Το νέο βιβλίο του Paulo Coelho

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με βιβλία.
Post Reply
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Το νέο βιβλίο του Paulo Coelho

Post by sandra » Mon May 28, 2007 8:01 pm

Παρόλο που είμαι φανατική αναγνώστρια του άργησα σχετικά να ανακαλύψω το καινούργιο του βιβλίο (το οποίο το βρήκα και με έναν περίεργο τρόπο που μου θύμισε ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο). Είναι η μάγισσα του Πορτομπέλο και σύμφωνα με τις ελάχιστες κριτικές που έχουν δημοσιευθεί μέχρι τώρα είναι καταπληκτική δουλειά.
Δεν το έχω τελειώσει ακόμα οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Ζεστό, γνωστό ύφος αν και οι εναλλασσόμενες διηγήσεις διαφορετικών προσώπων που συνδέονται με την πρωταγωνίστρια, δεν σου δημιουργούν την αίσθηση παραμυθιού που είχαν τα άλλα του βιβλία. Είμαι αρκετά επιφυλακτική καθώς το Ζαχίρ με απογοήτευσε (βασικά το τέλος του που ήταν μη Κοελιστικό, άρα ευτυχισμένο) οπότε περιμένω να φτάσω στην τελευταία του σελίδα για να πω με σιγουριά αν μου άρεσε.
Το περίεργο για μένα είναι ότι καθώς έψαχνα για κριτικές στο διαδίκτυο βρήκα ένα blog ονομαζόμενο "Η γωνιά των αναγνωστών του Πορτομπέλο" στο οποίο γράφονται σχόλια τα οποία θα μεταφραστούν και θα αποσταλούν στον συγγραφέα κατόπιν δικής του παρότρυνσης. Εδώ περισσότερα
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Mon May 28, 2007 10:06 pm

μπορεί κάποιος να είναι τυχερός, αλλά τίποτα δεν είναι τυχαίο sandra μου. το έχω ξαναπεί στο ίδιο forum. ;)
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Tue May 29, 2007 1:51 am

Λοιπόν κλασσικά δεν κρατήθηκα και είπα να το πάω σερί το βιβλίο... Με μεγάλη μου χαρά ανακάλυψα ότι όχι μόνο o Coelho δεν άλλαξε καθόλου αλλά ήταν καταπληκτικός. Μαθήματα ζωής ως συνήθως και ενδιαφέρουσα υπόθεση με ανατρεπτικό τέλος. Το θέμα του για άλλη μια φορά περιστρέφεται γύρω από την θεική φύση της Γυναίκας, την θηλυκή όψη του Θεού, το χάρισμα που κρύβουμε όλοι μέσα μας. Δεν ξέρω πως τα καταφέρνει κάθε φορά, με γεμίζει με τεράστια ενέργεια. Όλα φαίνονται πολύ πιο ελκυστικά και όμορφα έχω όρεξη να κάνω πράγματα και να ακολουθήσω όνειρα και επιθυμίες :-)
Καλά ξέφυγα από την περιγραφή του βιβλίου αλλά ήταν τέλειο :-) Ωρίμασε πολύ η γραφή του. Πέρασαν τα παραμύθια για βοσκούς και προφήτες.Ήταν σαν να μας προετοίμαζε τόσα χρόνια για δεχθούμε κάτι το οποίο η κοινή λογική αρνείται να δει γιατί κλείνει τα μάτια μας.
Και για να τελειώσω το προτείνω σε όλους...
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Tue May 29, 2007 2:02 am

sandra wrote:Ωρίμασε πολύ η γραφή του. Πέρασαν τα παραμύθια για βοσκούς και προφήτες.Ήταν σαν να μας προετοίμαζε τόσα χρόνια για δεχθούμε κάτι το οποίο η κοινή λογική αρνείται να δει γιατί κλείνει τα μάτια μας.
Κάπως έτσι πρέπει να είναι... ;)
Coelho (+^v)
S.S.D.D.
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Tue May 29, 2007 2:08 am

Σου λέω τέλειο βιβλίο. Ήθελα να δω που το πάει και με ενθουσίασε. Προέβαλλε πολλές μορφές για να βρεις και να ανακαλύψεις τον εαυτό σου και ενθουσιάστηκα που μία από αυτές ήταν ο χορός. Καλά και το τέλος του τελείως αστυνομικό. Έμεινα λίγο... Γι'αυτό τον λατρεύω σε κάνει να ονειρεύεσαι και να βρίσκεις χαρά στη ζωή σου εκεί που δεν το περιμένεις! :-D :)
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Tue May 29, 2007 2:10 am

Έχω ιδία εμπειρία!
Welcome to the club! ;)
S.S.D.D.
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Fri Jun 01, 2007 11:49 am

Είμαι πολύ περήφανη! Δημοσίευσαν το σχόλιο μου στο blog.
Δόξα σοι! Και τώρα αρχίζει η φαντασία... Λες να μου απαντήσει? :lol: :lol: :-D
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Fri Jun 01, 2007 1:28 pm

