

Post by Sergeant_Eikosaris » Wed Mar 21, 2007 3:54 pm

vangos wrote:Resident Evil 3. Ένα από τα συνολικά 3-4 βιντεοπαιχνίδια που έχω παίξει σε PlayStation
Να υποθέσω οτι ένα απο τα άλλα 2-3 παιχνίδια που έχεις παίξει στο Playstation είναι το Pro Evolution Soccer?(Είναι MUST!!! :-D )
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Post by zweistein » Thu Mar 22, 2007 11:57 am

Το RE3 έχει 9 επίλογους με ωραίο ιστορικό. Ένα για κάθε τερματισμό xD

Sergeant_Eikosaris μην βγαίνεις off-topic
Image
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Thu Mar 22, 2007 2:49 pm

Sergeant_Eikosaris wrote:
vangos wrote:Resident Evil 3. Ένα από τα συνολικά 3-4 βιντεοπαιχνίδια που έχω παίξει σε PlayStation
Να υποθέσω οτι ένα απο τα άλλα 2-3 παιχνίδια που έχεις παίξει στο Playstation είναι το Pro Evolution Soccer?(Είναι MUST!!! :-D )
Όχι, δεν έχω παίξει Pro Evolution Soccer. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει για PS1. Ήταν όμως ένα άλλο ποδοσφαιρικό. Το UEFA Champions League 98-99 αν θυμάμαι καλά. Επικό παιχνίδι. Αν ήξερες κάποια κόλπα μπορούσες να πάρεις τη μπάλα από την άμυνα, να τους περάσεις όλους και να μπεις μαζί με τη μπάλα στα δίχτυα. :-D
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Post by zweistein » Thu Mar 22, 2007 4:08 pm

:evil:
Image
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Fri Mar 23, 2007 2:39 pm

Sorry για τα offtopics zweistein.

Λοιπόν που είχαμε μείνει...ααα, αυτό που άρεσε πιο πολύ στο Resident Evil ήταν ότι συνδύαζε δράση και μυαλό. Οι γρίφοι που χρειαζόταν να λύσεις για να προχωρήσεις μου την έδιναν (με την καλή έννοια). :-)
User avatar
SeniorCarbone
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 396
Joined: Fri Feb 24, 2006 1:57 pm
Gender:
Contact:

Post by SeniorCarbone » Fri Mar 23, 2007 4:02 pm

Το re4 το είχα παίξει πέρισυ στο ps2 όταν είχε βγεί κ μπορώ να πως
μου άρεσε πολύ το όλο περιβάλλον..κάνανε τέλεια μεταφορά
από το gamecube στο ps2 κ τώρα στο pc.
Έχει ωραία οπλάκια κ πολύ πιο "έξυπνους" εχθρούς από τα προηγούμενα.
Στην κίνηση κ στο όλο concept έχει δανειστεί πολλά στοιχεία από το πιο
sureal παιχνίδι ever της capcom, το killer7 το οποίο συνδίαζε
cell shaded-anime style γραφικά με design όπου φαίνονταν τα
πολύγωνα και με 7 ψυχωτικούς χαρακτήρες (οι οποίοι ήταν οι 7
προσωπικότητες ενός).

Και τα 2 παιχνίδια ήταν φοβερά! Άλλωστε τα φτιαχνεί ο ίδιος..
Απλά το re4 είναι πολύ πιο classic και μεγάλο ενώ το killer7 πιο
επαναστατικό και περίεργο.
*--Common sense is not so common--*
Post Reply

Return to “Άλλα ψυχαγωγικά θέματα”