Computer Security

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
Post Reply
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Computer Security

Post by jimmyD » Fri Apr 30, 2004 3:07 pm

Επιτυχής παραγοντοποίηση ακεραίου 174 ψηφίων!

Ύστερα από εξονυχιστικό έλεγχο απονεμήθηκε το βραβείο των 10.000 δολαρίων από την RSA Security για την επιτυχή παραγοντοποίηση ενός ακεραίου 174 ψηφίων (576 bits). Το χρηματικό έπαθλο κέρδισε η επιστημονική ομάδα που κατάφερε να αντεπεξέλθει στην πρόκληση RSA-576 και η οποία αποτελείται κυρίως από μέλη του Εθνικού Ερευνητικού Ινστιτούτου Μαθηματικών και Επιστήμης Υπολογιστών της Ολλανδίας.

Για να επιτευχθεί η παραγοντοποίηση επιτυχώς, η οποία ολοκληρώθηκε το Δεκέμβριο του 2003, χρειάστηκαν 100 workstations και χρόνος κατά τι λιγότερος των τριών μηνών.

Η παραγοντοποίηση μεγάλων ακεραίων είναι μία εξαιρετικά προσφιλής διαδικασία στην κρυπτογραφία, ιδίως στους αλγορίθμους κρυπτογράφησης που χρησιμοποιούν public/private keys. Αυτό δε διότι η αποκρυπτογράφηση του μηνύματος μπορεί να γίνει από έναν cracker, αν καταφέρει να παραγοντοποιήσει μεγάλους ακεραίους (με αυτόν τον τρόπο μπορεί να καταφέρει να μαντέψει το private key γνωρίζοντας το public key).

Η RSA, για να ανακαλύψει την ισχύ και το μέγεθος της ασφάλειας που παρέχουν τα keys που χρησιμοποιεί, έχει οργανώσει μία σειρά από προκλήσεις, όπως ήταν η RSA-576. Η επόμενη πρόκληση, RSA-640, αφορά στην παραγοντοποίηση ενός ακεραίου 194 ψηφίων, ενώ το έπαθλο ανέρχεται στα 20.000 δολάρια.

πηγή pcmag

Μήπως να κάνουμε και εμείς κατι σχετικό να πιασουμε την καλή. Δεν τρέχει που δεν έχουμε 100 workstations με το χέρι θα βγει που θα πάει.
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
alexo
Venus Former Team Member
Posts: 1305
Joined: Wed Apr 21, 2004 7:00 pm

Re: Computer Security

Post by alexo » Fri Apr 30, 2004 3:44 pm

jimmyD wrote: Η επόμενη πρόκληση, RSA-640, αφορά στην παραγοντοποίηση ενός ακεραίου 194 ψηφίων, ενώ το έπαθλο ανέρχεται στα 20.000 δολάρια.
Μήπως να κάνουμε και εμείς κατι σχετικό να πιασουμε την καλή. Δεν τρέχει που δεν έχουμε 100 workstations με το χέρι θα βγει που θα πάει.
:shock: 20.000 δολάρια
Λοιπόν...εγώ ξεκινάω σήμερα κιόλας....
Σε καμιά ώρα θα 'χει βγει...
Το 'χω στάνταρ.. :lol: \:D/
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Post by jimmyD » Sat May 01, 2004 12:11 pm

Εγώ @lexo έχω τη 5. Μην ανησυχείς την έχω σου λέω LoL :grin: :-D
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sat May 01, 2004 12:53 pm

Εάν μαζευτούμε πολλοί θα το κάνουμε σας venus forum...Ενα grid/distributed cluster τύπου seti και θα το καθαρίσουμε ...Btw στο venus έχω ρίξει 1024bit Diffie Hellman στο ssh :) :) :)...Είναι challenge για τα 128bit workstations της nasa να σπάσουν το site μας :smt041 :smt041 :smt041
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
vagalati
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 579
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:46 pm
Location: 7000 miles away from aueb

Post by vagalati » Sat May 01, 2004 2:19 pm

Νομίζω ότι μέσω του AWMN κάτι μπορεί να γίνει .
Ni!! Ni!! Ni!!
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Post by koki » Sat May 01, 2004 2:26 pm

Προσωπική εκτίμηση, αν περιμένεις από τους AWMNίτες, ζήτω που κάηκες :)
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sat May 01, 2004 3:53 pm

Πολλά μπορούν να γίνουν αλλά σκεύτηκα και το εξής:

Μιας και καταφέραμε και βάλαμε το venus στο cslab δεν μαζευόμαστε να κάνουμε ένα cluster να το βάλουμε το εργαστήριο Παράλληλης Επεξεργασίας;; :-D :-D :-D :-D



btw:Υπεύθυνος στο εργαστήριο αυτό είναι ο Λυπιτάκης :razz:
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Sat May 01, 2004 8:53 pm

Vagalati...το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;;; :lol: Εδώ δεν μπορεί να υπάρξει συντονισμός για ένα απλό scanάρισμα,θα μπορέσει να διεκπαιρεωθεί ένα τέτοιο project;;;;
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sat May 01, 2004 10:05 pm

Καλά μην το λές κάτσε να γυρίσει ο pap απο erasmus και θα δείς πόσο εύκολα συντονιζόμαστε...Εδώ όλο το venus το βγάλαμε σε ένα/δύο βράδυα :grin: :grin: :grin:
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
vagalati
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 579
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:46 pm
Location: 7000 miles away from aueb

Post by vagalati » Sat May 01, 2004 10:44 pm

Με παρεξηγήσατε! Δεν είπα για συντονισμό και οργάνωση όλου του AWMN! Είπα ότι το AWMN θα μπορούσε να ήταν το μέσο για την επικοινωνία των υπολογιστών μας, κάτι που θα ήταν το Internet αν είχαμε όλοι μας (πολύ χαμηλού κόστους) ADSL γραμμές. Φυσικά εγώ έριξα μια ιδέα, που μου φάνηκε απλά ενδιαφέρουσα (μοιάζει με το F@H - Folding@Home). Η πράξη απέχει πολύ αφού πρέπει κάποιος/κάποιοι να φτιάξουν το απαραίτητο λογισμικό.

(Διόρθωση: ορθογραφικό λάθος)
Last edited by vagalati on Sat May 01, 2004 11:08 pm, edited 1 time in total.
Ni!! Ni!! Ni!!
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sat May 01, 2004 10:51 pm

Που να δείς grgs/vtb @ awmn...εκεί να δείς folding...500,800gb και ruler digi 1.1Tb στο ftp του!! :-D
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
Badfish
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Wed May 05, 2004 10:09 pm

Post by Badfish » Wed May 05, 2004 11:05 pm

Εγω λεω να αφήσουμε τις παραγοντοποιήσεις για τους μαθηματικούς και να γράψουμε κανένα προγραμματάκι. Θυμάστε ένα mail που είχε στείλει ο Πολύζος για το διαγωνισμό της Microsoft Imagine Cup; Διάβασα το Σάββατο οτι πρώτη ομάδα στην Ευρώπη βγήκαν κάτι Πληροφορικάριοι απο το Αριστοτέλειο. Καλή φαση έτσι; Άντε, του χρόνου η σειρά της ΑΣΟΕΕ.... και παίζουν και στο διαγωνισμό αυτό επίσης κάτι χιλιάρικα δολλάρια έπαθλο!
NO, I won't fix your computer!
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”