Γιατί όχι...όσο ζεις ελπίζεις... ;)
S.S.D.D.
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Fri Jun 01, 2007 1:29 pm

Όπως τα βιβλία του Χάρι Πότερ που έχουν και γράμματα από αναγνώστες έτσι και το επόμενο βιβλίο του Coelho :lol:
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
thefreak
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 720
Joined: Wed Oct 08, 2008 8:40 pm

Re: Το νέο βιβλίο του Paulo Coelho

Post by thefreak » Tue Nov 03, 2009 9:24 pm

τέλειος ο Paulo Coelho, ένα απο τα αγαπημένα μου βιβλία είναι η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει.. πολύ ωραίο βιβλίο με ηθικό δίδαγμα..
aquila non captat muscas. numero 5
User avatar
fotini
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Fri Aug 20, 2004 12:54 pm
Academic status: Alumnus/a

Re: Το νέο βιβλίο του Paulo Coelho

Post by fotini » Tue Nov 03, 2009 10:36 pm

sandra wrote:Λοιπόν κλασσικά δεν κρατήθηκα και είπα να το πάω σερί το βιβλίο... Με μεγάλη μου χαρά ανακάλυψα ότι όχι μόνο o Coelho δεν άλλαξε καθόλου αλλά ήταν καταπληκτικός. Μαθήματα ζωής ως συνήθως και ενδιαφέρουσα υπόθεση με ανατρεπτικό τέλος. Το θέμα του για άλλη μια φορά περιστρέφεται γύρω από την θεική φύση της Γυναίκας, την θηλυκή όψη του Θεού, το χάρισμα που κρύβουμε όλοι μέσα μας. Δεν ξέρω πως τα καταφέρνει κάθε φορά, με γεμίζει με τεράστια ενέργεια. Όλα φαίνονται πολύ πιο ελκυστικά και όμορφα έχω όρεξη να κάνω πράγματα και να ακολουθήσω όνειρα και επιθυμίες :-)
Καλά ξέφυγα από την περιγραφή του βιβλίου αλλά ήταν τέλειο :-) Ωρίμασε πολύ η γραφή του. Πέρασαν τα παραμύθια για βοσκούς και προφήτες.Ήταν σαν να μας προετοίμαζε τόσα χρόνια για δεχθούμε κάτι το οποίο η κοινή λογική αρνείται να δει γιατί κλείνει τα μάτια μας.
Και για να τελειώσω το προτείνω σε όλους...
Πολύ καλή περιγραφή, μου κίνησες την περιέργεια να το διαβάσω.
thefreak wrote:τέλειος ο Paulo Coelho, ένα απο τα αγαπημένα μου βιβλία είναι η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει.. πολύ ωραίο βιβλίο με ηθικό δίδαγμα..
"Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει" είναι απλά καταπληκτικό! Σε βάζει στην μπρίζα γιατί όλοι λίγο πολύ μπορούν να ταυτιστούν με τους ήρωες.
thefreak
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 720
Joined: Wed Oct 08, 2008 8:40 pm

Re: Το νέο βιβλίο του Paulo Coelho

Post by thefreak » Tue Nov 03, 2009 10:41 pm

fotini wrote:
sandra wrote:Λοιπόν κλασσικά δεν κρατήθηκα και είπα να το πάω σερί το βιβλίο... Με μεγάλη μου χαρά ανακάλυψα ότι όχι μόνο o Coelho δεν άλλαξε καθόλου αλλά ήταν καταπληκτικός. Μαθήματα ζωής ως συνήθως και ενδιαφέρουσα υπόθεση με ανατρεπτικό τέλος. Το θέμα του για άλλη μια φορά περιστρέφεται γύρω από την θεική φύση της Γυναίκας, την θηλυκή όψη του Θεού, το χάρισμα που κρύβουμε όλοι μέσα μας. Δεν ξέρω πως τα καταφέρνει κάθε φορά, με γεμίζει με τεράστια ενέργεια. Όλα φαίνονται πολύ πιο ελκυστικά και όμορφα έχω όρεξη να κάνω πράγματα και να ακολουθήσω όνειρα και επιθυμίες :-)
Καλά ξέφυγα από την περιγραφή του βιβλίου αλλά ήταν τέλειο :-) Ωρίμασε πολύ η γραφή του. Πέρασαν τα παραμύθια για βοσκούς και προφήτες.Ήταν σαν να μας προετοίμαζε τόσα χρόνια για δεχθούμε κάτι το οποίο η κοινή λογική αρνείται να δει γιατί κλείνει τα μάτια μας.
Και για να τελειώσω το προτείνω σε όλους...
Πολύ καλή περιγραφή, μου κίνησες την περιέργεια να το διαβάσω.
thefreak wrote:τέλειος ο Paulo Coelho, ένα απο τα αγαπημένα μου βιβλία είναι η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει.. πολύ ωραίο βιβλίο με ηθικό δίδαγμα..
"Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει" είναι απλά καταπληκτικό! Σε βάζει στην μπρίζα γιατί όλοι λίγο πολύ μπορούν να ταυτιστούν με τους ήρωες.
δεν μπορώ να πώ πως ταυτίστικα με τους ήρωες αλλά μου άρεσε πολύ η γραφή του Coelho και το "δίδαγμα".. θα συμφωνήσω με την Sandra στο ότι ο Paulo γράφει όλο και καλύτερα βιβλία.. "ωρίμασε" η γραφή του σε σύγκριση με τον Αλχημιστή που εμένα δεν μου πολύ άρεσε..
aquila non captat muscas. numero 5
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Το νέο βιβλίο του Paulo Coelho

