πρόβλημα με 2 φακέλους windows στο ίδιο partition

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

πρόβλημα με 2 φακέλους windows στο ίδιο partition

Post by Luke » Sun Apr 29, 2007 12:20 am

Λοιπόν το πρόβλημα είναι για το pc ενός φίλου, επομένως δε μπορώ να εφαρμόσω άμεσα τα όσα θα μου προτείνετε.

Απ' ό,τι κατάλαβε πρέπει να κόλλησε κανένα ιό από το limewire. To πρόβλημα είναι ότι κάνει boot αλλά μετά το post νεκρώνει και δεν μπαίνει στα windows. Δοκιμάσαμε και με F8 για safe mode και όλες τις πιθανές επιλογές αλλά και πάλι τα ίδια. Αφού δοκίμασα και διάφορα άλλα που βρήκα από το internet (fixmbr, fixboot, restore από γραμμή εντολών η οποία μάλλον δεν πέτυχε) και τα οποία δεν έκαναν τίποτα σκέφτηκα να ξαναπεράσω τα windows στο C (γιατί έχει μόνο ένα partition) σε ένα διαφορετικό φάκελο από αυτό των windows. Τον ονόμασα windows2.

Και αυτό με τη λογική ότι θα μπορέσω να μπω από αυτό τον νέο λογαριασμό και να κάνω μέσα από εκεί backup τον φάκελο "Τα έγγραφά μου" της προηγούμενης εγκατάστασης των windows.
Αμ δε! :cry:
Λογικό θα μου πείτε βέβαια αφού ο ένας λογαριασμός δεν βλέπει τον άλλο.

Εδώ χρειάζομαι τη λύση. Πηγαίνω στο C:\Documents and Settings\USER, όπου "USER" είναι το όνομα του χρήστη που είχε στην πρώτη εγκατάσταση των windows και μου λέει ότι δεν είναι accessible και ότι "access is denied".
Γνωρίζετε με ποιο τρόπο μπορώ να μπω σε αυτό τον φάκελο και να σώσω τα αρχεία του; :???:

Ελπίζω να μην έκανα βλακεία με τη 2η εγκατάσταση των windows και να τα έχασε. Βασικά επέλεξα αυτόν τον τρόπο εγκατάστασης και όχι να αντικαταστήσω τον παλιό φάκελο των windows γιατί σύμφωνα με τον wizard της εγκατάστασης αυτό θα ήταν επίφοβο να χαθούν φάκελοι όπως Program Files και Μy Documents.
Να επισημάνω πως σε όλους τους άλλους φακέλους όπως στο Program Files μπαίνει μια χαρά και μάλιστα του έχει όλα τα προγράμματα που είχε εγκαταστήσει την 1η φορά.

Από εδώ και πέρα βασίζομαι στις γνώσεις σας.:oops:
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
djsolid
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 483
Joined: Thu Dec 02, 2004 7:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Πετράλωνα
Contact:

Re: πρόβλημα με 2 φακέλους windows στο ίδιο partition

Post by djsolid » Sun Apr 29, 2007 6:01 am

Luke wrote:Να επισημάνω πως σε όλους τους άλλους φακέλους όπως στο Program Files μπαίνει μια χαρά και μάλιστα του έχει όλα τα προγράμματα που είχε εγκαταστήσει την 1η φορά.
Λοιπον... Οτι και αν πω ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΘΗΝΗ :lol:

Κατεβασε αυτο http://ccollomb.free.fr/unlocker/unlocker1.8.5.exe

Το τι κανει το περιγραφει εδώ

Αν δεν τα καταφερεις δοκιμασε με καποιο προγραμμα για file recovery και με εναν εξωτερικο δισκο συνδεδεμενο να πας στους φακελους που θελεις και να κανεις recovery στον εξωτερικο... ΠΡΟΣΟΧΗ . μην κάνεις στον ιδιο το δίσκο γιατί μπορεί να μην καταφέρεις και τπτ...

Αν δεν καταφέρεις και πάλι τπτ βγάλε τον δίσκο παρ' τον σπίτι και συνδεσε το στο pc σου...

Αν πάλι δεν καταφέρεις τπτ θα πρέπει να σε βοηθήσει άλλος γιατι εμένα οι γνώσεις μου σταματάνε εδώ...



ΣΗΜ 1: Και ολα τα προγράμματα να υπάρχουν λογικά δεν θα τρέχει κανένα γιατι λείπουν αρχεία των Windows. Αλλα και αρχεία των Windows να μην λείπουν έχει αδείασει όλη η registry...

