Πρόταση για το forum

Οτιδήποτε αφορά την (online και μη) κοινότητα του Venus. Προτάσεις, προβλήματα, meetings...
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Πρόταση για το forum

Post by AnINffected » Wed Sep 01, 2004 3:57 am

Κατ'αρχήν συγχαρητήρια για το site το οποίο βρίσκω εκπληκτικό και πληρέστατο παρ'όλο που είμαι καινούργιος στην παρέα...

Και τώρα που σας "επιβράβευσα" αρκετά :smt118 :smt118 στο προκείμενο, όπως έλεγε και χαρακτήρας από σήριαλ στη τηλεόραση...

Προτείνω, εφόσον φυσικά έχετε χρόνο και διάθεση, να βάλετε μία νέα ενότητα ή οποία να απευθύνεται σε αρχάριους στο χώρο, ή, αν δε θέλετε τόσο μεγάλη προσέλευση, τουλάχιστον σε πρωτοετείς του τμήματος που αντιμετωπίζουν προβλήματα με τους υπολογιστές και τη χρήση τους ή έχουν απορίες όσον αφορά τα βασικά θέματα και έννοιες κλπ.

Ξέρω ότι ίσως στην πράξη να είναι παλούκι, αλλά είναι μία ιδέα...
Εξάλλου έχω ένα σωρό απορίες!!! :smile:
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Wed Sep 01, 2004 10:13 am

Βασικά είναι στα σκαριά και μπορούμε να πούμε σε φάση κατασκευής ένα άλλο κομμάτι του site το οποίο θα λειτουργεί σαν Portal και μέσα σε αυτό σκεφτόμαστε να βάλουμε και έναν τομέα με tutorials και γενικά How to οδηγούς.
Το Portal σύντομα θα ανέβει (ελπίζω να προσπεράσουμε τις δυσκολίες που έχουν παρουσιαστεί) και από εκεί και πέρα αρχίζουν όλοι να συμετέχουν σε αυτό στέλνοντας μας τα δικά τους tutorials και ότι έχουν ευχαρίστηση.

Για τα προβλήματα και ερωτήσεις πάνω σε υπολογιστές και θέματα hardware και software υπάρχουν οι αντίσοιχες θεματικές ενότητες που νομίζω ότι λειτουργούν αρκετά καλά.

Για ότι απορία έχεις, feel free to ask εκεί και σίγουρα θα σου απαντήσει κάποιος, αν όχοι κάποιοι.
:-)
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Wed Sep 01, 2004 11:21 am

Να προσθέσω μόνο ότι σίγουρα οι απορίες που θα έχει εσύ και όλοι οι άλλοι, σχετικές με Η/Υ, θα μπορούν να μπουνσε κάποια κατηγορία της Τεχνολογίας.
Αν τώρα δεν βρίσκεις κάτι που να ταιριάζει απόλυτα, βαζεις το θέμα σου όπου νομίζεις και αν υπάρχει πρόβλημα, το μεταφέρουμε εμείς εκεί που πρέπει

Happy posting!
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Re: Πρόταση για το forum

Post by HdkiLLeR » Wed Sep 01, 2004 11:39 am

AnINffected wrote: Εξάλλου έχω ένα σωρό απορίες!!! :smile:
Τεχνολογία(hardware,software,...,) post it !! :) :), σε περιμένουμε :)
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Thu Sep 02, 2004 6:39 pm

Μέρος της συζήτησης μεταφέρθηκε στη θ.ε. Tutorial για registry
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
semis19
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1607
Joined: Sat May 01, 2004 12:10 am
Location: Άνω Γλυφάδα - Αθήνα
Contact:

Post by semis19 » Sun Sep 05, 2004 12:57 am

Πιστέυω ότι πρέπει να οργανωθούμε όλοι μας (συντονιστές, διαχειριστές, μέλη) στο forum για καλύτερο promotion και παρακίνηση των χρηστών (παλιών και νέων) να δημοσιεύουν posts. Διότι παρόλο που τα μέλη του forum είναι πολλά ούτε το 1/10 από αυτούς δεν δημοσιεύουν και το forum έχει αποκτήσει συντεχνιακό χαρακτήρα ...
υγ: προσοχή, δεν επιρρίπτω ευθύνες σε κανένα απλά πρέπει όλοι μαζί με συνέργεια να συμβάλλουμε στην καθολική μορφή του forum :-D :-D
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sun Sep 05, 2004 2:27 am

