Συζήτηση για διαγραφή μηνυμάτων από το forum

Οτιδήποτε αφορά την (online και μη) κοινότητα του Venus. Προτάσεις, προβλήματα, meetings...
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Fri Jun 01, 2007 2:59 pm

Να ρωτήσω κάτι? Από ότι είδα στο οφφ-τοπικ έχει ξεφύγει η κατάσταση. Και διερωτώμαι... Πρέπει να υπάρχουν όλα αυτά τα κλειδωμένα τόπικς? Δεν μπορείτε να τα σβήσετε μια και καλή? Και χώρο πιάνουν και για γέλια-κλάματα είναι
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Fri Jun 01, 2007 2:59 pm

Είναι πολιτική μας να μη σβήνεται τίποτα, εκτός από πολύ ιδιαίτερες περιπτώσεις
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Fri Jun 01, 2007 4:45 pm

Οι πολιτικές είναι όπως οι νόμοι, ισχύουν μέχρι να αλλάξουν. Όσο πιο δυναμικό είναι ένα περιβάλλον, τόσο πιο συχνές είναι (αναγκαίο να γίνονται) οι αλλαγές...

Δ. Γκρ.

ΥΓ. Εννοείται, βεβαίως, ότι άλλο "πολιτικές" (="νόμοι") και άλλο "αρχές" (="σύνταγμα").
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Fri Jun 01, 2007 4:49 pm

έτερον εκάτερον
Ποιοι πιστεύουν ότι πρέπει να σβήνονται πράγματα; Γι'αυτό εξάλλου υπάρχει και το feedback
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Fri Jun 01, 2007 4:55 pm

Μου φαίνεται ότι - άμεσα ή έμμεσα - ενεργοποίησες τη διαδικασία για το αν θα αλλάξει κάτι ή όχι (και γιατί) ή - τουλάχιστον - υπενθύμισες την παρουσία της.

Δ. Γκρ.
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Fri Jun 01, 2007 5:04 pm

Einherjar wrote:Ποιοι πιστεύουν ότι πρέπει να σβήνονται πράγματα; Γι'αυτό εξάλλου υπάρχει και το feedback
Δεν χρειάζεται γενικά να σβήνεται τίποτα. Να κλειδώνεται όμως... :roll:
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Προστασία προσωπικής ζωής

Post by redlabel » Fri Jun 01, 2007 5:46 pm

Όσοι παρεμβαίνουν στο forum κατανέμονται σε αυτούς που έχουν γνωστοποιήσει την ταυτότητά τους (άμεσα ή έμμεσα), καθώς και σε όσους διατηρούν (τυπικά) την ανωνυμία τους.

Για τους πρώτους, είναι σαφές ότι η διατήρηση των μηνυμάτων τους σε βάθος χρόνου μπορεί συχνά να οδηγήσει τους επισκέπτες του (ανοιχτού) forum σε εξαγωγή συμπερασμάτων για τις απόψεις και πεποιθήσεις τους. Αυτό, όχι μόνον παραβιάζει τα δικαιώματά τους, αλλά τους αποτρέπει να εκφράζονται ελεύθερα και περιορίζει τη χρησιμότητα και τη συμβολή του forum. Να σημειώσω ότι το να εκφράζει κάποιος τις απόψεις του ανοικτά δεν σημαίνει ότι κάποιος άλλος έχει δικαίωμα να τις καταγράφει (και να τις χρησιμοποιεί, συνήθως για άλλους σκοπούς).

Για τους δεύτερους, ειδικά για όσους γράφουν τακτικά και αναλυτικά τις απόψεις τους, είναι ζήτημα χρόνου να ταυτοποιηθούν - και για πολλούς αυτό ισχύει ήδη. Προσωπικά - και χωρίς να το επιδιώκω - "αναγνωρίζω" δεκάδες χρήστες που χρησιμοποιούν ψευδώνυμο στα πρόσωπα φοιτητών μου, προπτυχιακών και μεταπτυχιακών. Συνεπώς, αργά ή γρήγορα, πολλοί από αυτούς θα ενταχθούν - αν δεν έχουν ήδη ενταχθεί - στην πρώτη κατηγορία.

Με βάση το σκεπτικό αυτό, υποστηρίζω ότι είναι σκόπιμη η αυτόματη (και όχι ένα-ένα μήνυμα, που ειναι αποτρεπτικό) διαγραφή των μηνυμάτων, με βάση κάποιους γενικούς και ενιαίους κανόνες. Η μη διαγραφή θα μπορούσε να ισχύει κατ' εξαίρεση (πχ. για ζητήματα που κρίθηκαν σημαντικά για το forum, το ΟΠΑ κλπ.) και μόνο για όσους εμπλέκονται στις σχετικές συζητήσεις και συμφωνούν για τη διατήρηση των μηνυμάτων τους.

