Αραχνάνθρωπος 3 και σχόλια

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με την "έβδομη" τέχνη.
Post Reply
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Αραχνάνθρωπος 3 και σχόλια

Post by tsilochr » Sat May 05, 2007 10:50 am

Σκέφτηκα να το βάλω σε ξεχωριστό topic μιας και αρκετοί ίσως δουν το πολυαναμενόμενο τρίτο μέρος του Spiderman.

Για όσους δεν το έχουν δει, ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ SPOILERS

Μιλάμε για το ξενέρωμα...

1) Ο Toby έχει βάλει 10 κιλά τουλάχιστον και δεν θυμίζει με τίποτα το 19χρονο Peter Parker. Ακόμα και το 3d μοντέλο έχουν κάνει πιο παχύ λόγο του βάρους του Mcguire. Ναι μεν έχουν περάσει χρόνια, αλλά η MJ και ο Osbourne κρατιόνται μια χαρά.

2) Τραγικά εφέ... Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο τόσο ψεύτικα εφέ (όπως και στο Superman).

Μα κυρίως
3) Τραγικό σενάριο... Κάηκε το χαρτί του venom και γενικά το story είναι για τα μπάζα. Κάπου διάβασα ότι από τους 4 σεναριογράφους κράτησαν τον 1 και προσέλαβαν τον αδερφό του σκηνοθέτη...

Αν και φαν των 2 πρώτων ταινιών, στη τρίτη δίνω μαύρο

Ας ελπίσουμε ότι ο Silver Surfer θα κρατήσει τα προσχήματα. Τελικά το X-Men 3 είναι ότι καλύτερο από ταινίες με ήρωες της Marvel
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Sat May 05, 2007 12:09 pm

Καλά, και η MJ τις ρυτίδες της τις είχε... (Φαντάζομαι πόσο makeup της έβαλαν για να βγει...)
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
Fairy
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1733
Joined: Tue Jan 24, 2006 4:48 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Mairyland Park

Post by Fairy » Sat May 05, 2007 12:40 pm

Μην γίνεστε κακοί για την MJ. H Kirsten Dunstείναι μόνο 25 ετών! Ποιες ρυτίδες;
"Αν αυτό που έκανες χτες σου φαίνεται ακόμα μεγάλο, δεν έχεις κάνει αρκετά σήμερα."
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Sat May 05, 2007 1:13 pm

Σε κάποιες στιγμές είχε "κοκάλινο" πρόσωπο και κάποια σημάδια κάτω από τα μάτια της και μου θύμιζε Βίσση...

Το πιο αστείο ήταν όταν ο Spiderman γινόταν corrupted και έπεφτε στη dark side, κατέβαζε και το μαλί στο κούτελο (μήπως και δεν καταλάβει το ακροατήριο ότι έγινε κακός) ενώ μετά, όταν συνερχόταν, το ξανασήκωνε προς τα πίσω για να έχει καθαρό κούτελο... :-D

Edit: ορθογραφικό
Last edited by mikem4600 on Sat May 05, 2007 5:31 pm, edited 1 time in total.
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Sat May 05, 2007 2:27 pm

Καλά μεγάλη μούφα η ταινία. Κρίμα, κρίμα και πάλι κρίμα. Άθλια εφέ, μπούλης ο Πάρκερ, αισχος όταν γινόταν κακός (με μακρύ γλιτσιασμένο μαλλί και μολύβι στα μάτια του για να φαίνονται σκοτεινά και κακιασμένα), χάλια ιστορία, δεν φχαριστηθήκαμε κακούς, οι μάχες με απογοήτευσαν και γενικά ήταν βλακεία. Πάνε και 8 € άδικα :-p Την ξανθούλα συμμαθήτρια του Πάρκερ από το Lady in the Water την προσέξατε? Καλούλα ήταν... Α! Ο μόνος που άξιζε ήταν ο διευθυντής της εφημερίδας. Σταθερή αξία...
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
Joanna
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 563
Joined: Fri Oct 27, 2006 11:02 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by Joanna » Sat May 05, 2007 8:20 pm

sandra wrote:Καλά μεγάλη μούφα η ταινία.
Συμφωνώ απολύτως!!
Le vent nous portera...
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Post by zweistein » Sat May 05, 2007 11:22 pm

δε το εχω δει ακομα....
Image
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Post by zweistein » Sun May 06, 2007 2:00 pm

Image
Image
debbie
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1268
Joined: Sat Dec 23, 2006 2:06 am

Post by debbie » Sun May 06, 2007 3:23 pm

Ούτε κι εγώ το έχω δει ακόμα...και δεν νομίζω να πάω να το δω μετά από ότι διάβασα εδώ...! :-D

(αλλά ο αδερφός μου που το είδε μου είπε ότι ήταν "τέλειο" ! :razz: )
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Post by adam98 » Sun May 06, 2007 7:42 pm

