Top GR Sites

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν το networking και ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, τηλεφωνικά δίκτυα, δίκτυα κινητής κτλ.
Post Reply
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Top GR Sites

Post by emperormario » Mon Oct 01, 2007 12:55 pm

http://www.korinthorama.gr/topgr/

Τα δημοφιλέστερα Ελληνικά sites σύμφωνα με τις παγκόσμιες μετρήσεις επισκεψιμότητας της Alexa Research.
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Post by Zifnab » Mon Oct 01, 2007 1:38 pm

Γιατί δεν περιέχεται το cs.aueb.gr- ποιος μπορεί να το δηλώσει? Το site του aueb.gr είναι πολύ χαμηλότερα στην παγκόσμια κατάταξη σε σχέση με τα αντίστοιχα του καποδιστριακού και του ΕΜΠ...
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Mon Oct 01, 2007 1:43 pm

Προφανώς οι μετρήσεις αφορούν το γενικότερο κόμβο(aueb.gr) με όλα τα επιμέρους παρακλάδια(cs.aueb.gr κλπ.) να περιλαμβανονται στις μετρησεις του κομβου
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Post by koki » Mon Oct 01, 2007 3:16 pm

Αυτά που θα γράψω δεν είναι νέα, αλλά ίσως να σας έχουν διαφύγει.


Πώς λειτουργεί το Alexa Ranking:

Μετράει τις επισκέψεις από τους χρήστες που έχουν εγκαταστήσει το alexa toolbar. Ξέρετε εσείς πολλούς; Ξέρετε έστω και έναν;

Ο ακριβής αλγόριθμος δεν είναι προφανώς γνωστός, αλλά νομίζω ότι μέσες άκρες μπορείτε να φανταστείτε το πόσο έγκυρα είναι τα αποτελέσματα.

Είναι προφανές ότι δεν μπορεί κανένας να λάβει σοβαρά υπ'´οψη του τις μετρήσεις του Alexa.com εκτός εάν είναι παραπληροφορημένος. Ένα εργαλείο που μετρά την επισκεψιμότητα websites με βάση ένα toolbar μη-στάνταρ που έχει ένα πολύ μικρό ποσοστό του internet, όσο και να "γυαλίζει" τα αποτελέσματά του για να μοιάζουν ρεαλιστικά, δεν είναι σε καμία περίπτωση ακριβές. Και στη θεωρία, και στην πράξη.


Γιατί όμως συνεχίζει να γίνεται τόσος "ντόρος" για το alexa ranking?
Γιατί δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

Γιατί δεν υπάρχει άλλη επιλογή;
Γιατί δεν υπάρχει κανένας αντικειμενικός τρόπος της μέτρησης των hits σε κάποιο site. Ο μόνος που ξέρει τα hits είναι ο web-admin. Και προφανώς δεν είναι μια αξιόπιστη πηγή :>

Μία λύση θα ήταν ένα πιο διαδεδομένο toolbar, αλλά κάτι μου λέει ότι ούτε αυτό θα είχε σοβαρά καλύτερα αποτελέσματα. Ποιος θέλει tracking του τι βλέπει στο internet? Δεν θα "έπιανε" ποτέ στο mainstream λοιπόν. Πάντα το target group των χρηστών του θα είναι συγκεκριμένο και περιορισμένο. Πρώτα ένα τέτοιο εργαλείο πρέπει να αποδείξει ότι το ΙΔΙΟ έχει σοβαρά "hits" και μετά να μιλήσει για τα hits άλλων sites :)

Οπότε ναι, το alexa.com είναι ένας τρόπος να δείξει κανείς ότι έχει hits, αλλά μη νομίζετε ότι λέει τίποτα περισσότερο από το Google Pagerank, συγκεκριμένα, μάλλον λέει λιγότερα.
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Mon Oct 01, 2007 4:11 pm

User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Mon Oct 01, 2007 4:50 pm

Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Post by koki » Mon Oct 01, 2007 7:08 pm

emperormario wrote:Η ακομα καλύτερα http://toolbar.netcraft.com/stats/topsites?c=#639385
my point exactly
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Mon Oct 01, 2007 7:18 pm