Επικουρικά, να αναφέρω ότι η βασική αυτή αρχή έχει ισχύ νόμου, ειδικά για τα δεδομένα και τις απόψεις που αφορούν πρόσωπα που είναι ταυτοποιήσιμα (προσοχή: όχι μόνον για όσα πρόσωπα δεν κρύβουν την ταυτότητά τους, αλλά και για όσα είναι δυνατόν να ταυτοποιηθούν). Η πρόσφατη επιδίωξη κάποιων οργανισμών και υπηρεσιών να προωθήσουν τη μακροχρόνια αποθήκευση προσωπικών δεδομένων είναι ηλίου φαεινότερο που αποσκοπεί και αναμενόμενο ποιά προσχήματα χρησιμοποιεί.

Συνεπώς, επικαλούμαι την ανάγκη προστασίας της προσωπικής ζωής και των προσωπικών απόψεων και αντιλήψεων των επισκεπτών του forum και ζητώ να υπάρξει μια σαφής και ενιαία πολιτική, η οποία να προβλέπει την οριστική και αμετάκλητη διαγραφή των δεδομένων/μηνυμάτων, είτε σε τακτά χρονικά διαστήματα (πχ. ανά εξάμηνο), είτε μετά από αίτημα κάθε ενδιαφερόμενου.

Παρακαλώ για την κατανόησή σας για την έκταση του μηνύματός μου.

Δ. Γκρ.

ΥΓ. Για όσους δεν το γνωρίζουν, η θετική μου προδιάθεση απέναντι στο πείραμα "Venus Forum" είναι και σαφής και δεδομένη, ήδη από τη δημιουργία του.
alexo
Venus Former Team Member
Posts: 1305
Joined: Wed Apr 21, 2004 7:00 pm

Re: Προστασία προσωπικής ζωής

Post by alexo » Fri Jun 01, 2007 5:58 pm

redlabel wrote: Με βάση το σκεπτικό αυτό, υποστηρίζω ότι είναι σκόπιμη η αυτόματη (και όχι ένα-ένα μήνυμα, που ειναι αποτρεπτικό) διαγραφή των μηνυμάτων, με βάση κάποιους γενικούς και ενιαίους κανόνες. Η μη διαγραφή θα μπορούσε να ισχύει κατ' εξαίρεση (πχ. για ζητήματα που κρίθηκαν σημαντικά για το forum, το ΟΠΑ κλπ.) και μόνο για όσους εμπλέκονται στις σχετικές συζητήσεις και συμφωνούν για τη διατήρηση των μηνυμάτων τους.
Σκεπτόμενος λίγο βιαστικά και πρόχειρα,δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι υλοποιήσιμο αφού κάποιος χρήστης μπορεί να εκφράσει τις πεποιθήσεις του σε όλο το εύρος του forum.
Δηλαδή ακόμα και στην κατηγορία υποχρεωτικά μαθήματα, μπορεί κάποιος χρήστης να εκφράσει κάποιες απόψεις του οι οποίες δεν έχουν άμεση σχέση με το topic (με αφορμή το topic) αλλά ωστόσο ο επισκέπτης να μπορεί να τις "εκμεταλλευτεί".Θα πρέπει να γίνεται λεπτομερής εξέταση του κάθε Post!
Έτσι η αυτόματη διαγραφή μου φαίνεται δύσκολη.

Παρόλαυτα θεωρώ πως ο καθένας πρέπει να είναι υπεύθυνος για τα όσα λέει και πράττει,είτε είναι δυνατόν να ταυτοποιηθεί είτε όχι, και μόνο αν αυτά παρερμηνευθούν κινδυνεύει να βρεθεί υπόλογος.(προσωπική άποψη)

Υ.Γ.:Η διαγραφή μυνημάτων μετά από απαίτηση του χρήστη ισχύει και τώρα.
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Re: Προστασία προσωπικής ζωής

Post by mikem4600 » Fri Jun 01, 2007 6:28 pm

Κατ' αρχάς δεν ξέρω κανένα φόρουμ ελληνικό ή ξένο το οποίο διαγράφει τόσο περιοδικά (6μηνο?) τα μηνύματα των χρηστών. Ξέρω μερικά που κάνουν μαζικές διαγραφές π.χ. μια φορά το χρόνο κάποιων ΠΟΛΥ παλιών μηνυμάτων (π.χ. 3-4 χρόνια πριν) αλλά για άλλους λόγους, όπως χώρος/απόδοση της ΒΔ.
alexo wrote:Παρόλαυτα θεωρώ πως ο καθένας πρέπει να είναι υπεύθυνος για τα όσα λέει και πράττει,είτε είναι δυνατόν να ταυτοποιηθεί είτε όχι, και μόνο αν αυτά παρερμηνευθούν κινδυνεύει να βρεθεί υπόλογος.
Συμφωνώ. Δεν νομίζω ότι η πλειοψηφία του κόσμου μπαίνει στο forum με σκοπό να μην ταυτοποιηθεί πάση θυσία, ούτε ότι περιμένει τα posts του να αυτοκαταστρέφονται μετά από Χ χρόνο, ενώ όσοι θέλουν πλήρη ανωνυμία μπορούν σχετικά εύκολα να το πετύχουν και αυτό.

