Venus, χώρος διαφήμισης;

Οτιδήποτε αφορά την (online και μη) κοινότητα του Venus. Προτάσεις, προβλήματα, meetings...
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Tue Jul 31, 2007 6:42 pm

fo@ wrote:Αφού είχες την αντίληψη να κοιτάξεις κάτω από την επιφάνεια και να βρεις και θετικά και αρνητικά για τη διαφήμιση, τότε σίγουρα μπορείς να καταλάβεις τη στοιχειώδη διαφορά μιας τεχνολογικής καινοτομίας από μια τιμολογιακή παράθεση ενός πακέτου προσφορών και να φιλτράρεις ανάλογα.
Δεν μπορώ να την καταλάβω μάλλον....

Δεν ήταν κάτω από την επιφάνεια τα θετικα κι αρνητικά...εκεί είναι και τα δύο. Το θέμα είναι απο ποιά σκοπιά τα βλέπεις...

Εγώ προσωπικά θεωρώ σημαντικότατο να είναι κάθε μέρα ανανεωμένο το portal. Έχω καταλήξει να ενημερώνομαι από μερικά sites επειδή ακριβώς κάθε μέρα που μπαίνω έχουν νέα πράγματα να διαβάσω.

Αν εσένα δεν σε ενδιαφέρουν αυτά που γράφει το portal, έχεις εναλλακτικές:
α) στείλε κάτι που ενδιαφέρει
β) μην το διαβάζεις
γ) πες την άποψη σου για να την λάβουν υπόψιν τους όσοι πρέπει.

Το γ το έχεις κάνει...ελπίζω από τα υπόλοιπα να ακολουθήσεις το α. Ας μην επαναλαμβανόμαστε.

Διαγραφή ειδήσεων δεν νομίζω πως έχει νόημα να γίνει, καθώς κάποιον μπορεί να τον ενδιαφέρει να ενημερωθεί από την διαφήμιση της vodafone...ποτέ δεν ξέρεις.... μπορούμε πάντα να το γεμίσουμε με ειδήσεις που ενδιαφέρουν τους ενεργούς χρήστες του...
User avatar
fo@
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 337
Joined: Mon Jun 19, 2006 12:35 pm

Post by fo@ » Tue Jul 31, 2007 7:29 pm

silegav wrote:
fo@ wrote:Αφού είχες την αντίληψη να κοιτάξεις κάτω από την επιφάνεια και να βρεις και θετικά και αρνητικά για τη διαφήμιση, τότε σίγουρα μπορείς να καταλάβεις τη στοιχειώδη διαφορά μιας τεχνολογικής καινοτομίας από μια τιμολογιακή παράθεση ενός πακέτου προσφορών και να φιλτράρεις ανάλογα.
Δεν μπορώ να την καταλάβω μάλλον....

Δεν ήταν κάτω από την επιφάνεια τα θετικα κι αρνητικά...εκεί είναι και τα δύο. Το θέμα είναι απο ποιά σκοπιά τα βλέπεις...
Το βλέπω από τη σκοπιά ότι διαφήμιση συγκαλυμμένη σε μορφή είδησης δεν έχει θέση σε site φοιτητών πληροφορικής ενός τμήματος ειδικά όταν δεν έχει να προσφέρει τίποτα παραπάνω από τον ίδιο αυτό το σκοπό της διαφήμισης.
silegav wrote: Εγώ προσωπικά θεωρώ σημαντικότατο να είναι κάθε μέρα ανανεωμένο το portal. Έχω καταλήξει να ενημερώνομαι από μερικά sites επειδή ακριβώς κάθε μέρα που μπαίνω έχουν νέα πράγματα να διαβάσω.
Καταλαβαίνω την επιθυμία ανανέωσης αλλά πες ότι σε είχα πείσει ότι τέτοια μηνύματα δεν έχουν χώρο. Θα τα κρατούσες μόνο και μόνο για χάρη της ανανέωσης; Αν συμφωνείς με αυτού του είδους το επιχείρημα τότε μάλλον θα συμφωνούσες και ότι η ανανέωση δεν είναι το κρίσιμο στοιχείο στη συζήτηση.
silegav wrote: Αν εσένα δεν σε ενδιαφέρουν αυτά που γράφει το portal, έχεις εναλλακτικές:
α) στείλε κάτι που ενδιαφέρει
β) μην το διαβάζεις
γ) πες την άποψη σου για να την λάβουν υπόψιν τους όσοι πρέπει.

