Πόσο συχνά χρησιμοποιείτε το Portal

Οτιδήποτε αφορά την (online και μη) κοινότητα του Venus. Προτάσεις, προβλήματα, meetings...

Πόσο συχνά χρησιμοποιείτε το Portal για να ενημερώνεστε;

Σε καθημερινή βάση
21
43%
Συχνά
10
20%
Σπάνια
10
20%
Καθόλου (Σίγουρα με βρίζει ο P3..!)
8
16%
 
Total votes: 49
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Sat Jun 09, 2007 1:39 pm

HdkiLLeR wrote:Ρε Βαγγέλη μας έκαψες τώρα. Εννοείται ότι είναι open source. Τα πάντα στο venus είναι με open (ουτε καν free αλλά open) source εργαλεία.
OK, δεν με καταλάβατε ή ίσως δεν το διατύπωσα σωστά. Εννοώ να γίνει ένα snapshot του venus προσβάσιμο από όλους ώστε τέτοιες αλλαγές που συζητάμε όπως εννοποίηση του portal με το forum, και βελτιώσεις στη λειτουργικότητα του portal ή του forum να μπορούν να γίνονται από όλους και όχι μόνο από τους διαχειριστές.
Την τελική ευθύνη για την ενσωμάτωση των αλλαγών θα την έχουν οι διαχειριστές αλλά θα μπορούν να συνεισφέρουν όλοι είτε γνωρίζονται προσωπικά με τους διαχειριστές είτε όχι.
Εντάξει η phpbb και η mysql είναι open εργαλεία αλλά το σχήμα της βάσης μπορεί να έχει αλλάξει από την αρχική εγκατάσταση. Ή για παράδειγμα το portal δεν είναι κομμάτι της phpbb (αν δεν κάνω λάθος).

Anyway, επί του θέματος του thread, εγώ όταν μπαίνω στο venus τις πιο πολλές φορές (όχι όλες) ξεκινάω από το portal. Αλλά επειδή δεν μπαίνω καθημερινά χάνω άρθρα τα οποία μετά δεν κάνω τον κόπο να τα ψάξω στις επόμενες σελίδες για να δω ποια δεν έχω προλάβει. Οπότε αν υπήρχε ένας τρόπος να δω (μέσα από το venus) ποια δεν έχω διαβάσει θα με βόλευε.
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Sat Jun 09, 2007 3:01 pm

Ρε P3 δεν μπορείς να δείς τα στατιστικά του Apache για το κατα πόσο διαβάζει ο κόσμος το portal ή όχι ?
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Sat Jun 09, 2007 3:26 pm

μα δεν την άνοιξε ο P3 την ψηφοφορία, ούτε το μόνο θέμα της είναι αν το χρησιμοποιείτε ή όχι (βλέπεις γίνεται ενδιαφέρων διάλογος γύρω απ' το θέμα)

P3 knows everything :-D
alexo
Venus Former Team Member
Posts: 1305
Joined: Wed Apr 21, 2004 7:00 pm

Post by alexo » Sat Jun 09, 2007 4:32 pm

The Punisher wrote:μα δεν την άνοιξε ο P3 την ψηφοφορία, ούτε το μόνο θέμα της είναι αν το χρησιμοποιείτε ή όχι (βλέπεις γίνεται ενδιαφέρων διάλογος γύρω απ' το θέμα)

P3 knows everything :-D
Ναι ρε παιδιά εγώ την άνοιξα, όχι ο P3.
Κυρίως για να δούμε για ποιους λόγους δεν το χρησιμοποιούν όσοι δεν τον χρησιμοποιούν..
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Sat Jun 09, 2007 7:49 pm

Α.
vangos wrote:Κάθε καινούργιο άρθρο που μπαίνει στο portal θα εμφανίζεται παράλληλα και στο φόρουμ σαν ένα ξεχωριστό thread που θα έχει ως πρώτο post το αντίστοιχο άρθρο. Έτσι θα εμφανίζεται και στις τελευταίες δημοσιεύσεις του φόρουμ και θα έχουν τη δυνατότητα η χρήστες να το σχολιάσουν. Πολλές φορές μου έχει τύχει να θέλω να σχολιάσω ένα άρθρο του portal αλλά δεν είχα τη δυνατότητα.
Και γιατί να το κάνω εγώ αυτό και να μη το κάνει ο κάθε χρήστης που διαβάζει το άρθρο και θέλει να το σχολιάσει! Αν εσύ λοιπόν διαβάσεις κάτι και θέλεις να το σχολιάσεις κάνεις ένα copy και ανοιγεις ένα νέο Thread το πετάς με ένα paste και απο κάτω γράφεις και το σχόλιο σου! Γιατί δηλαδή να κάνω το διπλόpostarισμα εγώ? Με πιάνεις?