Για το νομικό μέρος, μπορεί απλώς να προστεθεί μια γραμμή στους ΟΠΧ που πληροφορεί σχετικά με την όποια πολιτική διαγραφών (αν υπάρχει) και τελειώνει το ζήτημα εκεί.
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Fri Jun 01, 2007 6:39 pm

Κατ' αρχάς δεν ξέρω κανένα φόρουμ ελληνικό ή ξένο το οποίο διαγράφει τόσο περιοδικά (6μηνο?)
Διαγράφονται τα ποστ μας? Μάλλον κάτι χάνω εδώ. Επίσης επειδή εγώ το ανέφερα δεν πρότεινα να πιάσουμε ένα ένα τόπικ και να λέμε δεν μας αρέσει,άρα διαγραφή. Απλά αυτό που έγινε σήμερα με 4 τόπικς κλειδωμένα κάθε άλλο παρά όμορφο είναι. Τώρα αν η πολιτική του δεν διαγράφω κάτι στηρίζεται στο ότι τα κρατάμε για να τα δείχνουμε αργότερα σε κάποιον που πάει να παρεκτραπεί, παραπονεθεί και δεν ξέρω εγώ τι άλλο πάνω σε ίδιο θέμα τότε πάσο. Εσείς διαχειρίζεστε το φόρουμ

Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι λέω :oops: :roll:
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Fri Jun 01, 2007 7:38 pm

Μερικά σχόλια ακόμη:

[1]. Για ποιο λόγο πρέπει να τηρούνται τα μηνύματά μας στο διηνεκές; Υπάρχουν λόγοι ή μήπως πρέπει να ...εφεύρουμε κάποιους και γιατί;

[2]. Η (τακτική) συνολική διαγραφή μηνυμάτων δεν είναι πρόβλημα. Η επιλεκτική έχει όντως δυσκολίες, alexo. Όμως, σε κάθε περίπτωση, τα όποια τεχνικά προβλήματα δεν είναι λόγος για να μην τηρούνται δικαιώματα!

[3]. Θέλω να υπογράφω τα μηνύματά μου και αυτό είναι δικαίωμά μου. Ταυτόχρονα, έχω το δικαίωμα να ζητώ να μην μπορεί κάποιος να τα συλλέγει (και να μου κάνει profiling) σε βάθος χρόνου. Mikem4600 - και όποιος άλλος - με ποιο δικαίωμα θα μου υποδείξεις να γράφω ανώνυμα; Εγώ σέβομαι την επιλογή σου νάσαι (ή να νομίζεις ότι είσαι) ανώνυμος. Εσύ γιατί δεν σέβεσαι τα δικά μου δικαιώματα;

[4]. Όταν μιλάμε για δικαιώματα δεν υπάρχει "πλειοψηφία" και "μειοψηφία". Τα δικαιώματα πρέπει να ισχύουν για όλους. Ο ρόλος του forum είναι να σέβεται τα δικαιώματα όλων, όχι της πλειοψηφίας!

[5]. Θα παρακαλούσα όσους δεν γνωρίζουν επαρκώς - ή έχουν πλήρη άγνοια - της σχετικής δεοντολογίας/νομοθεσίας και των αντίστοιχων πρακτικών να δείξουν αυτοσυγκράτηση, για να μη χάνουμε όλοι το χρόνο μας.

Δ. Γκρ.
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Sat Jun 02, 2007 3:43 am