Το γ το έχεις κάνει...ελπίζω από τα υπόλοιπα να ακολουθήσεις το α. Ας μην επαναλαμβανόμαστε.
Για το πρώτο δεν έχω πολύ χρόνο. Αυτό περιμένεις να ακούσεις τόση ώρα ή είναι κάποιου είδους επιχείρημα; Αν θυμάσαι καλά δε ζήτησα κανείς να κάνει κάτι παραπάνω αλλά μάλλον το αντίθετο. Το λιγότερο σ' αυτη την περίπτωση είναι το καλύτερο.

Τελικά θα ακολουθήσω δυστυχώς το β). γιατί θεωρώ ότι οι φοιτητές του τμήματος αντιπροσωπεύονται από αυτο το site. Αν δεν μπορούμε να αντεπεξέλθουμε σε ένα standard επίπεδο (ας με συγχωρέσει η nantia που θεωρεί ότι δε τίθεται τέτοιο θέμα και ότι τώρα υπάρχει) καλύτερα να αλλάξει ο τίτλος του site σε "Ενημερωτικό Μagazino Φτιαγμένο Από Κάποια Άτομα Του Τμήματος Πληροφορικής".
silegav wrote:Διαγραφή ειδήσεων δεν νομίζω πως έχει νόημα να γίνει, καθώς κάποιον μπορεί να τον ενδιαφέρει να ενημερωθεί από την διαφήμιση της vodafone...ποτέ δεν ξέρεις.... μπορούμε πάντα να το γεμίσουμε με ειδήσεις που ενδιαφέρουν τους ενεργούς χρήστες του...


Μια παράκληση μόνο αν δεν είναι κόπος: Θα μπορούσανε να μπουν και ειδήσεις για τις νέες μεταγραφές του Παναθηναικού; Ακόμα ευτυχώς το καρτοκινητό μου δε σκοπεύω να το αλλάξω.
"With soap, baptism is a good thing"
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Post by Sreak » Tue Jul 31, 2007 8:57 pm

Fo@ ίσως να έχεις δίκιο και ίσως να μην μπορούμε να σε καταλάβουμε γιατί μάλλον εμείς μεγαλώσαμε :(
Ναι ναι λοιπόν εκτός από Pc Magazine διαβάζω και οικονομικές εφημερίδες δεν θα το κρύψω ;)

Όταν το 40% των χρημάτων που βγάζω μου το παίρνει η εφορία, όταν αρχίζεις και σκέφτεσαι πως ίσως και να μπορούσες να δραστηριοποιηθείς αυτόνομα σε κάποιον κλάδο τότε καταλαβαίνεις πως δεν αρκεί να γνωρίζεις το καινούργιο security upadate των windows. Θα μου πεις τι καλό σου κάνει το να ξέρεις την τιμολογιακή πολιτική μιας τηλεπικοινωνιακής εταιρίας. Ίσως τίποτα. Θα μου ήταν όμως χρήσιμο να γνωρίζω πως δραστηριοποιούνται - εξαγοράζονται - χρεωκοπούν οι επιχειρήσεις στον χώρο της πληροφορικής χωρίς να σημαίνει πως αυτό θα είναι οι κύριες ειδήσεις του πόρταλ.