υ είπε ότι ήταν "τέλειο" ! Razz
Κοίτα και εγώ το είδα και μου άρεσε. Τα εφέ δεν ήταν τοσο τραγικά μόνο όταν καποια στιγμή πηδηξε από το παράθυρο ήταν πολύ μούφα. Εμένα αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι ξεσκίσανε την ιστορία ----> ο συμβιωτικός ιστός έπεσε από τον ουρανό :smt043

Ελπίζω ο silver surfer να σώσει τα προσχηματα. Πάντως ούτε το xmen μου άρεσε γιατί και εκεί τους σκοτώσανε όλους. Ειδικά όταν πέθανε ο Ξαβιε εγώ εκνευρίστηκα και ήθελα να φύγω. Αφήστε που το έργο έπρεπε να λέγετε γουλβερίν ο "μαμώ και δέρνω". :evil:
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Sun May 06, 2007 7:50 pm

adam98 wrote:Πάντως ούτε το xmen μου άρεσε γιατί και εκεί τους σκοτώσανε όλους. Ειδικά όταν πέθανε ο Ξαβιε εγώ εκνευρίστηκα και ήθελα να φύγω. Αφήστε που το έργο έπρεπε να λέγετε γουλβερίν ο "μαμώ και δέρνω". :evil:
Συμφωνώ και επαυξάνω. Εκεί που θα απογοητευτώ πολύ είναι αν τα Transformers είναι το ίδιο μούφα...
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Post by adam98 » Sun May 06, 2007 9:05 pm

Συμφωνώ και επαυξάνω. Εκεί που θα απογοητευτώ πολύ είναι αν τα Transformers είναι το ίδιο μούφα...
Αν κρίνουμε απο τα transformers που βγήκαν πρόσφατα ως κινούμενα καλύτερα να μην ασχοληθούμε :-(
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Sun May 06, 2007 10:02 pm

adam98 wrote:Eιδικά όταν πέθανε ο Ξαβιε εγώ εκνευρίστηκα και ήθελα να φύγω.
O Ξαβιέ δεν πέθανε, υπάρχει ένα μικρό footage μετά τους τίτλους τέλους του X-MEN 3 που μάλλον δεν το έχεις δει...
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Post by adam98 » Mon May 07, 2007 10:58 am

Ναι το ξερω δεν το εχω δει αλλα το διαβασα στο venus. Οτι ελέγχει κάποιο παιδάκι ή κατι τέτοιο. Βασικά βλακεία δεν είναι που τον βλεπεις να διαλύεται όμως :twisted: :twisted:
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
Paralias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1346
Joined: Mon May 24, 2004 11:30 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Αθήνα

Post by Paralias » Mon May 07, 2007 11:02 am

Χάλι μαύρο η ταινία...Τσάμπα τα 16 ευρώ(2 άτομα στο Mall...)

Κρίμα...
H ΜJ πάντως μια χαρά μου κάνει και τώρα...
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Mon May 07, 2007 11:21 am

Ρ3 wrote:Το είδα κι εγώ και απογοητεύτηκα! Περιμένα παρα πολλά περισσότερα και τελικά δεν είδα ούτε τα βασικά. Η ταινία ήταν περισσότερο "Πητερ Παρκερ 3" παρά "Spiderman 3"!
Μάπα!Κουράστηκα και βαρέθηκα! Ο αδερφός μου είναι συλλέκτης comic εδώ και 15 χρόνια και θέλωντας και μη ασχολούμε με αυτά αρκετά! Η ταινία βίασε κυριολεκτικά την ιστορία!!!! Ακούς εκεί ο Harry Osburne να γίνει Super ήρωας με υπτάμενη snowboard!!! Πολύ λίγη και κακή δράση. Κάκιστη επιλογή για το ρόλο του Έντι Μπροκ, ο οποίος κανονικά έπρεπε να είναι τεράστιος και μποντιμπιλνταράς!Νομίζω όμως ότι το χαρτί Venom κάηκε λόγο ύπαρξης του ανούσιου Sandman!!
Τέσπα ... Απογοήτευση!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Post by adam98 » Mon May 07, 2007 4:15 pm

Κάκιστη επιλογή για το ρόλο του Έντι Μπροκ, ο οποίος κανονικά έπρεπε να είναι τεράστιος και μποντιμπιλνταράς
p3++
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
spiretos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 270
Joined: Thu Mar 03, 2005 10:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by spiretos » Thu May 10, 2007 2:02 am

Όλοι wrote:...περί ιστορίας...
Δεν θέλω να κάνω τον ειδικό (μιας και έχω μόλις 2 "αυθεντικά" περιοδικά Spiderman) αλλά μια ματιά στην ιστορία πριν την κρίνουμε νομίζω πως δεν κάνει κακό.

Ο Harry είναι πράγματι σουπερήρωας, το Green Goblin 2 και πράγματι πολεμά τον Spiderman νομίζοντας ότι σκότωσε τον πατέρα του (χωρίς να ξέρει ότι είναι ο Peter). Αργότερα ο Spiderman τον βοηθά για να νικήσει το Hobgoblin. Δεν υπάρχει πουθενά η βοήθεια του προς τον Spiderman, όπως αυτή φαίνεται στην ταινία. Το δέσιμο όμως είναι αρκετά καλό κρατώντας τα βασικά (διαβάστε και θα το δείτε).