Β. Μπορώ και βλέπω στατιστικά για την επισκεψιμότητα του portal, μην ανησυχείται!! Το θέμα δεν είναι να κατσαδιάσουμε αυτούς που δεν το παρακολουθούν αλλα να βρούμε τι έιναι αυτό που δεν τους εκύει ώστε να το φτιάξουμε και να τους ελκύσει και αυτούς! Το φόρουμ απευθύνεται σε όλους οπότε to feedback είναι πάντα ευπρόσδεκτο!

Γ. Τέλος ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, αλλά πολλά συγχαρητήρια ανήκουν και στη nantia_86 και στον silegav που ηταν προκάτοχος και στο Sreak που ήταν πάντα backup! Επίσης τα συγχαρητήρια πάνε σε όλους εσάς που κρατατε το Venus ζωντανό και δυνατό, ώστε να μας δίνετε όρεξη να το επεκτείνουμε συνέχεια! Το Venus είναι κοινότητα και ως κοινότητα η ψυχή της είναι τα μέλη της!
Συγχαρhτήρια στα μέλη της κοινότητας του Venus!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by rapadder » Sat Jun 09, 2007 8:20 pm

Προσωπικά δεν πηγαίνω στο portal παρά κατευθείαν στο forum και στο Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη. Το portal δεν είναι ο Δημοσιογραφικός Οργανισμός Λαμπράκη. Γενικά δεν βλέπω ιδιαίτερο λόγο ύπαρξης του Portal. Περισσότερο φόρτος για τους διαχειριστές είναι που αναλαμβανουν και τον ρόλο του Δημοσιογράφου.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Sun Jun 10, 2007 11:14 am

αν το έβλεπες ίσως να είχες άλλη άποψη...πως μπορείς να λες ότι δεν είναι καλό από την στιγμή που δεν το βλέπεις?

Δεν είναι θέμα δημοσιογραφίας...είναι θέμα "βλέπω ενδιαφέροντα νέα που συνάδουν με τον χαρακτήρα της κοινότητας και πιθανώς την ενδιαφέρουν κι αυτήν"...αυτό ακριβώς κάνουν τα portals...news aggregation and retransmiting...
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Sun Jun 10, 2007 12:20 pm

εγώ απλά πρότεινα να την "ένωση" πρώτης σελίδας με το forum αφενός για να αυξηξεί η επισκεψιμότητα και αφετέρου να μπορούμε να σχολιάζουμε την εκάστοτε είδηση κατευθείαν χωρίς να χρειαστεί να κάνουμε copy paste στο forum.

Ως προς την λειτουργικότητα νομίζω ότι θα είναι πολύ καλή κίνηση, αλλά δεν γνωρίζω καθόλου αυτές τις πλατφόρμες και ήδη αναφέρθηκε ότι για τεχνολογικούς λόγους (εκδόσεις λογισμικού, ασφάλεια) δεν είναι εύκολο.
User avatar
maria_
Venus Former Team Member
Posts: 1255
Joined: Wed Feb 15, 2006 9:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Peridon

Post by maria_ » Sun Jun 10, 2007 12:29 pm

sandra wrote:sagwnia άλλο το portal άλλο το φόρουμ... Λοιπόν ψήφισα συχνά γιατί έχει γίνει καθημερινά τις τελευταίες μέρες μόνο. Κι εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να γίνει κάτι για να του δίνουμε περισσότερη σημασία... Δεν λέω τις υπογραφές των κοριτσιών με link γι'αυτό... :-p Νομίζω ότι χρειάζεται μια πιο δραστική λύση, αλλά αυτήν την στιγμή δεν έχω ιδέες :lol:
sandra τα links στις υπογραφές οπωσδήποτε δεν είναι λύση στο πρόβλημα.Μπήκαν απλά για να "υπενθυμίσουν" σε όσους τις προσέξουν,την ύπαρξη του portal.
Επειδή οι περισσότεροι χρήστες μπαίνουν κατευθείαν στο forum,ίσως πρέπει να γίνει κάποιο είδος "σύνδεσης" με το portal (π.χ.να μπουν links με τα νεότερα άρθρα ή να μπουν κάπου στο forum οι κατηγορίες άρθρων όπως υπάρχουν εδώ)

[ψιλο-off]Αν βρούμε κάποιο ενδιαφέρoν αρθράκι το στέλνουμε στον P3 ή στη nantia;[/ψιλο-off]
Βάλε φωτιά σε ό,τι σε καίει, σε ό,τι σου τρώει την ψυχή
Έξω οι δρόμοι αναπνέουν διψασμένοι, ανοιχτοί!
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Sun Jun 10, 2007 12:36 pm

P3 για τα άρθρα, nantia για τα μαθήματα
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Sun Jun 10, 2007 12:51 pm

tsilochr wrote:εγώ απλά πρότεινα να την "ένωση" πρώτης σελίδας με το forum αφενός για να αυξηξεί η επισκεψιμότητα και αφετέρου να μπορούμε να σχολιάζουμε την εκάστοτε είδηση κατευθείαν χωρίς να χρειαστεί να κάνουμε copy paste στο forum.
Συμφωνώ και επαυξάνω - το έχω αναφέρει αρκετές φορές.
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Sun Jun 10, 2007 12:54 pm