Επίσης θα μου ήταν χρήσιμο να γνωρίζω μια καλή προσφορά που σχετίζεται με την πληροφορική γιατί ακόμα δεν έχω την οικονομική άνεση να πράττω άκριτα στην επιλογή των προιόντων και υπηρεσιών που χρησιμοποιώ. Από το να μην υπάρχει μια είδηση, καλύτερα ας υπάρχει και ας είναι χρήσιμη σε ένα μικρό ποσοστό χρηστών.

Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι πως πριν 4 χρόνια θα είχα την ίδια άποψη μαζί σου.

Για το λόγο αυτό σιγά σιγά αναλαμβάνει και η καινούργια γενιά που ίσως να είναι καλύτερη και από εμάς.
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Tue Jul 31, 2007 9:55 pm

fo@ wrote:Για το πρώτο δεν έχω πολύ χρόνο. Αυτό περιμένεις να ακούσεις τόση ώρα ή είναι κάποιου είδους επιχείρημα; Αν θυμάσαι καλά δε ζήτησα κανείς να κάνει κάτι παραπάνω αλλά μάλλον το αντίθετο. Το λιγότερο σ' αυτη την περίπτωση είναι το καλύτερο.
Το να στείλεις ένα mail για κάτι καλό που διάβασες δεν θα σου έπαιρνε πολύ περισσότερο χρόνο από αυτόν που σου πήρε για να γράψεις αυτό το post.
fo@ wrote:Τελικά θα ακολουθήσω δυστυχώς το β). γιατί θεωρώ ότι οι φοιτητές του τμήματος αντιπροσωπεύονται από αυτο το site. Αν δεν μπορούμε να αντεπεξέλθουμε σε ένα standard επίπεδο (ας με συγχωρέσει η nantia που θεωρεί ότι δε τίθεται τέτοιο θέμα και ότι τώρα υπάρχει) καλύτερα να αλλάξει ο τίτλος του site σε "Ενημερωτικό Μagazino Φτιαγμένο Από Κάποια Άτομα Του Τμήματος Πληροφορικής".
Το Venus είναι μια κοινότητα, δεν αντιπροσωπεύει κανέναν. Ο καθένας αντιπροσωπεύει τον εαυτό του.

Κατά τ'άλλα, Sreak++
User avatar
fo@
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 337
Joined: Mon Jun 19, 2006 12:35 pm

Post by fo@ » Tue Jul 31, 2007 9:57 pm

Αν όλοι εδώ στο forum (moderator κτλ) σκέφτεστε έτσι τότε χωρίς παρεξήγηση μάλλον πρέπει να παραχωρήσετε τη θέση σας στη νεότερη γενιά. Και να επιχειρήσετε τη μετάβαση όσο πιο γρήγορα γίνεται. Σε ενα site για την κοινότητα φοιτητών πληροφορικής τέτοιες ειδήσεις δεν χωράνε να φιγουράρουν πρώτες πρώτες οσα χρόνια και να περάσουνε. Και αν χωράνε είναι μάλλον γιατί αυτό το χαρτί μόνο σε επιστήμονες δεν αρμόζει.
"With soap, baptism is a good thing"
User avatar
fo@
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 337
Joined: Mon Jun 19, 2006 12:35 pm

Post by fo@ » Tue Jul 31, 2007 10:09 pm

silegav wrote: Το να στείλεις ένα mail για κάτι καλό που διάβασες δεν θα σου έπαιρνε πολύ περισσότερο χρόνο από αυτόν που σου πήρε για να γράψεις αυτό το post.
Αυτά που διαβάζω και με ενδιαφέρουν τα βάζετε ήδη αλλά εχουν καταλήξει να είναι μειοψηφία.
silegav wrote: Το Venus είναι μια κοινότητα, δεν αντιπροσωπεύει κανέναν. Ο καθένας αντιπροσωπεύει τον εαυτό του.
Έχεις δίκιο θα ήταν ακριβέστερο να πω ότι η αρχική σελίδα με τις ειδήσεις, όπως είναι τώρα, αποτελεί ένα παραμορφωτικό καθρέπτη της κοινότητάς μας. Εμένα με ενδιαφέρουν πολλά πράματα πέρα από την Πληροφορική, ακόμα και μερικά απο αυτά που κατηγορώ εδώ, αλλά σεβόμενος ότι έχω ευθύνη για την εικόνα που βγαίνει προς τα έξω δε θα τα έβαζα. Και ούτε λόγος για τις συγκαλυμμένες διαφημίσεις που θα έκαναν κάθε ευαισθητοποιημένο και σκεπτόμενο φοιτητή της κοινότητας μας να νιώθει άβολα.
"With soap, baptism is a good thing"
User avatar
cactus
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 959
Joined: Tue Apr 25, 2006 7:14 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by cactus » Tue Jul 31, 2007 10:28 pm