sandra wrote:
Κατ' αρχάς δεν ξέρω κανένα φόρουμ ελληνικό ή ξένο το οποίο διαγράφει τόσο περιοδικά (6μηνο?)
Διαγράφονται τα ποστ μας? Μάλλον κάτι χάνω εδώ.
Δεν λέω ότι διαγράφονται. Αναφέρομαι στην πρόταση του redlabel 2 posts πιο πάνω.
redlabel wrote:Για ποιο λόγο πρέπει να τηρούνται τα μηνύματά μας στο διηνεκές; Υπάρχουν λόγοι ή μήπως πρέπει να ...εφεύρουμε κάποιους και γιατί;
Δεν χρειάζεται να εφεύρουμε κανέναν... Πολλά posts (και ειδικά τα πιο τεχνικά) περιέχουν σημαντικές πληροφορίες που ορισμένες φορές είναι ανεκτίμητες.
redlabel wrote:Θέλω να υπογράφω τα μηνύματά μου και αυτό είναι δικαίωμά μου. Ταυτόχρονα, έχω το δικαίωμα να ζητώ να μην μπορεί κάποιος να τα συλλέγει (και να μου κάνει profiling) σε βάθος χρόνου. Mikem4600 - και όποιος άλλος - με ποιο δικαίωμα θα μου υποδείξεις να γράφω ανώνυμα; Εγώ σέβομαι την επιλογή σου νάσαι (ή να νομίζεις ότι είσαι) ανώνυμος. Εσύ γιατί δεν σέβεσαι τα δικά μου δικαιώματα;
Δεν έχω την πρόθεση ούτε να σας υποδείξω τίποτα, ούτε να καταπατήσω τα δικαιώματά σας... Συμφωνώ για το δικαίωμα του μη-profiling αλλά έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι ειδικός, ότι αν κάποιος γράφει επώνυμα σε ένα δημόσιο φόρουμ το έχει εμμέσως απαρνηθεί, με τον ίδιο τρόπο που θα το έκανε αν συμμετείχε επωνύμως σε κάποια επαναλαμβανόμενη δημόσια διαδικασία (συνεδρίαση σώματος κτλ.) που κράταγε πρακτικά. Εξάλλου, μία από τις βασικότερες διαφορές ενός φόρουμ από ένα chat είναι ότι λόγω του ότι τα γραπτά μένουν περισσότερο, συνήθως η ποιότητα των posts είναι υψηλότερη. Πάντως ούτως ή άλλως, δεν νομίζω ότι τα posts θα διατηρούνταν εις τον αιώνα τον άπαντα, αλλά το να διαγράφονται εντός ολίγων μηνών θα οδηγούσε στον εκφυλισμό του φόρουμ σε ένα εξωραϊσμένο chat.
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by rapadder » Sat Jun 02, 2007 10:47 am

Εγώ είμαι υπέρ της άποψης να διαγράφονται post μόνο όταν υπάρχουν τεχνικά προβλήματα (π.χ. ο server του Venus έχει γεμίσει και γίνεται πολύ αργός). Σε κάποια chat topic, θα μπορούσαν θα διαγράφονται τα post πολύ πιο γρήγορα. Γενικά είμαι κατά της δημιουργίας chat topic, όπως έγραψε και κάποιος χρήστης άλλο το off-topic και άλλο το chat-topic.
Από την στιγμή που κάνω ένα post, μπορούν να το δούν όλοι και να το αποθηκεύσουν, παραθέσουν αλλού κλπ. Είναι σχεδόν αδύνατο να αποφευχθεί το profiling. Όποιος είναι πορωμένος με κάποιον μπορεί κάθε εβδομάδα να μαζεύει τα post του.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Sat Jun 02, 2007 11:01 am

Θίγονται κάποια θέματα που, έχω τη γνώμη ότι, είναι ενδιαφέροντα και ουσιαστικά.

[1]. Πριν από αρκετά χρόνια, στις εκλογές, πολλοί πολίτες αναρτούσαν στα μπαλκόνια τους σημαίες με τα χρώματα των κομμάτων τους . Αυτό ήταν δικαίωμά τους. Αυτό δεν σημαίνει, όμως , ότι είχε κάποιος άλλος το δικαίωμα να περιδιαβαίνει τους δρόμους και να σημειώνει τι χρώμα ήταν η σημαία κάθε πολίτη. Εννοώ, άλλο πράγμα η δημόσια έκφραση (που μπορεί να είναι "ανοικτή" για περιορισμένο χρόνο και σε περιορισμένο ακροατήριο) και άλλο η καταγραφή και χρήση της από αναρμόδιους, στο διηνεκές.

[2]. Πραγματικά, τα θεσμοθετημένα σώματα τα οποία λαμβάνουν αποφάσεις (πχ. Γ.Σ.) πρέπει να τηρούν πρακτικά που τηρούνται δια μακρόν. Όμως, τα πρακτικά αυτά είναι διαθέσιμα μόνον σε αυτούς που έχουν "έννομο συμφέρον" και όχι σε κάθε ενδιαφερόμενο (με εξαιρέσεις, όπως τα πρακτικά της Βουλής). Άρα, τα σώματα αυτά δεν είναι αντίστοιχα με ένα ανοιχτό forum.

[3]. Το κάθε πότε διαγράφονται τα posts είναι ένα διαδικαστικό ζήτημα και θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε και να βρούμε καλές και τεχνικά εφικτές λύσεις. Αdmins και Mods, σκεφτόμαστε τις τεχνικές δυσκολίες, αλλά προηγούνται οι αρχές, έπονται οι πολιτικές και στο τέλος έρχεται η υλοποίησή τους. Άλλωστε, ξέρουμε ότι είστε καλοί τεχνικοί :)

[4]. Μιχάλη, έχεις δίκιο ότι κάποια (λίγα, πιστεύω) topics μπορεί να περιέχουν χρήσιμες τεχνικές ή άλλες πληροφορίες. Αυτά θα μπορούσαν, κατ' εξαίρεση (εδώ είναι η ουσία, το τι θεωρούμε κανόνα και το τι εξαίρεση, όταν σταθμίζουμε), να διατηρούνται για αρκετά μεγάλα χρονικά διαστήματα.

