Προβλημα με τα windows ΧP

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Προβλημα με τα windows ΧP

Post by Serendipity » Mon Apr 02, 2007 12:59 pm

παιδια εχω τα γνησια windows ΧP SP 2 σημερα κατα την εκινηση του υπολογιστη μου εβγαλε το εξης μηνυμα,οτι απο τοτε που ενεργοποιηθηκαν τα windows εχουν υποστει μεγαλες αλλαγες και πρεπει να τα ξαναενεργοποιησω σε 3 μερες ,τι σημαινει αυτο ειναι σοβαρο θα μου διαγραφουν τα windows?
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Mon Apr 02, 2007 1:05 pm

Δε μου φαίνεται για κάτι το ανησυχητικό αν και δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο. Μήπως πέρασες κανά service pack από πάνω;
Δεν μπορώ να υποθέσω κάτι άλλο που θα μπορούσε να κάνει μεγάλες αλλαγές στα windows. Νομίζω δε θα έχεις πρόβλημα να τα ενεργοποιήσεις μέσω internet.

Καλύτερα όμως να περιμένεις και την απάντηση κανενός άλλου μήπως έχει συναντήσει ξανά κάτι αντίστοιχο.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
Paralias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1346
Joined: Mon May 24, 2004 11:30 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Αθήνα

Post by Paralias » Mon Apr 02, 2007 1:10 pm

Πώς;;Α καλό!Πρώτη φορά το ακούω.
Μην είναι κανένας καινούριος ιός;2η ενεργοποίηση των win περίεργο μου φαίνεται...
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Post by Serendipity » Mon Apr 02, 2007 1:11 pm

οχι δν περασα κανενα service pack,παιδια εχω αρχισει να ανυσηχω.... :pale: :pale: :pale: :pale:


@Παραλια αμα ηταν ιος δν θα μου εμφανιζοταν στο αντιϊκο???ποπο αμα ειναι ιος θα τα παρω τα βουνα δεν το γλυτωνω...
Last edited by Serendipity on Mon Apr 02, 2007 1:13 pm, edited 1 time in total.
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Mon Apr 02, 2007 1:12 pm

απλά κάνε ενεργοποίηση μέσω internet. στη χειρότερη, δε θα πετύχει και θα πρέπει να κάνεις την ενεργοποίηση τηλεφωνικά (μην αγχώνεσαι, φαίνεται ότι πέρασες κάποιον driver ή ίσως κάτι με το update των windows να πέρασε μόνο του)
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Post by Serendipity » Mon Apr 02, 2007 1:14 pm

εβαλα καινουρια καρτα γραφικων πριν λιγες μερες και νεα ram λετε να φταιει αυτο?
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
Paralias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1346
Joined: Mon May 24, 2004 11:30 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Αθήνα

Post by Paralias » Mon Apr 02, 2007 1:16 pm

Oποιοδήποτε update και να πέρασε από που κ ως που ξανά ενεργοποίηση;Έχω περάσει όλα μα όλα τα updates σε 1002 υπολογιστές με διαφορετικό hardware,ποτέ δε ζήτησε 2η ενεργοποίηση.Μου φαίνεται εντελώς κουλό,αλλά ποτέ δεν ξέρεις...microsoft γαρ...
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Mon Apr 02, 2007 2:19 pm

το μήνυμα που βγάζει τα λέει από μόνο του. Είναι επειδή άλλαξες τη κάρτα γραφικών.

Κάνε τηλεφωνικά ότι λέει ο erevo και θα είσαι οκ. Στο τηλέφωνο αν σε ρωτήσουν, απλά πες ότι άλλαξες vga card.
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Mon Apr 02, 2007 3:06 pm

Tην κάρτα γραφικών την εγκατέστησες σωστά;
  • 1. Απεγκατάσταση των παλιών drivers.
    2. Καθαρισμό με κάποιο πρόγραμμα, όπως το driverCleaner, γιατί όσο να είναι θα έχουν μείνει υπολείμματα από το βήμα 1.
    3. Κλείσιμο του Η/Υ και απεγκατάσταση από το case της παλιάς κάρτας.
    4. Εγκατάσταση της νέας κάρτας στο case.
    5. Εκκίνηση του Η/Υ και εγκατάσταση των καινούριων drivers.
Η κάρτα γραφικών δεν είναι πια και τόσο μεγάλη αλλαγή για να χρειάζονται ξανά ενεργοποίηση. Εκτός αν τελευταία έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα...
Δοκίμασε αν θες και τα παραπάνω βήματα και αν δεν πετύχουν τότε κάνε ξανά την ενεργοποίηση. Τι να πω. :???:
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Post by Serendipity » Mon Apr 02, 2007 3:31 pm

το πλαισιο μου εβαλε και τους driver της καρτας οπως και την ιδια την καρτα οποτε....
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Mon Apr 02, 2007 4:01 pm

Τίποτα σημαντικό, κάνε online activation και ξέχνα το.
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Mon Apr 02, 2007 4:46 pm