fo@ wrote:Αν όλοι εδώ στο forum (moderator κτλ) σκέφτεστε έτσι τότε χωρίς παρεξήγηση μάλλον πρέπει να παραχωρήσετε τη θέση σας στη νεότερη γενιά. Και να επιχειρήσετε τη μετάβαση όσο πιο γρήγορα γίνεται. Σε ενα site για την κοινότητα φοιτητών πληροφορικής τέτοιες ειδήσεις δεν χωράνε να φιγουράρουν πρώτες πρώτες οσα χρόνια και να περάσουνε. Και αν χωράνε είναι μάλλον γιατί αυτό το χαρτί μόνο σε επιστήμονες δεν αρμόζει.
Πήγες μακρυά νομίζω....
Οι απόψεις σου μέχρι τώρα είναι καλές, δυναμικές φρέσκιες, αλλά χαλάρωσε λίγο.
Ο Sreak σε κάλυψε και δεν νομίζω να χρειάζεται το προτελευταίο σου ποστ. Η απάντηση του ήταν φιλική και ειλικρινή.
Συμφωνώ μαζί σου ότι κάποιες από τις ειδήσεις δεν είναι επιστημονικές αλλά κινούμαστε στη καθημερινότητα. Δεν βρίσκω λόγο να γίνουμε τόσο αυστηροί, ή τουλάχιστον δεν το κρίνω απαραίτητο. Καλό θα ήταν, σίγουρα, αλλά θα έπρεπε να λιγοστεύουμε στο forum.

Νομίζω θες περισσότερο ένα geek-o-forum, αλλά πόσοι θα σε ακολουθούσαμε;;
Μη ξεχνάς ότι από ένα λύκειο μπήκαμε και ψάχνουμε το δρόμο μας εδω μέσα...

ΥΓ Ένα παράδειγμα από αυστηρό forum:
http://forum.math.uoa.gr/index.php?f=83 ... db9624a301
κάτι τέτοιο θές;; (είναι το επίσημο forum του Μαθηματικού Αθήνας. Ανήγει ένα thread το μήνα (που λέει ο λόγος) και διατηρεί ακαδημαϊκό χαρακτήρα)
laikedelic !
User avatar
fo@
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 337
Joined: Mon Jun 19, 2006 12:35 pm

Post by fo@ » Tue Jul 31, 2007 10:53 pm

Η ενστασή μου είναι ότι επειδή μεγαλώσαμε κτλ πρέπει να αποδεχτούμε κάποια πράματα. Τη λογική τη βρίσκω κάπως. Πραγματικά όμως μου βγήκε λάθος.

Δεν επιθυμώ να γίνει κάτι σε αυστηρά πλαίσια αλλά ούτε να φτάνουμε στο άλλο άκρο. Όμως διαφωνούμε ακόμα και στο τι ανήκει στο άλλο άκρο.