[5]. Γενικά, το γεγονός ότι κάθε χρήστης μπορεί, ανά πάσα στιγμή, να διαγράψει ένα ή περισσότερα από τα posts του πιστεύω ότι είναι ένα βασικό και θετικό πρώτο βήμα.

Δ. Γκρ.

ΥΓ. Σταμάτη, ξέρουμε τι είναι δυνατό και τι είναι "σχεδόν" αδύνατο στο θέμα αυτό... Δεν μιλάμε για τα αυτονόητα. Συζητάμε για το πώς μπορεί να περιορισθεί to profiling capability και ταυτόχρονα να διατηρηθεί η χρησιμότητα και η αξιοπιστία του Forum.
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sat Jun 02, 2007 4:28 pm

Το forum αυτό λειτουργεί ως βάση γνώσης για ακαδημαϊκά και τεχνολογικά θέματα. Για το λόγο αυτό πιστεύω ότι σε καμία περίπτωση δε πρέπει να διαγράφονται δημοσιεύσεις στις κατηγορίες αυτές.

Σχετικά με τις υπόλοιπες κατηγορίες και κυρίως off-topic & άλλα ψυχαγωγικά θέματα συμφωνώ ότι μπορούν και θα ήταν μάλλον θεμιτό να διαγράφονται αυτόματα topics με ηλικία μεγαλύτερη των 3 (?) ετών
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Sat Jun 02, 2007 4:46 pm

υποθέτω ότι οι συζητήσεις για καταλήψεις και άσυλο είναι αυτές που διαμορφώνουν το προφιλ όσων ποστάρουν και άρα αυτές πρέπει να διαγράφονται
redlabel wrote:Πριν από αρκετά χρόνια, στις εκλογές, πολλοί πολίτες αναρτούσαν στα μπαλκόνια τους σημαίες με τα χρώματα των κομμάτων τους . Αυτό ήταν δικαίωμά τους. Αυτό δεν σημαίνει, όμως , ότι είχε κάποιος άλλος το δικαίωμα να περιδιαβαίνει τους δρόμους και να σημειώνει τι χρώμα ήταν η σημαία κάθε πολίτη
Οκ, δεν είναι θεμιτό να κάτσει κάποιος να σημειώνει τι χρώμα είναι η σημαία του καθένα, αλλά από τη στιγμή που την αναρτώ δημόσια λέω σε όλους τι υποστηρίζω. Δεν μπορώ να περιμένω κάποιος να ξεχάσει τη στάση μου, εφόσον την έκανα δημόσια και με τρόπο ώστε να την δουν όλοι.
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Sat Jun 02, 2007 6:22 pm

redlabel wrote:Πριν από αρκετά χρόνια, στις εκλογές, πολλοί πολίτες αναρτούσαν στα μπαλκόνια τους σημαίες με τα χρώματα των κομμάτων τους . Αυτό ήταν δικαίωμά τους. Αυτό δεν σημαίνει, όμως , ότι είχε κάποιος άλλος το δικαίωμα να περιδιαβαίνει τους δρόμους και να σημειώνει τι χρώμα ήταν η σημαία κάθε πολίτη
Υπάρχει μια διαφορά...τότε την είχε την σημαία στο μπαλκόνι του σπιτιού του, οπότε υπήρχε τρόπος να συνδυάσει ο περιδιαβαστής το δεδομένο (σημαία κόμματος) -το οποίο σήμερα θεωρείται ευαίσθητο - με το context (διεύθυνση) και να μάθαινε κάτι για συγκεκριμένο άτομο, με συγκεκριμένη ταυτότητα.
Στο Venus, το nick κάποιου δεν μπορεί ευθέως να συνδυαστεί με συγκεκριμένα άτομα -πέραν των διαχειριστών/mods/webmasters/VRs -, οπότε δεν πιστεύω ότι νομικά υπάρχει τέτοιο θέμα.

Συμφωνώ με την άποψη του Einherjar. Αν πρέπει από κάπου να σβήνονται, αυτό είναι από το offtopic που κι εκεί έχει νόημα να υπάρχουν μέχρι ένα σημείο.
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Sat Jun 02, 2007 8:36 pm

silegav wrote:
redlabel wrote:Πριν από αρκετά χρόνια, στις εκλογές, πολλοί πολίτες αναρτούσαν στα μπαλκόνια τους σημαίες με τα χρώματα των κομμάτων τους . Αυτό ήταν δικαίωμά τους. Αυτό δεν σημαίνει, όμως , ότι είχε κάποιος άλλος το δικαίωμα να περιδιαβαίνει τους δρόμους και να σημειώνει τι χρώμα ήταν η σημαία κάθε πολίτη
Υπάρχει μια διαφορά...τότε την είχε την σημαία στο μπαλκόνι του σπιτιού του, οπότε υπήρχε τρόπος να συνδυάσει ο περιδιαβαστής το δεδομένο (σημαία κόμματος) -το οποίο σήμερα θεωρείται ευαίσθητο - με το context (διεύθυνση) και να μάθαινε κάτι για συγκεκριμένο άτομο, με συγκεκριμένη ταυτότητα. Στο Venus, το nick κάποιου δεν μπορεί ευθέως να συνδυαστεί με συγκεκριμένα άτομα -πέραν των διαχειριστών/mods/webmasters/VRs -, οπότε δεν πιστεύω ότι νομικά υπάρχει τέτοιο θέμα.