Ο Marko, πέρα από το ότι δε σκότωσε το θείο του Spiderman, είναι ακριβώς όπως στα κόμικς (ακόμα και φατσικά!). Και με τον Venom συμμάχησε και έγινε "καλός" κτλ... Υπάρχουν ένα σωρό εκδόσεις των περιοδικών του Spiderman. "Back in black" μία από αυτές...(αν βρω το εξώφυλλο ενός από αυτά με τον Sandman απ'έξω θα το βάλω εδώ.)

Venom... Όλα τέλεια! Και η αδυναμία και η ιστορία και ο ηθοποιός και όλα. Διαβάστε. Το μόνο που "δεν μου άρεσε" ήταν το ότι δεν μας άφησε να τον χαρούμε πολύ. Κάθε φορά που πλησίαζε το πρόσωπό του η "μάσκα" έφευγε...

Η M.J. . Σωστή ιστορία. Και οι χωρισμοί και τα του Venom. Δε λέω παραπάνω γιατί είναι σαπουνόπερα (χωρίζουν, παντρεύονται με άλλους, μεταξύ τους...).

Και φτάσαμε στον αγαπητό Peter Parker. Δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά η ταινία είναι ταινία και όχι κόμικ και λέγεται "Spiderman 3". Θέλω να πω πως δεν γίνεται να βάλεις σε 3 ταινίες όλη την ιστορία ενός ήρωα της Marvel (διαβάστε μερικά από τα παραπάνω links και θα δείτε τι μπλέξιμο υπάρχει), ούτε και να αναπτύξεις τους χαρακτήρες των κακών. Μια χαρά ήταν οι 3 (2,5 για την ακρίβεια) κακοί. Μια χαρά το ότι έπεσε από το διάστημα, και ο καθηγητής (σε ρόλο F4) - ή μήπως θέλατε να πάει ταξιδάκι στο διάστημα και να γυρίσει να δείξει σε όλους τους super-φίλους του τι αγόρασε εκεί που πήγε; ). Βρίσκω καλή την ιδέα να φύγει από τις ταινίες ο Harry βοηθόντας τον Spiderman (μιας και όπως είπα είχε ξαναϋπάρξει "συνεργασία"). Γενικά το δέσιμο των ταινιών είναι πολύ καλό. Μην ξεχνάτε πως θα ακολουθήσουν άλλες τρεις!

No offence (αν το λέω καλά...) και σόρρυ για τα μεγάλα γράμματα αλλά η ταινία είναι:
ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Thu May 10, 2007 1:42 pm

spiretos wrote:Δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά η ταινία είναι ταινία και όχι κόμικ και λέγεται "Spiderman 3". Θέλω να πω πως δεν γίνεται να βάλεις σε 3 ταινίες όλη την ιστορία ενός ήρωα της Marvel (διαβάστε μερικά από τα παραπάνω links και θα δείτε τι μπλέξιμο υπάρχει), ούτε και να αναπτύξεις τους χαρακτήρες των κακών
Ταινία ήταν και τα 2 πρώτα, αλλά δεν συγκρίνονται, ήταν απείρως καλύτερα. Και εκεί είχε ήρωες να δείξει, σκέψου ότι στο πρώτο έδειξε την γέννηση 2 ηρώων (Spidey και Green Goblin).

Για τους φαν των movie trivia αναφέρω ότι στο Spiderman είχαμε ένα σεναριογράφο (πέρα από τους 2 δημιουργούς του κόμικ), στο Spiderman 2 έγιναν 4 οι σεναριογράφοι και στο Spiderman 3 κράτησαν τον έναν και πρόσθεσαν τον Sam Raimi και τον αδερφό του Ivan Raimi στο σενάριο...
User avatar
spiretos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 270
Joined: Thu Mar 03, 2005 10:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by spiretos » Fri May 11, 2007 10:35 am

tsilochr wrote:Ταινία ήταν και τα 2 πρώτα, αλλά δεν συγκρίνονται, ήταν απείρως καλύτερα. Και εκεί είχε ήρωες να δείξει, σκέψου ότι στο πρώτο έδειξε την γέννηση 2 ηρώων (Spidey και Green Goblin).
Γούστα είναι αυτά... :-D
Εγώ βρίσκω την 3η ταινία πολύ καλύτερη από τις 2 προηγούμενες (όχι πως δεν μου άρεσαν - ειδικά η πρώτη). Και ποιοτικότερη δράση είχε και νομίζω πως η "γέννηση" του Venom είναι πολύ πιο συναρπαστική!
Ήταν πιο γεμάτη ταινία... Είχε άλλους 2 super-κακούς και ακόμα και όταν έδειχνε Peter Parker, και όχι Spiderman, έδειχνε ακριβώς την ιστορία.
Post Reply

Return to “Κινηματογράφος - Τηλεοπτικά”