Αν συμφωνούμε λοιπόν τελικά π.χ. ότι ενημερώσεις για τιμές των πακέτων μιας εταιρείας είναι κάτι που δε αρμόζει, ας βγούνε χωρίς καμία δικαιολογία. Έστω και αν για τον χ ψ άσχετο λόγο μπορεί να μας ενδιαφέρει.
"With soap, baptism is a good thing"
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Wed Aug 01, 2007 9:34 am

fo@ wrote:Αυτά που διαβάζω και με ενδιαφέρουν τα βάζετε ήδη αλλά εχουν καταλήξει να είναι μειοψηφία.
Με τον ίδιο τρόπο, τα άλλα που είναι πλειοψηφία ενδιαφέρουν κάποιον άλλον, οπότε είμαστε όλοι ευχαριστημένοι αφού όλοι διαβάζουμε αυτά που μας ενδιαφέρουν.
fo@ wrote:Έχεις δίκιο θα ήταν ακριβέστερο να πω ότι η αρχική σελίδα με τις ειδήσεις, όπως είναι τώρα, αποτελεί ένα παραμορφωτικό καθρέπτη της κοινότητάς μας.
Ποιός ορίζει την πραγματική εικόνα της κοινότητας μας; Εγώ ασχολούμαι με αυτήν την κοινότητα εδώ και 3-4 χρόνια κι ακόμα δεν μπορώ να την σχηματίσω...

Δεν νομίζω ότι το συγκεκριμένο θέμα αξίζει την διάσταση που έχει πάρει.
User avatar
fo@
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 337
Joined: Mon Jun 19, 2006 12:35 pm

Post by fo@ » Wed Aug 01, 2007 10:10 am

Το να είναι το venus αλληλεπίδραση πολυσύνθετων προσωπικοτήτων με ενδιαφέροντα που ευρύνονται της στενής διάστασης της πληροφορικής δε σημαίνει πως δικαιολογεί τέτοιες ειδήσεις στην κεντρική σελίδα. Δηλαδή αν με αφήσετε θα μπορέσω να βάλω μια οποιαδήποτε είδηση της αρεσκείας μου μόνο και μόνο για να αντικατοπτριστεί πληρέστερα η διαφορετικότητα και ο χαρακτήρας της κοινότητας μας;

Τέσπα από τη στιγμή που δε μπορώ να πείσω σχεδόν κανέναν ούτε ΚΑΝ ότι τιμολογιακές ειδήσεις δεν έχουν θέση εδώ ας το κλείσουμε εδώ.
"With soap, baptism is a good thing"
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Post by Sreak » Wed Aug 01, 2007 11:04 am

Μην νομίζεις πως αυτό που κάνεςι είναι άσκοπο.
Πολύ καλά κάνεις και το λες και γίνεται νομίζω ένας εποικοδομητικός διάλογος.
Πολύ πιθανόν να μην ξαναμπούν τιμολογιακές ειδήσεις. Είναι κάτι πάντως που σίγουρα θα το συζητήσουμε.

Απλά να σου πω πως οι περισσότεροι από τους συντονιστές - διαχειριστές εδώ ζουν (οικονομικά) από την έρευνα. Αυτό επομένως δείχνει πως δεν έχουμε φύγει ούτε από τον Πανεπιστημιακό χώρο, ούτε από την έρευνα ούτε από την πληροφορική. Απλά ως εξέλιξη ανοίγουμε τα μάτια μας σε περισσότερες διαστάσεις.
User avatar
dimitra
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 591
Joined: Sat May 01, 2004 11:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Post by dimitra » Wed Aug 01, 2007 12:02 pm