Συμφωνώ με την άποψη του Einherjar. Αν πρέπει από κάπου να σβήνονται, αυτό είναι από το offtopic που κι εκεί έχει νόημα να υπάρχουν μέχρι ένα σημείο.
Να καλωσορίσω στην παρέα τις "παλιοσειρές"!

Άσκηση 1 (προαιρετική-"νόμιμη"): Πόσα nicks μπορεί να αναγνωρίσει ένας χρήστης Χ, με βάση όσα κατά καιρούς έχουν γραφεί στο forum, καθώς και τη συνύπαρξή του (στο ΟΠΑ) με μέλη του forum;

Λάθος απάντηση (εσφαλμένη ερμηνεία του δικαιώματος - περιορισμός της ελευθερίας της έκφρασης): Μπορεί να αναγνωρίσει μερικούς, αλλά μάλλον λίγους. Και τι έγινε; Και αυτοί μπορούν να γίνουν σχετικά εύκολα μη ταυτοποιήσιμοι, άρα δεν υπάρχει πρόβλημα!

Άσκηση 2 (προαιρετική-"ημινόμιμη"): Ποιές πληροφορίες μπορούν να προκύψουν για το χρήστη Χ, με βάση τα κατά καιρούς γραφέντα από αυτόν στο forum; Τι σημαίνει αυτό;

Λάθος απάντηση (εσφαλμένη γενίκευση - άγνοια των συνεπειών του profiling - "σκέφτομαι μόνο την πάρτη μου"): Όσα και να βρουν για μένα δεν με νοιάζει, γιατί δεν έχω τίποτα να κρύψω και γιατί δεν φοβάμαι.

Άσκηση 3 (υποχρεωτική): Οι απόψεις που εκφράζονται ανοιχτά μπορούν να καταγράφονται και να τις επεξεργαζόμαστε; Όλες;

Λάθος απάντηση (άγνοια νόμου και έννοιας καταγραφής/επεξεργασίας): Αφού εκφράζονται ανοιχτά, δεν μπορώ να υποχρεώσω κάποιον να τις ξεχάσει, ας πρόσεχε!

Δ. Γκρ.

ΥΓ-1. Νομικά υπάρχει θέμα και έπρεπε να το ξέρεις silegav, σας το έχω εξηγήσει δύο φορές (λίγο profiling, sorry), αλλά δεν συζητάμε γιαυτό.

ΥΓ-2. Το όλο ζήτημα ίσως είναι καλό θέμα για τις εξετάσεις (τώρα ανεβάζω την επισκεψιμότητα του forum...). Τι λέτε, silegav, einherjar, p3, theo_; (επίσης λίγο profiling, sorry)

ΥΓ. Αν θυμάμαι καλά, μια και το γήρας ου γαρ έρχεται μόνον, ο tsilochr δεν επέλεξε το μάθημά μου και δεν ήλθε στο ΜΠΣ μας, οπότε δικαιούται να μην γνωρίζει κάποια νομικo-τεχνικά ζητήματα, παρότι τα νομικά κείμενα δεν του είναι ξένα... (ακόμη λίγο profiling, my apologies)

Εννοείται ότι το παραπάνω profiling μπορεί να ισχύει - μπορεί και όχι (μόνον οι ενδιαφερόμενο ξέρουν), προφανώς δεν έχει προσωπική χροιά και παρατίθεται just to demonstrate a concept :)
vasvas
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 198
Joined: Fri Jul 09, 2004 2:31 pm

Post by vasvas » Sat Jun 02, 2007 10:36 pm

1. Νομίζω είναι λογικό για λόγους διαχειριστικού καθαρά χαρακτήρα κατά καιρούς να διαγράφονται πολύ παλιά θέματα και μηνύματα.

2. Επίσης νομίζω ότι είναι λογικό να ομαδοποιούνται τα παλιά (αλλά όχι τόσο παλιά ώστε να είναι για σβήσιμο) θέματα μια φορά το χρόνο, όπως συμβαίνει στα θέματα για τα υποχρεωτικά μαθήματα.

3. Για το θέμα "αισθητικής" που έθεσε η sandra δε νομίζω ότι χρειάζετε να γίνει κάτι.