Paralias wrote:Oποιοδήποτε update και να πέρασε από που κ ως που ξανά ενεργοποίηση;Έχω περάσει όλα μα όλα τα updates σε 1002 υπολογιστές με διαφορετικό hardware,ποτέ δε ζήτησε 2η ενεργοποίηση.Μου φαίνεται εντελώς κουλό,αλλά ποτέ δεν ξέρεις...microsoft γαρ...
(αν πας να κάνεις τα optional update της M$ είναι πολύ πιθανό να σου ζητήσει ενεργοποίηση για δεύτερη φορά, καθώς συνήθως είναι drivers κάποιου hardware -την έπαθα με τα Vista....)
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
Paralias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1346
Joined: Mon May 24, 2004 11:30 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Αθήνα

Post by Paralias » Mon Apr 02, 2007 4:54 pm

Έχω κάνει όλα μα όλα τα updates των Vista,including the optionals και δε μου έχει ζητήσει τίποτα τέτοιο.Βέβαια πολύ πιθανό είναι επειδή δεν είχα κάνει activation πριν την τελευταία μέρα που επιτρέπει η M$.
Weird...
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Mon Apr 02, 2007 5:01 pm

παιδιά η αλλαγή κάρτας γραφικών θεωρείται σημαντική αλλαγή στη σύνθεση του hardware.
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Mon Apr 02, 2007 8:11 pm

Η κάρτα γραφικών σε περίπτωση που είναι NVIDIA (λέγε με Unified Driver Architecture) μπορεί να παίξει κατευθείαν και χωρίς ουτε remove drivers ούτε τπτ..
Δοκιμασμένο άπειρες φορές..
Το μόνο πρόβλημα είναι σε Cross αλλαγές (πχ ATI με NVIDIA ή το αντίστροφο , ή σε περίπτωση παλαιών drivers)

Αυτά που βιώνεις Serendipity είναι τα κακά των hardware fingerprints σαν μέθοδους αντι-πειρατικής προστασίας :-p
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Post by Serendipity » Mon Apr 02, 2007 11:10 pm

ειχα nvidia και παλι το ιδιο εβαλα,αλλα εβαλα πολ ισχηρη καρτα τωρα 7600,θα κανω μαλλον register και ελπιζω ολα να πανε καλα αλλιως :Εxε γεια καημενε κοσμε εχε γεια γλυκια ζωη...
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
djsolid
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 483
Joined: Thu Dec 02, 2004 7:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Πετράλωνα
Contact:

Post by djsolid » Tue Apr 03, 2007 12:42 am

Αυτο το οποίο στο προκάλεσε έχω την εντύπωση πως είναι η μνήμη... Και εγώ όταν είχα βάλει μια επιπλέον 512 ίδιας μάρκας μου έβγαζε αυτό το μνμ... Κανε πάλι δήλωση μέσω Ιnternet και θα είσαι οκ...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Tue Apr 03, 2007 4:43 pm

Παιδιά για το κάθε pc η MS βγάζει ένα αναγνωριστικό χρησιμοποιόντας ένα snapshot των χαρακτηριστικών του. Αυτό τό id χαρακτηρίζει την εγκατάσταση και πρέπει να το κάνεις activate. Εάν αλλάξουν κάποια χαρακτηριστικά μπορεί να θεωρηθεί ότι βάζεις το λειτουργικό σε άλλο pc γι' αυτό και σου ζητάει να ξανακάνεις activate.

Αυτό γίνεται για να μην κάνει κάποιος activate ή reactivate συνέχεια εγκαταστάσεις σε ένα pc και τις μοιράζει σε άλλα μετά το activation. Τι ακριβώς υπολογίζεται για να πιστοποιηθεί κάθε pc μοναδικά δεν το γνωρίζουμε και λογικό είναι γιατί τότε θα το είχαμε παρακάμψει πολύ νωρίτερα :). Αν και κανονικά δεν πρέπει να αλλάζει με το παραμικρό (πχ με την τοποθέτηση ενός εξωτερικού usb hdd) μερικές φορές συμβαίνει.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Post by Serendipity » Wed Apr 04, 2007 8:12 pm

το προβλημα λυθηκε καθως δηλωσα ξανα τα windows με το internet ,ευχαριστω ολους σας για την πολυτιμη βοηθεια....
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Mon Apr 09, 2007 1:01 pm

Γεια σας τώρα τελευταία εμφανίζεται το παρακάτω μήνυμα όταν ανοίξω τον υπολογιστή μου. Καμιά ιδέα γα το τι μπορεί να είναι?

Image
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
djsolid
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 483
Joined: Thu Dec 02, 2004 7:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Πετράλωνα
Contact:

Post by djsolid » Mon Apr 09, 2007 1:46 pm

Θα κατεβάσεις αυτό και θα είσαι ΟΚ... Αυτό εμφανίστηκε μετά από Udate των Windows το οποίο δημιουργέι πρόβλημα στους dirvers αν έχεις κάρτα ήχου Realtech... Το έιχα και εγώ... Με αυτο το Update θα φτιαχτεί...


http://www.microsoft.com/downloads/deta ... b3b0fd3d86
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Mon Apr 09, 2007 2:22 pm

Σ'ευχαριστώ πολύ! Ας ελπίσω ότι έφτιαξε. Τουλάχιστον τώρα δεν μου το εμφάνισε:-)
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”