Έχεις δίκιο. Όμως πρέπει να παραδεχτείς ότι κατά τη διάρκεια των μαθημάτων η συμμετοχή ήταν μεγαλυτερη. Την καλοκαιρινή περίοδο μόνο οι συχνοί χρήστες παραμένουν.
Μπορείς να κάνεις πολλά έτσι ώστε αρκετός κόσμος να σε προσέξει. Δεν μπορείς όμως αν δεν έχει κάτι να πει, να τον κάνεις να μιλήσει. Οποιαδήποτε πρόταση είναι βέβαια, όπως πάντα, ευπρόσδεκτη!
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
semis19
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1607
Joined: Sat May 01, 2004 12:10 am
Location: Άνω Γλυφάδα - Αθήνα
Contact:

Post by semis19 » Sun Sep 05, 2004 4:16 am

Όμως πρέπει να παραδεχτείς ότι κατά τη διάρκεια των μαθημάτων η συμμετοχή ήταν μεγαλυτερη.
Νομίζω ότι τα posts των συχνών μελών ήταν πιο πολλά αλλά λίγη σημασία έχει προσωπικά θα προσπαθήσω για την κατεύθυνση που περιέγραψα πιο πάνω ...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sun Sep 05, 2004 4:38 am

semis19 wrote:Πιστέυω ότι πρέπει να οργανωθούμε όλοι μας (συντονιστές, διαχειριστές, μέλη) στο forum για καλύτερο promotion και παρακίνηση των χρηστών (παλιών και νέων) να δημοσιεύουν posts. Διότι παρόλο που τα μέλη του forum είναι πολλά ούτε το 1/10 από αυτούς δεν δημοσιεύουν και το forum έχει αποκτήσει συντεχνιακό χαρακτήρα ...
υγ: προσοχή, δεν επιρρίπτω ευθύνες σε κανένα απλά πρέπει όλοι μαζί με συνέργεια να συμβάλλουμε στην καθολική μορφή του forum :-D :-D
Έχεις απόλυτο δίκιο. Απο την μεριά μας σε λίγο καιρό θα εγκαινιάσουμε μιά νέα σειρά υπηρεσιών που κυρίως έχει την αύξηση του ενδιαφέροντος συμετοχής σε συζητήσεις. Παρά το γεγονός ότι τα άτομα που είναι βασικοί posters λιγοστεύουν υπάρχουν αρκετοί που είναι απλά logged in ή άτομα που επισκέπτονται το site συχνά και δεν είναι καν registered. Μετά τις βασικές αλλαγές με λίγη βοήθεια απο όλους εσάς που δίνετε ζωή σε αυτές τις προσπάθειες η εικόνα αυτή μπορεί να διαφοροποιηθεί.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
semis19
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1607
Joined: Sat May 01, 2004 12:10 am
Location: Άνω Γλυφάδα - Αθήνα
Contact:

Post by semis19 » Sun Sep 05, 2004 4:51 am

Πιστεύω να δικαιωθείτε γιατί και εσείς καταναλώνετε πολύ από το χρόνο σας για το forum ... και πίστεψέ με καταλαβαίνω πως είναι γιατί δε μας περισσεύει δυστυχώς ...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sun Sep 05, 2004 4:53 am

Σώπα μωρέ εγώ προσωπικά επειδή γουστάρω το κάνω :). Βέβαια όχι ότι έχω άπειρο χρόνο...Όπως βλέπεις τέτοιες ώρες μου περισεύουν για να παίξω λιγάκι :)
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by rapadder » Sun Sep 05, 2004 11:31 am

Έχουμε περίοδο εξεταστικής και οι περισσότεροι είναι χρονικά πιεσμένοι. Νομίζω ότι για τις δεδομένες συνθήκες είναι πολύ καλά. Θα μπορούσε βέβαια να έχουμε μεγαλύτερη συμμετοχή από κάποια μέλη. Αυτό που με ικανοποιεί είναι το επίπεδο του forum που διατηρεί μια πλούσια θεματολογία, από Βιβλία μέχρι υπαρξιακού περιεχομένου θέματα. Οι περισσότερες συζητήσεις έχουν ένα επίπεδο χωρίς να είμαστε ούτε το club των φύτουλων πληροφορικάριων, αλλά ούτε και ένα χαζοχαρούμενο forum που όλη την ώρα κάποιος Μάκης θα κάνει post σε κάποια Σούλα και τούμπαλιν. Δύο απλά πράγματα θα αυξήσουν την συμμετοχή κατά την ταπεινή μου γνώμη:

1. Η θεματολογία σχετικά με μαθήματα (υποχρεωτικά κυρίως), που θα απευθύνεται σε φοιτητές όλων των ετών. Δεν θα λύνουμε εργασίες, απλά απορίες σχετικά με το μάθημα. Σε κάποια μαθήματα θα μπορούν να αναρτώνται και σημειώσεις (επίσημες ή ανεπίσημες) και γενικά θα παρέχεται κάθε είδους βοήθεια. Αυτό που γίνεται ήδη δηλαδη θα επεκταθεί (από τους φοιτητές κάθε έτους) στα μαθήματα κοινού ενδιαφέροντος. Απλά κάποιος θα πρέπει να ανάψει την σπίθα της συζήτησης, ίσως κάποιος διαχειριστής, και αυτή θα εξελίσσεται μόνη της (με τονωτικές παρεμβάσεις :-)).

2. Να πέσει λίγο διαφήμιση. Όπως οι παρατάξεις αρέσκονται στο να βγάζουν λόγους και να μοιράζουν ανακοινώσεις στους πρωτοετείς, έτσι και κάποιοι θα μπορούσαν να βγάλουν κάποιες φωτοτυπίες στις οποίες θα περιέγραφαν το forum και τι μπορεί να προσφέρει στους πρωτοετείς και να τους τις μοίραζαν. Στο κάτω κάτω δεν είμαστε κανένα ιδιωτικό forum, έχουμε και ολόκληρη απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του τμήματος να πιστοποιεί την ύπαρξη μας. Μια παραπομπή στο forum από το cs.aueb.gr πρέπει επίσης να προστεθεί. Στους πίνακες ανακοινώσεων των δύο εργαστηρίων μπορεί να αναρτηθεί μια τέτοια φωτοτυπία (η οποία όπως έγραψα δεν θα γράφει απλά venus.cslab.aueb.gr αλλά θα είναι πιο αναλυτική).

Νομίζω ότι αυτά είναι υπεραρκετά και απλά θα πρέπει να έχουμε υπομονή λίγων εβδομάδων και τα πράγματα θα πάρουν το δρόμο τους.
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sun Sep 05, 2004 12:58 pm

Στη παρουσίαση του τμήματος σε υποψήφιους φοιτητές δώσαμε ενημερωτικά φυλλάδια και σκοπεύουμε να γίνει κάτι παρόμο κατά τη διάρκεια των εγγραφών
Στο cs.aueb.gr υπάρχει παραπομπή στο forum. Βρίσκεται στον τομέα Χρήσιμες Πληροφορίες
Στους πίνακες ανακοινώσεων των εργαστηρίων, αλλά και μέσα στα εργαστήρια, υπάρχει από το προηγούμενο εξάμηνο ενημερωτικό φυλλάδιο
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Post by Ethel » Sun Sep 05, 2004 1:24 pm

Θα συμφωνήσω με όλους τους προλαλήσαντες και τις προτάσεις τους. Να επισημάνω επίσης ότι σκοπός μας είναι ο χαρακτήρας του όλου portal και του forum κατά συνέπεια να παγιοποιηθεί σαν τεχνολογικός και σχετικός με το αντικειμενο του τμήματος.
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Tue Sep 07, 2004 4:27 am

Τη στιγμή που γράφω αυτό το μήνυμα βλέπω το παρακάτω warning στο επάνω μέρος της οθόνης το οποίο δε ξέρω ακριβώς τι σημαίνει βέβαια :roll: αλλά σας επιστώ την προσοχή...

Code: Select all

Warning: mysql_free_result(): 46 is not a valid MySQL result resource in /var/www/forum/db/mysql4.php on line 318


Ήθελα να σας πώ λοιπόν ότι έχω μιλήσει σε κάποια άτομα για το forum αλλά η φωνή μου πλανήθηκε εν τη ερήμω...Σκέφτηκα όμως, τί θα λέγατε να κάνατε μία παρουσίαση σε αίθουσα/αμφιθέατρο(με slides και τέτοια), ή ακόμη καλύτερα στο εργαστήριο πρόπτ. ή στο κέντρο υπολογιστών;

Ανεξάρτητα απ'αυτό, όντως το forum χρειάζεται κάποια μορφή διαφήμισης.Εγώ για 6 ολόκληρους μήνες δεν είχα ιδέα για την ύπαρξη του, δυστυχώς!Από το ανανεωμένο site του cs.aueb το ανακάλυψα.