4. Δε θεωρώ ότι υφίσταται θέμα προστασίας προσωπικών δεδομένων.

Δεν αντιλαμβάνομαι το δικαίωμα να εκφράζω γνώμη αλλά αυτή να μην καταγράφεται και να μην τη θυμάται κάποιος... μου φαίνεται ότι όσο τεντώνουμε τα δικαιώματα, τόσο τα καθιστούμε ευάλωτα. Η δημόσια εκφρασμένη προσωπική μας άποψη δεν μπορεί να θεωρείται μη δημοσιοποιήσιμο προσωπικό δεδομένο! Κάποιος που θέλει κάτι να καταγράψει μπορεί να το κάνει εκείνη τη στιγμή. Αν δεν θέλω να ταυτιστώ με τη γνώμη που εξέφρασα υπάρχει το δικαίωμα της ανωνυμίας.

Δείτε και εδώ για κάποιες απόψεις για το θέμα με τις οποίες συμφωνώ:
http://medium.gr/articles/116904445139910.shtml
http://medium.gr/articles/116895823683322.shtml

Η συνεχώς μεγαλύτερη τεχνική δυνατότητα κρατικών υπηρεσιών να συνδυάζουν χωρίς άδεια και έλεγχο δεδομένα που έδωσα σε πολλές διαφορετικές κρατικές υπηρεσίες (πολλά προφανώς ιδιωτικού χαρακτήρα) είναι ανησυχητική και πρέπει να υπάρχουν αυστηροί έλεγχοι και περιορισμοί, αλλά δεν έχει καμμιά σχέση με το Venus.

ΥΓ Αυτό γράφτηκε πριν το μήνυμα του redlabel που προηγείται, και αναφέρεται βέβαια στο θέμα πολιτικής, και όχι το νομικό, αν υπάρχει τέτοιο. Για αυτό, στο επόμενο μήνυμα.

ΥΥΓ Σε θέματα πολιτικής (policy) δεν είναι εύκολο να μιλήσει κανείς για λάθος απαντήσεις νομίζω...

merged

Θα ήταν χρήσιμο να αναφερθεί ο νόμος που υποχρεώνει ένα οργανισμό σαν το Venus και άλλα χίλια φόρουμ να σβήνουν κατά συγκεκριμένο τρόπο (συχνότητα κλπ) τα posts των χρηστών τους.... Αν όντως υπάρχει τέτοιος νόμος, και είναι σαφής ως προς τις απαιτήσεις του (σπάνιο πράγμα για το νομικό μας "πολιτισμό"), και δεν υπάρχει άλλος νόμος που να λέει τα αντίθετα (πράγμα όχι σπάνιο δυστυχώς) το Venus θα πρέπει να τον τηρήσει -- πρέπει να το κοιτάξετε. Ενδεχομένως μια προσθήκη στον κανονισμό λειτουργίας ("αν γραφτείτε αποδέχεστε ότι τα μηνύματα αποθηκεύονται και είναι προσβάσιμα μέχρι να σβηστούν") να είναι επαρκής λύση.
Last edited by vasvas on Sat Jun 02, 2007 10:54 pm, edited 2 times in total.
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Sat Jun 02, 2007 11:52 pm

Απλώς σημειώνω ότι ο Π. Μανδραβέλης είναι δημοσιογράφος και έχει τις απόψεις του, τις οποίες έχουν αποδοκιμάσει, έμπρακτα και κατ' επανάληψη, μεταξύ άλλων, οι (διακομματικοί) αρμόδιοι για την εφαρμογή της σχετικής νομοθεσίας.

Δ. Γκρ.

merged

Ο νομοθέτης συνήθως δεν ασχολείται με πολύ συγκεκριμένους χώρους εφαρμογής του Δικαίου, αλλά τους καλύπτει με μια συνολικότερη προσέγγιση. Ενδεικτικά, βλ. Ν. 2472/1997 και Ν. 2774/1999, όπως συμπληρώθηκαν, ισχύουν και εφαρμόζονται.

Το ενδιαφέρον μου εστιάζεται κυρίως σε θέματα εφαρμογής αρχών (πχ. data retention policy, η οποία πρέπει να συγκλίνει με το νόμο ή/και τη δεοντολογία, όπου υπάρχουν), καθώς και ευαισθητοποίησης σε θέματα δικαιωμάτων. Άλλωστε, οι φοιτητές δεν έχουν τη γνώση και την εμπειρία που απαιτείται για να έχουν τεκμηριωμένη άποψη σε ειδικά νομικο-τεχνικά ζητήματα.

Πιστεύω ότι το forum πρέπει, με κατάλληλες (μικρο)τροποποιήσεις των κανόνων λειτουργίας του, να επιδείξει την ευαισθησία που χρειάζεται, να μην αποκλίνει από το σχετικό θεσμικό πλαίσιο και να διαφυλάξει και τη χρησιμότητα και το χαρακτήρα του.