Έχεις καλέ μου fo@ ένα τόνο αυστηρότητας ,που σε κάποια σημεία γίνεται επιθετικότητα, που δεν υπάρχει λόγος να έχεις. Δίνεις μια αίσθηση πως όλο αυτό σε θίγει πολύ σαν φοιτητή του τμήματος χωρίς να βρίσκω τόσο πολύ το λόγο. Στα περιοδικά πληροφορικής που διαβάζω, και είναι αρκετά διαφορετικά, υπάρχουν όλων των ειδών οι ειδήσεις και ίσως εσένα να μην σε ενδιαφέρουν αλλά εμένα με ενδιαφέρουν. Και κάποιες φορές κάποια είδηση όπως π.χ μια προσφορά της Vodafone μπορεί για εσένα να είναι διαφήμιση αλλά για εμένα να είναι ένας τρόπος να δω ποια τιμολογιακή πολιτική ακολουθούν οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας.
Επίσης κάτι που μάλλον δεν το νιώθεις όπως εμείς, που είμαστε μέλη του venus από την αρχή του, είναι ότι τα παιδιά το έφτιαξαν με δική τους πρωτοβουλία και όσο καιρό λειτουργεί προσπαθούν να κάνουν ότι καλύτερο μπορούν.
Για εμένα λοιπόν είναι καλό να λες τη γνώμη σου γιατί τους βοηθάς να βελτιώνονται με κάποιες από τις παρατηρήσεις σου αλλά ο τρόπος και η ένταση που το κάνεις εμένα μου μοιάζουν υπερβολικά. Κι αυτό γιατί ξέρω ότι χωρίς να είχαν φτιάξει τα παιδιά αυτό το χώρο δεν θα είχαμε τίποτα γιατί το συγκεκριμένο forum δεν αποτελούσε πρωτοβουλία του πανεπιστημίου ούτε κάποιου είδους project.
Η τιμωρία του ψεύτη δεν είναι ότι δεν τον πιστεύουν, αλλά ότι αυτός δεν μπορεί να πιστέψει.

Σω, Τζορτζ Μπέρναρντ
User avatar
barbarosa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1033
Joined: Thu Dec 21, 2006 10:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by barbarosa » Thu Aug 02, 2007 12:02 am

fo@ wrote:Τέσπα από τη στιγμή που δε μπορώ να πείσω σχεδόν κανέναν ούτε ΚΑΝ ότι τιμολογιακές ειδήσεις δεν έχουν θέση εδώ ας το κλείσουμε εδώ.
Εγώ συμφωνώ με αυτο που λες;)
User avatar
fo@
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 337
Joined: Mon Jun 19, 2006 12:35 pm

Post by fo@ » Fri Aug 17, 2007 5:36 pm

Είδηση
---
Αν κάποια στιγμή ακούσετε έναν ήχο από το κινητό σας και ελέγχοντας το δείτε αντί για εισερχόμενη κλήση ή μήνυμα μια εικόνα για διαιτητική αλοιφή ή ένα μπουκέτο τριαντάφυλλα, που θα υπερκαλύπτει κάθε μενού και επιλογή της συσκευής σας, μην ανησυχήσετε: είναι, απλά, η νέα γενιά διαφημίσεων σε κινητά, που σύντομα θα βρίσκεται κοντά μας.
----
Δεν ανησυχώ καθόλου
"With soap, baptism is a good thing"
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Post by *estrngd » Fri Nov 02, 2007 1:51 pm

1ο άρθρο πληροφορικής στο venus.cslab.aueb.gr:
Υπάρχει ανάγκη για ασφάλεια;

Μια ερώτηση που πάτησα στο άρθρο το σχετικό για να δω τί εχει να πει ο αρθρογράφος. Και κατέληξε σε διαφήμιση για την XXX εταιρία στο τέλος - χωρίς καμιά ανάλυση της προκοπής για το θέμα ...

Γιατί έχασα τον χρόνο μου έτσι;
Προς τί η σκόπιμη αυτή παραπλάνησή μου;
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Fri Nov 02, 2007 2:36 pm

όπως λέει και στο τέλος του άρθρου η συντάκτρια του είναι η είναι υπεύθυνη Μηχανογράφησης της εν λόγω εταιρίας.

Το όλο άρθρο είναι άστοχο λόγω γενικότητας αλλά τέτοιου είδους άρθρα κυκλοφούν αβέρτα στον τύπο. Του στυλ "λέμε 3 γραμμές για ένα θέμα και το όνομα μιας εταιρίας που δραστηριοποιείται στο χώρο". Δεν νομίζω ότι είναι σκόπιμη παραπλάνηση, ίσως άτυχη επιλογή.
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Fri Nov 02, 2007 4:14 pm

*estrngd wrote: Γιατί έχασα τον χρόνο μου έτσι;
Προς τί η σκόπιμη αυτή παραπλάνησή μου;
Λοιπόν ναι το λέω ξεκάθαρα για να το ακούνε όλοι: έχω κάνει σκοπό της ζωής μου ναι να σε παραπλανώ, δεν έχω τι να κάνω όλη την ημέρα και με προβληματίζει μόνο αυτό στην ζωή μου...