Έχω την εντύπωση πως δεν χρειάζεται να έχεις εγκατεστημένη την toolbar για να ενεργοποιηθεί το tracking cookie του Alexa.
Πολλές φορές έχω δει κατά το σκανάρισμα με Spybot το συγκεκριμένο tracking cookie (συγκεκριμένα το αναφέρει ως firefox tracking cookie). Μήπως το εγκαθιστά από μόνος του ο firefox; Τουλάχιστον μέχρι την έκδοση 1.5.0.12 υπήρχε αυτό το cookie όπως και άλλα παρεμφερή (για τη νεότερη έκδοση δεν έχω δοκιμάσει καθότι την έχω περάσει τώρα τελευταία). Ή ίσως κάποια από αυτά τα sites που αναφέρει να συνεργάζονται με το Alexa και να το εγκαθιστούν αυτά...

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;


Υ.Γ. Αν είναι πολύ off-topic ας μεταφερθεί σε νέο thread.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Post by Michelle » Tue Nov 27, 2007 1:05 pm

Ακόμα κι αν εγκαθιστά cookie χωρίς την toolbar:
1. Θα πρέπει κάποιος να επισκεφθεί το site της alexa για να του το βάλει (no pun intended)
2. Θα πρέπει κάποιος να ξαναεπισκεφθεί το site της alexa για να τραβήξει η alexa τα δεδομένα απο αυτό.
Scriptακια για να κάνουν κάτι τέτοιο απο εξωτερικά sites δεν έχω δει (εδώ είναι αμφίβολο αν το κάνει και η ίδια η alexa, εγώ πρώτη φορά απο σένα το άκουσα) γι'αυτό λέω οτι θα πρέπει να πηγαίνει κάθε φορά στο site της.
Τα cookies δεν είναι τίποτα παραπάνω απο ένας "υποδοχέας" δεδομένων, με attached ένα όνομα και το site απο το οποίο προήλθε. Δεν μπορούν να "στέλνονται" μόνα τους χωρίς εξωτερική παρέμβαση (πχ toolbar).

Ίσως ο καλύτερος τρόπος για ένα αξιόπιστο ranking να είναι ένα κομμάτι κώδικα που θα τοποθετεί στο site του ο κάθε admin που επιθυμεί να λάβει μέρος στο ranking αυτό, και να προσμετρώνται ανεξάρτητα τα στατιστικά απο το εξωτερικό site (έστω η alexa).
Κάπως όπως τα google analytics, μόνο που τα δεδομένα θα ήταν public και φυσικά λιγότερα. Βέβαια το google analytics χρειάζεται ενεργοποιημένη javascript για να δουλέψει, οπότε πάλι δεν είναι ακριβείς τέτοιες μετρήσεις. Αν πηγαίναμε σε server side θα μπλέκονταν τα πράγματα, διότι αφενός μεν κάποια sites δεν είναι δυναμικά, αφετέρου θα έπρεπε να υπάρχει χωριστός κώδικας για κάθε γλώσσα (php, perl, asp κλπ) και τέλος θα ήταν πιο δύσκολη η προσθήκη του, ειδικά σε έτοιμες πλατφόρμες όπως πχ το Joomla.

Πάντως προσωπικά μέχρι στιγμής το alexa ranking με συμφέρει και έτσι όπως είναι (το site μου είναι μέσα στο top gr) αν και θα προτιμούσα κι εγώ κάτι πιο αξιόπιστο. Μέχρι στιγμής πάντως, δειγματοληπτικά το θεωρώ πιο αξιόπιστο απο το google pagerank. Και πιο ...ενδιαφέρον (μιας και αλλάζει πιο συχνά) :razz:
Question everything (and first of all, yourself)

w3.org/People/all#lealea.verou.me@leaverou on Twitter
kafefrappe
Spammer
Spammer
Posts: 28
Joined: Tue Nov 27, 2007 2:31 am

Post by kafefrappe » Tue Nov 27, 2007 2:41 pm

Ελληνικά Sites?
Το άλλο με τον Τοτο;
kafefrappe
Spammer
Spammer
Posts: 28
Joined: Tue Nov 27, 2007 2:31 am

Post by kafefrappe » Tue Nov 27, 2007 2:42 pm

ALEXA.....πφφφ...
Post Reply

Return to “Δίκτυα υπολογιστών - Internet”