εγώ πάντως με το rss του portal βολεύτηκα...δεν έχω παράπονο...
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
debbie
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1268
Joined: Sat Dec 23, 2006 2:06 am

Post by debbie » Sun Jun 10, 2007 1:08 pm

maria_ wrote:sandra τα links στις υπογραφές οπωσδήποτε δεν είναι λύση στο πρόβλημα.Μπήκαν απλά για να "υπενθυμίσουν" σε όσους τις προσέξουν,την ύπαρξη του portal.
Επειδή οι περισσότεροι χρήστες μπαίνουν κατευθείαν στο forum,ίσως πρέπει να γίνει κάποιο είδος "σύνδεσης" με το portal (π.χ.να μπουν links με τα νεότερα άρθρα ή να μπουν κάπου στο forum οι κατηγορίες άρθρων όπως υπάρχουν εδώ)
maria_+++++++
sandra σαφώς και δεν είναι λύση του προβλήματος τα links στις υπογραφές,όπως είπε και η Μαρία.
Τουλάχιστον είναι ένας "τρόπος σύνδεσης" του φόρουμ με το portal, και το βλέπουν όσοι δεν το επισκέπτονται ;)
Αλλά θέλω να πιστεύω οτι συνεισφέρουν έστω και λίγο στην επίλυση του προβλήματος
φυσικά και πρέπει να γίνει κάτι πιο "δραστικό"
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Sun Jun 10, 2007 1:38 pm

Αυτό που λέτε με το σχολιασμό των ειδήσεων του portal όντως θα ήταν πολύ χρήσιμο αλλά οι διαχειριστές μας δε μπορούν να βρουν κάτι ώστε να μπορεί να γίνει αυτό με το υπάρχον software του portal.
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Sun Jun 10, 2007 4:29 pm

maria_ wrote:[ψιλο-off]Αν βρούμε κάποιο ενδιαφέρoν αρθράκι το στέλνουμε στον P3 ή στη nantia;[/ψιλο-off]
Στείλτε ότι θέλετε με mail στο webmaster ατ venus.cslab.aueb.gr και θα το βλέπει ο εκάστοτε webmaster.

Περιμένου(ν/μ)ε άρθρα σας και ότι ενδιαφέρον βρείτε στην διάρκεια δική σας ενημέρωσης!
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by rapadder » Sun Jun 10, 2007 5:03 pm

silegav wrote:Aν το έβλεπες ίσως να είχες άλλη άποψη...πως μπορείς να λες ότι δεν είναι καλό από την στιγμή που δεν το βλέπεις?
Προφανώς γιατί έριχνα ματιές τις τελευταίες ημέρες που ξεκίνησε η συζήτηση ;). Σε κάθε περίπτωση δικός σας είναι ο χρόνος, εσείς αποφασίζετε που θα τον διαθέσετε. Επίσης το e-mail είναι μια καλή λύση για να μην έχουν οι υπεύθυνοι τον φόρτο του Δημοσιoγράφου που έγραψα στο προηγούμενο post.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Sun Jun 10, 2007 9:23 pm

xrokos wrote:Αυτό που λέτε με το σχολιασμό των ειδήσεων του portal όντως θα ήταν πολύ χρήσιμο αλλά οι διαχειριστές μας δε μπορούν να βρουν κάτι ώστε να μπορεί να γίνει αυτό με το υπάρχον software του portal.
Αυτό σου το είπαν οι διαχειριστές ή το συμπέρανες μόνος σου; :)
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Sun Jun 10, 2007 9:40 pm

Γενικότερα υπάρχει τέτοιο θέμα γιατί είναι διαφορετικές οι βάσεις του portal και του forum...και να μην του τό'παν οι διαχειριστές, έχει ειπωθεί ίσα με 10 φορές... :-)
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Mon Jun 11, 2007 1:14 pm

Αν αποφασιστεί να γίνει κάτι δε νομίζω ότι η υλοποίηση θα είναι το πρόβλημα. Δεν ξέρω πως είναι το σχήμα της βάσης του portal για να προτείνω συγκεκριμένη λύση. Γι' αυτό είπα ποιο πάνω να γίνει open όλο το venus.

Το θέμα νομίζω πως είναι αν εξυπηρετεί από πλευράς λειτουργικότητας και αισθητικής. Κατά τη γνώμη μου από όσον αφορά τη λειτουργικότητα η ενοποίηση portal-forum θα βοηθούσε. Από πλευράς αισθητικής δεν είμαι και τόσο σίγουρος μιας και θα φαίνεται η ίδια πληροφορία σε δύο σημεία.
Post Reply

Return to “Venus Community”