ΣΗΜ 2: Να εχεις υπ'οψιν σου πως υπαρχουν ενα σωρό προγραμματάκια που μπορούν να κάνουν τα πάντα στο pc όπως και να είναι... πχ WindowsPE Mini... Για την επόμενη φορά...
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: πρόβλημα με 2 φακέλους windows στο ίδιο partition

Post by Luke » Sun Apr 29, 2007 11:37 am

djsolid wrote: Αν δεν καταφέρεις και πάλι τπτ βγάλε τον δίσκο παρ' τον σπίτι και συνδεσε το στο pc σου...
Αυτή θα ήταν η πρώτη μου ενέργεια αλλά επειδή έχει εγγύηση ο Η/Υ του και αν τον ανοίξω θα χαθεί προσπάθησα να το αποφύγω όσο γίνεται.
djsolid wrote: ΣΗΜ 1: Και ολα τα προγράμματα να υπάρχουν λογικά δεν θα τρέχει κανένα γιατι λείπουν αρχεία των Windows. Αλλα και αρχεία των Windows να μην λείπουν έχει αδείασει όλη η registry...
Δε μας ενδιαφέρει να τρέχουν τα προγράμματα αλλά να σωθούν μόνο τα αρχεία του (mp3, videos, κλπ). Μετά λογικά θα κάνουμε format.
djsolid wrote: ΣΗΜ 2: Να εχεις υπ'οψιν σου πως υπαρχουν ενα σωρό προγραμματάκια που μπορούν να κάνουν τα πάντα στο pc όπως και να είναι... πχ WindowsPE Mini...
Τι εννοείς να κάνουν τα πάντα; Για δώσε περισσότερες λεπτομέρειες.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Sun Apr 29, 2007 3:29 pm

Γιατί να μη χρησιμοποιήσεις ένα linux live cd για να σώσεις τα δεδομένα σου; Εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά το πρόβλημα σου...
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Sun Apr 29, 2007 3:40 pm

Ναι αλλά από τη στιγμή που στον προηγούμενο λογαριασμό του είχε βάλει κωδικό θαδουλέψει κάτι τέτοιο;

Αν ναι, επειδή δεν το έχω ξαναπροσπαθήσει με αυτό τον τρόπο τι ακριβώς πρέπει να κάνω και τι να προσέξω;
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Sun Apr 29, 2007 4:18 pm

Όταν λες κωδικό έχεις ορίσει ο ενας user να μη βλέπει τα files του άλλου ή απλά εχείς βάλει κωδικό για να μπαίνει στο προφίλ;
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
djsolid
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 483
Joined: Thu Dec 02, 2004 7:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Πετράλωνα
Contact:

Post by djsolid » Sun Apr 29, 2007 4:44 pm

Πχ εχεις φτιάξει ενα cd με τα WinodwsPE Mini ή Bart's PE ή οτι άλλο βρείς... Κάνεις boot απο το cd και σου μπάνεις σε windows... Eιναι δλδ live cd των windows μόνο που έχει και παρα πολλά εργαλεία έτοιμα για να τα χρησιμοποιήσεις...
Κοιταξε το screenshot και θα καταλάβεις...

Code: Select all

http://soft-best.ws/uploads/posts/1169995070_a386310a7c8b37a0071006c0571b2a2e.jpg
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Sun Apr 29, 2007 5:06 pm

Α μάλιστα, κατάλαβα.
xrokos wrote:Όταν λες κωδικό έχεις ορίσει ο ενας user να μη βλέπει τα files του άλλου ή απλά εχείς βάλει κωδικό για να μπαίνει στο προφίλ;
Έχει βάλει κωδικό για να μπαίνει στο προφίλ.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Post by adam98 » Sun Apr 29, 2007 6:48 pm

Έχει βάλει κωδικό για να μπαίνει στο προφίλ.
Τότε μπαίνεις ανετα μέσα και τα παίρνεις όλα με το knoppix ή με window live cd. Πρόβλημα θα είχες αν τα δεδομένα ήταν κρυπτογραφημενα
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Wed May 02, 2007 4:16 pm

Nα 'στε καλά παιδιά!
Με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

----------------------------------------------------------------------------

Eπανέρχομαι με καλά νέα!

Με linux κατάφερε να δει όλα τα αρχεία και τους φακέλους που υπήρχαν μέσα στο user εκτός από το φάκελο τα έγγραφά μου, που ήταν και ο πιο σημαντικός. Επομένως εγκατέληψα την προσπάθεια με αυτόν τον τρόπο. Εκτός κι αν υπήρχε και δεν το πρόσεξα :-p αν και δε νομίζω γιατί κοίταξα όλους τους φακέλους στο Documents and Settings αρκετά καλά. Τέλος πάντων...

Τελικά η λύση βρέθηκε με τα 2 παρακάτω links.
Με αυτό κατάφερα να εμφανίσω το tab security στις ιδιότητες του φακέλου user και με αυτό να πάρω την κυριαρχία των δικαιωμάτων του φακέλου με αποτέλεσμα να μπορέσω να τα σώσω τελικά.

Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις προτάσεις σας. :smt023
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”