Προσωπικά πάντως θα ρίχνω πάντα κανένα post-ακι που-και-που! :smile: ;)
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Tue Sep 07, 2004 12:10 pm

εγώ έχω παρατηρήσει ότι τις περισσότερες φορές το πρόβλημα δεν είναι η διαφήμιση, αλλά η εξοικείωση με το forum. Τι εννοώ: γενικότερα ακόμα και από άτομα που ασχολούνται με πληροφορική λίγοι είναι αυτοί που μπορούν να καταλάβουν την έννοια των forums ως κοινοτήτων που θα ανταλλάξουν μηνύματα με άλλα άτομα, άλλοι πάλι έχουν αντιμετώπιση του στυλ "τι να πάω τώρα εγώ να γράψω, ντρέπομαι κτλ", άλλοι δεν ξέρουν πως να κάνουν post κτλ.

Θα πρότεινα λοιπόν όταν το forum θα βρίσκεται κοντά στο τελικό του στάδιο να προστεθεί ένα link κάπου με οδηγίες χρήσης για αρχή ή ένα FAQ που να πούμε εκεί τι ερωτήσεις μας έχουν κάνει αυτοί στους οποίους έχουμε πει για το venus ή ακόμα και με δικές μας απορίες..Μπορεί και να βοηθήσει..
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Tue Sep 07, 2004 12:45 pm

AnINffected wrote:Τη στιγμή που γράφω αυτό το μήνυμα βλέπω το παρακάτω warning στο επάνω μέρος της οθόνης το οποίο δε ξέρω ακριβώς τι σημαίνει βέβαια :roll: αλλά σας επιστώ την προσοχή...

Code: Select all

Warning: mysql_free_result(): 46 is not a valid MySQL result resource in /var/www/forum/db/mysql4.php on line 318
Πρέπει να αποκαταστάθηκε τώρα.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Tue Sep 07, 2004 2:19 pm

Εγώ πάλι σκεφτόμουν να κάνουμε το venus default home page στο cslab1 στον explorer (και αν γίνεται - εύκολα - και στον mozilla και στο cslab2)...
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Tue Sep 07, 2004 2:51 pm

Η πρόταση σου πιστεύω πως ακούγεται καλή σαν ιδέα αλλά οι χρήστες συνηθίζουν να αγνοούν τις homepages!Αν κρίνω απο τον εαυτό μου τουλάχιστον... :oops:

Θα μπορούσατε να βάλετε ένα μεγάλο, ευδιάκριτο link στη κεντρική σελίδα του cs.aueb...

Παρεπιπτόντως δε λειτουργεί η html στα posts μου αυτή τη στιγμή...Ξέρω σας ζάλισα αλλά...
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Tue Sep 07, 2004 3:31 pm

Αυτό με την homepage δεν εξαρτάται από εμάς, ούτε από τους admins του cslab. Το όλο θέμα έγκειται στην γενικότερη πολιτική του εργαστηρίου και μπορεί και του κέντρου δικτύων.
Το Link στην κεντρική σελίδα του πανεπιστημίου επίσης δεν είναι στο χέρι μας, αλλά στην σχεδιαστική ομάδα του site και βέβαια για να μπει εκεί ένα Link πρέπει να περάσει από 100+ συνελεύσεις, οπότε ψάχνουμε για άλλους τρόπους.
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Tue Sep 07, 2004 3:39 pm

mikem4600 wrote:Εγώ πάλι σκεφτόμουν να κάνουμε το venus default home page στο cslab1 στον explorer (και αν γίνεται - εύκολα - και στον mozilla και στο cslab2)...
Το είχαμε ζητήσει αλλά η πρότασή μας είχε απορριφθεί
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Tue Sep 07, 2004 5:16 pm

Σχετικά με το cslab ναι όντως υπάρχει θέμα πολιτικής οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω. Αυτό που μπορεί σίγουρα να γίνει είναι μια full παρουσίαση σε κάποια φάση κυρίως σε νέους φοιτητές ώστε να υπάρξει και συνέχεια.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
Post Reply

Return to “Venus Community”