Δ. Γκρ.
Last edited by redlabel on Sun Jun 03, 2007 12:06 am, edited 3 times in total.
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Post by Proxenos » Sun Jun 03, 2007 12:52 am

Νόμος 2472/1997
'Αρθρο 2 - Ορισμοί
[...]
β) “Ευαίσθητα δεδομένα”, τα δεδομένα που αφορούν στη φυλετική ή εθνική προέλευση, στα πολιτικά φρονήματα, στις θρησκευτικές ή φιλοσοφικές πεποιθήσεις, στη συμμετοχή σε συνδικαλιστική οργάνωση, στην υγεία, στην κοινωνική πρόνοια και στην ερωτική ζωή, στα σχετικά με ποινικές διώξεις ή καταδίκες, καθώς και στη συμμετοχή σε συναφείς με τα ανωτέρω ενώσεις προσώπων.
[...]
Τα "πολιτικά φρονήματα" και ιδιαίτερα οι "φιλοσοφικές πεποιθήσεις" μπορούν να συμπεριλάβουν πολλά και διαφορετικά δεδομένα. Εμπίπτουν οι απόψεις που εκφράζουμε στο forum σε αυτά;
Άρθρο 7
Επεξεργασία ευαίσθητων δεδομένων
1. Απαγορεύεται η συλλογή και η επεξεργασία ευαίσθητων δεδομένων.
2. Κατ΄ εξαίρεση επιτρέπεται η συλλογή και η επεξεργασία ευαίσθητων δεδομένων, καθώς και η ίδρυση και λειτουργία σχετικού αρχείου, ύστερα από άδεια της Αρχής, όταν συντρέχουν μία ή περισσότερες από τις ακόλουθες προϋποθέσεις:
[...]
Μου αρέσουν στα νομικά κείμενα οι παράγραφοι που αποτελούν λογική αλληλοεξαίρεση...

Τώρα ένα καλό ερώτημα είναι: "Η λειτουργία του forum περιλαμβάνει και τη συλλογή και επεξεργασία ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων;" Με άλλα λόγια, η απλή αποθήκευση (έστω για ένα "μεγάλο διάστημα") των δημοσιεύσεων των χρηστών αποτελεί παράδειγμα του ορισμού;

Και ακολουθεί το επόμενο άρθρο, που αναφέρει και τις εξαιρέσεις της εξαίρεσης...
Άρθρο 7Α
Απαλλαγή υποχρέωσης γνωστοποίησης
και λήψης άδειας
1. Ο υπεύθυνος επεξεργασίας απαλλάσσεται από την υποχρέωση γνωστοποίησης του άρθρου 6 και από την υποχρέωση λήψης άδειας του άρθρου 7 του παρόντος νόμου στις ακόλουθες περιπτώσεις:
[...]
γ) Όταν η επεξεργασία γίνεται από σωματεία, εταιρείες, ενώσεις προσώπων και πολιτικά κόμματα και αφορά δεδομένα των μελών ή εταιρειών τους, εφόσον αυτοί έχουν δώσει την συγκατάθεσή τους και τα δεδομένα δεν διαβιβάζονται ούτε κοινοποιούνται σε τρίτους. Δεν λογίζονται τρίτοι τα μέλη ή εταίροι, εφόσον η διαβίβαση γίνεται προς αυτούς για τους σκοπούς των ως άνω νομικών προσώπων ή ενώσεων, ούτε τα δικαστήρια και οι δημόσιες αρχές, εφόσον τη διαβίβαση επιβάλλει νόμος ή δικαστική απόφαση.
[...]
ُΕάν η πρόσβαση λοιπόν επιτραπεί μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη, είναι απαραίτητα και άλλα βήματα; Γιατί, μπορούμε να διαγράψουμε δημοσιεύσεις και απόψεις μελών από τη βάση δεδομένων, από τη μνήμη και τη συνείδησή τους όμως;
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Sun Jun 03, 2007 9:12 am

Μήπως κάποιος που παίρνει την απόφαση να γράψει και να εκθέσει τις απόψεις του, θα πρέπει να είναι υπεύθυνος και για το πόσο αυτές θα είναι "αναρτημένες" στο web? Από το να σβήνονται άκριτα τα πάντα (μέσω ευριστικών) μήπως να χρησιμοποιεί ο χρήστης το κουμπί edit? άλλωστε αυτός αποφασίσε να διατυμπανίσει τις απόψεις του.

Το να γράψεις στο Forum είναι να σας βάζεις τη σημαία του κόμματος, να τη βγάζεις μόνος σου φωτογραφία και να τη στέλνεις σε κάποια εφημερίδα.


[άσχετο mode = on] η ίδια λογική θα πρέπει να εφαρμοστεί και στα ψαχτήρια?[άσχετο mode = off]
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
Post Reply

Return to “Venus Community”