Πρόβλημα στα WinXP με Ελληνικά!

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
specton
bit level
bit level
Posts: 38
Joined: Sat Dec 16, 2006 9:03 pm

Πρόβλημα στα WinXP με Ελληνικά!

Post by specton » Sat Jun 23, 2007 6:11 am

Γεια σας, θα ζητούσα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε.
Συγκερκιμένα έχω Windows Service Pack 2, (αυθεντικά..), αλλά αγγλική γλώσσα. Και ενώ έχω βάλει support ελληνικά και πληκτρολόγιο, έχω πρόβλημα με κάποια αρχεία στα ελληνικά (βασικά με txt και srt και sub που είναι υπότιτλοι για ταινίες), αλλά ακόμα και ένα πρόγραμμα να έχει την δυνατότητα να είναι στα ελληνικά, τα βγάζει ακαταλαβίστικά! Να δείξω τι εννοώ με screenshot:

Image


Image

ΔΕΝ ξέρω τι να κάνω... Είδα λίγο και τα options στο WordPad όλα σωστά φαίνονται... Όποιος μπορεί να βοηθήσει με κανέναν patch να κατεβάσω ή κάτι οτιδήποτε, ας γράψει εδώ..
Ευχαριστώ πολύ!
Image
ASOEE-Online.gr
my blog: akyro.net
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Sat Jun 23, 2007 12:16 pm

Για τα αρχεία txt κλπ μπορείς να κατεβάσεις το notepad2 και να αλλάξεις από το File/Encoding την κωδικοποίηση ώστε να μπορείς να δεις τα περιεχόμενά τους.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Sat Jun 23, 2007 12:53 pm

Από το Regional and Language Settings στο Control Panel έχεις κοιτάξει τις ρυθμίσεις και στις τρεις καρτέλες για τα ελληνικά?
Επίσης αν κατάλαβα καλά π.χ. δημιουργείς ένα νέο αρχείο π.χ. Word με ελληνικούς χαρακτήρες και σου το βγάζει με ακαταλαβίστικους? (όπως στο screenshot)
Η' μια ωραία πρωΐα εκεί που όλα ήταν κανονικά ξαφνικά άρχισες να βλέπεις τα ακαταλαβίστικα?
S.S.D.D.
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Sat Jun 23, 2007 1:19 pm

στα Regional and Language Settings πήγαινε στο advanced και κοίτα την ρύθμιση στο Language for non Unicode programs
specton
bit level
bit level
Posts: 38
Joined: Sat Dec 16, 2006 9:03 pm

Post by specton » Sat Jun 23, 2007 2:31 pm

Το πρόβλημα λύθηκε χάρις στην συμβουλή του tsilochr.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, το είχα εδώ και μισό χρόνο απλά δεν είχα ασχοληθεί! Και στα 2 pc...
Image
ASOEE-Online.gr
my blog: akyro.net
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Sat Jun 23, 2007 3:00 pm

specton wrote:Το πρόβλημα λύθηκε χάρις στην συμβουλή του tsilochr.
Το λογαριασμό που τον στέλνω? :-p :-p :-p
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Sun Jun 24, 2007 3:43 am

[Για την ιστορία]
Η δυνατότητα του να αλλάξεις το codepage (Γιατί αυτό έκανες specton :) ουσιαστικά) είναι από τις καλές αλλαγές από Win98SE -> WinXP/Vista :)
Πιο παλιά ήθελε reinstall τα Windows για να διορθωθεί! :-p
[/Για την ιστορία]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”