Post by chriskin » Wed Nov 04, 2009 1:26 am

thefreak wrote:τέλειος ο Paulo Coelho, ένα απο τα αγαπημένα μου βιβλία είναι η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει.. πολύ ωραίο βιβλίο με ηθικό δίδαγμα..

αν εξαιρεσεις το γλυκαναλατο τελος, ειναι ιδιαιτερα καλο βιβλιο
θα μπορουσε να το ειχε τελειωσει αρκετα καλυτερα ομως
User avatar
tatiani1990
bit level
bit level
Posts: 9
Joined: Wed Mar 12, 2014 7:38 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: Αγία Παρασκευή
Contact:

Re: Το νέο βιβλίο του Paulo Coelho

Post by tatiani1990 » Tue Jun 03, 2014 7:41 pm

sandra wrote:...βασικά το τέλος του που ήταν μη Κοελιστικό, άρα ευτυχισμένο...
Έχεις εντοπίσει το "Κοελιστικό" πνεύμα γενικά... πέρα από το ευτυχισμένο ή όχι? ;)
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Το νέο βιβλίο του Paulo Coelho

Post by MpoMp » Tue Jun 03, 2014 8:42 pm

Image
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Το νέο βιβλίο του Paulo Coelho

Post by ThOdOr1s » Thu Jun 05, 2014 8:33 am

Google wrote:shrinked image
Image
Elementary OS
User avatar
Nixon33
bit level
bit level
Posts: 11
Joined: Fri Mar 08, 2019 3:40 pm
Academic status: PhD

Re: Το νέο βιβλίο του Paulo Coelho

Post by Nixon33 » Fri Mar 08, 2019 5:01 pm

Προσωπική άποψη και χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω σε καμία περίπτωση. Η λογοτεχνική αξία των βιβλίων του Κοέλιο είναι αντίστοιχη με της Χρυσηίδας Δημουλίδου με τη διαφορά ότι αυτός γράφει όντως καλύτερα. Σε επίπεδο βάθους και νοήματος ωστόσο, μιλάμε για το απόλυτα τίποτα. Η πιο σκοτεινή ώρα πριν την ανατολή και άλλες παρόμοιες μπορεί να είναι ωραίες εκφράσεις και να 'χουν και νόημα, αλλά συνολικά ο τύπος δεν έχει καμία ειλικρίνεια, κανένα βάθος σκέψης (κλισέ στο κλισέ) και τα κείμενα του μπορούν να εμπνεύσουν μονάχα δάσκαλους γιόγκα και τύπους που λατρεύουν τη new age. Απαράδεκτος κατ' εμέ.
User avatar
tzimis
bit level
bit level
Posts: 11
Joined: Wed Mar 20, 2019 7:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Το νέο βιβλίο του Paulo Coelho

Post by tzimis » Sun Mar 24, 2019 9:36 pm

Nixon33 wrote:Προσωπική άποψη και χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω σε καμία περίπτωση. Η λογοτεχνική αξία των βιβλίων του Κοέλιο είναι αντίστοιχη με της Χρυσηίδας Δημουλίδου με τη διαφορά ότι αυτός γράφει όντως καλύτερα. Σε επίπεδο βάθους και νοήματος ωστόσο, μιλάμε για το απόλυτα τίποτα. Η πιο σκοτεινή ώρα πριν την ανατολή και άλλες παρόμοιες μπορεί να είναι ωραίες εκφράσεις και να 'χουν και νόημα, αλλά συνολικά ο τύπος δεν έχει καμία ειλικρίνεια, κανένα βάθος σκέψης (κλισέ στο κλισέ) και τα κείμενα του μπορούν να εμπνεύσουν μονάχα δάσκαλους γιόγκα και τύπους που λατρεύουν τη new age. Απαράδεκτος κατ' εμέ.
Συμφωνώ απόλυτα, αν δεν το είχες γράψει ήδη εσύ θα έγραφα κάτι αντίστοιχο.. δεν είμαι ο μόνος τελικά
Post Reply

Return to “Βιβλία”