Θέλεις να υπάρχουν καλύτερα άρθρα στείλε κάτι αλλιώς μην τα διαβάζεις. Το σχόλιο σου, όπως και του καθενός, προφανώς και λήφθηκε υπόψην αλλά άλλο comment και άλλο ξεκινάω και πλάθω σενάρια περι παραπλάνησης απο κάποια διαολική εταιρία που κρύβεται πίσω απο το venus και το χρησιμοποιεί σαν μέσο κοπαδοποίησης των μελών του.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Fri Nov 02, 2007 5:17 pm

HdkiLLeR wrote: κάποια διαολική εταιρία που κρύβεται πίσω απο το venus και το χρησιμοποιεί σαν μέσο κοπαδοποίησης των μελλών του.
Χμμμ.. Ωστε έτσι..
Απο καιρό κάτι μοιριζόμουν αλλά πλέον αποκαλύφθηκε το πραγματικό σας πρόσωπο..
Φτου σας.. :-p ;)
Παρακαλώ να προστεθεί στο Wiki οτι δουλεύουμε για μια διαβολική εταιρία..
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Post by Proxenos » Fri Nov 02, 2007 5:26 pm

Εμένα δε με νοιάζει για ποιον δουλεύουμε τώρα, αρκεί το 2011 που θα ενεργοποιηθεί το DNA μας να είμαστε πολλές και να δουλεύουμε για τον ΕΛ...

Α, και μέχρι τότε θέλω ποσοστά, ε;
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
User avatar
nookie
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 863
Joined: Wed Dec 20, 2006 8:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Take a look around..
Contact:

Post by nookie » Fri Nov 02, 2007 7:51 pm

Μικρη παρατηρηση...

Το να ειπωθει κατι στα πλαισια της πληρους ανωνυμιας και καλυψης ολως των πηγων βαση των οποιων προερχεται η "ειδηση"(αρθρο,γνωμες,κτλ) θεωρω πως δεν ωφελει..
Και αυτο διοτι ευθης εξαρχης μπορει να χαρακτηριστει ως ''φημη''...

Ως ατομα μεσα σε πανεπιστημιακη κοινοτητα(και τι κοινοτητα...πληροφοριας!) μπορουμε να εξαγουμε περαιτερω πληροφοριες(και πτυχες/διαστασεις) μεσω αναφορας και των πηγων της εκαστοτε ειδησης!
Και πιστευω πως το πνευματικο επιπεδο του καθενος ειναι ικανο(και επαρκες) ωστε να διακρινει ποτε παρουσιαζεται μια ειδηση/νεο και ποτε γινεται promotion...

Σχηματιζεις πολυ ευκολοτερα εικονα για τα γραφθεντα ή λεγομενα καποιου οταν ξερεις ποιος ειναι,τι background εχει και πιθανα να εξακριβωσεις τι σκοπους εχει ;)

ΥΓ.Μπορει να ισχυριστει καποιος οτι αυτο ειναι profiling...ωστοσο νομιζω πως ειναι μεσα σε θεμιτα πλαισια,προκειμενου να εξακριβωσεις την εγκυροτητα των πληροφοριων(και να μην παραπλανηθουμε)..
Image
Internal Imperfectness makes it sooo trickier than it should be..
http://www.youtube.com/watch?v=VPWi-OrMzV4
http://www.youtube.com/watch?v=ZOgBtI8Q ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=vxtf8ypY ... re=related
Ακομα και στο μεταπτυχιακο...Siranai..
Post Reply

Return to “Venus Community”